BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 16 kwietnia 2024, 22:25

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E46] 320D 150KM M47N - Dziwna praca silnika?
PostNapisane: 12 czerwca 2017, 01:57 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 61
Moje BMW: E46
Kod silnika: M47N
Witam serdecznie. Ciężko mi się odnaleźć na tym forum, jeśli takowy temat już jest i robię tylko śmietnik, szczerze przepraszam i proszę o ewentualne usunięcie tematu z przeklejeniem w odpowiednie miejsce tego postu. Wiele wątków jest przestarzałych, lub odnośnie starszej jednostki M47.. Głowię się nad tym tematem spory szmat czasu i nie doszedłem do żadnych konkretnych wniosków.

Pierwszy film nie jest mojego autorstwa, ale po długim czasie grzebania w internecie udało mi się wreszcie znaleźć taki, który obrazuje dość dobitnie mój problem. Dziwne poklepywanie, stukanie jest wyraźnie słyszalne.. Mechanicy twierdzą że przesadzam, jestem przewrażliwiony i wymyślam.. A według mnie, nie jest to normalna praca tego silnika :(

https://www.youtube.com/watch?v=F3-AKBR ... awelMajzel

Drugi filmik, już mojego autorstwa, pod filmem w komentarzu opisałem co nieco na temat autka, może pozwoli to uniknąć zbędnych pytań. Proszę o pomoc w znalezieniu przyczyny, może ktoś po prostu miał taki defekt i już się z tym uporał?

https://www.youtube.com/watch?v=N67AnCW ... C5%81ukasz


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 320D 150KM M47N - Dziwna praca silnika?
PostNapisane: 13 czerwca 2017, 10:47 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 61
Moje BMW: E46
Kod silnika: M47N
Nikt nie poratuje opinią? Nikt nie miał z niczym takim do czynienia? Dodam jeszcze inny dziwny objaw, auto ma moc wedle własnego widzimisie.. Czasem śmigam z uśmiechem na ustach jakby miało 170~KM a czasem jeździ jakby miało 120.. Restart silnika często pomaga w takiej sytuacji. Ktoś, coś? W momencie gdy złapie muła gorzej rusza, nie jedzie tak lekko i swobodnie od 1500obr jak zwykle.. Czytałem o elektrozaworach i teraz pytanie, skoro EGR mam zaślepiony, to czy czyszczenie tego elektrozaworu ma sens? Czy lepiej skupić się na tym jednym od turbo? Turbo i IC są założone nowe, jakieś 1,5 roku temu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 320D 150KM M47N - Dziwna praca silnika?
PostNapisane: 13 czerwca 2017, 11:07 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Posty: 2174
Lokalizacja: Świdnica/Wrocław/Wałbrzych
Moje BMW: 320d,328i,540i,740il
Kod silnika: M47N,M52TUB,M62,M60
Masz euro 3 czy 4? Takie objawy mogą wskazywać na nieszczelność podciśnienia, wszystko wpięte? Węże nie są sparciałe? Jak zaślepiony egr?

_________________
INPA/NCS/ISTA/PaSoft - DIAGNOSTYKA, KODOWANIE WTRYSKIWACZY, ADAPTACJE - SŁUŻĘ POMOCĄ - DOLNYŚLĄSK - WROCŁAW - WAŁBRZYCH - ŚWIDNICA

POMOC PRZY OGLĘDZINACH
TEL. 782-784-200, maniek98hl@vp.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 320D 150KM M47N - Dziwna praca silnika?
PostNapisane: 13 czerwca 2017, 12:28 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 61
Moje BMW: E46
Kod silnika: M47N
Euro 3. Chwilę temu pobawiłem się wężykami, na pierwszy rzut oka wyglądają OK. Bez wpiętej wtyczki do elektrozaworu auto lepiej się zachowuje do obrotów 2,200~ potem muł straszny co sądzę że jest logiczne, bo powoduje niewłaściwe działanie turbo. Całkowicie ucichło a normalnie jest słyszalne już od 1,300rpm. Tylko że właśnie czasem dmucha a mocy nie ma :(
A ten dźwięk silnika według Ciebie jest w normie czy to też może mieć związek z podciśnieniem?
Co jeszcze zauważyłem, to że oba zaworki są Pierburga~ więc chyba nie są fabryczne?

Jeszcze jak na złość zacząłem drążyć każdy możliwy temat i zauważyłem że nie dogrzewa mi silnika :mur:
78-84 stopnie przy dłuższej i dynamiczniejszej jeździe w mieście..

Edit: EGR był zaślepiony jak kupiłem auto, tak mówił poprzedni właściciel, jak dokładnie tego dokonał niestety nie mam pojęcia. Wiem tylko że wężyk z gruszki EGRa jest zdjęty. Możliwe że śrubką go przyatakował..


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 320D 150KM M47N - Dziwna praca silnika?
PostNapisane: 13 czerwca 2017, 13:53 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 1
Moje BMW: 320d
Witam
Posiadam bmw e46 320d 2001r, przed lift 136km touring.
Ostatnio po przejechaniu 15km usłyszałem spod maski dziwny szum powietrza oraz zuważyłem spadek mocy, z rury zacząły wylatywać czarne spaliny. Po zdjęciu osłon silnika zobaczyłem czarny okopcony filtr powietrza... w okolicach turbo po przyłożeniu dłoni czuć powietrze które dość mocno wylatuje prawdopodobnie z turbo po dodaniu gazu ( około 2-3,5k obrotów ). Po tym zdarzeniu przejechałem bmw około 120 km i zauważyłem że samochód jedzie dobrze ( bez szumów i kopcenia) do 2k obrotów a powyżej zaczyna się falowanie obrotów i przy wciśniętym gazie w podłogę samochód nie zbiera się za dobrze ale strasznie kopci i szumi spod maski.
Co to może być ????


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 320D 150KM M47N - Dziwna praca silnika?
PostNapisane: 13 czerwca 2017, 16:21 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Posty: 2174
Lokalizacja: Świdnica/Wrocław/Wałbrzych
Moje BMW: 320d,328i,540i,740il
Kod silnika: M47N,M52TUB,M62,M60
Nieszczelność dolotu powietrza do dolotu, prawdopodobnie przewód między przepływomierzem a turbiną.

Wracając do głównego tematu to sprawdź czy wężyk jest szczelnie zaślepiony, bo objawy wskazują na nieszczelność. Jak wszystko jest ok to spróbuj zamienić przetworniki miejscami, może ten od turbiny nie działa prawidłowo.

_________________
INPA/NCS/ISTA/PaSoft - DIAGNOSTYKA, KODOWANIE WTRYSKIWACZY, ADAPTACJE - SŁUŻĘ POMOCĄ - DOLNYŚLĄSK - WROCŁAW - WAŁBRZYCH - ŚWIDNICA

POMOC PRZY OGLĘDZINACH
TEL. 782-784-200, maniek98hl@vp.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 320D 150KM M47N - Dziwna praca silnika?
PostNapisane: 13 czerwca 2017, 17:07 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 61
Moje BMW: E46
Kod silnika: M47N
A to niedogrzewanie się silnika? To zupełnie osobny temat czy też może to mieć związek z tym podciśnieniem? Idę zerknąć na te przewody. Jeszcze raz tylko spytam, czy sądzisz że praca tego silnika jest normalna? Na drugim tzn moim nie wali aż tak mocno jak na pierwszym ale coś podobnego


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 320D 150KM M47N - Dziwna praca silnika?
PostNapisane: 13 czerwca 2017, 18:54 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Posty: 2174
Lokalizacja: Świdnica/Wrocław/Wałbrzych
Moje BMW: 320d,328i,540i,740il
Kod silnika: M47N,M52TUB,M62,M60
Osobny temat, termostat główny do wymiany, potwierdzisz jak wyjedziesz w trasę i przy równej jeździe z prędkością ok 130-140 km/h temperatura będzie spadać. Trochę stuka, ale często mikrofon zniekształca, na jakim oleju jeździsz?

_________________
INPA/NCS/ISTA/PaSoft - DIAGNOSTYKA, KODOWANIE WTRYSKIWACZY, ADAPTACJE - SŁUŻĘ POMOCĄ - DOLNYŚLĄSK - WROCŁAW - WAŁBRZYCH - ŚWIDNICA

POMOC PRZY OGLĘDZINACH
TEL. 782-784-200, maniek98hl@vp.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 320D 150KM M47N - Dziwna praca silnika?
PostNapisane: 13 czerwca 2017, 21:38 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23095
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
A jak wyglądają błędy waszych samochodów na komputerach ? :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 320D 150KM M47N - Dziwna praca silnika?
PostNapisane: 13 czerwca 2017, 22:41 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 61
Moje BMW: E46
Kod silnika: M47N
No co do termostatu jestem już pewien :) Na szczęście mam tylko jeden, nie mam tego od EGR.
Dziś z kolegą stanęliśmy obok siebie ( on takim samym autkiem M47N ) zdjęliśmy osłony silnika i mi klepało pod ' deklem ' jak cholera, u niego cisza, brak słyszalnej zmiany.. Więc stawiam że to któryś wtrysk tak klepie :( Silnik też odrobinę bardziej drgał na biegu jałowym niż u niego. Olej to Castrol Edge 5w40, niestety nie jestem pewien czy dostałem oryginał czy jakiś shit.. Lada moment planuję zmianę na Millersa 5w40 i zobaczę, może się wyciszy i wtedy będę pewien, gdzie już nigdy nie kupować oleju..
Dwumas prawdopodobnie też ma powoli dosyć, ale wątpię aby miał związek z tym klepaniem, bo po wciśnięciu, popuszczaniu itd sprzęgła, nic się nie zmienia odnośnie tego klepania..

@Szczurek
U mnie jest:
Elektryczny podgrzewacz cieczy
Moduł / świece
Czujnik poziomu oleju
Więc chyba mało znaczące błędy :/

I jeszcze teraz prosiłbym kogoś mądrego o wypowiedź.. Czy te dwa wymienione numery OE wtrysków mogę stosować naprzemiennie? W sensie wziąć sprawdzoną używkę o nr 7793836 gdy mam 7794334, lub odwrotnie?
https://www.realoem.com/bmw/pl/showpart ... Id=13_0959

Rozpoczynając poszukiwania w anglojęzycznej strefie internetu, napotkałem się na identycznie brzmiące 320d/330d i ponoć pompa vaccum była przyczyną tego klepania :zdziwko:
Czy to w ogóle możliwe, według kogoś kto się zna? :niepewny:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 320D 150KM M47N - Dziwna praca silnika?
PostNapisane: 14 czerwca 2017, 05:36 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Posty: 2174
Lokalizacja: Świdnica/Wrocław/Wałbrzych
Moje BMW: 320d,328i,540i,740il
Kod silnika: M47N,M52TUB,M62,M60
Możliwe, gdzieś widziałem taki przypadek w e90 330d. Jeżeli chodzi o wtryskiwacze to pokaż najpierw korekcje zanim zabierzesz się za poszukiwania :cool: swoją drogą pisałeś, że masz euro3, więc wtryskiwacze z końcówką 661 lub 609.

_________________
INPA/NCS/ISTA/PaSoft - DIAGNOSTYKA, KODOWANIE WTRYSKIWACZY, ADAPTACJE - SŁUŻĘ POMOCĄ - DOLNYŚLĄSK - WROCŁAW - WAŁBRZYCH - ŚWIDNICA

POMOC PRZY OGLĘDZINACH
TEL. 782-784-200, maniek98hl@vp.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 320D 150KM M47N - Dziwna praca silnika?
PostNapisane: 14 czerwca 2017, 07:30 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 61
Moje BMW: E46
Kod silnika: M47N
Koledze padł komputer ostatnio i właśnie nie mam możliwości sprawdzenia.. Tzn mam, ale pewnie za 50 czy 100zł co jest trochę wyrzuceniem pieniędzy w błoto, bo zawsze miałem możliwość zerknięcia na parametry za chłodnego browarka :) A teraz pytanie, czy jest w ogóle sens pchać się na komputer skoro silnik mi się nie dogrzewa i zapewne ma to jakiś wpływ na dawkę paliwa.. A sam termostat uda mi się zrobić dopiero w przyszłym tyg :/ Mam nadzieję że jeśli to wtrysk to po pierwsze, nie wypalił mi już tłoka a po drugie że ogólnie nie zajadę silnika przez to niedogrzewanie..
Co do vacum, sprawdza się je jakoś? Jak bawiłem się tymi przewodami podciśnienia wczoraj, to dość solidnie zasysały nawet na biegu jałowym, zdziwiło mnie tylko że u znajomka u którego wszystko wydaję się być sprawne, kompletnie nie dało się wyczuć tego ' ssania '. Dopiero po wciśnięciu nieco gazu..


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 320D 150KM M47N - Dziwna praca silnika?
PostNapisane: 14 czerwca 2017, 13:14 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Posty: 2174
Lokalizacja: Świdnica/Wrocław/Wałbrzych
Moje BMW: 320d,328i,540i,740il
Kod silnika: M47N,M52TUB,M62,M60
Nie powiem Ci jak sprawdzić, bo nigdy nie miałem z tym styczności. Poszukaj, na pewno znajdziesz coś. Tak minimalne niedogrzanie silnika nie ma wpływu na jego pracę w takim stopniu, żeby to było odczuwalne i widoczne na kompie, jedynie wtryskiwacze mogą mieć trochę gorsze korekcje.

_________________
INPA/NCS/ISTA/PaSoft - DIAGNOSTYKA, KODOWANIE WTRYSKIWACZY, ADAPTACJE - SŁUŻĘ POMOCĄ - DOLNYŚLĄSK - WROCŁAW - WAŁBRZYCH - ŚWIDNICA

POMOC PRZY OGLĘDZINACH
TEL. 782-784-200, maniek98hl@vp.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 320D 150KM M47N - Dziwna praca silnika?
PostNapisane: 14 czerwca 2017, 22:31 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 61
Moje BMW: E46
Kod silnika: M47N
Ok, to wszystko wiem :) Dziękuję Ci Maniek za poświęcony czas i że w ogóle zainteresowałeś się sprawą. Na dniach wymienię ten termostat, następnie sprawdzę wtryski na kompie i ogarnę test przelewowy.


Heh, co minuta to kolejne pytania rodzą mi się w głowie.. Więc jeszcze tak przy okazji:
1. Czy wszystkie wtryski jakie są w silniku muszą mieć dokładnie ten sam numer oe, czy można je stosować naprzemian? Przykładowo wszystkie cztery mam 609 to mogę wymienić ten uszkodzony na sprawny 661?
2. Możesz opisać mi w telegraficznym skrócie jak to wszystko wygląda, jeśli np. pierwszy wtrysk byłby uszkodzony, kupuję używkę i zakładając że będzie on sprawny, wkładam go do auta i muszę coś kodować i kombinować czy tylko plug&play?
3. Czy według Ciebie czyszczenie wtrysków bez wyjmowania ich, tymi maszynami co ceny tego zabiegu wahają się od 150-250zł ma sens? Może też być tak że po takim czyszczeniu coś się rozsypie zamiast poprawić? No i pytanie czy warto ryzykować :|


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 320D 150KM M47N - Dziwna praca silnika?
PostNapisane: 15 czerwca 2017, 06:23 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Posty: 2174
Lokalizacja: Świdnica/Wrocław/Wałbrzych
Moje BMW: 320d,328i,540i,740il
Kod silnika: M47N,M52TUB,M62,M60
1. Możesz mieszać nimi dowolnie, nie ma to znaczenia, może być jeden inny jak napisałeś.
2. Ogólnie jak napisałeś tylko po wymianie trzeba wprowadzić nowy kod ima (np inpa), jest zapisany na wtryskiwaczu obok numeru części.
3. Warto i możesz zrobić to sam kupując puszkę lm diesel spulung. Podpinasz go przy filtrze paliwa odcinając zbiornik paliwa i silnik pracuje tylko na tym preparacie, korekcje wyrównają się.

_________________
INPA/NCS/ISTA/PaSoft - DIAGNOSTYKA, KODOWANIE WTRYSKIWACZY, ADAPTACJE - SŁUŻĘ POMOCĄ - DOLNYŚLĄSK - WROCŁAW - WAŁBRZYCH - ŚWIDNICA

POMOC PRZY OGLĘDZINACH
TEL. 782-784-200, maniek98hl@vp.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 320D 150KM M47N - Dziwna praca silnika?
PostNapisane: 15 czerwca 2017, 09:25 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 40
Posty: 528
Lokalizacja: KRAKÓW
Moje BMW: E39
Kod silnika: m57d30
Po tylu latach to warto przy okazji niestety zbiornik paliwa wyciągnąć i wymyć bo na 99% dużo syfu w nim się już nazbierało, a co do czyszczenia wtrysków to tak jak kolega pisał można zrobić ale tak jak pisze aby miało sens to zbiornik do wymycia

_________________
Bandit Machine Wagon


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 320D 150KM M47N - Dziwna praca silnika?
PostNapisane: 16 czerwca 2017, 00:57 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 61
Moje BMW: E46
Kod silnika: M47N
Jeszcze raz wielkie dzięki Maniek! Czyli po zrobieniu termostatu lecę wpiąć się pod komputer u speca który wykona to czyszczenie ( sam niestety nie mam warunków, ani kanału ani najazdów i z narzędziami raczej też krucho :kwasny: ) Sprawdzimy te korekcję, potem czyszczenie i znów test. Jeśli po tej operacji silnik się wyciszy to wszystko będzie jasne.. Nie spodziewam się, że to pomoże na stałe, więc tak czy siak jeśli na korekcjach wyjdzie coś nie tak, to będę już przygotowany na wymianę wtryskiwacza.

Ogólnie to drga też lekko pedał sprzęgła, ciężko jest zachować płynność jazdy podczas zmiany z 1 na 2 bieg, przeważnie lekko 'żabkuje' i od dłuższego czasu obwiniam za to dwumas który przy gaszeniu bez wciśniętego sprzęgła wyraźnie słychać i czuć. Ale to klepanie jest moją główną zmorą i nie daje mi spokojnie spać
:mur: możliwe że nałożył się kończący żywot wtrysk z kończącą się dwumasą..

Możliwe aby to były zawory? Nigdy nie słyszałem ani nie czytałem o problemie z zaworami w tym silniku.. Myślałem też o panewce ale to słychać typowo od góry, po zdjęciu osłony bardzo wyraźnie.

~Chemik, również dziękuję za wskazówkę :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 320D 150KM M47N - Dziwna praca silnika?
PostNapisane: 16 czerwca 2017, 09:26 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 40
Posty: 528
Lokalizacja: KRAKÓW
Moje BMW: E39
Kod silnika: m57d30
Jeśli dwumasa ci się kończy to naprawią ja szybko bo wał ci może pęknąc, i od niej wibracje na pewno na silnik się przenoszą od tego w tym momencie bym zaczął

_________________
Bandit Machine Wagon


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 320D 150KM M47N - Dziwna praca silnika?
PostNapisane: 15 lipca 2017, 15:17 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 61
Moje BMW: E46
Kod silnika: M47N
Napisałem post w temacie oleji, został usunięty dosłownie w 5min..
Tak więc jaki olej możecie polecić aby wyciszyć pracę silnika? Castrol Edge 5w40 jest obecnie i jestem totalnie zawiedziony. Możliwe że trafiłem na podróbkę.. Jaki olej może pomóc w tej sprawie?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 320D 150KM M47N - Dziwna praca silnika?
PostNapisane: 15 lipca 2017, 16:02 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 3058
Lokalizacja: Herzberg/Tiegenhof
Moje BMW: Z3
Pisz do rorafalki, doradzi i dobierze olej który wyciszy i ochroni silnik.
http://bmw-sport.pl/memberlist.php?mode ... file&u=991

_________________
"Jeszcze dziś, nawet po tym, co się wydarzyło w Ronde di Andora bardziej boję się, kiedy wychodzę na spacer, niż kiedy prowadzę auto." RK


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], Google Adsense [Bot] i 96 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL