BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 23 maja 2024, 14:58

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E46] Dziwny "kelkot" w silniku M54
PostNapisane: 23 kwietnia 2020, 20:33 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 39
Moje BMW: E46
Kod silnika: M54B25
Witam. Zakładam temat ponieważ nie mogę uzyskać odpowiedzi. Od dłuższego czasu towarzyszy mi dziwny klekot w okolicach silnika. Podejrzewałem że może któraś rolka napinacza ma już dość. Zrzuciłem visco, paski i niestety to nie jest rolka. Przy okazji zaobserwowałem że koło pasowe jest do wymiany "ósemkuje", ale to raczej nie ono wydaje taki dzwięk. Bałem się że to panewka może walić. Dzwięk nie wzrasta przy wkręcaniu na obroty. Odłączałem po kolei cewki na cylindrach i dzwięk nie ustał. Podejrzewam że temat siedzi w rozrządzie. Gdy lepiej się przysłucham to mam wrażenie jak by łańcuch obijał o obudowę. Czy może to być napinacz łańcucha ? Podsyłam link na youtube, nie jest to mój film ale dzwięk jest identyczny jak na filmie. Link : https://www.youtube.com/watch?v=rTxha5NnXUA

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Dziwny "kelkot" w silniku M54
PostNapisane: 23 kwietnia 2020, 20:36 
Offline
Naczelny bimbrovnik
Avatar użytkownika

Posty: 9076
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: e30
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=77118
Szklanki.
Na jakim oleju jeździsz? Klekotanie występuje na zimnym czy na rozgrzanym silniku?

_________________
Obrazek

One redline a day keeps a mechanic away.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Dziwny "kelkot" w silniku M54
PostNapisane: 23 kwietnia 2020, 20:43 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 39
Moje BMW: E46
Kod silnika: M54B25
Olej Valvoline MaxLife 5W40. Dzwięk wydobywa się z okolic rozrządu. Najbardziej słychać ten klekot gdy samochód jest rozgrzany. Na zimnym tego dzwięku nie ma.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Dziwny "kelkot" w silniku M54
PostNapisane: 23 kwietnia 2020, 21:20 
Offline
Forumowicz

Posty: 357
Moje BMW: E60
Kod silnika: N52B30
Odepnij wtyczke od zaworu disa i zobacz czy ustanie.
Kiedys podobnie u mnie klepalo i winą była wyrobiona klapka disy. Ciezko ocenic przez filmik.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Dziwny "kelkot" w silniku M54
PostNapisane: 23 kwietnia 2020, 21:56 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 39
Moje BMW: E46
Kod silnika: M54B25
Wtyczka nic nie zmienia. Jeszcze myślę o nieszczelnym układzie wydechowym. Czuć spaliny w komorze silnika.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Dziwny "kelkot" w silniku M54
PostNapisane: 24 kwietnia 2020, 18:21 
Offline
Naczelny bimbrovnik
Avatar użytkownika

Posty: 9076
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: e30
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=77118
Zanim usunąłem podobne klekotanie u siebie też szukałem informacji i u niektórych osób powodem "cykania" były właśnie uszczelki pod kolektorem ssącym. Niemniej, u mnie właśnie na zimnym silniku klekotania nie było, na ciepłym pojawiało się podobne jak na filmie. Po wymianie szklanek - cisza, nawet po spacerze na "niemieckiej autostradzie".

_________________
Obrazek

One redline a day keeps a mechanic away.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Dziwny "kelkot" w silniku M54
PostNapisane: 28 kwietnia 2020, 23:53 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 39
Moje BMW: E46
Kod silnika: M54B25
Jaka kwota u Ciebie za wymianę szklanek ?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Dziwny "kelkot" w silniku M54
PostNapisane: 30 kwietnia 2020, 04:58 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 39
Moje BMW: E46
Kod silnika: M54B25
Prześledziłem ten sam problem za granicą i może to być luzny łańcuch na pompie oleju.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Dziwny "kelkot" w silniku M54
PostNapisane: 9 maja 2020, 21:38 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 20
Moje BMW: E46
Kod silnika: M54B22
Identycznie pojawił się taki sam problem u mnie w silniku M54B22, po tym jak przegoniłem furę przy prędkościach 200-220 km/h na trasie, czyli maks. możliwości tego silnika.
Jak olej w silniku nie nagrzeje się tak w 100%, czyli powiedzmy do 20-30 min od odpalenia zimnego silnika to jest zupełna cisza, jak już się dobrze rozgrzeje to na wolnych obrotach również cisza, dopiero jak powolutku się zacznie dodawać gazu to najbardziej to słychać w okolicach 1,5k-2k obrotów, cyka coś w silniku jakby ktoś wrzucił mały kamczek, tylko że u mnie dźwięk wzrasta równomiernie z obrotami i jest zdecydowanie cichszy niż na filmiku. Świece już wymienione - stare były w agonalnym stanie i auto zaczęło się zbierać zdecydowanie lepiej z dołu, przede wszystkim nie szarpie jak się gwałtownie doda gazu na niskich obrotach, ale problemu "cykania" to nie wyeliminowało. W poniedziałek wymiana oleju z płukanką, zobaczymy czy cokolwiek się zmieni.
U mnie 293k km nalotu (potwierdzony przebieg), olej PMO Extreme 5W40, wcześniej Xado 5W40, czyli oleje z górnej pułki, no a stało się nieciekawie :(


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Dziwny "kelkot" w silniku M54
PostNapisane: 10 maja 2020, 11:38 
Offline
Forumowicz

Posty: 287
Moje BMW: 330Ci
Kod silnika: M54B30
oliee0 napisał(a):
U mnie 293k km nalotu (potwierdzony przebieg), olej PMO Extreme 5W40, wcześniej Xado 5W40, czyli oleje z górnej pułki, no a stało się nieciekawie :(

Przy takim dużym przebiegu masz mnóstwo elementów w silniku które kończą swój żywot i nadają się do wymiany lub regeneracji. Na 100% łańcuch rozrządu już jest wyciągnięty i w najlepszym wypadku musisz wyregulować od nowa rozrząd. Vanos cały do regeneracji - uszczelki + luzy na łożyskach. Oczywiście hydrauliczne popychacze zaworowego mają pełne prawo niedomagać po tylu latach. Nie masz pewności że poprzedni właściciele Twojego auta wymieniali systematycznie olej....a nawet jeśli to z pewnością na beznadziejnego Castrola.
ps. tym olejem PMO to za bardzo bym się nie zachwycał....do górnej półki raczej mu daleko ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Dziwny "kelkot" w silniku M54
PostNapisane: 10 maja 2020, 15:46 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 20
Moje BMW: E46
Kod silnika: M54B22
irakleo napisał(a):
oliee0 napisał(a):
U mnie 293k km nalotu (potwierdzony przebieg), olej PMO Extreme 5W40, wcześniej Xado 5W40, czyli oleje z górnej pułki, no a stało się nieciekawie :(

Przy takim dużym przebiegu masz mnóstwo elementów w silniku które kończą swój żywot i nadają się do wymiany lub regeneracji. Na 100% łańcuch rozrządu już jest wyciągnięty i w najlepszym wypadku musisz wyregulować od nowa rozrząd. Vanos cały do regeneracji - uszczelki + luzy na łożyskach. Oczywiście hydrauliczne popychacze zaworowego mają pełne prawo niedomagać po tylu latach. Nie masz pewności że poprzedni właściciele Twojego auta wymieniali systematycznie olej....a nawet jeśli to z pewnością na beznadziejnego Castrola.
ps. tym olejem PMO to za bardzo bym się nie zachwycał....do górnej półki raczej mu daleko ;)


PMO, w szczególności w wersji Extreme jest w 100% na bazie PAO jak mało który olej w tym przedziale cenowy, i fakt, że to jakieś nie wiadomo co nie jest, ale porównując do Castrola to jest wyższa półka, o to mi chodziło. Wg książeczki ASO fakt, że olej był wymieniany, ale właśnie co 20-30 tys. km..., co tyle są wpisy z wymianą oleju, aż do jakoś ~220k km, więc łatwego żywota nie miał, ale po wcześniejszych laniach Xado + płukanki za każdym razem - silnik w środku jest czyściutki, praktycznie bez nagaru :) Vanosa tak czy siak miałem robić, o rozrządzie póki co nie myślałem. Trochę teraz ciężko podejść do tego, bo w planach był remont zawieszenia z tyłu (części już kupione), zrobię Vanosa i rozrząd, a okaże się, że nic to nie zmieni, bo np. szklanki są zajechane :/


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Dziwny "kelkot" w silniku M54
PostNapisane: 15 maja 2020, 22:52 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 20
Moje BMW: E46
Kod silnika: M54B22
Małe sprostowanie - na początku warto dodać, że mechanikiem nie jest żadnym, prawka też nie mam jakoś szczególnie długo, a E46 to dopiero mój drugi samochód, dlatego wszystko co napisałem wcześniej jest nieważne, bo... gdy podczas stuków "z silnika" wcisnąłem sprzęgło to okazało się, że silnik chodzi jak szwajcarski zegarek, a cały hałas pochodzi od skrzyni... Dokładnie tak jak wcześniej napisałem - po ostrym rozgrzaniu oleju. Sprzęgło (cały komplet) było wymieniane 15k km temu (LUK), dwumas został stary, bo mechanik nie miał mu nic do zarzucenia, więc po prostu pada skrzynia... ew. łożysko kończy dziwnie szybko żywot, ale wątpię, że by się odzywało dopiero dobrym rozgrzaniu, raczej olej robimy się w konsystencji wodnisty i wychodzi zużycie przekładni. :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Dziwny "kelkot" w silniku M54
PostNapisane: 16 maja 2020, 22:23 
Offline
Naczelny bimbrovnik
Avatar użytkownika

Posty: 9076
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: e30
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=77118
Nawet ambrozja nie pomoże, jeśli poprzedni właściciele zapuścili auto. E46 to już nastoletnie egzemplarze (w najlepszym przypadku), tak jak pisze irakleo, zużyte (ale nadające się do regeneracji ;) ).

_________________
Obrazek

One redline a day keeps a mechanic away.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 69 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL