BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 18 kwietnia 2024, 03:59

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


W dziale proszę umieszczać tematy związane z mechaniką, elektryką i eksploatacją modeli wydanych przed 1990r.

Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.
Nie umiesz czytać, stosować się do powyższych zasad, nie będziesz mieć tematu!!


Tematy związane z modelami wytworzonymi przed 1990r. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 99 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: [E36] Silnik nie uruchamia. Miła niespodzianka
PostNapisane: 29 maja 2017, 05:59 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 205
Lokalizacja: Machu Picchu
Moje BMW: E36 328
Kod silnika: M52B28
Jadę po robocie po nowy akumulator z innego sklepu. Jak ten nie będzie też działać to może z znajomego auta do mnie włożę i spróbuję. Śmieszna sytuacja okazała by się jakby auto odpaliło bo przecież kupowałem nowe aku i była to w sumie pierwsza z rzeczy, które sprawdzałem. Nowe aku oddałem z powrotem.

PS. Ten film to nie moje auto a jedynie chodziło mi o ten dźwięk pasów jak przekręca kluczyk. U mnie wcześniej jak przekręciłem to raz zainformowało i tyle a odkąd auto stoi na parkingu tak dzisiaj dopiero to przyuważyłem, ze ten dźwięk zniknął.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E36] Silnik nie uruchamia. Miła niespodzianka
PostNapisane: 30 maja 2017, 22:10 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 205
Lokalizacja: Machu Picchu
Moje BMW: E36 328
Kod silnika: M52B28
Czy ten problem z zakręceniem może mieć coś wspólnego z czujnikiem wału korbowego? Jak auto zachowuje się wtedy? Próbuje zakręcić w ogóle czy stypa jak u mnie?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E36] Silnik nie uruchamia. Miła niespodzianka
PostNapisane: 31 maja 2017, 07:17 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 897
Moje BMW: e39, e46
Kod silnika: m54b22, m52tub20
Czujnik wału unieruchomi silnik ale nie rozrusznik.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Silnik nie uruchamia. Miła niespodzianka
PostNapisane: 31 maja 2017, 10:43 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 205
Lokalizacja: Machu Picchu
Moje BMW: E36 328
Kod silnika: M52B28
Hmmm, okej, mój błąd. Myślałem, że czujnik położenia wału a czujnik położenia wału korbowego to dwie różne rzeczy ale wychodzi na to, że to jedno i to samo. W lutym auto po drodze mi padło kilka razy ale rozrusznik kręcił. Oddałem auto do mechanika i spalony był czujnik wału i dodał, że jest górny czujnik wału i dolny, u mnie zjadał się ten górny. Tak mi to tłumaczył.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E36] Silnik nie uruchamia. Miła niespodzianka
PostNapisane: 31 maja 2017, 14:17 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 452
Moje BMW: E60
Kod silnika: N52B25AF
OBOLUK napisał(a):
Hmmm, okej, mój błąd. Myślałem, że czujnik położenia wału a czujnik położenia wału korbowego to dwie różne rzeczy ale wychodzi na to, że to jedno i to samo. W lutym auto po drodze mi padło kilka razy ale rozrusznik kręcił. Oddałem auto do mechanika i spalony był czujnik wału i dodał, że jest górny czujnik wału i dolny, u mnie zjadał się ten górny. Tak mi to tłumaczył.


W BMW obok czujnika wału korbowego masz czujnik/czujniki położenia wałka/-ów rozrządu (ang. camshaft position sensor) - zależnie od tego czy vanos jest na jednym czy na 2 wałkach. Przy vanosie na 2 wałkach w razie problemów są aż aż 4 duperelki do serwisu (czyszczenia, a w gorszym przypadku do wymiany) - elektrozawory (ang. vanos solenoids) pod wałek dolotowy i wydechowy i taki sam duet czujników położenia wałka rozrządu.


Jak mniemam chodziło mu o właśnie taki "górny czujnik wału". Tu masz procedurę jego demontażu:
http://www.pelicanparts.com/bmw/techarticles/101-Projects-14-Cam-Sensor/101-Projects-14-Cam-Sensor.htm

Generalnie te czujniki się nie "zjadają" a "zaglucają" olejem, a w zasadzie osadem z przepracowanego oleju i zwykle dopiero potem dochodzi usterka elektroniki. Wystarczy poprawny serwis olejowy i wyjęcie ich raz na te 100 tys. km i zanurzenie, np. w benzynie ekstrakcyjnej na parę chwil żeby rozpuścić gluty i wszelkie inne trwałe osady.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Silnik nie uruchamia. Miła niespodzianka
PostNapisane: 31 maja 2017, 21:05 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 205
Lokalizacja: Machu Picchu
Moje BMW: E36 328
Kod silnika: M52B28
Już sam nie wiem co mi wymieniał. Pogubiłem się bo co innego mi napisał co było wymieniane a przetłumaczone na angielski wychodzi "crankshaft" i a co innego ty mi pokazałeś. Mniejsza o to. Czy jakiś z tych sensorów uniemożliwił by rozruch auta do tego stopnia, że pompa paliwa chodzi a rozrusznik nie chce zakręcić?


Ostatnio edytowano 2 czerwca 2017, 10:50 przez OBOLUK, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E36] Silnik nie uruchamia. Miła niespodzianka
PostNapisane: 1 czerwca 2017, 11:40 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 883
Lokalizacja: Białystok
Moje BMW: E36
Kod silnika: M52B25
Jedyne co odcina rozrusznik to ews, lub sam rozrusznik lub bendix jest uszkodzony, reszta nie ma nic z tym wspolnego, mozesz nie miec wogole zadnych czujnikow to rozrusznik i tak ma krecic.
A tak apropo, sprawdziles taka podstawowa rzecz jaka sa bezpieczniki? Moze ktorys jest przepalony i stad ten problem, trzeba zaczynac od rzeczy najprostszych :D

A pozniej pal na pych jeszcze raz, 3 bieg kluczyk ma zaplonie, wcisniete sprzeglo, 3 osoby niech rozbujaja do 20-30km/h, dynamiczne puszczenie sprzegla i jak odpali to szybkie jego wcisniecie zeby nie zgasl bo na 3 bedzie mu za ciezko jechac. Aha i dla pewnosci zmistkowalbym przekaznik pompki paliwa zeby paliwo krazylo i pompka pracowala, bo ona na zaplonie jedynie dobija cisnienie i sie wylacza, a wlacza sie dopiero podczas krecenia rozrusznikiem i po odpaleniu auta pracuje non stop.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Silnik nie uruchamia. Miła niespodzianka
PostNapisane: 1 czerwca 2017, 18:47 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 205
Lokalizacja: Machu Picchu
Moje BMW: E36 328
Kod silnika: M52B28
A to zmostkować 30 z 87? Raz zrobiłem to iskra poszła z socketu tego przekaźnika. Dostałem tripa, że coś zjarałem i już więcej nie mostkowałem ale jak włączam zapłon to pompa paliwa chodzi przez 2-3 sekundy.


Ostatnio edytowano 2 czerwca 2017, 10:53 przez OBOLUK, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E36] Silnik nie uruchamia. Miła niespodzianka
PostNapisane: 1 czerwca 2017, 18:49 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 205
Lokalizacja: Machu Picchu
Moje BMW: E36 328
Kod silnika: M52B28
Dzisiaj kupiłem inny akumulator Varta Black Dynamite czy jakoś tak, 70Ah i 640CC podpinam i dupa. To na pewno nie wina aku. Jeszcze podładuje go i zobaczę wtedy ale wątpię, że cokolwiek to zmieni. Na linę też ją wezmę ale tym razem z nieco większej prędkości 30-40km/h spróbuję. Bezpieczniki oczywiście ok.

Nie mam już sił i chęci na głowienie się co się stało z tym autem. Czekam na lapka i kabel to podłączę pod kompa i zobaczę co wyniknie z błędów jak pokaże jakiekolwiek. Jeżeli nie to laweta i mechanik pod koniec przyszłego tygodnia.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E36] Silnik nie uruchamia. Miła niespodzianka
PostNapisane: 2 czerwca 2017, 11:45 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 883
Lokalizacja: Białystok
Moje BMW: E36
Kod silnika: M52B25
http://www.realoem.com/bmw/enUS/showpar ... Id=61_4369

Zewrzyj 30 i 87, a to ze zaiskrzy to normalne bo pompka troche pradu ciagnie. I wtedy po zmostkowaniu daj na zaplon i odpalaj na pych.
A ews sprawdzales? Zrob zworke na najgrubszych przewodach w wtyczce ews (tylko tak zeby zostawic podaczony modul ews) jak dalej nie kreci to po drodze zostaje tylko rozrusznik i pewnie tak jest ze sie zepsul


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Silnik nie uruchamia. Miła niespodzianka
PostNapisane: 2 czerwca 2017, 19:18 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 205
Lokalizacja: Machu Picchu
Moje BMW: E36 328
Kod silnika: M52B28
A ten EWS to gdzie jest? To ta mała, czarna kostka w nogach kierowcy pod obudową?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E36] Silnik nie uruchamia. Miła niespodzianka
PostNapisane: 3 czerwca 2017, 00:50 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 883
Lokalizacja: Białystok
Moje BMW: E36
Kod silnika: M52B25
Nie, jest za schowkiem, albo czarny z zolta wtyczka albo bialy/szary z fioletowa wtyczka. Bedzie na nim napisane ews/ews2 wielkosc tak ok 10cm


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Silnik nie uruchamia. Miła niespodzianka
PostNapisane: 3 czerwca 2017, 08:19 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 205
Lokalizacja: Machu Picchu
Moje BMW: E36 328
Kod silnika: M52B28
A z tym braniem auta na zapych to sprzęgło dynamicznie ta jak pisałeś czy na spokojnie puszczać i w razie czego dusić z powrotem? Z tego co wcześniej czytałem to sprzęgłem spokojnie operowaćdo momentu aż załapie i będzie szarpało i w razie czego popuścić. Jeśli zmostkuje pompke 30 z 87 (u mnie przekaźnik pompki i DME są 4 pinowe) i cały czas będzie chodzić oraz popchnę auto i będę próbować wystartować to żadne zbędne paliwo mi do katów nie naleci i zacznie się jarać?

Będę próbować na zapych brać a potem za mostkowanie EWS się wezmę.

Jestem pewny, że winy po stronie akumulatora nie ma i zapewne ten mój stary jest w ok stanie. Wczoraj podładowałem nowo kupioną Vartę Black Dynamic. Kumpla auto Ford Mondeo startuje bez zająknięcia na tym aku a moje autko niestety jak się zachowywało tak się zachowuje, a właściwie to w ogóle się nie zachowuje.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E36] Silnik nie uruchamia. Miła niespodzianka
PostNapisane: 3 czerwca 2017, 10:32 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 897
Moje BMW: e39, e46
Kod silnika: m54b22, m52tub20
Tu masz jak dobrać się do ews
http://www.pelicanparts.com/bmw/techart ... nstall.htm

Choć marnie widzę te całą naprawę.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Silnik nie uruchamia. Miła niespodzianka
PostNapisane: 3 czerwca 2017, 11:51 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 205
Lokalizacja: Machu Picchu
Moje BMW: E36 328
Kod silnika: M52B28
Próbowałem na zapych. Zmostkowałem przekaźnik pompki i słyszałem ją pod tylnym siedziskiem oraz pod maską syczenie i tak próbowałem. Nie rozpędziłem auta do wcześniej napisanych 30-40km/h bo ten ziomek co zaoferował pociągnięcie nie chciał wyjechać na ulicę a jedynie na długim parkingu na 30-40 metry mógł mi pomóc spróbować. Tak czy siak objawy były takie same jak ostatnio kiedy próbowałem. Auto po wrzuceniu 2 biegu i powolnym spuszczaniu sprzęgła w połowie zaczyna szarpać ale nie uruchamia silnika. Coś jakby chciał odpalić ale nie mógł. Żadnych głosów silnika wchodzącego na obroty nie ma, jedynie dźwięk/stukot szarpania. Na desce lampy itd itp nic się nie zmienia. Szarpie po kawałku, jakby dławi i nic. Uczucie osobiste mam jednak takie jakby lada moment miało zakręcić, już w pewnej chwili myślałem, że wejdzie ale dławi i tego nie robi (bez dźwięku). Może powinienem znaleźć kogoś kto nie będzie miał cykora pociągnąć mnie na ulicę i spróbować do tych 30-40km/h i wtedy z 4 od razu. Opór chyba mniejszy by był na tym biegu i przy tej prędkości.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E36] Silnik nie uruchamia. Miła niespodzianka
PostNapisane: 6 czerwca 2017, 20:01 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 205
Lokalizacja: Machu Picchu
Moje BMW: E36 328
Kod silnika: M52B28
Pierwszy raz pod kompa auto podłączam. Mam nadzieje, ze MS 41.0 for M52 z silnika dobrze jest. Takie błędy dostaje po odczytaniu:

Kod:
E R R O R  M E M O R Y  R E P O R T
-------------------------------------
Date: 06/06/17 20:54:52
ECU: MS410DS2
JobStatus: OKAY
Variant: MS410DS2
-------------------------------------------------------------
RESULT: 4 errors in error memory !
-------------------------------------------------------------
55 Lambda probe heating Probe 2
Error frequency : 67
Logistic counter: 40
Engine speed 0.00 rpm
engine load 0.00 mg/Stroke
oxygen sensor voltage 2 4.90 Volt
Engine temperature 82.00 degrees C
interrupt
emission related malfunction
defect code stored after filtering
Error present
Sporadic error
-------------------------------------------------------------
65 camshafts - Sensor
Error frequency : 1
Logistic counter: 40
Engine speed 160.00 rpm
engine state 2.00 1
Engine temperature 79.75 degrees C
Battery Voltage 9.18 Volt
emission related malfunction
emission related malfunction
defect code stored after filtering
Error present
Static error
-------------------------------------------------------------
18 EWS-code (DWA-interface) not present or signal failure
Error frequency : 85
Logistic counter: 40
Engine speed 2528.00 rpm
engine load 435.77 mg/Stroke
Engine temperature -48.00 degrees C
Throttle-valve angle 31.40 throttle degrees
emission related malfunction
emission related malfunction
emission related malfunction
emission related malfunction
emission related malfunction
emission related malfunction
emission related malfunction
emission related malfunction-------------------------------------------------------------
69 Relay Fuel pump
Error frequency : 4
Logistic counter: 40
Engine speed 0.00 rpm
Speed 0.00 km/h
Engine temperature 23.72 degrees C
Battery Voltage 11.83 Volt
interrupt
defect code stored after filtering
Error not present
Sporadic error
=============================================================


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E36] Silnik nie uruchamia. Miła niespodzianka
PostNapisane: 6 czerwca 2017, 23:36 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 883
Lokalizacja: Białystok
Moje BMW: E36
Kod silnika: M52B25
Masz blad ews, temu niekreci i nie odpala.bo masz zablokowany sterownik. Trzrba sprobowac zrobic synchronizacje ews, i sprawdzic.bledy w ews, czy przypadkiem nie wyrzucilo kluczyka.
Uszkodzona grzalka sondy lambda cyl 456, nie wplywa na odpalanie, no i blad czujnika walka rozrzadu, tez nie wplywa na odpalanie ale silnik bedzie przymulony. A blad od przekaznika pompki paliwa.stad bo go odpinales


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Silnik nie uruchamia. Miła niespodzianka
PostNapisane: 7 czerwca 2017, 09:54 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 897
Moje BMW: e39, e46
Kod silnika: m54b22, m52tub20
Zlituj że się i podłącz ten ews na krótko i rozrusznik powinien kręcić,przynajmniej sprawa kręcenia będzie rozwiązana. Skasuj błędy i sprawdz ponownie co się pojawi.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Silnik nie uruchamia. Miła niespodzianka
PostNapisane: 7 czerwca 2017, 21:07 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 205
Lokalizacja: Machu Picchu
Moje BMW: E36 328
Kod silnika: M52B28
Spoko chłopaki jutro się za to zabieram.
Poniżej kody błędów z EWS/immo:
https://drive.google.com/file/d/0B5IyVw ... sp=sharing

A tutaj reszta z statusu i info:
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E36] Silnik nie uruchamia. Miła niespodzianka
PostNapisane: 7 czerwca 2017, 21:29 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 897
Moje BMW: e39, e46
Kod silnika: m54b22, m52tub20
Nie chce cię martwić ale błąd error_ecu_rejected z tego co pamiętam oznacza całkowite wysypanie się modułu ews i tu żadna synchronizacja nie pomoże. Albo specjalista i programowanie od nowa albo emulator ews. Ale może ktoś jeszcze potwierdzi moją diagnozę.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 99 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot] i 66 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL