BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 16 kwietnia 2024, 13:34

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [e46] Nieprawidłowo działające ogrzewanie
PostNapisane: 4 stycznia 2018, 11:40 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 27
Moje BMW: E46 328i touring
Kod silnika: M52b28TU
Witam kolegów i koleżanki. Zauważyłem następujący problem w aucie: e46 99', mam ori climatronic z funkcją AUC, tryb AUTO, ustawiona temp. na 20 stopni. Przez jakiś czas czuć, że w aucie utrzymuje się zadana temperatura, lecz przy dłuższej jeździe czy to z klimą czy bez nagle zaczyna się robić zimno/gorąco, tak jakby rozjeżdżała się zadana temperatura lub zmierzona temp w środku auta (wyświetlana na panelu temp. się nie zmienia). Gdy jest za zimno, muszę podnieść docelową temp. np. do 26 stopni żeby zaczynało grzać lub mniej chłodzić. Po jakimś czasie robi się gorąco i znowu trzeba wracać do 20 stopni. I tak w kółko :suchy:

Podejrzewam czujnik temperatury w panelu climatronica, czy słusznie? Przy zakupie auta na kompie wyświetlał się błąd tego czujnika, ale po przedmuchaniu sprężonym powietrzem już się nie pojawia. Czy dobierając nowy panel trzeba kierować się numerem seryjnym panelu? Nie wiem jeszcze jaki numer mam w swoim panelu, ale na aukcjach jest ich bardzo dużo. Czy np. panel z wersji FL będzie pasował do pre-FL? Mój panel ma kratki w górnej części obudowy.

Z góry dzięki za pomoc!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Nieprawidłowo działające ogrzewanie
PostNapisane: 4 stycznia 2018, 14:49 
Offline
Forumowicz

Posty: 127
Moje BMW: E83
Kod silnika: M47N
Najpierw to sobie bym sobie włączył podgląd rzeczywistej temperatury na bloku aby się upewnić czy płyn jest wystarczająco gorący.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Nieprawidłowo działające ogrzewanie
PostNapisane: 5 stycznia 2018, 09:48 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1286
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moje BMW: e46 330ci
Kod silnika: m54
pawlo166 napisał(a):
Podejrzewam czujnik temperatury w panelu climatronica, czy słusznie? Przy zakupie auta na kompie wyświetlał się błąd tego czujnika, ale po przedmuchaniu sprężonym powietrzem już się nie pojawia. Czy dobierając nowy panel trzeba kierować się numerem seryjnym panelu? Nie wiem jeszcze jaki numer mam w swoim panelu, ale na aukcjach jest ich bardzo dużo. Czy np. panel z wersji FL będzie pasował do pre-FL? Mój panel ma kratki w górnej części obudowy.


Kolego do panelu climatronica można się dostać inpą.
Inpa pokarze ci wszystkie nastawy klapek , temperatury z czujników itp, różnice pomiędzy temperaturą zadaną a rzeczywistą itp.

Co do twojego problemu to może ci się zacinać zawór od gorącej wody lub padł ci silniczek wiatraczka w panelu.

Co do zakupu drugiego panelu to możesz wybrać dowolny, tylko musisz go przekodować pod swoje auto.

Pisałem już o tym , proszę:

Aby wszystko śmigało musimy jeszcze przekodować panel pod nasze auto.

Wychodzimy do NCS:
- Wybieramy profil exsper
- F1 "VIN/ZCS/FA"
- F3 " ZCS/FAI.ECU"
- Wybieramy E46 i AKMB
- F6 "Back"
- F4 "Process ECU"
- Wybieramy IHK (lub IHKA ale raczej będzie IHK)
- F2 "Change job"
- Wybieramy "SG_CODIEREN"
- F3 "Execute job"

W tym momencie moduł zakoduje się pod nasze auto, czyli przyjmie domyśle nastawy typu:
- rodzaj silnika
- ilość cylindrów
- jest lub niema pompki elektrycznej
- itp


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Nieprawidłowo działające ogrzewanie
PostNapisane: 15 stycznia 2018, 12:12 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 27
Moje BMW: E46 328i touring
Kod silnika: M52b28TU
Dzięki za rady w sprawie panelu! Mała aktualizacja tematu.

Zrobiłem kilkukrotnie test nr. 7 na zegarach, i wg. mnie samochód rozgrzewa się normalnie. Wskazówka temp. wody jest w pionie od około 75 stopni, gdy dogrzeje się do końca trzyma temp. 97-99 stopni nie ważne czy stoję w korku, czy jadę w trasie 80 km/h.

Sprawdzenie inpą jest ciut problematycznie, bo zazwyczaj schemat wygląda tak: odpalę auto, nagrzewa się, ogrzewanie działa lub nie losowo. Zazwyczaj po kilkudziesięciu minutach jazdy ogrzewanie nagle "zatrybi" i zaczyna grzać normalnie. Przy dłuższych trasach potrafi znowu przestać grzać, ale nie jest to na tyle przewidywalne, żeby wtedy pojechać do mechanika i podpiąć kompa. Impy nie posiadam i sam nie używałem do tej pory.

Czy kiedy wspominacie o tym elektrozaworze wody, to macie na myśli część nr. 64118369805? Czy jest możliwość jakiegoś sprawdzenia czy działa poprawnie? Czy możecie pokazać gdzie ten zawór jest umieszczony pod maską?

Z góry dzięki za pomoc.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Nieprawidłowo działające ogrzewanie
PostNapisane: 16 stycznia 2018, 06:55 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Posty: 2174
Lokalizacja: Świdnica/Wrocław/Wałbrzych
Moje BMW: 320d,328i,540i,740il
Kod silnika: M47N,M52TUB,M62,M60
W m47n zawór jest przy lewym kielichu i pięknie go widać, w m52tub28 nie miałem jeszcze okazji zwrócić na niego uwagę, ale wyjąłbym obudowę filtra powietrza i szukałbym też w tym miejscu.

_________________
INPA/NCS/ISTA/PaSoft - DIAGNOSTYKA, KODOWANIE WTRYSKIWACZY, ADAPTACJE - SŁUŻĘ POMOCĄ - DOLNYŚLĄSK - WROCŁAW - WAŁBRZYCH - ŚWIDNICA

POMOC PRZY OGLĘDZINACH
TEL. 782-784-200, maniek98hl@vp.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Nieprawidłowo działające ogrzewanie
PostNapisane: 23 stycznia 2018, 10:35 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 27
Moje BMW: E46 328i touring
Kod silnika: M52b28TU
Koledzy, kolejna aktualizacja tematu.

Coś się zmieniło w schemacie działania układu chłodzenia i ogrzewania. Wygląda to tak: odpalam auto, dogrzewa się do pionu przy 75 stopniach, dość szybko. WCIĄŻ BRAK CIEPŁEGO POWIETRZA Z NAWIEWÓW. Silnik dogrzewa się dalej, dochodzi do 110-120 stopni, WCIĄŻ BRAK CIEPŁEGO POWIETRZA Z NAWIEWÓW. Po kilku minutach jazdy z taką temperaturą, nagle (w ciągu 1-2 sekund) temperatura wody spada do 90-95 stopni i włącza się nawiew, ZACZYNA LECIEĆ CIEPŁE POWIETRZE Z NAWIEWÓW. Aż do następnego uruchomienia auta nawiew działa już ok i temperatura oscyluje w granicach 95-99 stopni. Po wyłączeniu ciepłego silnika i zostawieniu na 5-10 minut, oraz po ponownym uruchomieniu, obroty nawiewu w trybie auto falują, leci na zmianę ciepłe i zimne powietrze, temperatura silnika podnosi się znowu powyżej 100 stopni.

Byłem wczoraj na warsztacie, podłączyliśmy kompa, odpowietrzyliśmy układ (leciały bąbelki ale przestały). Po 30 km jazdy i staniu kilkanaście minut na warsztacie DOLNY WĄŻ CHŁODNICY JEST CHŁODNY, na wolnych obrotach NIE MA PRZELEWU w zbiorniczku wyrównawczym, wentylator chłodnicy się nie załączał (ale testowaliśmy zdalnie i się kręcił normalnie).

Błąd na kompie jaki się pojawiał to Błąd aktywacji planu chłodzenia, panel climatronica miał dobre parametry, czujnik temp. na bloku silnika pokazywał temp ok. 80 stopni po parunastu minutach na warsztacie. Do tego czujnika na dolnym wężu nie daliśmy rady się dostać przez program.

Przypomnę, że pompa wody i termostat wymieniony na dobrej klasy zamiennik (Conti i coś jeszcze) 2 miesiące temu.

Podejrzenia: niedrożność chłodnicy, przez co brak przepływu w układzie. Co myślicie o takiej interpretacji? Będę wdzięczny za wskazówki.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Nieprawidłowo działające ogrzewanie
PostNapisane: 23 stycznia 2018, 16:57 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Posty: 2174
Lokalizacja: Świdnica/Wrocław/Wałbrzych
Moje BMW: 320d,328i,540i,740il
Kod silnika: M47N,M52TUB,M62,M60
Jak jest ponad 100 stopni to sprawdź czy dolny wąż jest gorący, jak nie to ten dobrej jakości zamiennik "conti i coś jeszcze" nie otwiera się, bo powinien to zrobić przy 97 stopniach.

_________________
INPA/NCS/ISTA/PaSoft - DIAGNOSTYKA, KODOWANIE WTRYSKIWACZY, ADAPTACJE - SŁUŻĘ POMOCĄ - DOLNYŚLĄSK - WROCŁAW - WAŁBRZYCH - ŚWIDNICA

POMOC PRZY OGLĘDZINACH
TEL. 782-784-200, maniek98hl@vp.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Nieprawidłowo działające ogrzewanie
PostNapisane: 24 stycznia 2018, 10:21 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 27
Moje BMW: E46 328i touring
Kod silnika: M52b28TU
Tak jak napisałem już, dolny wąż chłodnicy był chłodny w czasie diagnostyki.

Najdziwniejsze jest to, że dzisiaj, w odróżnieniu od ostatnich 2 tygodni, wszystko było ok. Nawiew uruchomił się na końcówce niebieskiego pola, podobnie gaz przełączył się w tym samym momencie. Czyli tak jak powinno być :szok: Nie było przegrzewania się do ponad 110 stopni dopóki nie zadziała ogrzewanie... Trochę już się zgubiłem :mur:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Nieprawidłowo działające ogrzewanie
PostNapisane: 24 stycznia 2018, 11:43 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Posty: 2174
Lokalizacja: Świdnica/Wrocław/Wałbrzych
Moje BMW: 320d,328i,540i,740il
Kod silnika: M47N,M52TUB,M62,M60
Jak wąż był zimny przy powyżej 100 stopniach to termostat nie otwiera się, jak widać chyba zacina się.

_________________
INPA/NCS/ISTA/PaSoft - DIAGNOSTYKA, KODOWANIE WTRYSKIWACZY, ADAPTACJE - SŁUŻĘ POMOCĄ - DOLNYŚLĄSK - WROCŁAW - WAŁBRZYCH - ŚWIDNICA

POMOC PRZY OGLĘDZINACH
TEL. 782-784-200, maniek98hl@vp.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Nieprawidłowo działające ogrzewanie
PostNapisane: 1 lutego 2018, 12:51 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 27
Moje BMW: E46 328i touring
Kod silnika: M52b28TU
Może komuś się przyda: objawy spowodowane były bardzo utrudnionym przepływem przez chłodnicę. Po jej wymianie wszystko wróciło do normy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Nieprawidłowo działające ogrzewanie
PostNapisane: 11 lutego 2018, 11:53 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 6
Moje BMW: E46 318i
Kod silnika: N42b20
pawlo166 napisał(a):
Może komuś się przyda: objawy spowodowane były bardzo utrudnionym przepływem przez chłodnicę. Po jej wymianie wszystko wróciło do normy.


A jak to zdiagnozowałeś?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot], Majestic-12 [Bot] i 69 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL