BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 19 kwietnia 2024, 10:45

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


W dziale proszę umieszczać tematy związane z mechaniką, elektryką i eksploatacją modeli wydanych przed 1990r.

Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.
Nie umiesz czytać, stosować się do powyższych zasad, nie będziesz mieć tematu!!


Tematy związane z modelami wytworzonymi przed 1990r. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E36] elektrozawór nagrzewnicy
PostNapisane: 28 maja 2015, 10:16 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 163
Lokalizacja: CWA
Moje BMW: E36 touring
Kod silnika: M43
Garaż: było E36 318is M42
było E39 530d M57B30 TA
jest E36 316 M43
Witam ponieważ opcja szukaj nie dała mi satysfakcjonujacej informacji chciałem zapytać czy da radę zregonerowac zawór wody ten przy nagrzewnicy? BMW e36 316 M43 wersja z klimatronikiem . Pytam bo cena nowego jaką usłyszałem mnie powalila(tylko serwis aso).
Również wieje mi ciągle chłodne powietrze niezależnie od nastawienia temperatury. Więc obstawiam że to wina tego zaworu. Termostat nowy i odpowiednio trzyma temperaturę, układ odpowietrzony także idąc za koleją następny będzie zawór potem cała nagrzewnica bądź panel.
Także czy można zregenerować w jakiś sposób ten zawór? Czy jest to część nie naprawialna ? Chcialbym spróbować naprawić zanim wymienię . Ale najpierw chciałbym wiedzieć czy się w ogóle da :) pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] elektrozawór nagrzewnicy
PostNapisane: 28 maja 2015, 19:43 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 71
Posty: 4299
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: E-36 320i Touring 95
Kod silnika: M52b20
czy do zaworu dochodzi napięcie?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] elektrozawór nagrzewnicy
PostNapisane: 28 maja 2015, 22:51 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 2808
Lokalizacja: Tomaszów Lub i okolice :)
Moje BMW: E36 318i 96r.
Kod silnika: M52B28TU
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=88829
misza123, sprawdź czy masz połączenie miedzy panelem a zaworem,

co do regeneracji to w środku nic nie ma oprócz dwóch elektrozaworów i grzybków, które blokują otwór przez który przepływa ciecz,

jak padnie na zawór to któreś uzwojenie w cewce poszło, jak ktoś to przewinie to będzie działać :),

Najpierw sprawdź czy masz napięcie tylko nie pamiętam na którym pinie stałe zawory są sterowane (-) z tego co pamiętam,
możesz je sprawdzić pod prostownikiem czy działają podając + i - na piny w sumie mało ważne które (dokładnie nie pamiętam)

_________________
Moja Bunia: viewtopic.php?f=6&t=88829



Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] elektrozawór nagrzewnicy
PostNapisane: 30 maja 2015, 11:45 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 163
Lokalizacja: CWA
Moje BMW: E36 touring
Kod silnika: M43
Garaż: było E36 318is M42
było E39 530d M57B30 TA
jest E36 316 M43
ryszard55 napisał(a):
czy do zaworu dochodzi napięcie?

"ryszard55" tak dochodzi


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] elektrozawór nagrzewnicy
PostNapisane: 30 maja 2015, 12:07 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 163
Lokalizacja: CWA
Moje BMW: E36 touring
Kod silnika: M43
Garaż: było E36 318is M42
było E39 530d M57B30 TA
jest E36 316 M43
Mira_s1987 napisał(a):
misza123, sprawdź czy masz połączenie miedzy panelem a zaworem,

co do regeneracji to w środku nic nie ma oprócz dwóch elektrozaworów i grzybków, które blokują otwór przez który przepływa ciecz,

jak padnie na zawór to któreś uzwojenie w cewce poszło, jak ktoś to przewinie to będzie działać :),

Najpierw sprawdź czy masz napięcie tylko nie pamiętam na którym pinie stałe zawory są sterowane (-) z tego co pamiętam,
możesz je sprawdzić pod prostownikiem czy działają podając + i - na piny w sumie mało ważne które (dokładnie nie pamiętam)


Dzięki za podpowiedzi i wskazówki :)
Sprawa wygląda tak .. ogrzewanie działa :hurra:
Opisze co zrobiłem może się komuś przyda bo mało informacji na ten temat jest a często są problemy z tym zaworem.
Otóż odpowiedziałem sobie w sumie sam na pytanie czy można zregenerować tą część - tak ale jest to bardzo trudne i wątpie zeby ktoś podjął się tematu. Ale do rzeczy:
Wykręciłem zaworek z auta. 3 węże na metalowe zaciski:) i odczepiłem wtyczke po czym odgiąłem lekko zawór do góry i sam wysunął sie z takiego kółka na którym sie trzyma. Następnie zabrałem się za rozkręcanie zaworu. Kluczyk gwiazdka. Trzeba być bardzo delikatnym i cierpliwym zeby nie przerwać miedzianego precika który idzie z cewek do wtyczki przy zdejmowaniu tych zabezpieczen!!! No i cóż .. ? Mechanicznie jeśli trzpienie na sprężynce przesówają sie bez oporów i nic nie jest luźne to nic innego nie może się zepsuć(mechanicznego). Moim zdaniem głowna przyczyną awarii tego jest zepsuta cewka na ktorymś trzpieniu lub przerwany ten miedziany drucik. Można to naprawić jak kolega wyżej napisał i przewinąc cewke ale watpie zeby komus sie to chcialo zrobi. Ja zaniosłem do kolegi elektryka zeby mi pomierzył czy jest przepływ prądu (jak kolega pisał) przez te cewki i okazało sie że wszystko jest wporządku. Usłyszałem od niego że powinno działać i zamykać bo wartości są poprawne(ja niestety na elektryce sie nie znam). Więc poskładałem wszystko delikatnie do kupy oczyściłem styki na wtyczce, podłączyłem zawór wężami i kostką do auta, odpowietrzyłem cały układ i zaczęło działać.
Reasumując można naprawić ten zaworek ale jest dość trudne. Najważniejsze ze ogrzewanie teraz zaczęło działać poprawnie niezależnie od ustawienia grzeje i chłodzi jak powinno. Moim zdanie warto spróbować samemu zobaczyć i pomierzyć ten zaworek przed stwierdzeniem i zakupem innego ;) w moim przypadku pomogło. Pozdrawiam misza123


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] elektrozawór nagrzewnicy
PostNapisane: 2 czerwca 2015, 08:50 
Offline
Częsty bywalec

Wiek: 40
Posty: 515
Lokalizacja: Wrocław/Neuss
Moje BMW: E36 318i
Kod silnika: M43 B18
Garaż: http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=131903
kiedyś miałem coś podobnego tylko ze w druga stronę, nie dawało zimnego powietrza z klimy na przednia szybę po stronie pasażera tylko leciało gorące. Myślałem że winny jest elektrozawór wiec wymieniłem na używkę w dużo lepszym stanie. Niestety nie dało to żadnego efektu. Postanowieniem wiec sprawdzić elektrykę i przyglądnąłem się dokładnie wtyczce kabla która idzie pod elektrozawór (3 pinowa). Tutaj wlanie odnalazła się przyczyna awarii. Jeden z kabli tuz przy wtyczce był utleniony i miał przerwania. Dlatego zarobiłem kabel na nowo i uszczelniłem taśma izolacyjna i działa do dzisiaj:)

_________________
Jako oficjalny trener Carly oferuje tutaj kupon na 5€ zniżki przy zakupie modułu, adaptera lub aplikacji w wersji PRO:
3XD268
http://www.mycarly.com/trainer/?ref=mariuszkraus
Kod należy podać podczas płatności (będzie specjalne pole do wpisania kodu żeby dodać zniżkę). Opłaca się mieć legalna wersje, bo jest dość często aktualizowana o nowe możliwości i obsługę najnowszych wersji BMW:)
------------------------------------------------------------------
INSTAGRAM: https://www.instagram.com/hellboy_e36/
GARAŻ: http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=131903
INTERFEJSY BMW MAPA https://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&msa=0&msid=217929254550052471344.0004a4589c86f70991725


Ostatnio edytowano 26 maja 2017, 11:50 przez marcars, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] elektrozawór nagrzewnicy
PostNapisane: 26 maja 2017, 11:44 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 4
Moje BMW: 318
Kod silnika: M52b25
Panowie jak ta kostkę wyjac? Szarpie ja i Szarpie. Nie chcę chce wyjść. wciskam te cycki i Szarpie do góry i nic. Jak by się zakleszczyl·lo


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] elektrozawór nagrzewnicy
PostNapisane: 30 maja 2017, 19:00 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 163
Lokalizacja: CWA
Moje BMW: E36 touring
Kod silnika: M43
Garaż: było E36 318is M42
było E39 530d M57B30 TA
jest E36 316 M43
Powinno ci wyjść bez problem. Normalna wciskana wtyczka. Chyba ze coś jest zagnieciine i trzyma :kwasny:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 79 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL