BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 28 marca 2024, 11:01

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E46] Wyjąca skrzynia
PostNapisane: 17 września 2018, 20:10 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 25
Moje BMW: E46 Touring 330i
Witam.
Dzis skonczylem swap skrzyni manualnej w zamian za automat, wszystko fajnie ale skrzynia strasznie wyje...
Na sprzegle jest cichutko, puszczam sprzeglo i wyje, po ponownym nacisnieciu przestaje wyć po chwili jak zatrzyma sie walek sprzeglowy. Obstawiam na bank jakies lozysko, tylko które...
Z tym ze skrzynia stól juz sie chyba pogodzilem, szkoda tylko straconego czasu.
Mial ktoś podobny problem i cos na niego zaradził?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Wyjąca skrzynia
PostNapisane: 17 września 2018, 21:15 
Offline
Forumowicz

Posty: 317
Moje BMW: x3 2.0d
oporowe podejrzewam zdjac trzeba skrzynie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Wyjąca skrzynia
PostNapisane: 17 września 2018, 21:53 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 25
Moje BMW: E46 Touring 330i
Oporowe nówka. Tak jak mowilem po wcisnieciu sprzegla przestaje wyć, a oporowe wyje wlasnie po wcianieciu


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Wyjąca skrzynia
PostNapisane: 18 września 2018, 09:28 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 330
Moje BMW: e46
Kod silnika: M54B22
Łożysko na wałku pośrednim w skrzyni. Zapomnij, że sam je wymienisz. Szukaj innej skrzyni. Miałem to samo.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Wyjąca skrzynia
PostNapisane: 18 września 2018, 10:13 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23072
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
kaczorek79 napisał(a):
Łożysko na wałku pośrednim w skrzyni. Zapomnij, że sam je wymienisz. Szukaj innej skrzyni. Miałem to samo.




Miałem zapytać czy aby na pewno kolega dostał w pełnie sprawną skrzynię ? Okazuje się że chyba jednak nie :/

Sprawdzałeś tą skrzynię przed ? Czy uwierzyłeś na słowo ? Masz jakąś gwarancję rozruchową ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Wyjąca skrzynia
PostNapisane: 18 września 2018, 12:00 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 25
Moje BMW: E46 Touring 330i
Skrzynia od znajomego wiec mige oddac w kazdej chwili, mowi ze u niego bylo wszystko ok, chyba ze po dzwonie coś sie jej pipierdzieliło...
Dlaczego zapomniec ze sam je wymienie?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Wyjąca skrzynia
PostNapisane: 18 września 2018, 20:39 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 330
Moje BMW: e46
Kod silnika: M54B22
Drobna poprawka, nie na wałku pośrednim, tylko na wałku atakującym. Żeby się do niego dostać, musisz rozłożyć całą skrzynię. Przy rozkładaniu trzeba ostro walić młotkiem, żeby się łożyska wewnątrz poodklejały od obudowy skrzyni. Najpierw skrzynia się rozejdzie na 1 cm i już powypadają we wnętrzu wodziki, kuleczki, dźwigienki i czort wie, co jeszcze. Później czeka Cię walenie młotkiem, żeby to całkiem rozpołowić, następnie wymienisz łożysko na ataku, które kosztuje prawie 200 zł, grzechem byłoby nie wymienić kolejnych 3 łożysk (wałek napędowy, wałek pośredni), później posiedzisz przy składaniu tego wszystkiego, będziesz musiał dorobić jakiś patent na złapanie wodzików wewnątrz, jak obudowa będzie już złożona, będą leciały ..urwy i ..uje, jakiś Persen też się przyda, a na koniec stwierdzisz, że lepiej było inną skrzynię założyć.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Wyjąca skrzynia
PostNapisane: 18 września 2018, 22:04 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 25
Moje BMW: E46 Touring 330i
O kurde. Myslalem ze moze niemcy przemysleli to troche lepiej. No to poszukiwania skrzyni ciąg dalszy.
Zastanawialem sie nawet czy lozysko ustalające w bloku jest odpowiednie, ale sprawdzalem numer juz chyba wszedzie gdzie sie dalo w poszukiwaniu czy oby na pewno jego srednica wewnetrzna jest rowna srednicy wałka, ale wszystko jest ok... bo powiem szczerze ze nie przymierzylem go do walka sprzeglowego.
Moze jakas sugestia jak sprawdzic wyciagnieta juz skrzynie?

Edit.: orientujecie się jak wyglada kwestia skrzyni np 2.5 lub 2.8? Czy wieloklin na walku sprzeglowym jest taki sam, czy wal, wybierak ito pasuje czy znow do zmiany?
Bo skrzynie te to pol wartosci skrzyni do 3.0, a pamietam jak znajomy w e36 2.8 mial skrzynie 2.0 i zadnych problemow nie było.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Wyjąca skrzynia
PostNapisane: 18 września 2018, 22:46 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 330
Moje BMW: e46
Kod silnika: M54B22
Ruszając za wałek atakujący na boki (ten, co w tarczę sprzęgłową wchodzi). Ma mieć minimalny luz, około 1-2 mm. Łożysko uszkadza się najczęściej podczas demontażu/montażu skrzyni, jeśli wałek wysunie się z łożyska pilotującego w wale korbowym i skrzynia zawiśnie tak w powietrzu nie trzymając się na kołkach ustalających, to łożysko dostaje w dupę. Później wałek atakujący lata na boki nawet pół centymetra. Łożyskiem pilotującym się nie martw, wszystkie są takie same i tam na pewno pasuje.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Wyjąca skrzynia
PostNapisane: 18 września 2018, 22:55 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 330
Moje BMW: e46
Kod silnika: M54B22
stempel34 napisał(a):

Edit.: orientujecie się jak wyglada kwestia skrzyni np 2.5 lub 2.8? Czy wieloklin na walku sprzeglowym jest taki sam, czy wal, wybierak ito pasuje czy znow do zmiany?
Bo skrzynie te to pol wartosci skrzyni do 3.0, a pamietam jak znajomy w e36 2.8 mial skrzynie 2.0 i zadnych problemow nie było.

Skrzynie do 2.8 / 3.0 robi ZF, do mniejszych Getrag. Jak zmienisz na Getraga, to musisz dać dłuższy wał i chyba też wybierak ma dłuższy pręt. Wieloklin pasuje, ale skrzynia musi być z przed 09.2003r, czyli na 10 zębów. Pamiętaj tylko, że skrzynie Getrag z silników 1.9-2.5 mają wytrzymałość 260 Nm.
Jeszcze jedna uwaga, przy skrzyniach ZF trzeba sprawdzić przed włożeniem, czy wybierak odbija z piątego biegu, bo jak nie, to od razu do naprawy tłoczek i sprężynka.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Wyjąca skrzynia
PostNapisane: 18 września 2018, 22:57 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 25
Moje BMW: E46 Touring 330i
A masz jakies info odnosnie roznic w roznych skrzyniach? Jezeli wymiarowo np skrzynia od 2.0 podejdzie na sprzeglo 240 (z walem wybierakiem itp od 3.0) wrzuce ją nawet jesli mialaby sie rozpaśc za rok. Tu cena bardzo przemawia


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Wyjąca skrzynia
PostNapisane: 19 września 2018, 10:15 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 63
Moje BMW: E46 33oiA Touring
Kod silnika: m54b30
Garaż: Warszawa
Te skrzynie to roznie wytrzymuja, wiec Adrian jak pasuje i nie bedzie droga to kupuj od 2.0
Kiedys moj kuzyn zrobil projekt i wlozyl 2.3T z audi do e30, mialo to jakies 250Km i pewnie ze 400Nm, skrzynia od 1.6 z dospawanym dzwonem wytrzymywala. most tez z 1.6 zaspawany wytrzymywal, ale to zalezy na jaka sie trafi no i te stare skrzynie pewnie byly mocniejsze

_________________
Bylo
E30 316 (M10b18) 86r - sedan
E30 325i (M20b25) 89r - coupe
E30 325i (M20b25) 87r - Mtech1 coupe
E30 325i (M20b25) 87r - Mtech1 sedan
E36 328i (M52b28) 95r - sedan
E39 540i manual
E36 M3 3.2 sedan
E36 318Ti Compact
Jest:
E46 330iA Touring


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Wyjąca skrzynia
PostNapisane: 19 września 2018, 10:34 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 25
Moje BMW: E46 Touring 330i
Wg realoem rozne skrzynia maja roznej dlugości wały, tyle ze wg nich m52 jest na 2 krzyzakach i nie wiem jakie flansze w dyfrach wiec nadal nic nie wiem odnośnie wymiarow skrzyni


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Wyjąca skrzynia
PostNapisane: 19 września 2018, 17:14 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 78
Moje BMW: E36
Kod silnika: M50B25nv
stempel34 napisał(a):
O kurde. Myslalem ze moze niemcy przemysleli to troche lepiej. No to poszukiwania skrzyni ciąg dalszy.
Zastanawialem sie nawet czy lozysko ustalające w bloku jest odpowiednie, ale sprawdzalem numer juz chyba wszedzie gdzie sie dalo w poszukiwaniu czy oby na pewno jego srednica wewnetrzna jest rowna srednicy wałka, ale wszystko jest ok... bo powiem szczerze ze nie przymierzylem go do walka sprzeglowego.
Moze jakas sugestia jak sprawdzic wyciagnieta juz skrzynie?

Edit.: orientujecie się jak wyglada kwestia skrzyni np 2.5 lub 2.8? Czy wieloklin na walku sprzeglowym jest taki sam, czy wal, wybierak ito pasuje czy znow do zmiany?
Bo skrzynie te to pol wartosci skrzyni do 3.0, a pamietam jak znajomy w e36 2.8 mial skrzynie 2.0 i zadnych problemow nie było.



Jeżeli chodzi o skrzynie "duży ZF" to począwszy od e34 525i nv, przez e36 325 (koniecznie NV, bo z vanosem już zdarzały się mniejsze skrzynie - Getrag), e36 328i, e46 330i, e39 530i, e38 728i 730i R6, to są praktycznie te same skrzynki, jedynie z e34 może się trochę różnić, ale wątpię, bo siada pod swapy do M50B25 z e36.

Druga sprawa do wybierak, a ten jak sądzę jest dedykowany do samochodu z którym ta skrzynia wychodzi, tj, 36 inny, e46 inny, a e38 inny.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Wyjąca skrzynia
PostNapisane: 19 września 2018, 19:13 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 25
Moje BMW: E46 Touring 330i
Tak jest to ZF. A w przypadku getrag'ów? Połówka wału tylko do zmiany? Wysprzeglik p&p czy tez z getraga?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot] i 67 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL