BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 27 kwietnia 2024, 09:35

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 960 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 48  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 25 czerwca 2013, 21:15 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 325
Lokalizacja: DĂŞbica
Moje BMW: E46 320i
Kod silnika: M54B22
Zgadzam się z KANO w naszym klimacie olej minimum 5W40 . 5W30 to w Szwecji, Norwegi, Angli itp. U nas w lipcu jak słoneczko przygrzeje do 30-pare, postoisz w korku w mieście albo dasz ostro po garach to twój silnik będzie prosił o deportacje do niemiec. 5W30 robi cienki film olejowy przez co stawia silnikowi mniejsze opory, samochód "mniej" pali, łatwiej jest spelnić wyśrubowane normy ekologiczne . W wysokich temperaturach taki olej robi się jak woda i latwo przerwać film olejowy i zatrzeć silnik. Na 5W40 spali może ze 2 setki paliwa więcej ale ochrona silnika jest pewniejsza.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 25 czerwca 2013, 21:35 
Offline
Zacna persona forum

Wiek: 40
Posty: 2237
Lokalizacja: Stalowa Wola/Bandon-Ireland
Moje BMW: E46Coupe E63Coupe
Kod silnika: M54B30 M57D30TU
KANO napisał(a):
5w30 oznacza, że w Polsce przy temperaturach zewnętrznych +35 olej długo nie wytrzyma. On ma warunki stosowania od -30 do +20 stopni a 5w40 do +35 dlatego na Polskie warunki najlogiczniejszym olejem do troszkę już zużytych silników powyżej 100 do 300 tys jest 5w40.
Czyli na nasze warunki mówiąc troszkę umoczyłeś kupując 5w30



ale jak to moze nie wytrzymac w temperaturze +35 jak po kilkunastu minutach w silniku ma 100 C i co przeciez sie nie zuzywa po dniu .....

0 5 10 to wiadomo rozruch na zimno na mrozie im mniejsza liczba tym lepiej...

moim zdaniem jaki nie zalejemy jak czesto wymieniamy tzn np 10 000 15000 km to czy 5w30 czy 10w30 to jeden [cenzura].... byle nie byl rzadki i czarny

_________________
Garage....
Betsy
Czarna Wdowa
Silver Queen
White Lady

"No Replacement for Displacement... "


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 26 czerwca 2013, 15:15 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 325
Lokalizacja: DĂŞbica
Moje BMW: E46 320i
Kod silnika: M54B22
Pod linkiem jest ładna tabelka , jaki olej w jakich temperaturach otoczenia powinien pracować
http://www.mototechnika.republika.pl/pliki/oleje.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 26 czerwca 2013, 17:35 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 47
Posty: 343
Lokalizacja: Brodnica
Moje BMW: E91
Kod silnika: M57T2D30
Więc po przewertowaniu kilku poradników dotyczących olejów, drogą eliminacji zostały mi trzy pozycje, które biorę pod uwagę :

Millers Trident Longlife 5w40

Valvoline MaxLife Synthetic 5W-40

Liqui Moly Synthoil High Tech 5W-40

Który z nich? ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 26 czerwca 2013, 18:53 
Offline
Zacna persona forum

Wiek: 38
Posty: 1003
Lokalizacja: Tychy
Moje BMW: E39 525d Touring
Kod silnika: M57D25
Użytkuję millersa więc polecam go :ok: , a z tymi temperaturami otoczenia nie do końca tak jest, jest to zależne jak producent zaprojektował silnik. W stanach często stosowane są oleje 5w20, a temperatury otoczenia nie są wcale niższe od naszych, wręcz przeciwnie. Jest to częściowo uzależnione wydajnością pompy oleju. Jak bym radził dobierać olej do stylu jazdy, jeżeli jesteś spokojnym użytkownikiem drogi 5w30 jest dobry, jeżeli lubisz często przeciągnąć na obrotach raczej 5w40.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 26 czerwca 2013, 20:31 
Offline
Forumowicz

Posty: 258
Moje BMW: E46
Kod silnika: M47
starscream napisał(a):

ale jak to moze nie wytrzymac w temperaturze +35 jak po kilkunastu minutach w silniku ma 100 C i co przeciez sie nie zuzywa po dniu .....

0 5 10 to wiadomo rozruch na zimno na mrozie im mniejsza liczba tym lepiej...

moim zdaniem jaki nie zalejemy jak czesto wymieniamy tzn np 10 000 15000 km to czy 5w30 czy 10w30 to jeden [cenzura].... byle nie byl rzadki i czarny


+35 w tym oznacza zastosowanie przy temperaturze zewnętrznej przy zimnym silniku. Inaczej mówiąc silnik osiągnie pewną temperaturę przy +35 na max rozgrzany i film olejowy będzie, a struktura oleju co ma +20 stopni to max temp pracy będzie obniżona i przy naszych warunkach pogodowych, jak kolega stwierdził, może dojść do "zerwania" filmu olejowego co zwiększy tarcie i może uszkodzić silnik


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 26 czerwca 2013, 20:35 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 113
Lokalizacja: FrankfurtAmMain
Moje BMW: e46 328ci
Kod silnika: M52B28
Tak jak pisalem na poczatku valvoline maxlife 5w40 i bedziesz zadowolony :ok:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 6 października 2013, 19:02 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 47
Posty: 343
Lokalizacja: Brodnica
Moje BMW: E91
Kod silnika: M57T2D30
Witam ponownie. Wczoraj wymieniałem uszczelkę pod pokrywą zaworów i miałem okazję obejrzeć trochę bebechów i teraz cholera mam problem co zalać bo widać, że silnik do przesadnie czyściutkich nie należy. Boję się, że jak wleję syntetyka i jak mi się to wszystko rozpuści to będzie więcej szkody niż pożytku.

http://img844.imageshack.us/img844/5500/04tc.jpg
http://img690.imageshack.us/img690/430/zkt4.jpg

Co o tym sądzicie?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 6 października 2013, 19:34 
Offline
Częsty bywalec

Wiek: 54
Posty: 701
Moje BMW: e39 523i Touring 99r
Kod silnika: M52TUB25
Garaż: Jestem uzależniony od garażu.
DEŁUu TICO
Lej co chcesz i tak z tego co widzę olej pójdzie po kilkuset km na stracenie jako płuczka. Nie jest tak tragicznie ale z takim przebiegiem wydarzeń najprawdopodobniej będziesz miał do czynienia.
Gorsze jest to, że wzniosy krzywek na wałkach rozrządu wyglądają delikatnie to ujmując nieciekawie.
Ja bym wlał Valvoline MaxLife Synthetic 5W-40. Wypucuje i jakby nie było to maxlife dla podjeżdżonych silników. Z kolejną wymianą trzeba się liczyć po załóżmy maks. 1000-1500km.
Chyba, że przed wymianą będzie płuczka.
Na pierwszy rzut oka to bardziej bym się martwił tymi wałkami.
Ale... może przesadzam.

_________________
Skazany na BMW.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 6 października 2013, 19:53 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 47
Posty: 343
Lokalizacja: Brodnica
Moje BMW: E91
Kod silnika: M57T2D30
Hmmm... szczerze mówiąc przyglądałem się krzywkom dokładnie na żywo i nie zauważyłem niczego niepokojącego (idealna gładź, żadnych wytarć) natomiast na zdjęciach rzeczywiście wygląda to dosyć dziwnie. Wg mnie na samych końcówkach metal jest jasny i błyszczący a na pozostałej części zbrązowiały, może stąd to złudzenie? Druga sprawa..., jeżeli mam przyspieszyć wymianę to może zalać coś tańszego, typu Shell Helix Ultra 5W40 albo BMW SuperPower 5W40?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 6 października 2013, 20:22 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 35
Posty: 1860
Moje BMW: brak
Kod silnika: Turbo
Ani płukanka ani olej nie ruszy wszystkiego. Płukanki typu LM, Millers, Motul nie są tak agresywne. Ale na pewno ogarną "luźny" nagar i to też na pewno nie odrazu.

Zrób płukankę, wlej Valvo max life 5W40, pojeździj na nim trochę i go zlej. Na pewno odrazu zrobi się wręcz czarny tym bardziej, że płukanka była wcześniej i pewnie coś ruszy (a nie oszukujmy się taką płukanka w 15 minut nie zwojuje się za wiele w przypadkach gdzie jest dużo brudu). Wlej MaxLife dlatego, że jest tani, sprawdzony i ma bardzo dobre parametry odpowiadające za czyszczenie silnika - te oleje nie tolerują nagaru.

Jak trochę pojeździsz na tym max life (nie wiem 1000-2000km?) to znów wlej płukankę na 15 minut i zlej to wszystko. Docelowo zalej sobie czymś lepszym np. LiquiMoly HighTech 5W40 lub Millers Trident 5W40.

Przy spuszczaniu oleju podobno warto podnieść lewarkiem tylną część samochodu od strony kierowny - wtedy więcej starego oleju zlatuje.

Ja jeździłem na Valvoline max life przez 5tys km, potem zrobiłem płukankę Millersa i wlałem Tridenta 5W40. Valvo na pewno zrobił robotę bo był dość ciemny (juz po jakis 500-700km). Po płukance i wlaniu nowego oleju Millers mam nadal czysty olej a przejechałem około 4tys.km z tym, że poprzedni olej przed Valvo (to był OEM Bmw czyli pewnie Castrol) miał najechane jakies 14kkm i był czystszy niż Valvo po kilkuset km od zalania - to świadczy o tym, że MaxLife rzeczywiscie nie toleruje w ogóle nagaru (inne dobre czy lepsze oleje od Valvo też pewnie zrobią to samo ale są droższe więc bez sensu na chwile je wlewać - zresztą można sprawdzić wskaźnik TBN w karcie charakterystyki oleju).

Pozdro

_________________
Moje BMW E46 330i
viewtopic.php?f=6&t=120047


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 6 października 2013, 20:43 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 47
Posty: 343
Lokalizacja: Brodnica
Moje BMW: E91
Kod silnika: M57T2D30
!kuchar napisał(a):
Wlej MaxLife dlatego, że jest tani
Mi wychodzi 250zł za 7L, czy to jest tanio..., hmmm, polemizowałbym ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 6 października 2013, 20:53 
Offline
Częsty bywalec

Wiek: 54
Posty: 701
Moje BMW: e39 523i Touring 99r
Kod silnika: M52TUB25
Garaż: Jestem uzależniony od garażu.
DEŁUu TICO
6l wystarczy na te 1000-2000km. Chyba że żłopie oliwę. Ja też typowałem maxlifa ze względu na cenę, tylko o tym nie wspominałem ;) .
Ja jak do swojego naleję 6,3 to na bagnecie jest max. i dlatego na próby, różnych olejów(które często robię :rotfl: ) kupuje 6l.
Osobiście lanie na maksa uważam jako pewną przesadę.

_________________
Skazany na BMW.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 6 października 2013, 20:55 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 35
Posty: 1860
Moje BMW: brak
Kod silnika: Turbo
Grzegorz76 napisał(a):
!kuchar napisał(a):
Wlej MaxLife dlatego, że jest tani
Mi wychodzi 250zł za 7L, czy to jest tanio..., hmmm, polemizowałbym ;)


Tu jest taniej a sklep jest sprawdzony bo sporo osób kupowało. Cena za 4L 114zł pln to na prawdę dobra cena.

http://www.pablogarage.pl/sklep/?pl_syntetyczne,45#

6L powinno wystarczyć i będziesz miał gdzieś po środku między "min" a "max" (chociaż mi do m54b30 weszło prawie 7l i dopiero było pod max).

_________________
Moje BMW E46 330i
viewtopic.php?f=6&t=120047


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 6 października 2013, 21:06 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1586
Grzegorz76 napisał(a):
Mi wychodzi 250zł za 7L, czy to jest tanio..., hmmm, polemizowałbym

Niedawno widziałem oleje totala w naprawdę niskiej cenie, syntetyczne, jakieś normy BMW spełniają , najgorsze chyba nie są. Tak na chwilę to wydaję mi się, że był by ok.
Osobiście nie miałem nigdy nic wspólnego z tą firmą, więc to co napisałem u góry to takie suche informacje.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 6 października 2013, 21:16 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 47
Posty: 343
Lokalizacja: Brodnica
Moje BMW: E91
Kod silnika: M57T2D30
Jak wlałem rok temu po kupnie Castrola 10W40 to ubyło mi pół środkowej miarki.

W sklepie, który polecasz brak jest opakowań 1L ale znalazłem na allegro 7L za 213zł co z filtrami wyjdzie ok 270zł. No trudno, jakoś poradzę.

Więc tak, co powiecie na taki scenariusz. Robię płukankę, wlewam Valvo i w styczniu robię jeszcze raz płukankę i wlewam jeszcze raz Valvo. Przewiduję przejechać do stycznia jakieś 3-4tys km. Może być?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 6 października 2013, 22:15 
Offline
Częsty bywalec

Wiek: 54
Posty: 701
Moje BMW: e39 523i Touring 99r
Kod silnika: M52TUB25
Garaż: Jestem uzależniony od garażu.
DEŁUu TICO
Grzegorz76-scenariusz zasługuje na nominację do Oscara. Ja osobiście zmniejszyłbym przebieg między wymianami i nie użyłbym płukanki po raz drugi. Filtr manna. Knecht lepiej filtruje i dlatego też może się wcześniej przytkać gdy pierwsze valvo będzie wypłukiwać resztki po płukance(wcześniej napisałem płuczce-takie trochę skrzywienie zawodowe).
Sikora-total quartz 9000 5w40 to technosyntese, podobnie total quartz 9000 5W40 energy. Na pierszwym silnik w moim zachowywał sie dobrze. Na drugim, gdy był lekko nagrzany przy delikatnych przegazówkach gdy schodził z obrotów to było słychać czasem delikatne pomlaskiwanie popychaczy. Energy ma nowsze dopuszczenia i aprobaty, ale większą lepkośc przy 40 i 100C i wcześniej "zamarza". Pierwszego jest już trudniej dostać bo zastępuje go ten drugi "lepszy" :hyhy: . To tyle jeśli miałbyś wlewać.
Ja obecnie czekam na Ravenol 5W40 VMO i doczekać się nie mogę. Ach ta "siódemka" :cenzura: :wsciekly:
6l za 159,22 zł razem z kosztami przesyłki.

_________________
Skazany na BMW.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 6 października 2013, 22:37 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 47
Posty: 343
Lokalizacja: Brodnica
Moje BMW: E91
Kod silnika: M57T2D30
Dzięki za pomoc. :) A może zamiast przyspieszać zmianę oleju zmienić filtr dwa razy do stycznia?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 6 października 2013, 22:59 
Offline
Częsty bywalec

Wiek: 54
Posty: 701
Moje BMW: e39 523i Touring 99r
Kod silnika: M52TUB25
Garaż: Jestem uzależniony od garażu.
DEŁUu TICO
To już zależy od stanu pacjenta :D . Żeby nie tracić tych ok. 25zł za filtr, to można go po prostu odkręcić i obluckać :) . Dobrze widać jak zmienia barwę i co siedzi na "bibule". Ja jednego filtra używałem do kilku olejów, tylko... czasem w ciągu 1000km olej wymieniany był nawet 3-4 razy(różne oleje).
Zobacz jak wygląda po pierwszych ok. 500km i będziesz miał jako takie rozeznanie.
Bezpośrednio po kupnie samochodu straciłem 12l castrola i 2 filtry magnateca na przepłukanie z grubsza silnika.
Pierwsze 6l nowe zlane po 160km(zlane zupełnie czarne 6l), następne po ok. 640km-już było "tylko" ciemno brązowe ale już zaczynało prześwitywać :rotfl: . Jeździłem wtedy do roboty i nie traciłem na próżno km po żeby tylko przepłukać-dlatego kursy po 160km. Wielu naszych rodaków potrafi doprowadzić wnętrze silnika do zupełnego bagniska tylko dlatego, że na oleju pisało BMW LL...-jestem 3-cim właścicielem w Polsce.
Dopiero zacząłem mysleć co tu wlać.

_________________
Skazany na BMW.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 7 października 2013, 19:45 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 325
Lokalizacja: DĂŞbica
Moje BMW: E46 320i
Kod silnika: M54B22
?


Ostatnio edytowano 7 października 2013, 20:16 przez d_octor, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 960 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 48  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], Google Adsense [Bot], Majestic-12 [Bot] i 148 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL