BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 28 marca 2024, 20:12

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E46] M52 grzeje sie ale tylko czasami
PostNapisane: 21 maja 2018, 17:49 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 24
Moje BMW: E46
Kod silnika: M52B28TU
Witam, mam dziwny problem z grzaniem się M52B28TU w E46. Przeszukałem forum ale większość tematów o grzaniu to się albo grzeje się w korkach albo cały czas. Moja z kolei grzeje się bardzo rzadko (póki co zdarzyło się dwa razy) w ciągu kilku chwil od odpalnia dochodzi na czerwone pole, jak wtedy puszcze nawiew gorący na maksa to w ciągu dwóch minut wraca na normalny poziom.

Póki co zdarzylo się dwa razy po postoju i ponownym odpaniu auta (pojechałem na zakupy - temp była w normie, wróciłem z zakupów, odpalam i zanim zdążyłem wyjechać z parkingu - 120*C - wtedy jak już pisałem, nawiew na maksa i wróciła po chwili na 99*C i tak już się trzymała do domu. W korkach się nie grzeje.

Co sprawdzić najpierw? to pierwsze pytanie

drugie - trochę zapobiegawczo - czy coś się mogło już stać silnikowi od 125*C przez niecałe 5 minut?

Pozdrawiam,
Dawid


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] M52 grzeje sie ale tylko czasami
PostNapisane: 21 maja 2018, 17:56 
Offline
Zacna persona forum

Wiek: 35
Posty: 1456
Moje BMW: F30
Kod silnika: N20B20
Garaż: było e39 530i http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=155769
było e46 325i http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=165786
jest f30 328i http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=168768
Sprawdziłbym czy układ jest prawidłowo odpowietrzony.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] M52 grzeje sie ale tylko czasami
PostNapisane: 22 maja 2018, 09:18 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Posty: 2174
Lokalizacja: Świdnica/Wrocław/Wałbrzych
Moje BMW: 320d,328i,540i,740il
Kod silnika: M47N,M52TUB,M62,M60
Masz wisko czy tylko elektryczny wentylator? Działa jak trzeba? Termostat otwiera się? podczas jazdy w miarę dynamicznej spada do ok 90 stopni? W mieście powinno utrzymywać się 96-97 stopni.

_________________
INPA/NCS/ISTA/PaSoft - DIAGNOSTYKA, KODOWANIE WTRYSKIWACZY, ADAPTACJE - SŁUŻĘ POMOCĄ - DOLNYŚLĄSK - WROCŁAW - WAŁBRZYCH - ŚWIDNICA

POMOC PRZY OGLĘDZINACH
TEL. 782-784-200, maniek98hl@vp.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] M52 grzeje sie ale tylko czasami
PostNapisane: 22 maja 2018, 13:17 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 24
Moje BMW: E46
Kod silnika: M52B28TU
Wentylator (elektryczny) kręci się ale nie wiem czy nie powinien szybciej/wolniej. Termostat raczej się otwiera - bo tak jak pisałem - normalnie nie mam żadnych problemów, auto do optymalnej temperatury grzeje sie szybko i potem trzyma temperature, a podczas dynamicznej jazdy czy spada do 90 - hmm nie zwróciłem uwagi - nie zawsze mam Torque podpięte, tylko zwracam uwagę na wskazówkę (czy nie idzie za bardzo w prawo). I tak jak pisałem - w mieście czy jeżdze normalnie, czy szybciej czy stoje w korku jest zawsze w miarę na środku wskazówka. Tylko te dwa razy póki co się zdarzyło że poleciało na czerwone w sytuacjach jak opisałem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] M52 grzeje sie ale tylko czasami
PostNapisane: 22 maja 2018, 13:30 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 22
Moje BMW: E46
Kod silnika: M52B28TU
Możesz też sprawdzić ten czujnik który jest wpiety na grubym wężu na wyjściu z chłodnicy. Mi to pomogło w takiej sytuacji


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] M52 grzeje sie ale tylko czasami
PostNapisane: 22 maja 2018, 13:34 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 24
Moje BMW: E46
Kod silnika: M52B28TU
Sweetowski napisał(a):
Możesz też sprawdzić ten czujnik który jest wpiety na grubym wężu na wyjściu z chłodnicy. Mi to pomogło w takiej sytuacji


Na wyjściu czyli czujnik temperatury po prostu?

http://www.realoem.com/bmw/enUS/showpar ... Id=17_0215

Numer 4 ?

Tylko jak go sprawdzić? :D No i podejrzewam że jakby czujnik temp był niesprawny to cyrki były by z chłodzeniem silnika ogólnie a nie tylko od święta


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] M52 grzeje sie ale tylko czasami
PostNapisane: 22 maja 2018, 14:11 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 22
Moje BMW: E46
Kod silnika: M52B28TU
Tak, ten. No różnie bywa z czujnikami. Raz działa raz nie. W inpie z tego co pamiętam jest w analog values obok temp. plynu chłodniczego. U mnie też był nagar bo zmienialem chłodnice i potem mi polepilo troszkę ten czujnik. Ale tak jak kolega pisał zacznij od odpowietrzenia układu i podepnij kompa, sprawdź błędy. Możesz też wyczyścić wtyczkę od termostatu i tego czujnika bo może być dobry tylko coś nie styka i wariuje


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] M52 grzeje sie ale tylko czasami
PostNapisane: 22 maja 2018, 14:16 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 24
Moje BMW: E46
Kod silnika: M52B28TU
Błędy sprawdzałem, monitorowałem też temp przez Torque Pro żeby porównać ze wskazaniami wskazówki. No ale dzięki za sugestię, sprawdzę te obie rzeczy o których piszesz, od czegoś trzeba zacząć. Przy okazji - co myślicie o płukankach układu chłodniczego? Wiedziałem, że sa płukanki do silnika (te co sie wlewa do wlewu oleju) ale o chłodniczych nie słyszałem wcześniej. Czytałem że są dwa typy takowych - to starych chłodnic z liutowanymi złączami i do nowszych - do E46 ta nowsza jak już prawda? ktoś robił?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] M52 grzeje sie ale tylko czasami
PostNapisane: 22 maja 2018, 14:25 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 22
Moje BMW: E46
Kod silnika: M52B28TU
Różnie bywa z tymi plukankami. Raz to pomoże a innym razem rozpusci czy przepchnie ci to co się "ułożyło" przy kroccach i starych uszczelkach i potem lubi z tego cieknac a co za tym idzie - zapowietrza układ no i mamy cyrk na nowo. Tak to jest z tymi starymi autami chyba że jak się juz za to bierzesz to pozmieniaj sobie uszczelki na kroccach, wyplukaj układ, sprawdź przy okazji pompę wody i powinno być okej


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] M52 grzeje sie ale tylko czasami
PostNapisane: 22 maja 2018, 17:22 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Posty: 2174
Lokalizacja: Świdnica/Wrocław/Wałbrzych
Moje BMW: 320d,328i,540i,740il
Kod silnika: M47N,M52TUB,M62,M60
Jeździj z włączonym testem 7.0, może termostat zacina się, pion jest do 115, więc może to dziać się częściej a nawet o tym nie wiesz. Idealnie byłoby mieć podgląd na właśnie ten czujnik na wejściu do chłodnicy, wtedy można wywnioskować czy termostat otwiera się wtedy gdy powinien. W inpa widać obie temperatury.

_________________
INPA/NCS/ISTA/PaSoft - DIAGNOSTYKA, KODOWANIE WTRYSKIWACZY, ADAPTACJE - SŁUŻĘ POMOCĄ - DOLNYŚLĄSK - WROCŁAW - WAŁBRZYCH - ŚWIDNICA

POMOC PRZY OGLĘDZINACH
TEL. 782-784-200, maniek98hl@vp.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] M52 grzeje sie ale tylko czasami
PostNapisane: 23 maja 2018, 13:51 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 24
Moje BMW: E46
Kod silnika: M52B28TU
maniek21112 napisał(a):
Jeździj z włączonym testem 7.0, może termostat zacina się, pion jest do 115, więc może to dziać się częściej a nawet o tym nie wiesz. Idealnie byłoby mieć podgląd na właśnie ten czujnik na wejściu do chłodnicy, wtedy można wywnioskować czy termostat otwiera się wtedy gdy powinien. W inpa widać obie temperatury.


Oo no i to jest już coś konkretnego :ok: dzięki, obadam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] M52 grzeje sie ale tylko czasami
PostNapisane: 30 lipca 2018, 07:22 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 24
Moje BMW: E46
Kod silnika: M52B28TU
Jeśli ktoś ciekawy znalazłem w koncu winowajcę - sterownik wentylatora jest prawdopodobnie padnięty i nie załącza drugiego biegu kiedy się włączy klime. Bo okazało się, że grzeje się tylko po włączeniu klimy i zaraz po jej wyłączeniu temp spada. Nie zwróciłem wcześniej na to uwagi :( Normalnie jak nie włącze klimy to się nie grzeje nawet w korkach. No i mogę używać klimy spokojnie ale tylko na autostradzie przy wyższych prędkościach albo zaraz po odpaleniu auta jak jeszcze ogólnie zimny. No nic, z tego co czytalem już cały wentylator do wymiany bo sterownik jest z nim zintegrowany. Pozdrawiam i dzięki za pomoc.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] M52 grzeje sie ale tylko czasami
PostNapisane: 30 lipca 2018, 20:45 
Offline
Forumowicz

Posty: 205
Moje BMW: e46 318 Touring
Kod silnika: M43TUB19
Jeszcze odnośnie Twojego objawu - układ ma trzymać 105 stopni, robocza (wskazówka w pionie) jest od 75 do 115 stopni. Tylko jedna kwestia - silnik jak pracuje to też się chłodzi (jest obieg), także po zgaszeniu, w ciągu kilkudziesięciu sekund temperatura na czujniku idzie do góry o kilka stopni i dopiero potem stygnie. Stąd delikatne problemy z przegrzewaniem były niewidoczne w czasie normalnej pracy a uwidaczniały się po zgaszeniu gorącego silnika i odpaleniu chwilę potem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] M52 grzeje sie ale tylko czasami
PostNapisane: 1 sierpnia 2018, 13:21 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 24
Moje BMW: E46
Kod silnika: M52B28TU
Dzięki za dodatkowe informacje. Tak, to że po zgaszeniu na jakiś czas temperatura podskoczy to jasne. Zastanowiło mnie natomiast te 105 stopni - u mnie przez 80% czasu widzę 98 lub 99*C. Nie wiem jak powinien działać strownik wentylatora dokładnie ale może też nie wyłącza wentylatora i np. cały czas działa na niskim biegu dlatego nie dobija do tych 105? No ale tak czy siak te 6 stopni równicy chyba powodem do zmartwienia nie są, prawda? A przy okazji - robocza 75 - 115 ale po przekroczeniu ilu można uznać w M52TU już za przegrzanie ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] M52 grzeje sie ale tylko czasami
PostNapisane: 2 sierpnia 2018, 19:08 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Posty: 2174
Lokalizacja: Świdnica/Wrocław/Wałbrzych
Moje BMW: 320d,328i,540i,740il
Kod silnika: M47N,M52TUB,M62,M60
helmud7543 napisał(a):
Jeszcze odnośnie Twojego objawu - układ ma trzymać 105 stopni, robocza (wskazówka w pionie) jest od 75 do 115 stopni.

To, że w m43tub19 termostat otwiera się przy 105 stopniach uwierz nie oznacza, że w każdym innym silniku też..termostat m52tub ma temperaturę otwarcia 97 i temperatura robocza to 96-97 a nie 75-115 :szok: podczas przyspieszania temperatura spada do ok 92-93 stopni. Wszystko powyżej 100 stopni w tym przypadku to już w jakimś stopniu przegrzewanie i nie jest wskazane.

_________________
INPA/NCS/ISTA/PaSoft - DIAGNOSTYKA, KODOWANIE WTRYSKIWACZY, ADAPTACJE - SŁUŻĘ POMOCĄ - DOLNYŚLĄSK - WROCŁAW - WAŁBRZYCH - ŚWIDNICA

POMOC PRZY OGLĘDZINACH
TEL. 782-784-200, maniek98hl@vp.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] M52 grzeje sie ale tylko czasami
PostNapisane: 3 sierpnia 2018, 09:55 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 24
Moje BMW: E46
Kod silnika: M52B28TU
maniek21112 napisał(a):
helmud7543 napisał(a):
Jeszcze odnośnie Twojego objawu - układ ma trzymać 105 stopni, robocza (wskazówka w pionie) jest od 75 do 115 stopni.

To, że w m43tub19 termostat otwiera się przy 105 stopniach uwierz nie oznacza, że w każdym innym silniku też..termostat m52tub ma temperaturę otwarcia 97 i temperatura robocza to 96-97 a nie 75-115 :szok: podczas przyspieszania temperatura spada do ok 92-93 stopni. Wszystko powyżej 100 stopni w tym przypadku to już w jakimś stopniu przegrzewanie i nie jest wskazane.


Ahh nie zauważylem że kolega który pisał tamto ma M43. Okej dzięki maniek to by się zgadzało z tym co u mnie obserwuje.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot] i 125 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL