BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 15 maja 2024, 22:34

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [e39] Odpowietrzanie układu chłodzenia
PostNapisane: 11 listopada 2011, 23:08 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 39
Posty: 1532
Lokalizacja: Skierniewice
Moje BMW: E39
Kod silnika: M62B35
Witam
Czy wie ktoś jak to zrobić raz a porządnie ??
Wczoraj wymieniłem termostat oraz pompę wody i teraz mam problem z tym odpowietrzeniem :wsciekly:
Jak odkręcę korek od chłodnicy na włączonym silniku to strumień wody jest ledwo co a raczej można sobie policzyć krople jakie lecą :przestraszony: strumień zaczyna lecieć dopiero gdzieś przy 3k obrotów. dodatkowo przed wymianą autko przełączało się na gaz zaraz po tym jak wskazówka właziła poza niebieskie pole teraz przełącza się jak jest już prawie w pionie :zalamany: dodatkowo na wolnych obrotach nie ma ogrzewania zaczyna grzać jak na obrotomierzu jest około 3k obrotów:/

Odpowietrzałem tak:
odpalony silnik
ogrzewanie na ful
stałem pod górkę około 20° dodatkowo lewe koło stało na cegle :P
odkręcone oba odpowietrzniki
leje płyn aż się przelewa z odpowietrzników
dodaje gazu i czekam aż przestaje bomblować z odpowietrzników
najpierw zakręcam odpowietrznik na gumowym wężu potem na chłodnicy

Po wszystkim :cenzura: :wsciekly: :cenzura: :wsciekly: :cenzura: :wsciekly: klapa :zalamany:
Odpowietrzałem też bez odpalania silnika oraz z mniejszym kontem pochylenia i to samo

SOS

_________________
Moje pierwsze BMW e36 316i
Drugie to E39 528i
No i obecne E39 535i


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39] Odpowietrzanie układu chłodzenia
PostNapisane: 11 listopada 2011, 23:30 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 767
Moje BMW: e46 330dTA
Kod silnika: M57
tutaj masz obszerny temat: viewtopic.php?t=3905&start=0

Ja kiedyś odpowietrzałem wg wypowiedzi Labrador i bez problemu się udało
Labrador napisał(a):
A więc teraz ja opisze, co wiem o odpowietrzaniu na chłodnicy jest plastikowa śrubka (ta obok korka do wlewania płynu do chłodnicy), która służy do odpowietrzenia układu.Śrubkę tę należy wykręcić podczas zalewania układu płynem, po zalaniu zakręć ją i pozgniataj parę razy górny wąż. Płyn w zbiorniczku będzie ubywał. Następnie możesz zapalić silnik, jeśli zacznie się gotować i poziom płynu w zbiorniczku podnosić, to wtedy zakręć chłodnice, zgaś silnik i odkręcając lekko tą śrubkę aż do wyrzucenia pary. Jeśli przestanie wyrzucać nim parę to odkręć korek od chłodnicy,po to, aby płyn zszedł na w dół w zbiorniczku a odpowietrznik zakręć następnie możesz pouciskać górny wąż z chłodnicy, jeśli potrzeba to uzupełnij płyn w zbiorniczku.


Sam naprawiam:
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39] Odpowietrzanie układu chłodzenia
PostNapisane: 12 listopada 2011, 19:06 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 39
Posty: 1377
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza, Warszawa, Lublin
Moje BMW: e46,e90,e60,e61
Kod silnika: M52TU,n62b44,m57
Ja dodatkowo wkręcał 2metrowy wąż do odpowietrznika i jak płynu niema to dodaje gazu obroty reguluje tak by płyn był jak najwyżej ale sie nie wylewał .... zawsze jakieś powietrze wyleci.... nieda się tego zrobić bez węża bo masa płynu się poprostu wyleje. Płyn przy jałowych obrotach utrzymuje sie na wysokości około 10cm więc cały czas by się wylewał jak troszke zwiększymy obroty i będzie na wysokości 50cm płyn to chwila moment zacznie wypływać powietrze ... bez węża taka operacja skończy się wylaniem płynu.

Tak więc węże w dłoń ;) i czasu zaoszczędzimy ;)

P.S
nie wiem gdzie to powietrze spowrotem leci tak więc asekuracyjnie jak mam tak np 1metr płynu to odejmuje gaz powoli tak aby nie spadł za nisko i nie zassało powietrza. Na koniec można zgasić auto i wtedy szybko zakręcić kurek bo znowu zassa troche powietrza. Albo grube rękawice albo jakiś śrubokret i na odpalonym zakrecic tak by troszke płynu sie wylało ale by nie zassał powietrza (tak jak to ma miejsce przy gaszeniu silnika)

Mam nadzieje że mój patencik komuś pomoże.


Co do węża dla tych co nie mają w sobie macgivera czy jak się to tam pisze ;) to wężyk nie musi być idealnie gruby po prostu musi być nieco cieńszy od otworu różnice niwelujemy obklejając go taśmą tak by bokami nie wylewał się płyn . I tu też nie wiem jak to jest zbudowane dlatego proponuję nie wkładać za głęboko tego wężyka bo może ma z 1 str dolot z boku a nie od dołu i go wężykiem zatkamy tak więc z 5mm spokojnie starczy

_________________
Przeniosłem się do Warszawy gdyby ktoś potrzebował pomocy to pisać śmiało.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39] Odpowietrzanie układu chłodzenia
PostNapisane: 12 listopada 2011, 22:18 
Offline
Forumowicz

Posty: 226
Lokalizacja: Otwock
Moje BMW: e46
Kod silnika: m54b22>b25
Też dziś wymieniłem pompę wody.Odpowietrzyłem,ogrzewanie działa.Ale potem jak jechałem to wywaliło mi płyn!zapaliła sie kontrolka braku pynu.Jak auto ostygło dolałem płynu.Gdzieś jescze musi być powietrze w układzie:/na gaz przełączyło sie chyba normalnie.Parownik ma coś do odpowietrzania?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39] Odpowietrzanie układu chłodzenia
PostNapisane: 12 listopada 2011, 22:51 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 991
Lokalizacja: Wrocław
Moje BMW: E46
Kod silnika: M57N++
Garaż: E36 TURBO
E46 330D ++ FL
E91 320D
Odpowietrzałem dziś E39 323i i zajęło mi to niecałą godzinkę razem z wymianą płynu. Miałem skorzystać z w/w poradnika jednak poradziłem sobie sam. Ciepłe powietrze leciało mi w środku od razu po 1 odpaleniu samochodu, wystarczy dobrze węże uciskać i będzie ok, później ok 30 min na odpalonym silniku odpowietrzałem układ tylko zaworkiem na chłodnicy.

Metoda sprawdzona wielokrotnie i zawsze jest ok.

_________________
WROCŁAW ..................... MOJA GALERIA


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39] Odpowietrzanie układu chłodzenia
PostNapisane: 13 listopada 2011, 01:00 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 39
Posty: 1532
Lokalizacja: Skierniewice
Moje BMW: E39
Kod silnika: M62B35
A ja dam pytanko czy ten strumień wody w tym pojemniku co jest główny korek do wlewania płynu to ma być cały czas nawet na jałowym biegu na małych obrotach ?
Bo ogrzewanie mam wskazówka bije w pion i ani grama dalej tylko ten strumień mnie nurtuje :/ pojawia się dopiero przy około 2k obrotów

_________________
Moje pierwsze BMW e36 316i
Drugie to E39 528i
No i obecne E39 535i


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39] Odpowietrzanie układu chłodzenia
PostNapisane: 13 listopada 2011, 20:18 
Offline
Forumowicz

Posty: 226
Lokalizacja: Otwock
Moje BMW: e46
Kod silnika: m54b22>b25
Odpowietrzyłem dziś zgodnie z książka sam naprawiam i chyba jest dobrze.Strasznie długo trzeba czekać aż termostat sie otworzy

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39] Odpowietrzanie układu chłodzenia
PostNapisane: 13 listopada 2011, 22:19 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 991
Lokalizacja: Wrocław
Moje BMW: E46
Kod silnika: M57N++
Garaż: E36 TURBO
E46 330D ++ FL
E91 320D
Kostek napisał(a):
A ja dam pytanko czy ten strumień wody w tym pojemniku co jest główny korek do wlewania płynu to ma być cały czas nawet na jałowym biegu na małych obrotach ?
Bo ogrzewanie mam wskazówka bije w pion i ani grama dalej tylko ten strumień mnie nurtuje :/ pojawia się dopiero przy około 2k obrotów

U mnie strumienia na niskich obrotach jest niewidoczny, coś tam kapie ale się nie leje ciurkiem. Jak dodam gazu wtedy leci normalnie.

_________________
WROCŁAW ..................... MOJA GALERIA


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39] Odpowietrzanie układu chłodzenia
PostNapisane: 14 listopada 2011, 00:22 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 39
Posty: 1532
Lokalizacja: Skierniewice
Moje BMW: E39
Kod silnika: M62B35
piotrek200411 napisał(a):
Kostek napisał(a):
A ja dam pytanko czy ten strumień wody w tym pojemniku co jest główny korek do wlewania płynu to ma być cały czas nawet na jałowym biegu na małych obrotach ?
Bo ogrzewanie mam wskazówka bije w pion i ani grama dalej tylko ten strumień mnie nurtuje :/ pojawia się dopiero przy około 2k obrotów

U mnie strumienia na niskich obrotach jest niewidoczny, coś tam kapie ale się nie leje ciurkiem. Jak dodam gazu wtedy leci normalnie.


Ale czy tak ma być ??
bo niby tylko to mi nie pasuje - ogrzewanie jest, nie grzeje się, strumień jest ale tylko po dodaniu gazu

_________________
Moje pierwsze BMW e36 316i
Drugie to E39 528i
No i obecne E39 535i


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39] Odpowietrzanie układu chłodzenia
PostNapisane: 14 listopada 2011, 00:46 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 991
Lokalizacja: Wrocław
Moje BMW: E46
Kod silnika: M57N++
Garaż: E36 TURBO
E46 330D ++ FL
E91 320D
Według mnie jest ok. Odpowietrzałem BMW już kilka razy i zawsze strumień pojawiał się po dodaniu gazu, na wolnych obrotach go nie ma .

_________________
WROCŁAW ..................... MOJA GALERIA


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39] Odpowietrzanie układu chłodzenia
PostNapisane: 8 maja 2015, 20:20 
Offline
Forumowicz

Posty: 205
Lokalizacja: Tarnów
Moje BMW: e39
Kod silnika: m52
Pytanie: m52b20 odpowietrzałem sam układ, nie wiem czy mi się tu udało, ciepłe ogrzewanie jest z obu stron temp do 95C. Ale wydaje mi się, że nadal w układzie jest powietrze, tutaj moje pytania dwa:

1) naciskam dolny wąż, nie ma z tym problemu, za to słyszę syczenie z korka wlewu na zbiorniku wyrównawczym, oznacza to powietrze w tym wężu? czy ogolnie nadal w ukladzie
2) czy syczenie korka przy takim ściskaniu, może oznaczać, że jego żywot został zakończony?



JAK MNIE irytuje to odpowietrzanie... :mur:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39] Odpowietrzanie układu chłodzenia
PostNapisane: 9 maja 2015, 23:34 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Posty: 2470
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: F82 M4 COMP/E91/F20
Kod silnika: S55B30/N47/N47
Garaż: M4 F82 Competition MINERAL GREY
E91 LCI 320d SAPPHIRE BLACK
F20 116D ALPIN WEISS
Było:
E36 318i MONTREALBLAU
E39 530i TITANSILBER
E92 335i SCHWARZ BLACK
E60 530D SCHWARZ BLACK
E92 335i TITANSILBER http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=168888
E87 120d SCHWARZ BLACK
E92 M3 viewtopic.php?f=89&t=171245
Lukaszenko to syczenie jest spowodowane tym ,że jak ściskasz węza to płyn w zbiorniczku podnosi się i wypycha powietrze a potem zaciąga ,przecież między płynem a korkiem wlewu nie masz próżni ;) U mnie w E36 jest dokładnie tak samo u ojca w volvo też i u matki w peugeocie też :) Chyba ,że wszyscy mamy coś nie tak :P

Co do strumienia u mnie jest tak samo dopiero koło 2 tyś pojawia się strumień i tak z tego co słyszałem ma być ,z tego względu że to układ ciśnieniowy i na odkręconym korku leci mniej niż w tedy jak go zakręcisz i zrobi się ciśnienie w układzie ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 77 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL