BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 26 kwietnia 2024, 02:32

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E46] luz na przekładni kierowniczej
PostNapisane: 21 maja 2017, 13:12 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 16
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: E92 335i
Kod silnika: N54B30
Cześć,

moje ukochane E46 dopadła bardzo niemiła przypadłość a mianowicie luz na kierownicy, chciałbym podpytać co może być przyczyną takiego zachowania? Dodam, że pół roku temu wymieniłem przednie wahacze + tuleje, drążki wraz z koncówkami, po wszystkim została zrobiona geometria. Auto po wymianie prowadziło się super, jednak mam wrażenie, że jest coraz gorzej. Auto nie zachowuje się pewnie, czasami kierownica sama "lata". Zamieszczam poniżej filmik, który nagrałem dzisiaj, maglownica czy może krzyżak kolumny kierowniczej?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] luz na przekładni kierowniczej
PostNapisane: 21 maja 2017, 18:33 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 33
Lokalizacja: Kielce
Moje BMW: E61 545i
Kod silnika: N62B44
Moim zdaniem krzyżak. Miałem kiedyś taką przypadłość i objawy były u mnie identyczne. Jeśli to krzyżak to koszt nieduży ale radzę szybko wymienić.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] luz na przekładni kierowniczej
PostNapisane: 22 maja 2017, 14:28 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 16
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: E92 335i
Kod silnika: N54B30
W porządku, a powiedz mi czy sam wymieniałeś? Dużo jest z tym roboty?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] luz na przekładni kierowniczej
PostNapisane: 22 maja 2017, 19:35 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 33
Lokalizacja: Kielce
Moje BMW: E61 545i
Kod silnika: N62B44
Sam nie wymieniałem, oddałem do mechanika. Roboty wydaje mi się trochę z tym jest ze względu na to, że trzeba sobie zrobić dojście, a i wydaje mi się to operacją "delikatną". Do tego potem musiałem jechać na zbieżność.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] luz na przekładni kierowniczej
PostNapisane: 22 maja 2017, 20:22 
Offline
Forumowicz

Posty: 154
Moje BMW: E46 touring
Kod silnika: m54b30
Zlap za ten dolny element krzyzaka ponizej gumy i niech ktos rusza delikatnie kierownica to wyczujesz czy to on. Ja wymienialem niedawno dojscie jest od spodu auta wykrecasz dwie sruby i wysuwasz kolumne do gory. Nowy okolo 200 zlotych z tego co pamietam. Wymiana niezbyt trudna jak masz kanal to wrecz prosta, sam robilem na lezaco bez kanalu. Zbieznosci ustawiac nie musisz.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] luz na przekładni kierowniczej
PostNapisane: 22 maja 2017, 20:30 
Offline
Forumowicz

Wiek: 44
Posty: 270
Moje BMW: E46 320DA; E87 118D
Kod silnika: M47N; N47
Tak na serio, to dopiero to zbadasz jak rozłaczysz to. Masz tam po kolei od grodzi przegub kolny kierowniczej, potem sprzęgacz obrotowy. Tak to w moim dieslu wygląda
http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=AP71-EUR-10-2003-E46-BMW-320d&diagId=32_0942
Wymiana u mnie była banalna. Tylko trzeba mieć kanał, albo auto podnieść. Robiłem sam. Miałem kupiony nowy sprzęgacz obrotowy i używany przegub. Najtrudniej było wybić sprzęgacz z magla. No i jak wszystko poskładasz w to samo miejsce to nie robisz żadnej geometri, bo nic się nie zmienia. Sprzęgacz nie był uszkodzony, ale go wymieniłem. Za to przegub miał niby lekki luz na krzyżaku, ale na takiej długości kolumny kierowniczej walił jak u ciebie. Robota prosta i jest kilka filmów na youtube.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] luz na przekładni kierowniczej
PostNapisane: 24 maja 2017, 15:11 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 16
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: E92 335i
Kod silnika: N54B30
dziękuje wszystkim za odpowiedzi :) Czy mogę się wzorować na tym filmiku?
https://www.youtube.com/watch?v=6UPy_wVD7yU
domyślam się, że trzeba zdjąć to metalowe wzmocnienie i potem będę miał swobodny dostęp? W jaki sposób jest to w ogóle przykręcone do maglownicy? Gdzieś czytałem, że trzeba jakieś śruby nacinać, potwierdzi ktoś?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] luz na przekładni kierowniczej
PostNapisane: 24 maja 2017, 17:38 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 47
Posty: 343
Lokalizacja: Brodnica
Moje BMW: E91
Kod silnika: M57T2D30
Wg mnie może to być też zużyta maglownica, a luz jest na przekładni ślimakowej. Ale to tylko sugestia.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] luz na przekładni kierowniczej
PostNapisane: 24 maja 2017, 17:45 
Offline
Forumowicz

Wiek: 44
Posty: 270
Moje BMW: E46 320DA; E87 118D
Kod silnika: M47N; N47
Ten twój filmik jest do niczego. Tu masz temat, w którym są linki do lepszych filmów oraz opis z czasów kiedy to wymieniałem.
http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=69&t=268321&hilit=luz&start=15
Nic nie trzeba nacinać. Wszystko jest skręcone jedną srubą. Jak ją wkręcasz to zaciska ona sprzęgacz na maglu. Zresztą jak zdejmiesz od spodu osłony to wszystko zobaczysz. Największa walka jest ze zdjęciem sprzęgacza z magla. Reszta idzie bez problemu.

Grzegorz76, regeneracja magla to minimum 500-600zł i to jeszcze nie jesteś pewien sukcesu. Rozłączenie tego i sprawdzenie z której strony jest luz nic nie kosztuje. Wymiana ewentualnie nowego sprzęgacza oraz używanego przegubu to 200zł. Mechanik pół roku mi pierdział że to magiel. Ale nie chciało mi się w to wierzyć. Dobrze że go nie słuchałem, bo wydałbym kupe kasy a stukałoby nadal, bo magiel ma się do tej pory dobrze. Jak to nie będzie to, to zawsze magiel zdążysz zrobić.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] luz na przekładni kierowniczej
PostNapisane: 24 maja 2017, 20:00 
Offline
Forumowicz

Posty: 154
Moje BMW: E46 touring
Kod silnika: m54b30
Zeby bylo latwiej zdjac z magla mozna wlasnie naciac aluminiowy sprzegacz brzeszczotem i rozgiac go delikatnie plaskim śrubokrętem. Ryzyko uszkodzenia magla wtedy spada do zera bo schodzi bez uzycia sily.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] luz na przekładni kierowniczej
PostNapisane: 27 maja 2017, 18:12 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 16
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: E92 335i
Kod silnika: N54B30
Panowie, wymieniłem sprzęgacz bez problemu, wziąłem się za przegub kolumny, wyjąc go wyjąłem ale za żadną cholerę nie mogę go włożyc z powrotem? Ktoś coś doradzi? wchodzi tylko kawałek a dalej nie chce. To nacięcie na kolumnie kierowniczej ma wejsc w którą szparę?

https://zapodaj.net/379b4f57c529c.jpg.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] luz na przekładni kierowniczej
PostNapisane: 27 maja 2017, 18:47 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 185
Na ostatnim zdjęciu wygląda jakby w ogóle wieloklin był spłaszczony w środku, chociaż może to wygląda tak tylko na zdjęciu

_________________
Proste drogi są dla szybkich maszyn, kręte- dla szybkich szoferów.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] luz na przekładni kierowniczej
PostNapisane: 27 maja 2017, 19:08 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 16
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: E92 335i
Kod silnika: N54B30
Po części taki jest, tylko dlaczego skoro go zdjąłem to nie moge teraz założyć?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 98 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL