BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 20 kwietnia 2024, 09:32

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E46] Nie odpala M52B28TU
PostNapisane: 14 maja 2018, 08:53 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 22
Moje BMW: E46
Kod silnika: M52B28TU
Witam,

Mam następujący problem. Auto na zimnym silniku odpala bez najmniejszego problemu, ale już na rozgrzanym silniku nie chce odpalić. Zapala raz i od razu gaśnie, a kolejne próby to tylko kręci rozrusznikiem i nie odpala. Po kilku godzinach jak wystygnie to odpala bez problemu. Sprawdzałem w INPIE, pokazało mi błąd czujnika położenia wałka rozrządu wydechowego, który pojawiał mi się sporadycznie od dawna, ale nigdy nie było problemów z odpalaniem. Dawno nie podłączałem się do INPY więc pomyślałem sobie, że to stary błąd. Skasowałem błąd, zgasiłem auto i nie mogłem odpalić. Po tym jak czytałem błędy to nic nie wyskakiwało.

Zamówiłem dzisiaj na aledrogo oryginalny używany czujnik na wymianę i zobaczę czy coś to zmieni. Co jeszcze ewentualnie może być przyczyną takiej usterki? Troche poczytałem, że może to być też czujnik wału korbowego / czujnik wałka dolotowy / pompa paliwa / czujnik spalania stukowego ? Co myślicie?


Ostatnio edytowano 16 maja 2018, 08:03 przez 3kto, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Nie odpala na ciepłym silniku M52B28TU
PostNapisane: 14 maja 2018, 09:17 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 43
Posty: 4674
Lokalizacja: Września
Moje BMW: E60
Kod silnika: M54b25
Garaż: www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=60&t=137687 Днепр
Przede wszystkim czujnik położenia wału. W 95% przypadków, on uniemożliwia uruchomienie gorącego silnika.

_________________
Audi80 '90 1.6 2EE (X2004 - IV2008)
AudiA4 '95 2.8 AAH quattro (IV2008 - VII2009)
530d avant (IX2009 - X2010)530d
E38 740i (I 2011 - XII2017)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Nie odpala na ciepłym silniku M52B28TU
PostNapisane: 14 maja 2018, 09:27 
Offline
Forumowicz

Wiek: 42
Posty: 351
Moje BMW: E46 328Ci
Kod silnika: M52TUB28
Czujnik położenia wałka rozrządu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Nie odpala na ciepłym silniku M52B28TU
PostNapisane: 14 maja 2018, 10:45 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 22
Moje BMW: E46
Kod silnika: M52B28TU
Cytuj:
Przede wszystkim czujnik położenia wału. W 95% przypadków, on uniemożliwia uruchomienie gorącego silnika.


Mówisz o czujniku nr 8 z poniższego schematu?

http://www.realoem.com/bmw/enUS/showpar ... Id=11_2167


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Nie odpala na ciepłym silniku M52B28TU
PostNapisane: 14 maja 2018, 10:52 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 9
Moje BMW: E46
Kod silnika: N42B20
3kto napisał(a):
Cytuj:
Przede wszystkim czujnik położenia wału. W 95% przypadków, on uniemożliwia uruchomienie gorącego silnika.


Mówisz o czujniku nr 8 z poniższego schematu?

http://www.realoem.com/bmw/enUS/showpar ... Id=11_2167


Tak, to jest ten czujnik. Ponieważ dostęp nie jest zbyt ciekawy to zwróć dwa razy uwagę czy oring masz założony, czy nie spadł.
Mi spadł i musiałem drugi raz się dobierać do czujnika. :)

Ale w pierwszej kolejności wymienił bym ten czujnik położenia wałka rozrządu skoro był błąd.
Jeśli nie pomoże to wtedy czujnik położenia wału.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Nie odpala na ciepłym silniku M52B28TU
PostNapisane: 14 maja 2018, 11:17 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 22
Moje BMW: E46
Kod silnika: M52B28TU
Trzeba ściągać kolektor czy poradzę sobie bez tego? Chyba po zdemontowaniu wszystkiego od filtra powietrza do przepustnicy powinien być tam jakiś dostęp?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Nie odpala na ciepłym silniku M52B28TU
PostNapisane: 14 maja 2018, 11:27 
Offline
Forumowicz

Posty: 103
Lokalizacja: W-wa
Moje BMW: e36
Kod silnika: m52b28
miałem bardzo podobne objawy, od piątku nowy czujnik położenia wału i na razie wszystko w porządku. 350 czujnik 200 robota.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Nie odpala na ciepłym silniku M52B28TU
PostNapisane: 14 maja 2018, 11:39 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 22
Moje BMW: E46
Kod silnika: M52B28TU
Oryginalny czujnik BMW to 470. Słyszałem, że można montować też VDO, które znalazłem za 270. Pytanie czy da radę ogarnąć to samemu z góry.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Nie odpala na ciepłym silniku M52B28TU
PostNapisane: 14 maja 2018, 12:07 
Offline
Forumowicz

Posty: 103
Lokalizacja: W-wa
Moje BMW: e36
Kod silnika: m52b28
ja mam e36 więc ciut inny silnik, ale mechanik mówił że strasznie ciężko sie tam dostać i finalnie odkręcał kolektor. Dlatego skasował mnie na 2 stówy.
Czujnik chyba własnie VDO, twierdził że to jedyny zamiennik wart wsadzenia.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Nie odpala na ciepłym/zimnym silniku M52B28TU
PostNapisane: 16 maja 2018, 08:02 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 22
Moje BMW: E46
Kod silnika: M52B28TU
UPDATE:

Zanim wziąłem się za wymianę czujnika wałka próbowałem odpalić na zimnym - nie odpalił. To trochę zmienia postać rzeczy. Teraz nie odpala i na zimnym i na ciepłym, nie ma różnicy. Rozrusznik kręci, ale nie odpala.

Wymieniłem wczoraj czujnik wałka rozrządu wydechowy, ale nic to nie dało. Zero błędów, skasowałem adaptacje i dalej nie odpalał.

Później chciałem się dobrać do czujnika wału korbowego. Zdjąłem co się dało - przepływkę, węże, dise, poluzowałem bagnet i taką czarną skrzyneczkę gdzie się schodzą wiązki od czujników, ale stwierdziłem, że nawet nie widzę tego czujnika i złożyłem spowrotem. Na pewno szukam w dobrym miejscu? Bo widzę, że na filmikach na YT pokazują, że czujnik wału jest z przodu silnika na lewo od visco, pod wężami od termostatu... Może w m52tu jest tak samo?

Następnie wziąłem się za pompę paliwa. Po przekręceniu zapłonu powinienem ją słyszeć czy dopiero jak zakręce rozrusznikiem? Jeżeli wystarczy zapłon to chyba jest ona do wymiany bo cisza, nie wydaje żadnych dźwięków. Bezpiecznik ok. Muszę jeszcze sprawdzić miernikiem czy dochodzi napięcie na kostkę. Zastanawiam się czy jechać jutro po nową pompę i wymieniać czy szukać dalej. Co jeszcze sprawdzić żeby nie wymieniać jej na darmo?

Na sam koniec jak już się poddałem i miałem wracać do domu to przekręciłem kluczykiem jeszcze raz i silnik odpalił.... Na chodzącym silniku słychać jak pompa paliwa pracuje.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Nie odpala M52B28TU
PostNapisane: 16 maja 2018, 08:11 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 6262
Miałem w m52 na pojedynczym vanosie ten problem. Ciężko odpalał na zimnym, jak sie rozgrzał solidnie to juz nie było opcji na odpalenie. Czujnik wałka rozrządu, w m52 jest tylko jeden, strona dolotowa od strony kolektora dolotowego, widać go obok solenoidy. Po wymianie wszystko wróciło do normy. Zainteresuj się wlasnie tym czujnikiem

_________________
...bo przyjemności z jazdy nie mierzymy ilością spalanego paliwa ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Nie odpala M52B28TU
PostNapisane: 16 maja 2018, 08:19 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 22
Moje BMW: E46
Kod silnika: M52B28TU
W m52tu są dwa czujniki wałka rozrządu, jeden wymieniłem wczoraj. Był taki jeden dzień, w którym silnik odpalał kilka razy i od razu gasł, dusił się, wciśnięcie gazu nic nie dawało, nawet obroty się nie podnosiły. Tak jakby dostawał za mało paliwa, stąd moje podejrzenia idą na układ paliwowy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Nie odpala M52B28TU
PostNapisane: 16 maja 2018, 08:37 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 6262
Miałem zarówno m52 jak i m52tu, w obydwu wymieniałem czujnik wałka rozrządu strona dolotowa, są w tych samych miejscach, wtyczki też tak samo -pod kolektorem.
3kto napisał(a):
Był taki jeden dzień, w którym silnik odpalał kilka razy i od razu gasł, dusił się, wciśnięcie gazu nic nie dawało, nawet obroty się nie podnosiły. Tak jakby dostawał za mało paliwa, stąd moje podejrzenia idą na układ paliwowy.

Czujnik wałka to elektrojiczne ustrojstwo, zależnie od uszkodzenia może wykazywać rózne objawy. Podstawowym jest ciężkie odpalanie. Inne to kiedy wolne obroty potrafią delikatnie falować, też wtryski potrafią halasować (specyficzne tykanie kiedy pracują w trybie awaryjnym). Sprawdź izolacje na całym przewodzie czujnika, czy nie sparciała, zwykle wtedy kable wyłażą i są przebicia

_________________
...bo przyjemności z jazdy nie mierzymy ilością spalanego paliwa ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Nie odpala M52B28TU
PostNapisane: 16 maja 2018, 11:36 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 47
Posty: 343
Lokalizacja: Brodnica
Moje BMW: E91
Kod silnika: M57T2D30
Zajmij się pompą, prawdopodobnie to jej ostatnie podrygi.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Nie odpala M52B28TU
PostNapisane: 23 maja 2018, 08:41 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 22
Moje BMW: E46
Kod silnika: M52B28TU
Wymiana pompy paliwa rozwiązała problem :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot], mr18 i 39 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL