BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 29 marca 2024, 06:56

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


W dziale proszę umieszczać tematy związane z mechaniką, elektryką i eksploatacją modeli wydanych przed 1990r.

Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.
Nie umiesz czytać, stosować się do powyższych zasad, nie będziesz mieć tematu!!


Tematy związane z modelami wytworzonymi przed 1990r. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E36] 1.8 tds m41 zmiana dwumasy na jednomas od m50 lub m51
PostNapisane: 8 listopada 2017, 20:57 
Offline
Forumowicz

Wiek: 37
Posty: 151
Moje BMW: E36 compact
Kod silnika: m41b18
Witam.
Muszę wymienić koło dwumasowe w 1.8tds (m41). Problem w tym, że dosłownie nigdzie nie mogę kupić nowego. Mogę oczywiście zregenerować koło ale jakoś nie do końca jestem do tego przekonany. A gdyby tak zastąpić je innym dwumasem np. od m51 2.5tds. Tyle że ori tarcza ma średnicę 215mm a od m51 228mm, więc koło będzie pewnie cięższe a to raczej nie pożądane.
Znalazłem jednak zestaw Valeo 4p czyli cały zestaw sprzęgła ze sztywnym kołem dedykowany do m40, m42, m44. Tutaj średnica tarczy też jest większa czyli 228mm ale za to jest lżejszy jednomas. Pytanie tylko czy to podejdzie? Wszelkie sugestie mile widzieane :)
Pozdro

_________________
Kiedyś...:
E34 525iA m50b25v
E36 320i m50b20nv


Ostatnio edytowano 18 listopada 2017, 15:01 przez Piotsztyk, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Koło dwumasowe, nie mogę nigdzie kupic nowego, inne?
PostNapisane: 14 listopada 2017, 16:08 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 48
Posty: 1605
Lokalizacja: śląsk/Gliwice
Moje BMW: 530 diesel
Kod silnika: M57D30
Garaż: Moje Byłe Sreberko
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=101097

Moja Obecna CZARNA PERŁA
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f ... 3#p1477693

Moje obecne GRAYowe e61 SILVER BULLET
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=163310
Kup spokojnie jednomas.

_________________
Moje Byłe Sreberko

Moja Obecna Czarna Perła


Mój Obecny GRAY Silver Bullet

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Koło dwumasowe, nie mogę nigdzie kupic nowego, inne?
PostNapisane: 17 listopada 2017, 09:14 
Offline
Forumowicz

Wiek: 37
Posty: 151
Moje BMW: E36 compact
Kod silnika: m41b18
A więc porównałem kompletny zestaw sprzęgła z dwumasem od 1.8 tds oraz kompletny zestaw sprzęgła z dwumasem od m50b20. Wysokość tych zestawów jest dokładnie taka sama :D Średnica wieńca i ilość zębów również, jednak szerokość wieńca się różni. W kole od m50b20 wieniec jest węższy i jest osadzony jakiś 1mm wcześniej w stosunku do koła od tds-a. Widać to ładnie na foto:
Obrazek
Nie wiem czy nie będzie problemów z bendixem. Druga sprawa to czy zestaw sprzęgła z dwumasą od m50b20 ma taką samą wysokość jak zestaw do tego samego silnika tyle że z kołem jednomasowym. Bo jesli tak to prawdopodobnie wszystko zagra a jeśli nie to bede musiał kombinować z wysprzęglikiem/łapą/łożyskiem wciskowym.

_________________
Kiedyś...:
E34 525iA m50b25v
E36 320i m50b20nv


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] 1.8 tds m41 zmiana dwumasy na jednomas od m50 lub m51
PostNapisane: 18 listopada 2017, 15:04 
Offline
Forumowicz

Wiek: 37
Posty: 151
Moje BMW: E36 compact
Kod silnika: m41b18
Zdecydowałem się kupić zestaw Valeo 4p kit dedykowany do m51 :] Mam nadzieję, że podejdzie :P

_________________
Kiedyś...:
E34 525iA m50b25v
E36 320i m50b20nv


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] 1.8 tds m41 zmiana dwumasy na jednomas od m50 lub m51
PostNapisane: 4 lutego 2018, 21:55 
Offline
Forumowicz

Wiek: 37
Posty: 151
Moje BMW: E36 compact
Kod silnika: m41b18
Witam.
A więc jestem po wymianie dwumasy na jednomas. Koło z zestawu musiało zostać troszkę zmodyfikowane, głownie zmiana położenia kołeczków do czujnika wału. Ale nie jest kolorowo.
Samo sprzęgło chodzi wręcz pięknie jednak pojawiły się drgania przy przyspieszaniu w przedziale 1800-2500obr głownie na 4 i 5 biegu. Na 1 i 2 praktycznie nic nie czuć, na 3 delikatnie ale na 4 i 5 już jest grubo. Jeśli jadę ze stałą prędkością na 4 lub 5 biegu to mam wrażenie, jakbym jechał po tarce a gdy nawet lekko wcisnę gaz to zaczyna telepać budą. Jeśli hamuję silnikiem to wtedy wszystko znika. Powyżej 2500 nawet na 5 biegu też już wibracji nie ma. Na postoju, na luzie nie ma żadnych wibracji w tym zakresie obrotów.
Wszystko to stało się po wymianie koła na jednomas więc niby wszystko jasne. Jednak podczas wymiany koła uszkodziłem przewód od wtrysku sterującego tak, że jeden z przewodów masował. Naprawiłem to na drugi dzień, błędu już nie ma ale może jednak uszkodziłem ten wtrysk przez to zwarcie do masy? Podobno drgania w okolicach maksymalnego momentu mogą powodować wtryskiwacze więc może jest to jakiś trop. Co myślicie?
Pozdro

_________________
Kiedyś...:
E34 525iA m50b25v
E36 320i m50b20nv


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot] i 41 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL