BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 23 kwietnia 2024, 15:20

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


W dziale proszę umieszczać tematy związane z mechaniką, elektryką i eksploatacją modeli wydanych przed 1990r.

Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.
Nie umiesz czytać, stosować się do powyższych zasad, nie będziesz mieć tematu!!


Tematy związane z modelami wytworzonymi przed 1990r. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E36] Inne opony na osi
PostNapisane: 21 maja 2017, 17:27 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 209
Moje BMW: E38 & E36
Kod silnika: 2x M62B44
Garaż: E38 740iA 1997
E36 344i 1992

Było: E36 328iA 1994
Hej, mam takie niecodzienne pytanie, bo nic o tym nie znalazłem.
Jakie będą objawy przy niżej wymienionych warunkach:
(Tylna oś, zaspawany most)
1) lewa opona 195/55/r15, prawa 185/60/r15. Obie zimowe
2) lewa i prawa opona 185/60/r15, natomiast lewa zimówka(bieżnik 6mm), prawa letnia(bieżnik też 6mm)
3) obie opony takie same, prawa lub lewa felga lekko skrzywiona

Będę wdzięczny za odpowiedź ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Inne opony na osi
PostNapisane: 21 maja 2017, 19:39 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 33
Lokalizacja: Kielce
Moje BMW: E61 545i
Kod silnika: N62B44
1) Będzie Cię ściągać, do tego (domyślam się że latasz bokiem) ciężko będzie zapanować na betką.
2) Chyba najlepsza opcja, jak masz zamiar upalać kapcia to różnica żadna, że jedna letnia druga zimowa.
3) Jeśli dobrze nie wyważysz to będziesz miał bicie na kole.

Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Inne opony na osi
PostNapisane: 21 maja 2017, 19:52 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 452
Moje BMW: E60
Kod silnika: N52B25AF
Po 1 trzeba zobaczyć jak auto stoi pod kątem geo i czy nie trzeba zrobić dostosowania pod ten ciekawy setup. Po 2 jak mniemam masz w tyłku ABS i ESP, bo tutaj mogą pojawić się problemy z tymi systemami z powodu różnych średnic i mas kół w ramach jednej osi. Po 3 kwestia obciążenia dyfra różnymi oporami toczenia, ale skoro poszedł spaw, to to też możesz mieć/masz w tyłku. Ja bym zadbał o tę geometrię żeby nie było jakichś tańców ani dziwnego ścinania się opon. Oczywiście żeby nie było - każdy pro Ci powie, że jesteś chory na głowę :D , zwłaszcza widząc setup przedniej osi, ale jak rozumiem tu nie chodzi o to żeby wydać kilka stówek na to żeby auto spełniało jakieś normy i było w zgodzie z prawidłami, a to ma po prostu tanim kosztem dawać frajdę i stąd moje spostrzeżenia bez udziału krytyki.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Inne opony na osi
PostNapisane: 21 maja 2017, 21:15 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 209
Moje BMW: E38 & E36
Kod silnika: 2x M62B44
Garaż: E38 740iA 1997
E36 344i 1992

Było: E36 328iA 1994
Pytanie wzięło się z tego, że miałem akurat jedną felgę z oponą 185/60 i musiałem na chwilę gdzieś pojechać a mój daily był lekko uziemiony. Założyłem, więc tą 180 zamiast lewej 195/55 z której wyszły druty i pojechałem. Jak nietrudno zgadnąć nie jechało się zbyt komfortowo :rotfl: Samochód nerwowo reagował na ruchy kierownicą i mniejsza opona piszczała przy jeździe na wprost. Jak wróciłem do domu to ogarnąłem drugą oponę na prawe koło też 185 ale letnią. Problem jednak w tym, że dalej mnie ściąga na lewo. Kiedyś też ściągało ale lekko, teraz ściąga dość znacznie i bardziej kosi lewą oponę od wewnątrz.

Zrobiłem, więc mały test. Udałem się na plac, żeby wykończyć szybko te dwie i tak zmęczone 185 w miejscu i zobaczyć jak ścina bo podczas latania bokiem nie zawsze schodzi równomiernie.
Prawa opona ścięła się równo natomiast lewa miała pasek ~2cm od zewnątrz dużego bieżnika gdy reszta opony była już slickiem. Niby w e36 jest tył lekko pochylony ale prawa wg mnie stoi prosto gdy lewa jest lekko pochylona.

Zaczęło mi to ściąganie przeszkadzać po ostatnim upalaniu. Muszę kierę trzymać mocno w prawo.
W takim razie pewnie przydałoby się przyjrzeć geometrii tyłu i zrobić zbieżność. Prawdę mówiąc tyłu praktycznie nie ruszałem, więc są tam pewnie dość zmęczone gumy. Może włożyć poliuretany? Słyszałem, że mogą nie być odpowiednie do latania bokiem, to prawda?

Dodam, że nigdzie kołem nie przywaliłem. Wózka też raczej nie wyrwałem bo trzyma go klatka.

PS. ABS'ów i innych wynalazków oczywiście nie mam. Z przodu natomiast 205/50/r16, 2 sezonowe Firestone, bieżnika jakieś 7mm. Przód w każdym razie wykluczam.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Inne opony na osi
PostNapisane: 21 maja 2017, 21:29 
Offline
Naczelny bimbrovnik
Avatar użytkownika

Posty: 9076
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: e30
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=77118
Titan napisał(a):
Jakie będą objawy przy niżej wymienionych warunkach:

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.

_________________
Obrazek

One redline a day keeps a mechanic away.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Inne opony na osi
PostNapisane: 22 maja 2017, 12:22 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 209
Moje BMW: E38 & E36
Kod silnika: 2x M62B44
Garaż: E38 740iA 1997
E36 344i 1992

Było: E36 328iA 1994
To też o ile nie zapomnę to włożyć do portfela :]
Nie żebym jeździł w ten sposób. To akurat sytuacja wyjątkowa była.

Pytanie dalej otwarte. Co zrobić z tym ściąganiem?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 113 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL