BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 25 kwietnia 2024, 10:42

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


W dziale proszę umieszczać tematy związane z mechaniką, elektryką i eksploatacją modeli wydanych przed 1990r.

Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.
Nie umiesz czytać, stosować się do powyższych zasad, nie będziesz mieć tematu!!


Tematy związane z modelami wytworzonymi przed 1990r. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [e36] 316i sprężyny tył
PostNapisane: 28 kwietnia 2006, 11:34 
Offline
Forumowicz

Posty: 102
Lokalizacja: krakĂłw
witam chciałem zapytać o wymiane sprężyn z tyłu czy to dużo roboty, czy można to zrobić we własnym zakresie czy trzeba sie udać do specjalistycznego zakładu jakiegoś . jeśli można we własnym zakresie to jek to sie robi czy może mi ktoś powiedzieć bardzo prosze .pozdro.


Ostatnio edytowano 2 grudnia 2006, 21:10 przez mirek kraków, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2 maja 2006, 06:10 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 19
Lokalizacja: Ostrowite
:D Wymiana tylnych sprężyn w E30- E36 zajmuje ok 25 minut.
Najpierw odkręcasz amortyzator (choć nie jest to konieczne, ale dla wygody możesz to zrobić), jest on przymocowany na trzech śrubach (dwie mniejsze u góry za obiciem bagażnika- odkręcasz je na samym początku, zdejmujesz koło pozostawiając auto na lewarku opuszczając je delikatnie na podłożone klocki (lub co innego- ważne żeby było pewne i solidne) odkręcasz tą wiekszą śrube łączącą wachacz z amortyzatorem i go wyjmujesz. Następnie nie mając jakiś specjalnych sprzętów, weź podnośnik, podkładasz go pod wachacz (najlepiej jak najbliżej bębna) i unieś go do maksymalnego zgniotu sprężyny ( w tym czasie delikatnie też opuszczaj lewarek na którym podnosiłeś bume). Złącz sprężyne po obu stronach chwytakami (prędzej przez siebie przygotowanymi- 2 odpowiedniej długości grubsze pręty zagięte na końcach) lub innym patentem, żeby nadal pozostała taka ściśnięta. Jak już to zrobisz opuść podnośnik (podnosząc jednoczesnie lewarkiem samochód i stawiając go spowrotem na klocki) tak aby wachacz opadł luźno i już bez problemu powinieneś wyjąć sprężyne. Jakby co to możesz pomóc sobie usiskając nogą na wachacz, aby był jeszcze niżej.
:!: Podczas wykonywania takiego zabiego bardzo ważne jest zachowanie chociaż minimum bezpieczeństwa:!:
Chodzi oto abyś przygotował się do tego solidnie i bez pośpiechu, przygotował sobie klocki (pod koła i samochód) itp rzeczy aby zapobiec "zjechaniu smochodu" za podnośnika, lewarka itd bo wtedy bedzie lipa (nie koniecznie tylko dla samochodu!).
Mam nadzieję, że trochę pomogłem.
Przykład jest na E30, ale wydaje mi się że w E36 musi być bardzo podobnie jak nie identycznie.

Pozdro


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2 maja 2006, 10:41 
Offline
Forumowicz

Posty: 171
Lokalizacja: KrakĂłw
Melis:
Jedyne E36 jakie ma tylne zawieszenie podobne do E30 to jest kompakt.
Pozostałe wersje, czyli sedan, cope, kabrio i kombi mają zawieszenie wielowahaczowe, które ma całkiem inną konstrukcję. Jeśli szukać podobnych zawieszeń tylnych, to pomiędzy E36 a E46. To tak dla informacji.
Ale nie zmienia to faktu, że kolega Mirek powinien sobie poradzić z wymianą sprężyn bez wizyty u mechanika.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 5 maja 2006, 20:25 
Offline
Forumowicz

Posty: 102
Lokalizacja: krakĂłw
witam i jeszcze jedno pytanko czy zna ktoś te kody ze sprężyn chodzi mi o kolory co one oznaczają pozdro.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 94 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL