BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 26 kwietnia 2024, 11:14

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [e53] X5 Problem ze skrzynia biegow
PostNapisane: 3 czerwca 2017, 11:13 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 40
Posty: 179
Lokalizacja: Cambridge ON, CAN/ Krk
Moje BMW: e39 540i M sport
Kod silnika: M62TU
Garaż: bylo E36 320i, E46 316Ti, E46 318i SE, E60 525d SE, E34 520i SE auto,
jest E39 540i M Sport, e46 328i drift
Czesc,

Problem polega na zmianie ze wstecznego na drive, czasami lapie od razy czasami trzeba czekac nawet kilkanascie sekund. Serwis olejowy zrobiony ale bez zmian.

Co moze byc przyczyna joystick czy trzeba zrobic nowa adaptacje ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e53] X5 Problem ze skrzynia biegow
PostNapisane: 3 czerwca 2017, 19:04 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 452
Moje BMW: E60
Kod silnika: N52B25AF
Jeżeli nie wywala żadnych błędów to na więcej niż 50% to nie jest problem skrzyni, a steptronica czyli mechanizmu, którym obsługujesz skrzynię biegów i którego elementem jest drążek zmiany biegów w kabinie. Nie mam końcówki vinu, ale jak mniemam prawdopodobnie chodzi o część o kodzie 25167515431. Jedna opcja to serwis skrzyń, który przeprowadzi regenerację tej zabawki, a druga to zakup używki/nowego mechanizmu. Samo dostanie się do steptronica to nie jakiś wielki problem, ale samodzielnie lub z udziałem pospolitego mechanika co najwyżej możesz rozpakować wiązki żeby ustalić czy kable się nie przetarły, a więc tak czy siak trzeba to oddać do specjalisty na diagnostykę albo wymienić.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e53] X5 Problem ze skrzynia biegow
PostNapisane: 3 czerwca 2017, 20:54 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 40
Posty: 179
Lokalizacja: Cambridge ON, CAN/ Krk
Moje BMW: e39 540i M sport
Kod silnika: M62TU
Garaż: bylo E36 320i, E46 316Ti, E46 318i SE, E60 525d SE, E34 520i SE auto,
jest E39 540i M Sport, e46 328i drift
Dzieki wielkie co podpowiedz.

Czy trzeba to pozniej przeprogramowac z ISTA P, czy to zwykly mechanizm?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e53] X5 Problem ze skrzynia biegow
PostNapisane: 3 czerwca 2017, 22:31 
Offline
Specjalista

Posty: 2693
Lokalizacja: Racibórz(śląsk)
Moje BMW: Vectra B
Kod silnika: X20XEV
Moim zdaniem to jednak będzie problem w samej skrzyni.
Usterki samego lewarka zmiany biegów są bardzo rzadkie

_________________
Jeśli udzielam się w temacie, to proszę nie pisać mi PW. Lepiej problem rozwiązać w danym temacie. Może przydać się jeszcze komuś innemu w przyszłości


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [e53] X5 Problem ze skrzynia biegow
PostNapisane: 4 czerwca 2017, 01:28 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 452
Moje BMW: E60
Kod silnika: N52B25AF
cursor napisał(a):
Moim zdaniem to jednak będzie problem w samej skrzyni.
Usterki samego lewarka zmiany biegów są bardzo rzadkie



Niewykluczone, ale jednak taniej wyjdzie go pierwotna analiza steptronica niż od razu rozbieranie sterownika skrzyni, chociaż nie mówię, że to nie może skończyć się potrzebą regeneracji sterownika skrzyni.

Steptronic też potrafi płatać figle, u mnie nie załączał trybu DS i Manual mimo, że lewarek przechodził płynnie w ustawienie dla tych pozycji i niestety (podobnie jak w bagażniku) OEM'owa wiązka po prostu się przetarła, a wystarczyłoby żeby kable były dłuższe o ten 1-2 cm. Okablowanie to akurat najprostsza usterka w steptronicu niewymagająca jego rozbiórki i regeneracji. Jeżeli ktoś bardzo nerwowo obsługuje drążek steptronica (z epoki sprzed joysticka oczywiście) to można też doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e53] X5 Problem ze skrzynia biegow
PostNapisane: 4 czerwca 2017, 11:21 
Offline
Specjalista

Posty: 2693
Lokalizacja: Racibórz(śląsk)
Moje BMW: Vectra B
Kod silnika: X20XEV
Tylko, że tryb sport i manual to zupełnie co innego niż w tym przypadku.

Sport i sam steptronic załączane jest elektrycznie i tutaj faktycznie wiązka ma znaczenie.
W E90 kilka razy naprawiałem wiązkę, przy lewarku bo nie wyświetlało biegu.

Tyle, że wybór trybu typu P, R, N, D dokonujesz fizycznie linką. Tutaj przewody nie mają znaczenia.
Odłączając wtyczki z lewarka nie będziesz mieć wyświetlonych biegów, ale D wrzucisz bez problemu i skrzynia nie przejdzie w tryb awaryjny.

Jeśli E53 jest po liftingu to będzie to już skrzynia 6HP26. Można spróbować skasować adaptację skrzyni i wykonać jazdę adaptacyjną.
W 3. rodzajach programu(ogólnie jest 4. wersje programu) skrzyni na koniec jazdy adaptacyjnej należy kilka razy przełączyć pomiędzy R-N-D czekając 5s na każdym biegu.

Jeśli to przedlift to inpą można skasować adaptacje, ale nie są one tak rozbudowane jak w 6hp26


Jeśli jest możliwość to w każdym przypadku polecam aktualizację sterownika skrzyni i silnika

_________________
Jeśli udzielam się w temacie, to proszę nie pisać mi PW. Lepiej problem rozwiązać w danym temacie. Może przydać się jeszcze komuś innemu w przyszłości


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [e53] X5 Problem ze skrzynia biegow
PostNapisane: 4 czerwca 2017, 13:25 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 452
Moje BMW: E60
Kod silnika: N52B25AF
Zgadza się i dlatego wspomniałem, że tam była kwestia wiązki. Oczywiście można sobie całkowicie przeciąć wiązkę od czujników położenia drążka, a nie wpłynie to na pracę trybów "podstawowych", które pracują wertykalnie poprzez zmianę naciągu linki, a jedyny "minus" to brak wyświetlania biegu na osłonie przy drążku. Niemniej obok uszkodzeń wiązki może też dojść do uszkodzeń mechanicznych i wtedy możemy mieć problem z poprawną pracą steptronica przy sprawnej skrzyni i jej sterowniku. Uwierz, że jest masa ludzi, którzy traktują drążek w automacie jak dźwignię w starej 30'tce.

PS. jeszcze raz podkreślam - my tutaj tylko teoretyzujemy, a ja w żaden sposób nie wykluczam, że w najgorszym wypadku trzeba przeprowadzić regenerację sterownika skrzyni i wymienić solenoidy, a więc rozebrać "valve body", ale to już koszt liczony w tysiącach złotych (no jakby nie patrzeć nowy steptronic to też niespełna 2 tys. zł), więc warto zacząć od czegoś mniej kosztownego, bo tak jak z vanosem nie problem wymienić zespół regulacyjny i wydać 2 tys. zł, a mieć dalej usterkę, bo nie działa np. czujnik położenia wałka za 200 zł.

Co do aktualizacji soft'a i adaptacji to jak najbardziej popieram i w zasadzie to można zrobić na dzień dobry kiedy tylko auto trafi do specjalisty.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e53] X5 Problem ze skrzynia biegow
PostNapisane: 4 czerwca 2017, 14:27 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 40
Posty: 179
Lokalizacja: Cambridge ON, CAN/ Krk
Moje BMW: e39 540i M sport
Kod silnika: M62TU
Garaż: bylo E36 320i, E46 316Ti, E46 318i SE, E60 525d SE, E34 520i SE auto,
jest E39 540i M Sport, e46 328i drift
Update i reset adaptacji sterownika mode sam przeprowadzic. Gorzej z nowa adaptacja ! Jest duzo zdan podzielonych czy taka owa jest czy samo wroci do normy z biegiem czasu ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e53] X5 Problem ze skrzynia biegow
PostNapisane: 4 czerwca 2017, 19:57 
Offline
Specjalista

Posty: 2693
Lokalizacja: Racibórz(śląsk)
Moje BMW: Vectra B
Kod silnika: X20XEV
Starsze 5-cio biegowe skrzynie nie miały procedury adaptacyjnej.
6HP26 już takową posiada. Jest ona nieco inna zależnie od typu softu.

Opis adaptacji znajdziesz w tym pliku:
https://mega.nz/#!hk5hDBaS!I71xs88v_OqY ... ESBr6XXH94

_________________
Jeśli udzielam się w temacie, to proszę nie pisać mi PW. Lepiej problem rozwiązać w danym temacie. Może przydać się jeszcze komuś innemu w przyszłości


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 109 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL