BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 28 marca 2024, 09:46

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 960 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 43, 44, 45, 46, 47, 48  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 16 stycznia 2018, 02:17 
Offline
Forumowicz

Posty: 127
Moje BMW: E83
Kod silnika: M47N
5W30 lub 5W40 syntetyk ze specyfikacja LL04 a markę to według uznania.Konstruktor poleca Shell ale to nie znaczy że to najlepszy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 16 stycznia 2018, 21:41 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1286
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moje BMW: e46 330ci
Kod silnika: m54
senbon napisał(a):
Po pierwsze przeczytaj powyższy post pawelos666 z 26 grudnia. Po drugie, np. do hellcata producent zaleca 0W40. Jeżeli jakiś niewyczynowy silnik jest zaprojektowany pod 0W20 to zalewanie 5W40 w żaden sposób nie poprawi jego pracy, a co najwyżej pogorszy i nie chcę już mówić o tych eksperymentach z nowszych beemek, gdzie "fachowcy" leczą problemy z zużyciem oleju ładowaniem do samochodu, gdzie najgęstszym olejem jaki można zalać jest, np. 5W40 olejów typu 5w50 czy 10w60 jakby to były eMki (mówię o silnikach benzynowych z serii "N") , a potem płaczą, że im elektrozawory i czujniki położenia wałków głupieją, a auto, które powinno robić setkę w 6-7 sekund podnosi się na obrotach jakby miało turbodziurę. Po trzecie nawet gość, który żyje z olejów i ma jedną z najbardziej znanych stron www z masą olejów zalewał do swojego auta 0W20 (bodaj millersa) - tak jak zalecał producent i jakoś silnik nie wyszedł mu bokiem. Co do silników 1.4 tsi jak i wielu innych współczesnych jednostek (w tym najnowszych diesli 2.0 od BMW) to ich problemem nie jest żaden olej, a rozciągające się łańcuchy rozrządu, wadliwe konstrukcyjnie tłoki i pierścienie czy (jeżeli mowa o najmocniejszych wersjach z układem turbo + kompresor) sprzęgiełka magnetyczne pompy. Nie instaluj tutaj żadnych mitów, bo taką prostą logiką to każdy z nas kto ma ciężką nogę powinien walnąć sobie 10W60 choćby miał pod maską niewiele ponad 100 HP, a producent zalecał maksymalnie 5W30. Producenci popełniają błędy konstrukcyjne, ale olejów nie produkuje producent samochodów, a koncerny naftowe - jeżeli jakiś 0W20 jest badziewiem to nie wina producenta samochodu. Jeżeli ktoś kupił sobie nowy samochód i silnik padł mu po 100 tys. km, a zmieniał regularnie olej (na OEM lub coś o porównywalnych parametrach) i użytkował go w prawidłowy sposób (nie katował na zimnym silniku, pozwalał ostygnąć turbinie etc.) to problemem był jakiś element silnika, a nie to, że serwis mu zalewał 0W20 zamiast ultra zaj***o oleju 5W40 czy gęstszego.


Kolego wypracowań pawelosa naczytałem się i rozumiem to co pisze.

Kiedyś jeden z naszych forumowych fachowców doradził mi aby śmigał na 5W50 jeśli lubię docisnąć pedał gazu, a silnik będzie mi służył długie lata (M54B30).
Owszem latem lubię sobie popędzić autostradą oczywiście niemiecką ponad 180 na dystansie 50 km.

Zimą śmigam spokojnie i dlatego leje 0W40 i nie mam żadnych problemów.
Żadnych stuków puków szmerów w silniku, nie zauważyłem także spadku mocy na oleju 5W50.
Konsumpcja oleju jest niewielka i jestem w pełni zadowolony.

Oczywiście jeśli ktoś chce niech eksperymentuje ile tylko chce.

Odnośnie Tsi nie miałem na myśli że umiera od oleju tylko że to porażka jak V8 + 0W20.
Z resztą to co robi ostatnio VW to się w głowie nie mieści.

Silniki V8 bardzo szybko tracą ciśnienie oleju (+ łańcuch się wyciąga na potęgę) i dość wczesne przejście na olej 5W40 ratuje sytuacje.
Znam ten temat bo się naczytałem przed kupnem V8 do którego na szczęście nie doszło.

Dodam tylko że z nikim się nie sprzeczam tylko napisałem o tym o czym czytałem i sam praktykuje.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 17 stycznia 2018, 00:55 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 3643
Lokalizacja: PL / DE / NL / UK
Moje BMW: E46
Sama wyższa lepkość nie chroni lepiej silnika. Są lepsze i gorsze oleje 5w50. Zimą na niektórych olejach 5w30, 0w30 wiecej zyskujemy niz na 0w40 5w40. Ten olej sie nie rozgrzeje odpowiednio. Bedzie rozgrzany jak już gasimy samochód. Niestety nie sama lepkość oleju ma znaczenie. Przy spokojnej jezdzie xw30 zimą wystarczy. Olej 0w40 ma prawie identyczne lepkosci jak olej 5w40. Olej xw30 ma już nieco niższe lepkości zimą. To czy olej w danej lepkosci chroni lepiej zalezy od bazy, dodatków przecizużyciowych i redukujacych tarcie. Olej nawet o wiekszej lepkosci kinematycznej moze miec rozne opory tarcia wewnetrzego. Przy dużej ilosci dodatków redukujacych tarcie silnik może mieć lżej. Wiekszosc tanich olejów 5w50 zawiera troche wiekze iloci cynku i fosforu niż tanie oleje 5w40. Głównie to to powoduje tą przewagę. Są oleje takie jak Millers 5w30 EE HC+PAO z jeszcze dodatkowo ogromną iloscią molibdenu czy EE ECO 5w30 czy nawet tańsze takie jak Maxlife 5w30 oparte na hydrokrakingu VHVI z ogromną ilością cynku, fosfou, i reduktorów: molibdenu, boru i przy katowaniu nic się nie stanie. :) Redukcja tarcia zapewnia ochronę przed zużyciem. :)

_________________
Masz problem z układem zapłonowym w BMW z LPG? Napisz na pw, pomogę Ci :)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 17 stycznia 2018, 23:47 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1286
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moje BMW: e46 330ci
Kod silnika: m54
pawelos666 napisał(a):
Sama wyższa lepkość nie chroni lepiej silnika.


Gdy na 0W20 ciśnienie oleju jest niskie a na 5W40 prawidłowe i nic się nie dzieje przez kilka lat to raczej ratuje ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 18 stycznia 2018, 00:37 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 3643
Lokalizacja: PL / DE / NL / UK
Moje BMW: E46
0w20 honda czy 5w20 mazda ma molibden i bor jako reduktory tarcia bardzo duze ilosci... i zastepuje spokojnie tańsze oleje 5w30. Im wyzsze obroty tym wyzsze cisnienie. Olej na goracym silniku ma mniej wiecej jednakowe cisnienie roznice nie sa aż tak duże. Na lepkosc oleju patrzylo sie kiedys przy tej samej klasie oleju bez dodatków.

_________________
Masz problem z układem zapłonowym w BMW z LPG? Napisz na pw, pomogę Ci :)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 19 lutego 2018, 17:19 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 43
Posty: 380
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: E60
Kod silnika: M54B30
witam.

Czy ktoś ma namiar na sprawdzony sklep, w którym można kupić olej Mobil 1 0W40 New Liife ?
Mobil wycofał ze sprzedaży tę serię i zastąpił ją 0W40 FS, która nie spełnia normy LL-01


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 19 lutego 2018, 23:37 
Offline
Forumowicz

Posty: 127
Moje BMW: E83
Kod silnika: M47N
Ja słyszałem plotki że Mobil nie trzymał parametrów i byli zmuszeni odpuścić BMW.
Może gdzieś by znalazł stare zapasy ale z takim olejem dał bym sobie spokój .


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 20 lutego 2018, 01:42 
Offline
Uzależniony od forum :)

Wiek: 33
Posty: 3254
Lokalizacja: ZIELONKA
Moje BMW: E92 M3
Kod silnika: S65
Garaż: e92 M3 DKG Schwarz 2 | BMW e36 318IS Alpinweiss | Porsche Macan S | Mini Countryman | Mazda MX-5 NB | Opel vivaro XD | Ford Connect XD
Ktoś ładował do siebie SPECOL'a ? Ponoć całkiem niezły, jak za tą kaskę, za którą jest :D

_________________

E46 M3 Alpinweiss III viewtopic.php?f=89&t=171180
BYŁO:
E92 335i Schwarz 2 IC turboworks + Charge Pipe Turboworks
367KM/541NM http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=167595

e39 540iA SEDAN CANYONROT ->> http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=147863

e36 318is Coupe HELLROT MOTORSPORT INTERNATIONAL LIMITED EDITION ->> http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=145412

e36 328i Coupe ALPINWEISS III
->> http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=141651[/color]


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 20 lutego 2018, 07:30 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 6262
Było o specolu, poszukaj w szukałce. Niby spoko ale w bmw nie do końca. Swego czasu internety oblukałem i zachwalają go we francuzach i alfach. Lubią łączyć go z archoilem, nawet handlarze widzialem że sprzedają w pakietach

_________________
...bo przyjemności z jazdy nie mierzymy ilością spalanego paliwa ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 20 lutego 2018, 12:57 
Offline
Uzależniony od forum :)

Wiek: 33
Posty: 3254
Lokalizacja: ZIELONKA
Moje BMW: E92 M3
Kod silnika: S65
Garaż: e92 M3 DKG Schwarz 2 | BMW e36 318IS Alpinweiss | Porsche Macan S | Mini Countryman | Mazda MX-5 NB | Opel vivaro XD | Ford Connect XD
Chciałem na próbę do m47 wrzucić teraz jest motul od 2 wymian... takiego specola mógłbym co 8k wymieniać xD

_________________

E46 M3 Alpinweiss III viewtopic.php?f=89&t=171180
BYŁO:
E92 335i Schwarz 2 IC turboworks + Charge Pipe Turboworks
367KM/541NM http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=167595

e39 540iA SEDAN CANYONROT ->> http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=147863

e36 318is Coupe HELLROT MOTORSPORT INTERNATIONAL LIMITED EDITION ->> http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=145412

e36 328i Coupe ALPINWEISS III
->> http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=141651[/color]


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 23 lutego 2018, 08:30 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 452
Moje BMW: E60
Kod silnika: N52B25AF
W tedeiku odpada obawa o dysfunkcję zmiennych faz jeżeli olej nie trzyma specyfikacji dopuszczenia BMW LL, a więc odpada płacz, że elektrozawory czy czujniki położenia wałków coś nie halo. W pozostałym zakresie - kwestia czy w bańce jest w mniejszym czy większym zakresie to co producent deklaruje, bo o ile dobrze pamiętam to przy topowych modelach deklaruje porządne parametry :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 29 marca 2018, 18:45 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 4
Moje BMW: E46 touring
Kod silnika: M54B30
Witam.
Tak bardzo mi się nie śpieszy, bo olej ma 3kkm dopiero. Jest to VALVOLINE Synpower 5W40. Samochód to E46 z silnikiem m54b30 i LPG. Przebieg 337kkm. Trochę tego oleju zużywa (ok. 1L/1000-2000km w zależności od stylu jazdy i rodzaju trasy pewnie).

Ogólnie czeka mnie wymiana odmy, co może w jakimś stopniu zredukuje konsumpcję oleju. Powoli też przymierzam się do bardziej świadomej wymiany oleju, stąd ten post. Chciałbym wlać coś lepszego, gdyż ten Valvo za 110zł to wątpię by był prawdziwym syntetykiem. Z drugiej strony wg producenta ma bardzo dobre TBN (11,6 - dobrze do LPG).

Zrobię to pewnie tak, że jeszcze chwilę poczekam, pojeżdżę, do ok. 10kkm, wleję płukankę Liqui Moly Pro-Line 2662 i wymienię olej na lepszy, oraz oczywiście filtr. No i kwestia główna, czyli jaki olej?

Myślałem nad AMSOIL'em ECF Full SAPS 5W40. To chyba dobry olej, prawdziwy syntetyk. Dużo tu jest opinii by lać 0W40 (jest analogiczny AMSOIL o tej specyfikacji). Jest też FUCHS Titan Race Pro S 5W40, ale to olej bardziej sportowy. Chyba mi taki nie potrzebny, choć ma świetne parametry.
Jeżdżę dynamicznie ale nie upalam auta, nie bywam na torze, itp. Głównie miasto, krótsze odcinki, czasem trasa, nawet długa.

Co byście doradzili?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 30 marca 2018, 07:02 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 452
Moje BMW: E60
Kod silnika: N52B25AF
0W40 szybciej osiągnie temperaturę roboczą, ale znowuż praktycznie żegnamy zimę, a więc bez przesady, że z 5W40 będzie tragedia. Co do AMSOIL ECF Full SAPS 5W40 - masz zapewne katalizator, tak? Niby piszą, że ten olej spełnia parametry normy LL-01 (nie ma oficjalnego dopuszczenia), ale to jednak full saps, a więc killer katalizatora.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 30 marca 2018, 09:22 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 4
Moje BMW: E46 touring
Kod silnika: M54B30
Mam na pewno katalizator. Ale czy ten Amsoil to naprawde taki szkodliwy dla katalizatora jest? To jest przeciez olej, ktory oficjalnie spelnia norme BMWLL-01.

Jaki w takim razie inny, PRAWDZIWY syntetyk mozna zaproponowac?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 30 marca 2018, 09:29 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 44
Posty: 37030
Lokalizacja: Kielce
Moje BMW: E38 730d
Kod silnika: M57
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=153718
Michas_7, zrób odmę i porządnie wypłukaj - to podstawa w M54
potem dobre 5w50 - będzie pił znacznie mniej, sprawdzone na wielu M54 :)

_________________

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 30 marca 2018, 10:57 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 4
Moje BMW: E46 touring
Kod silnika: M54B30
No ok. Ale caly czas nie wiem jaki olej konkretnie.
Gdybym jednak chcial pozostac przy 5w40, to co polecacie?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 30 marca 2018, 11:36 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 28
Posty: 2578
Moje BMW: F20
Kod silnika: N55B58
Jak 5W40 to fajnie działa Fuchs Titan Race Pro S, sprawdzone w M52tu które na codzien korzystało raczej z górnej partii obrotów


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 30 marca 2018, 11:51 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 4
Moje BMW: E46 touring
Kod silnika: M54B30
To olej raczej sportowy. Az tak ostro nie jezdze. Nie wiem czy jest sens, bo jest drogi, a moj silnik troche oleju zuzywa. Ponadto ten Fuchs nie ma normy bmw LL-01.
A cos innego?

Zastanawiam sie czy ten amsoil ecf full saps 5w40, to taki zly dla katalizatora. Inne oleje, czesto gorsze, np. Motul x-cess 5w40, zalecany do tego silnika, tez ma te sapsy tylko nie w nazwie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 30 marca 2018, 12:34 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 28
Posty: 2578
Moje BMW: F20
Kod silnika: N55B58
Michas_7, tak jak Rora pisał, wymieniałeś odme u siebie w aucie? Jeżeli nie to wymień odme i wypłucz porządnie silnik dobrą płukanką i wtedy lej porządny olej.


Tanszy jest też ciekawy Liqui Moly Synthoil High Tech 5W40


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 12 czerwca 2018, 11:51 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 18
Lokalizacja: WuWuA Bielany
Moje BMW: 320Ci
Kod silnika: M54B22
Hej - który z olei polecicie do mojej M54B22 ?

Kupiłem auto od Helmuta. Nie wiem co tam było lane bo nie ma zawieszki. Planuję zrobić trzykrotną płukankę olejem napędowym (3 x po 10 minut) i na koniec zalać któryś z tych olei poniżej. Silnik chodzi bardzo cicho, jest suchy, nie wiem czy bierze olej bo na razie przejechałem tylko 500km.

Robię często krótkie odcinki autem. Oleje posortowane według ceny od najtańszego Fuchsa do Najdroższego Mobil 1. Czy według was jakość też jest adekwatna?

FUCHS TITAN SUPERSYN 5W40
SHELL HELIX ULTRA 5W40
SPECOL SPEC GOLD 0W40
MANNOL LEGEND+ESTER 0W40
MOBIL SUPER 3000 X1 5W40
CASTROL EDGE TD 5W40
MOBIL 1 NEW LIFE 0W40


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 960 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 43, 44, 45, 46, 47, 48  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot] i 60 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL