BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 28 marca 2024, 10:43

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 85 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: [e46,39 M54] Trzęsie na zimnym, wypadanie zapłonu
PostNapisane: 7 lipca 2016, 21:43 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 330
Moje BMW: e46
Kod silnika: M54B22
Temat znany, ale nikt chyba jeszcze nie rozwiązał problemu. Napiszę nowy wątek, bo może wspólnymi siłami coś się rozwiąże. Chciałbym, aby w tym wątku opisywać wyłącznie problem nierównej pracy na zimnym w silnikach M54 i sporadycznie M52TU, oraz dzielić się spostrzeżeniami i opisać, jakie kroki zostały podjęte w celu wyeliminowania problemu.
Opiszę swój temat w szczegółowym skrócie.
W okresie zimowym, a szczególnie w mrozy poniżej -5*C odpalam zimny silnik, wskakuje na ok. 1000 rpm, chodzi równiutko, włącza się pompa wtórnego powietrza, po kilkudziesięciu sekundach silnik schodzi na 700 rpm i w momencie, gdy wyłączy się pompa wtórna (w tym czasie budzą się sondy), zaczyna trząść silnikiem. Jeśli zwiększę obroty w okolice 2000 rpm, jest lepiej, ale czuć nieregularną pracę. Jeśli zostawię na wolnych obrotach, to po chwili sterownik odłączy trzeci cylinder i zasygnalizuje błąd P1347. Restart silnika, czyli zapłon off/on i znowu pracuje na 6 cyl.Trzeba pilnować wyższych obrotów do czasu, gdy silnik uzyska ok. 45-50 *C i wtedy wszystko wraca do normy, problemu nie ma.
W okresie letnim, przy temperaturach 15-25 *C jest dużo lepiej, wystarczy przytrzymać na obrotach ok. 1100 rpm i poczekać, aż silnik uzyska okolice 35-40 *C. Jeśli są bardzo ciepłe dni, tak powyżej 25*C, problem nie występuje w ogóle, być może dlatego, że wpada do cylindra cieplejsza mieszanka.
Co mam sprawdzone:
Kompresja na zimnym i ciepłym 6x15 bar, świece wymienione, sprawdzane na kilku kompletach, cewki dobre, zamieniane, na trzecim cylindrze nowa, instalacja cewek dobra, kolektor ssący zdejmowany, oglądany, raczej brak nieszczelności, wszystkie uszczelnienia i zaślepki sprawdzone, zawór disa sprawny, szczelny, przebudowana odma (nie pracuje w podciśnieniu), rozdzielacz kolektora do odmy (tzw grzebień) zaślepiony, zregenerowane Vanosy, zmierzone ciśnienie paliwa i równo 3,5 bar, sondy oscylują w zakresie 0,15-0,85V z dużą częstotliwością, jedna budzi się kilka sekund później od drugiej, ale były zamieniane miejscami i nic się nie poprawiło.
Jest pewna zależność, jak odpalam zimny silnik, to dopóki pracuje w OL i sondy nie pracują, nic złego się nie dzieje. Podglądałem też na zimnym poszczególne czasy wtrysków i wszystkie są równe, zamieniałem też wtryskiwacze miejscami i nic.
Tyle ode mnie, czekam na konkretne odpowiedzi.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46,39 M54] Trzęsie na zimnym, wypadanie zapłonu
PostNapisane: 9 lipca 2016, 18:11 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 230
Lokalizacja: Białystok
Moje BMW: e60
Kod silnika: M54B30
Podobny temat.
http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic. ... 5&start=15


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46,39 M54] Trzęsie na zimnym, wypadanie zapłonu
PostNapisane: 9 lipca 2016, 21:28 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 330
Moje BMW: e46
Kod silnika: M54B22
Przeczytałem dziesiątki tematów związanych z tą usterką i nigdy nie trafiłem na ten wątek, może dlatego, że tytuł posta mówi o czym innym. Dzięki za odkopanie informacji :ok:
Smutne jest tylko to, że co drugie M54 ma pęknięcia na głowicy. Ciekawi mnie na ile jest to trafna diagnoza. U mnie np płyn chłodzący nie znika, ale te mikro pęknięcia powodujące lewe powietrze na zimnym silniku musiałyby być gdzieś w kanale dolotowym. Chyba niedługo zdejmę kolektor i oblukam to miejsce dokładnie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46,39 M54] Trzęsie na zimnym, wypadanie zapłonu
PostNapisane: 12 lipca 2016, 04:41 
Offline
Forumowicz

Posty: 165
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Moje BMW: E39 530i 2001
Kod silnika: m54b30
Sprawdź też odpowietrzenie skrzyni - odme i dochące tam przewody. Mi pękł i mam takie objawy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46,39 M54] Trzęsie na zimnym, wypadanie zapłonu
PostNapisane: 12 lipca 2016, 12:47 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23072
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
Przebicie na fajce.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46,39 M54] Trzęsie na zimnym, wypadanie zapłonu
PostNapisane: 12 lipca 2016, 21:36 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 330
Moje BMW: e46
Kod silnika: M54B22
Tak, jak pisałem w pierwszym poście, odmę mam przebudowaną i nie pracuje ona w podciśnieniu, więc dziury itp nic nie robią dla składu mieszanki. Cewki mam z niewymiennymi fajkami (2003r) i wszystkie dobre, zamieniane miejscami, na cylindrze z wypadającym zapłonem była włożona nowa cewka.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46,39 M54] Trzęsie na zimnym, wypadanie zapłonu
PostNapisane: 2 listopada 2016, 16:18 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 230
Lokalizacja: Białystok
Moje BMW: e60
Kod silnika: M54B30
Kolejny bardzo ciekawy temat wypadania zapłonu.
http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic. ... 5&start=90

Najbardziej zaciekawił mnie post lazarus99 na str. 7


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46,39 M54] Trzęsie na zimnym, wypadanie zapłonu
PostNapisane: 2 listopada 2016, 20:37 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 54
Moje BMW: e36 320i,e46 330xi
Kod silnika: m54b30
tez przez to przechodzilem telepanie i wypadanie zaplonu na zimnym silniku wymienilem odme wraz z przewodami w ktorych byly dziury ze palec wchodzil przy okazji wyczyscilem silniczek krokowy i przepustnice cos pomoglo bo jak reka odjol wszystkie objawy silnik to m54b30


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46,39 M54] Trzęsie na zimnym, wypadanie zapłonu
PostNapisane: 2 listopada 2016, 22:11 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 330
Moje BMW: e46
Kod silnika: M54B22
leszczu24 napisał(a):
Kolejny bardzo ciekawy temat wypadania zapłonu.
http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic. ... 5&start=90

Najbardziej zaciekawił mnie post lazarus99 na str. 7

Czytałem to. Właśnie mam te same objawy, co lazarus99. U mnie również wszystko wskazuje na elektronikę, bo mechanicznie mam prześwietlone wszystko po dwa razy. W wolnej chwili wyjmę DME i zajrzę co tam w środku się dzieje. Po przeczytaniu tamtego posta zacząłem grzebać w sieci i okazuje się, że uszkodzone tranzystory w kompach to wcale nie taka rzadkość, szczególnie w siemensach.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46,39 M54] Trzęsie na zimnym, wypadanie zapłonu
PostNapisane: 3 listopada 2016, 07:00 
Moje doświadczenia z wypadaniem zapłonu na jednym cylindrze w m54b22. Objawy identyczne jak w pierwszym poście. Kompresja czy zimny czy ciepły wzorowa.

Co było robione i nie przyniosło efektów:
-Nowe świece
-Nowe fajki
-Nowa odma ze wszystkimi przewodami + czyszczenie rurki bagnetu oleju itp.
-Ściągany i czyszczony kolektor ssący, sprawdzane wszystkie podciśnienia, nieszczelności itp. Wymieniona na nową uszczelka kolektora ssącego - absolutnie brak lewego powietrza
- Wyczyszczony grzebień i sprawdzany pod kątem szczelności, wyczyszczony regulator wolnych obrotów, przepustnica
-Wymieniony zawór disa na sprawny
-Zamieniane miejscami wtryskiwacze, cewki
-Wymieniona wiązka wtryskiwaczy bo były pęknięcia izolacji
-Nowa pompa paliwa
-Wymieniony komputer + EWS
-Pewnie jeszcze inne rzeczy o których nie pamiętam.

No i nic to nie dało. Silnik, który trapiły te usterki rozebrałem i nic podejrzanego też nie znalazłem.
Po prostu magia eh :)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: [e46,39 M54] Trzęsie na zimnym, wypadanie zapłonu
PostNapisane: 3 listopada 2016, 12:18 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 230
Lokalizacja: Białystok
Moje BMW: e60
Kod silnika: M54B30
Ja dzisiaj rozebrałem komputer i na pierwszy rzut oka nie było widać nic podejrzanego.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46,39 M54] Trzęsie na zimnym, wypadanie zapłonu
PostNapisane: 3 listopada 2016, 12:28 
Offline
Forumowicz

Posty: 106
Moje BMW: e36
Kod silnika: M43
Garaż: w domu
obstawiam padniety czujnik temperatury powietrza a pompa wzmaga spdek temperatury zaczol bym od tego


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46,39 M54] Trzęsie na zimnym, wypadanie zapłonu
PostNapisane: 11 listopada 2016, 17:57 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 230
Lokalizacja: Białystok
Moje BMW: e60
Kod silnika: M54B30
Podmieniłem u siebie komputer i niestety brak poprawy. Jak wypadał 3 cylinder tak mi wypada. :(


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46,39 M54] Trzęsie na zimnym, wypadanie zapłonu
PostNapisane: 16 listopada 2016, 07:38 
Offline
Forumowicz

Posty: 320
Lokalizacja: KrK
Moje BMW: e46
Kod silnika: m54b25
Czy nieprawidłowe działanie systemu powietrza wtórnego może powodować problemy z wypadaniem zapłonów na zimnym starcie?
Jaka jest zasada działania tego ustrojstwa i w jaki sposób można wyeliminować czy to jest przyczyną?
Gdzieś wyczytałem jeżeli nie prawidłowo działa zawór sterujący ww pompą może ona łapać lewe powietrze prawda czy fałsz?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46,39 M54] Trzęsie na zimnym, wypadanie zapłonu
PostNapisane: 16 listopada 2016, 23:12 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 2
Moje BMW: E46
Kod silnika: M54B25
Witam mam identyczny problem z tym silnikiem na pierwszym cylindrze borykam się już z tym problemem ponad rok wymieniłem i podmienilem już co się da w tym silniku i dalej to samo :zly: już mi ręce opadają brak pomysłów.
Wymienione:
Odma kompletna,swiece,cewki 4szt,filtr paliw,uszczelki vanosa,pokrywa zaworów bo była pęknięta,sonda lambda ,czyszczona przepustnica + krokowiec.
Zamienione:
Pompa paliwa, przepływomierz ,czujnik wałka ssąceg , pompa powietrza wtórnego zdematowana zaślepiony otwór w kolektorze wydechowym
I wiele innych o których nie pamiętam
Wydaje mi się że przyczyna tkwi w głowicy bo co innego pozostało jeśli wszystkie podzespoły działają poprawnie .


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46,39 M54] Trzęsie na zimnym, wypadanie zapłonu
PostNapisane: 17 listopada 2016, 01:03 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 51
Moje BMW: E46
Kod silnika: M54B30
Panowie już nie pamietam ale czytałem gdzieś że kolega z forum wymienił wszystko co mógł, i u niego było to co u mnie, co start po nocy to inny zapłon wypada i okazało się że jak przez przypadek odpowietrzył listwe to problemy ustały, bo u mnie to dziwne bo też coraz inne błedy wypadają.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46,39 M54] Trzęsie na zimnym, wypadanie zapłonu
PostNapisane: 17 listopada 2016, 08:27 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 2
Moje BMW: E46
Kod silnika: M54B25
W benzyniaku zapiwietrzona listwa ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46,39 M54] Trzęsie na zimnym, wypadanie zapłonu
PostNapisane: 6 stycznia 2017, 09:44 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 3
Moje BMW: E46
Kod silnika: m54
U mnie temat identyczny jak w pierwszym poście zrobione zostały : Vanosy , pompa paliwa , świece , cewki z fajkami , sprawdzone ciśnienie w cylindrach , ciśnienie oleju , szczelność dolotu , disa , sondy , zamieniane wtryski itp . Na kompie zero błędów , spalanie w normie , po złapaniu temperatury auto śmiga bez zarzutu. Z moich obserwacji , WYDAJE mi się że stało się to po wymianie świec i nasilało się z biegiem czasu ale mógł być to zbieg okoliczności , płynu nie ubywa , oleju standardowo , po około minucie jak auto zaczyna telepać dodanie gazu powoduje nieduże przy kopcenie na czarno i jak by trochę walił w wydech , więc tak jak by dostawał za bogatą mieszankę .Podczas telepania zgaszenie i ponowne odpalenie powoduje że przez chwilę silnik pracuje równo na wszystkich garach . Ja i moi mechanicy nie mamy pomysłu ewentualnie dłubać głowice , do czego nie jestem przekonany do końca . :mur: jakieś pomysły bo tematów masę a żaden nie rozwiązany


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46,39 M54] Trzęsie na zimnym, wypadanie zapłonu
PostNapisane: 6 stycznia 2017, 18:23 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 330
Moje BMW: e46
Kod silnika: M54B22
Jestem już niemal pewny, że problem tkwi w złym sofcie komputera. BMW nie wypuściło żadnego softu, który na zimnym silniku podczas przejścia w tryb closed loop, nie obcina czasów wtrysku benzyny i leje w gary, jak głupi. Żadna świeca tego nie ogarnie do końca i część paliwa nieprzepalona wędruje w wydech. Pomaga przejście na stary soft pod normę euro2 i wtedy można wypiąć sondy, ale wadą takiego rozwiązania jest brak diagnozy z innych czujników, bo nie działa nam check engine. Prostsze rozwiązanie, to odpięcie wtyczki od przepływomierza, wtedy komputer steruje dawką ze stałych map i nie przelewa tak paliwem, a kontrola po obd nadal działa. Ja tak u siebie zrobiłem i mam spokój, jak jadę dalej w trasę, to podpinam przepływkę, za 2-3 miesiące zrobi się cieplej i podepnę ją na stałe do jesieni.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46,39 M54] Trzęsie na zimnym, wypadanie zapłonu
PostNapisane: 10 stycznia 2017, 19:55 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 3
Moje BMW: E46
Kod silnika: m54
Muszę sprawdzić u siebie czy po odpięciu będzie lepiej na zimnym , jutro sprawdzę i dam znać , tylko czemu stało się to teraz ? silnik w raz ze zużyciem stracił pewne właściwości i nie radzi sobie . A jest możliwość przedłużenia czasu wejścia w tryb closed loob??


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 85 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 61 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL