BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 19 kwietnia 2024, 04:32

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E46] 330ci - stuknięcie/szarpnięcie przy wciskaniu sprzęgła
PostNapisane: 4 kwietnia 2017, 17:58 
Offline
Forumowicz

Posty: 118
Moje BMW: E92 335xi
Kod silnika: N54B30
Hej,
Przejrzałem już kilka podobnych tematów, jednak problem w moim samochodzie jest trochę inny, dlatego proszę o wyrozumiałość. Wiem, że przyczyn może być kilka. Chciałbym zebrać wskazówki gdzie szukać.

Stuknięcie i lekkie szarpnięcie (jednorazowe) najcześciej (nie za każdym razem) występuje wtedy kiedy jadę bardzo powoli na 1 biegu (samochód jedzie płynnie) i wciskam sprzęgło żeby wrzucić na luz, bo chcę się zatzymać. Odgłos dobiega jakby z tylnej części samochodu. Podobny efekt, lecz mniej wyraźny, jest wtedy jak wciskam sprzęgło żeby zmienić, np. z 2 na 3. Sam bieg wchodzi cicho jednak kiedy puszczam sprzęgło też mam wrażenie lekkiego stuku i szarpnięcia, lecz słabszego niż przy wciskaniu.

Sprzęgło wymienione (przed wymianą efekt ten sam), dwumasa też wygląda ok. Samochód w każdych warunkach rusza płynnie. W czasie jazdy czy przyspieszania nie zauważyłem nic niepokojącego.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 330ci - stuknięcie/szarpnięcie przy wciskaniu sprzęgła
PostNapisane: 4 kwietnia 2017, 19:12 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Posty: 2174
Lokalizacja: Świdnica/Wrocław/Wałbrzych
Moje BMW: 320d,328i,540i,740il
Kod silnika: M47N,M52TUB,M62,M60
Do sprawdzenia mocowanie dyferencjału, że wskazaniem na tuleję nr 9, ewentualnie przeguby na półosiach i sam dyferencjał.

_________________
INPA/NCS/ISTA/PaSoft - DIAGNOSTYKA, KODOWANIE WTRYSKIWACZY, ADAPTACJE - SŁUŻĘ POMOCĄ - DOLNYŚLĄSK - WROCŁAW - WAŁBRZYCH - ŚWIDNICA

POMOC PRZY OGLĘDZINACH
TEL. 782-784-200, maniek98hl@vp.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 330ci - stuknięcie/szarpnięcie przy wciskaniu sprzęgła
PostNapisane: 10 kwietnia 2017, 22:27 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1286
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moje BMW: e46 330ci
Kod silnika: m54
Spróbuj szybciej pościć pedał gazu nim wciskasz sprzęgło.
Daj znać czy pomogło.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 330ci - stuknięcie/szarpnięcie przy wciskaniu sprzęgła
PostNapisane: 12 kwietnia 2017, 19:04 
Offline
Forumowicz

Posty: 118
Moje BMW: E92 335xi
Kod silnika: N54B30
W czasie jazdy trudno wyczuć. Objawy są zdecydowanie najmocniejsze kiedy samochód toczy się około 10 km/h (gaz całkowicie puszczony) i wciskam sprzęgło. Jak problem zostanie zdiagnozowany napiszę na forum.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 330ci - stuknięcie/szarpnięcie przy wciskaniu sprzęgła
PostNapisane: 15 maja 2017, 18:11 
Offline
Forumowicz

Posty: 118
Moje BMW: E92 335xi
Kod silnika: N54B30
Mocowanie dyferencjału, okolice wału, poduszki sprawdzone i tam wszystko jest ok. Samochód ma 95 tys przebiegu (potwierdzony historią serwisową w aso). Jeździł trochę w ruchu miejskim.
Przy około 90 tys wymienione sprzęgło, trochę ślizgało przy próbie zrywania przyczepnośći, podczas normalnej jazdy było ok. Problem ze sprzęgłem prawdopodobnie był związany z tym, że przed zakupem samochód chwilę stał.

Nie wiem czy podczas wymiany sprzęgła dwumasa została wnikliwie sprawdzona. Normalnie powinna być jeszcze ok, ale to zależy też od stylu jazdy. W sumie teraz mam 3 pomysły:
- przyczyną jest dwumasa
- coś jest nie tak ze skrzynią (czy przypadkiem opisywane przeze mnie objawy nie wynikają z jakiejś wady skrzyni biegów występującej w e46 ?)
- trzeba jeszcze rozkręcić cały dyferencjał

Co sądzicie ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 330ci - stuknięcie/szarpnięcie przy wciskaniu sprzęgła
PostNapisane: 19 maja 2017, 10:14 
Offline
Forumowicz

Posty: 118
Moje BMW: E92 335xi
Kod silnika: N54B30
Poszukałem jeszcze trochę informacji i najprawdopodobniej mam luz na wałku sprzęgłowym w skrzyni biegów. Problem dość często występował w e46, zwłaszcza w wersjach z mocniejszymi silnikami. Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś informacje na ten temat, to proszę wypowiedzenie się.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 330ci - stuknięcie/szarpnięcie przy wciskaniu sprzęgła
PostNapisane: 4 lipca 2017, 18:54 
Offline
Forumowicz

Posty: 118
Moje BMW: E92 335xi
Kod silnika: N54B30
Skrzynia biegów została rozkręcona na części i sprawdzona. Jest w bardzo dobrym stanie, a luz na wałku sprzęgłowym wynika z konstrukcji i jest w normie. Dwumas jeszcze mieści się w normie BMW, ale to w tej chwili to jedyne podejrzenie. Biorąc pod uwagę, że już i tak skrzynia została zrzucona dwumas zostanie wymieniony i zobaczymy.

Czy ktoś doświadczył podobnych objawów w e46 330 ? Chodzi mi o najbardziej typowy dla tego problemu scenariusz: jedziemy powoli na 1 biegu około 10 km/h i wciskamy sprzęgło. W momencie wciskania sprzęgła słychać wyraźnie jednorazowy stuk i można odczuć delikatne szarpnięcie. Odgłos dobiega bardziej z tylnej części samochodu, ale źródło może być z przodu i przenosi się przez wał. Opisane objawy występują raz na klika wciśnięć sprzęgła.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 330ci - stuknięcie/szarpnięcie przy wciskaniu sprzęgła
PostNapisane: 4 lipca 2017, 22:52 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 379
Lokalizacja: Górny Śląsk
Moje BMW: E46 330CI / E39 520i
Kod silnika: M54B30
Tadek88 napisał(a):
Skrzynia biegów została rozkręcona na części i sprawdzona. Jest w bardzo dobrym stanie, a luz na wałku sprzęgłowym wynika z konstrukcji i jest w normie. Dwumas jeszcze mieści się w normie BMW, ale to w tej chwili to jedyne podejrzenie. Biorąc pod uwagę, że już i tak skrzynia została zrzucona dwumas zostanie wymieniony i zobaczymy.

Czy ktoś doświadczył podobnych objawów w e46 330 ? Chodzi mi o najbardziej typowy dla tego problemu scenariusz: jedziemy powoli na 1 biegu około 10 km/h i wciskamy sprzęgło. W momencie wciskania sprzęgła słychać wyraźnie jednorazowy stuk i można odczuć delikatne szarpnięcie. Odgłos dobiega bardziej z tylnej części samochodu, ale źródło może być z przodu i przenosi się przez wał. Opisane objawy występują raz na klika wciśnięć sprzęgła.


Też tak mam i w najbliższym czasie leci do serwisu na sprawdzenie. Miejmy nadzieje że to nie dyfer :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 330ci - stuknięcie/szarpnięcie przy wciskaniu sprzęgła
PostNapisane: 5 lipca 2017, 11:02 
Offline
Forumowicz

Posty: 118
Moje BMW: E92 335xi
Kod silnika: N54B30
Jaką masz skrzynie 5 czy 6 biegową ? Jaki przebieg ? Daj znać jak ustalisz co to było, ja też niedlugo napiszę czy wymiana dwumasy rozwiązała u mnie ten problem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 330ci - stuknięcie/szarpnięcie przy wciskaniu sprzęgła
PostNapisane: 5 lipca 2017, 17:53 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 379
Lokalizacja: Górny Śląsk
Moje BMW: E46 330CI / E39 520i
Kod silnika: M54B30
Tadek88 napisał(a):
Jaką masz skrzynie 5 czy 6 biegową ? Jaki przebieg ? Daj znać jak ustalisz co to było, ja też niedlugo napiszę czy wymiana dwumasy rozwiązała u mnie ten problem.


5b, 272kkm, pewnie ok 300kk.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 330ci - stuknięcie/szarpnięcie przy wciskaniu sprzęgła
PostNapisane: 5 lipca 2017, 19:13 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 12
Moje BMW: 540iA
Kod silnika: M62
Niby nic ale skrzynia to też nie jest wieczna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 330ci - stuknięcie/szarpnięcie przy wciskaniu sprzęgła
PostNapisane: 7 lipca 2017, 11:18 
Offline
Forumowicz

Posty: 293
Lokalizacja: Sosnowiec
Moje BMW: e46 compact
Kod silnika: m60b40
Tadek88 napisał(a):
Chodzi mi o najbardziej typowy dla tego problemu scenariusz: jedziemy powoli na 1 biegu około 10 km/h i wciskamy sprzęgło. W momencie wciskania sprzęgła słychać wyraźnie jednorazowy stuk i można odczuć delikatne szarpnięcie. Odgłos dobiega bardziej z tylnej części samochodu, ale źródło może być z przodu i przenosi się przez wał. Opisane objawy występują raz na klika wciśnięć sprzęgła.


wg tego scenariusza mam tak samo, dwumas był wymieniany i nic nie pomogło :kwasny:
podniosłem tylne koła i z kanału nasłuchiwałem co się dzieje jak stosuje ten scenariusz. Odgłos jak nic ze skrzyni, ale czy to na pewno ?
Stawiam że jednak wałek sprzęgłowy ma za duży luz i podejrzewam że będę już sprawdzał inne skrzynie łapiąc za ten wałek.

_________________
https://www.facebook.com/E46-Compi-Killer-V8-Bi-Kompresor-2230259093862030


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 330ci - stuknięcie/szarpnięcie przy wciskaniu sprzęgła
PostNapisane: 18 lipca 2017, 22:57 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 49
Posty: 1605
Lokalizacja: śląsk/Gliwice
Moje BMW: 530 diesel
Kod silnika: M57D30
Garaż: Moje Byłe Sreberko
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=101097

Moja Obecna CZARNA PERŁA
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f ... 3#p1477693

Moje obecne GRAYowe e61 SILVER BULLET
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=163310
A zawieszenie skrzyni biegów?

_________________
Moje Byłe Sreberko

Moja Obecna Czarna Perła


Mój Obecny GRAY Silver Bullet

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 330ci - stuknięcie/szarpnięcie przy wciskaniu sprzęgła
PostNapisane: 30 lipca 2017, 22:36 
Offline
Forumowicz

Posty: 118
Moje BMW: E92 335xi
Kod silnika: N54B30
Poduszki są ok. Wymiana dwumasa nie pomogła. Podpora wału, łącznik elastyczny wału też ok. Tuleje dyfra podobno też ok. Pytanie czy wszystke zostały dokładnie sprawdzone, jest chyba 7 przy samym dyfrze i potem jeszcze jakieś w okolicach półosi ?

To może być luz wewnątrz dyfra albo jeszcze rzeczywiście jakaś tuleja jest luźna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 330ci - stuknięcie/szarpnięcie przy wciskaniu sprzęgła
PostNapisane: 30 lipca 2017, 23:13 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1286
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moje BMW: e46 330ci
Kod silnika: m54
Kolego to ja ci opowiem historyjkę.

U mnie stukało przy każdej zmianie biegów to wymieniłem tuleje 2 x 7 i 9 (mocowanie dyfra do ramy)
Po tym zabiegu pukało już tylko coś głucho przy powolnej jeździe na jedynce gdy dodawałem gazu, ujmowałem i wciskałem sprzęgło.
Wymieniłem tuleje przednią wzdłużnego wahacza , pływająca i tą poniżej pływającej.
Nadal coś głucho pukało.
Parę dni temu zwaliłem wózek , bak, wspawałem wzmocnienia podłogi i wymieniłem tuleje na wózku i wahaczach (czyli wszystkie ale to wszystkie gumy poszły nowe na tył).

Od tamtej pory zero dziwnych dźwięków przy zmianie biegu bo wszystko nowe.

Jaki wniosek z tego a no taki że dopiero po zwaleniu wózka okazało się ze jedna guma ma dość.
Pęknięcia gumy były od góry a nie dołu.
Więc takie gadanie że gumy są dobre bo były sprawdzone to tylko gadanie i trzeba zwalić wszystko aby dokładnie ocenić.

https://www.youtube.com/watch?v=UL0ohS6F3_4

Polskie wzmocnienie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 86 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL