BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 25 kwietnia 2024, 18:41

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [e46] błąd 5e20 - kontrolki DSC
PostNapisane: 3 maja 2013, 15:56 
Offline
Forumowicz

Posty: 128
Lokalizacja: Chorzów
Moje BMW: E46 320D
Kod silnika: M47N
Witam, od jakiegoś czasu wyłącza mi się DSC. Czasem po przejechaniu 100m, a nieraz po 20km. Zbiegło się to z zapaleniem kontrolki czujnika klocków (tył). Klocki i tarcze wymienione - problem z DSC pozostał. Na inpie wychodzi błąd 5E20. Był również 5E24 i 5E14. Czytałem, że w pompie są dwa czujniki ciśnienia i w nich może tkwić przyczyna. W innych źródłach czytam, że te czujniki są na stałe zamontowane w agregacie i są niewymienne (koszty lecą w kosmos). Czy ktoś z Was miał do czynienia z podobnym problemem i może coś doradzić?
Dodam, że auto jest z 2004 roku.
Pozdrawiam
Piotrek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [e46] błąd 5e20 - kontrolki DSC
PostNapisane: 3 maja 2013, 18:48 
Offline
Forumowicz

Wiek: 38
Posty: 108
Lokalizacja: Świdnica
Moje BMW: E46 316 1.8
ja bym szukał przyczyny gdzieś tam z tyłu przy klockach, które wymieniłeś

_________________
ONLY BMW
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] błąd 5e20 - kontrolki DSC
PostNapisane: 3 maja 2013, 19:16 
Offline
Forumowicz

Posty: 128
Lokalizacja: Chorzów
Moje BMW: E46 320D
Kod silnika: M47N
tymian napisał(a):
ja bym szukał przyczyny gdzieś tam z tyłu przy klockach, które wymieniłe


Przy klockach nie ma co zepsuć. Jedynie czujniki od ABS (na to liczyłem), ale komp. nie wskazał błędu czujników. Jedyne powiązanie ze zużytymi klockami widziałbym w poziomie płynu hamulcowego, który musiał się obniżyć przy mocno zużytych klockach i tarczach. Może wtedy coś padło...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [e46] błąd 5e20 - kontrolki DSC
PostNapisane: 5 maja 2013, 08:32 
Offline
Forumowicz

Wiek: 33
Posty: 109
Lokalizacja: Zielona Góra/Nowa Sól/Nowe Miasteczko
Moje BMW: E46
Kod silnika: M47
Nie zawsze od razu wywala błąd uszkodzonego czujnika ABS. Sprawdź w Live data pomiar prędkości kół, będzie wtedy widać czy wszystkie czujniki pracują poprawnie


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] błąd 5e20 - kontrolki DSC
PostNapisane: 5 maja 2013, 08:40 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 610
Lokalizacja: Kraków
Moje BMW: E46
5E20 to błąd czujnika ciśnienia.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] błąd 5e20 - kontrolki DSC
PostNapisane: 5 maja 2013, 08:44 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 610
Lokalizacja: Kraków
Moje BMW: E46
5E20 to błąd czujnika ciśnienia.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] błąd 5e20 - kontrolki DSC
PostNapisane: 2 czerwca 2013, 16:15 
Offline
Forumowicz

Posty: 128
Lokalizacja: Chorzów
Moje BMW: E46 320D
Kod silnika: M47N
Powodem błędu e520 - czujnik ciśnienia DSC był (kto by przypuszczał ;) ) uszkodzony czujnik ciśnienia DSC. Wczoraj wymieniłem, wszystko wróciło do normy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [e46] błąd 5e20 - kontrolki DSC
PostNapisane: 10 czerwca 2013, 18:17 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 23
Moje BMW: e46 320d
mozna zapytac ile taka przyjemnosc?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] błąd 5e20 - kontrolki DSC
PostNapisane: 22 sierpnia 2013, 19:50 
Offline
Forumowicz

Posty: 128
Lokalizacja: Chorzów
Moje BMW: E46 320D
Kod silnika: M47N
tkilan192 napisał(a):
mozna zapytac ile taka przyjemnosc?

Trochę późno, ale może się przyda.
Na Allegro pojedyncze czyjniki były po ok. 100, w ASO coś koło 400.
Znalazłem całą używaną pompę wraz z czujnikami za 40pln...
Wymieniłem samodzielnie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [e46] błąd 5e20 - kontrolki DSC
PostNapisane: 21 marca 2014, 01:31 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 1
Moje BMW: 330i
Kod silnika: M54
U mnie podczas diagnozy wyszło ze uszkodzony jest czujnik ciśnienia DSC w Bank1. Który to czujnik numer 1 ten który jest bliżej pompy czy ten bardziej oddalony, jak by ktoś był skłonny podzielić się ta informacja byłbym wdzięczny. Druga sprawa czy po wymianie należny odpowietrzyć układ hamulcowy jeżeli tak to w jaki sposób ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] błąd 5e20 - kontrolki DSC
PostNapisane: 6 maja 2014, 17:57 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 8
Moje BMW: E46 320d 07.2004 r.
Kod silnika: M47N
Witam,

Tak jak u kolegi Mezon zapalały się u mnie okazjonalnie te oto kontrolki:
Obrazek Zdjęcie poglądowe.

Niestety kilka dni temu zapaliły się na dobre. W sieci te kontrolki głównie podejrzane są w kierunku czujnika kąta skrętu. Geometrię zawieszenia miałem robioną ze 4 m-ce temu, więc to mogłem od razu wykluczyć. Wahacze mam do zrobienia no ale nie są aż tak rozjechane, żeby zgubić zbieżność w takim stopniu.

Podpiąłem auto pod kompa i wyrzuciło takie błędy:
1. 5E20 Drucksensor 1 elektrisch defekt
2. 5E24 Drucksensor 1/2 unplausibel
Sytuacja bliźniacza jak u kolegi Mezon.

Czyli czujniki kąta skrętu i ABS można teoretycznie wykluczyć. Skasować się udało 5E24, natomiast 5E20 wisi cały czas i nie da rady go usunąć, więc na moje oko walnięty czujnik ciśnienia DSC.

Moje pytanie teraz do doświadczonych forumowiczów. Czy taki błąd może powodować coś poza czujnikiem? Np. wiązka elektryczna? Czy jeśli z wiązką by coś było to INPA wyrzuci coś w stylu "brak komunikacji" itp.? Czy jest jakiś sterownik od tego układu, którego wada może powodować takie błędy? Czy taki błąd może wywołać np. problem z pompą?

Drugie pytanie jest takie czy to są te oto czujniki z numerem 2?:
Obrazek
Pytanie trywialne, bo w tabeli jest napisane czujnik ciśnienia DSC, jednak przed kupnem wole wiedzieć na 100%. W grę niestety wchodzi tylko używka, bo nowy w ASO to 430 zł... Ryzyk fizyk i trzeba kupić używkę, a jak przyjdą lepsze dni to kupi się nowy.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] błąd 5e20 - kontrolki DSC
PostNapisane: 19 sierpnia 2014, 07:13 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 30
Lokalizacja: SO
Moje BMW: E46 Touring
Kod silnika: 2.0D M47N
Wyjaśniając temat do końca, bo nie jest w ogóle straszny a brak informacji jak się zakończyły naprawy.
1. Najlepiej użyć podglądu czujników analogowych od DSC w INPIe.
-Widzimy że jeden z czujników (sprawny czujnik pokazuje minimalne podciśnienie ok -0,17bar)
-Niesprawny pokazuje zupełnie inną wartość a w kolumnie po prawej jest offset poza zakresem
2. Odpinamy wtyczkę z jednego z czujników i patrzymy na zachowanie wartości w INPIE
- odpięty pokazuje w okolicach 21 lub -21 bar - widać że wartość zmienia się maksymalnie do wartości skrajnej
- poszukiwania mamy spośród 2 czujników, skrajną wartość ma pokazać ten który wcześniej delikatnie wykraczał poza zakres
- dla zwiększenia pewności czy to prawidłowy czujnik możemy podłączyć nowy sprawny czujnik "na sucho", - trzeba tylko troszkę poczekać (ok 5min) aż wartość z offsetu opadnie.
3. Wiemy który czujnik, to demontujemy go z pompy. Wcześniej należy opróżnić ile się da zbiorniczek z płynem hamulcowym, (ja zacisnąłem boczny przewód z płynem od wspomagania sprzęgła) pod czujnikiem rozkładamy sobie szmatkę, folię i co jeszcze żeby jak najmniej pobrudzić. Dla łatwiejszego dostępu możemy odkręcić przewód hamulcowy (klucz jak pamiętam chyba 16). Czujnik odkręcamy kluczem sześciokątnym 27mm. Całą akcję trzeba przeprowadzić dosyć szybko to mało płynu wypłynie.
4. Skręcamy i czyścimy wszystko, dolewamy płynu hamulcowego do prawidłowego poziomu.
5. Nie trzeba odpowietrzać układu hamulcowego. wszelkie powietrze wyleci przez zbiorniczek płynu ham.
6. Testy.

Uwaga. W zależności od wielkości rąk i zdolności manualnych - można zdemontować troszkę pokrywę skrzynki od sterowania silnika, a że manualność mam słabą to wyciągałem jeszcze sterownik (lepiej odłączyć na ten czas akumulator).

Całość operacji przy przygotowanych narzędziach, płynie itp to max 1h.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] błąd 5e20 - kontrolki DSC
PostNapisane: 27 stycznia 2015, 22:50 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz
Avatar użytkownika

Wiek: 42
Posty: 2
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Moje BMW: E90 320D
Kod silnika: M47N2
Witam kolegów.

Jakiś tydzień temu kupiłem w Niemczech moją pierwszą BMW E90 320D.
W chwili zakupu świeciły się 2 kontrolki:
Obrazek

Po podłączeniu interfejsu - INPA pokazuje błąd (jak w tym wątku) "5E20 - Drucksensor 1 elektrish defekt."

Aktualnie wymieniłem opony na zimowe i w autku została poprawiona zbieżność.
Obrazek

W pierwszej kolejności chciałem dokonać kalibracji czujnika kąta skrętu, ale wskazania w INPIE mają się następująco:
Obrazek

Rozumiem, że jeśli wszystko jest w normie (na zielonym) to nic tutaj nie kalibrujemy a przyczyny trzeba szukać gdzie indziej ?
Sprawdziłem też czujniki, które pokazują obroty kół - wszystkie działają poprawnie:
Obrazek

A jeśli w nowych zimówkach nabili mi 2.2 atmosfery, to muszę coś zmieniać w INPIE ?
Obrazek

Jeśli mam wskazanie !-20.03 to znaczy, że tutaj tkwi problem z moim DSC ?

Kolejnym etapem było sprawdzenie:
Obrazek

Z powyższego screena wynika, że nie ma napięcia na pompie ?
Oraz temperatura płynu hydrauliczego to !125,0 - więc uszkodzony czujnik temperatury, lub odpięty/ułamany przewód ?

Liczę na podpowiedzi bardziej doświadczonych kolegów.
Dopiero zaczynam swoją przygodę z BMW i proszę o wyrozumiałość.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] błąd 5e20 - kontrolki DSC
PostNapisane: 9 lutego 2015, 15:49 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz
Avatar użytkownika

Wiek: 42
Posty: 2
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Moje BMW: E90 320D
Kod silnika: M47N2
Dziękuję za pomoc koledzy...

Miałem kiedyś Passata B5... na forum tego samochodu ludzie byli bardzo pomocni i odpisywali praktycznie natychmiast na potrzeby/problemy innych użytkowników Passatów...
Jestem użytkownikiem BMW, więc zarejestrowałem się tutaj, aby tak samo - pomagać innym posiadaczom BMW i od Nich tej pomocy oczekiwać. Nie doczekałem się jednak...

Jeśli chodzi o problem z moim autkiem, to padły styki w sterowniku pompy DSC.
Naprawa wysyłkowa to koszt 600 zł. (wybrałem firmę: http://www.rapidauto.pl/)
Już nawet wszystko dogadałem, wymontowałem pompę ze sterownikiem z autka i prawie zabrałem się do pakowania przesyłki, ale postanowiłem jeszcze uciąć te koszty.
Na alledrogo poszukałem pompy o identycznych numerach. (połowa sprzedawanych pomp w nazwie już ma podany nr - jednak 2-gie pół tylko wchodzac w aukcję mozna było sprawdzić ich numery). Okazało się, że na tym portalu aukcyjnym są aż 3 sztuki z tym samym numerem. Jedna za 450 zł - po rozmowie telefonicznej Pani zeszła do 400 zł. Miałem wstępnie zaklepaną. Jednak znalazłem jeszcze dwie po 250 zł i kupiłem jedną z nich.

Po zamontowaniu kontrolki na zegarach nie znikły. Jednak w Inpie po skasowaniu pojawiły się inne dotyczące niewłaściwego nr VIN w sterowniku DSC i czujnika kąta skrętu.
Po kilku godzinach "zabawy" z INPĄ, DIS`em i Tool32 okazało się, że wystarczy skalibrować kąt skrętu i wszystkie błędy poznikały same (bez konieczności ich kasowania) :) i mogę cieszyć się świetnym autkiem ze sprawnymi systemami wspomagania jazdy :)

Jeśli Ktoś ma podobny problem, to śmiało piszcie na PW, lub proszę o telefon 888 951 561.
Zawsze pomogę bezinteresownie - tak jak na forum Passata.
Mam nadzieję, że właściciele Beemek również potrafią sobie bezinteresownie pomagać.

Pozdrawiam wszystkich, którzy taką pomoc ofiarują !


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] błąd 5e20 - kontrolki DSC
PostNapisane: 31 maja 2019, 15:08 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 21
Moje BMW: E46
Kod silnika: M47n
Witam
Odświeże temat. Może ktoś podpowie który to czujnik i gdzie jest w aucie.

https://imageshack.com/i/poLRM8Mnj


Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] błąd 5e20 - kontrolki DSC
PostNapisane: 1 czerwca 2019, 17:19 
Offline
Forumowicz

Posty: 128
Lokalizacja: Chorzów
Moje BMW: E46 320D
Kod silnika: M47N
koroner77 napisał(a):
Witam
Odświeże temat. Może ktoś podpowie który to czujnik i gdzie jest w aucie.

https://imageshack.com/i/poLRM8Mnj


Obrazek


Nie wiadomo. Jeśli przyjąć, że pierwszy jest od przednich, to jest to ten bliżej serva. Na pompie jest przy nim oznaczenie V.
Najlepiej odpiąć je po kolei i sprawdzić, co się dzieje w Inpie. A właściwie wystarczy jeden.

PS. Mam 2 takie czujniki, w tym jeden powinien być sprawny.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [e46] błąd 5e20 - kontrolki DSC
PostNapisane: 3 czerwca 2019, 21:02 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 21
Moje BMW: E46
Kod silnika: M47n
Jestem zainteresowany. Podaj nr czujnika a może jeszcze masz jakis tutorial jakngo wymienić?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 131 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL