BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 28 marca 2024, 11:34

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


W dziale proszę umieszczać tematy związane z mechaniką, elektryką i eksploatacją modeli wydanych przed 1990r.

Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.
Nie umiesz czytać, stosować się do powyższych zasad, nie będziesz mieć tematu!!


Tematy związane z modelami wytworzonymi przed 1990r. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E36] Cabrio 328, kompresor klimatyzacji nie startuje.
PostNapisane: 26 maja 2018, 06:54 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Wiek: 31
Posty: 53
Lokalizacja: Trawniki
Moje BMW: E36
Kod silnika: M52B28
Siema siema! Temat Klimatronik E36. Mianowicie mam już wszystko podpiete jak trzeba robione według schematów i poradnika na bmw-sport (brak czynnika w układzie) silnik m52. Problem jest taki, że przy zrobieniu mostka na kablu od czujnika ciśnienia (niebiesko czarny i czarno siwy) powinien zaskoczyć wentylator i kompresor klimatyzacji. Owszem zaskakuje ale tylko sam wentylator. Kompresor dopiero zaskoczy jak podam na przekaznik sprężarki masę pod czarno niebieski kabel który idzie do ECU (DME) . Gdzie leży problem, że nie włącza wentylatora razem z kompresorem? Generalnie powinien się włączyć poprzez oszukanie sterownika silnika właśnie poprzez zmostkowanie tych dwóch kabli które idą od czujnika ciśnienia. Na kablu idącym od dme jest ciągle plus i brak masy, jakby sterownik nie wysterowywał kompresora.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Cabrio 328, kompresor klimatyzacji nie startuje.
PostNapisane: 28 maja 2018, 19:36 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1286
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moje BMW: e46 330ci
Kod silnika: m54
Kolego podajesz ten plus i masę na lewo i prawo aż coś padnie.
Jak chcesz zastartować kompresor to podaj zasilanie na elektromagnes sprzęgła.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Cabrio 328, kompresor klimatyzacji nie startuje.
PostNapisane: 29 kwietnia 2019, 15:48 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 5
Moje BMW: BMW e36 328i
Kod silnika: b52b28
Witam, chciałbym odświeżyć temat, gdyż mam ten sam problem. Szukałem informacji na forum, moim głównym źródłem wiedzy na ten temat jest poradnik o montażu klimatyzacji:
viewtopic.php?f=25&t=114679
Mój samochód jest to bmw e36 m52b28i z 1997r.
Moim problemem jest to, że podobnie jak autorowi tematu, nie startuje mi kompresor. Klimatyzacja w moim aucie jest fabryczna, automatyczna dwustrefowa. Według poradnika, zmostkowanie kabli idących do czujnika ciśnienia ma spowodować załączenie się kompresora. W moim przypadku tak się nie dzieje. Kompresor chodzi tylko po zmostkowaniu pinów w gnieździe przekaźnika, odpowiadającym 30 i 87 przekaźnika. W moim samochodzie nic nie pasuje do opisów elektrycznych z poradnika, czy troubleshoting manuala. Mam zupełnie inne kolory kabli, podłączenia również się różnią. Instalacja w aucie nie wygląda na grzebaną.
Według opisu z poradnika przekaźnik kompresora klimatyzacji powinien być podłączony w następujący sposób:

Kabel czarno/niebieski jest to sygnał masowy z DME na przekaźnik kompresora podłączamy
go pod pin 85 przekaźnika, pod 86 dajemy +przez bezpiecznik 5A(najlepiej pozycja zapłonu)
Pod pin 30 stały PLUS przez bezpiecznik 7.5A A pod pin 87 kabel do kompresora.

U mnie wygląda to natomiast tak:
pin 30- stały plus
pin 87- kabel do kompresora
pin 85- 12v po zapłonie
pin 86- u mnie jest go brak, w podstawie przekaźnika pusty otwór bez pinu
pin 86b- po zapłonie 4,5v, nie zmienia się to po odpaleniu silnika, włączenia klimatyzacji itp.

Wygląda na to, że u mnie w aucie sterowanie przekaźnikiem odbywa się za pomocą 86b, jednak nie mam tam masy, tylko 4,5V.
Inpa w module klimatyzacji nie pokazuje żadnych błędów. W module DME opcja aktywowania przekaźnika klimatyzacji powoduje, że wyskakuje jakiś błąd [error_SG_function], jednak po kliknięciu kontynuuj pojawia się napis, że przekaźnik został aktywowany. Kompresor jednak dalej nie chodzi. To samo w module klimatyzacji, aktywowanie wentylatora i AC nie przynoszą efektów. Dodam, że u mnie nie działa wentylator na pierwszym biegu, jednak po podpięciu go na krótko dalej nie działa, wiec jest to zapewne rezystor- znany temat. Na drugim biegu po podpięciu na krótko wentylator chodzi. Bardzo proszę o pomoc, co można sprawdzić bo już nie mam pomysłów co robić, sytuacji nie ułatwia również to że nie mam pasującego schematu. Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Cabrio 328, kompresor klimatyzacji nie startuje.
PostNapisane: 29 kwietnia 2019, 20:04 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 897
Moje BMW: e39, e46
Kod silnika: m54b22, m52tub20
Sprawdź czy te schematy pasują do koloru kabli
http://www.e36club.ru/faq/E36_Sedan_Cou ... r%2093.pdf

A jak nie podchodzą to szukaj w roczniku przed i po
http://wedophones.com/BMWManualsLead.htm


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Cabrio 328, kompresor klimatyzacji nie startuje.
PostNapisane: 5 maja 2019, 16:28 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 5
Moje BMW: BMW e36 328i
Kod silnika: b52b28
Sprawdzałem wszystkie schematy do e36 i żaden nie pasuje. Co mogę zrobić w obecnej sytuacji?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Cabrio 328, kompresor klimatyzacji nie startuje.
PostNapisane: 5 maja 2019, 18:41 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 897
Moje BMW: e39, e46
Kod silnika: m54b22, m52tub20
Na 86b nie możesz mieć masy, bo kompresor byłby załączony po przekręceniu kluczyka.
Masa powinna się pojawić po wciśnięciu przycisku klimy. Wtedy jest wysyłany sygnał z panelu klimatyzacji pin nr 10 wtyczka x1527 i biegnie do pinu 19 sterownika silnika. Po dotarciu do pinu 19 dopiero wtedy sterownik silnika pinem nr 74 załącza masą przekaźnik kompresora. I nieważne że u ciebie jest 86b a nie 86. Wszystko masz na stronie 432 schematów z roku 98. Na następnej stronie masz czujnik ciśnienia czynnika. Jeżeli tam zmostkowałeś piny i nadal nie startuje kompresor po naciśnięciu przycisku klimy to albo panel klimatyzacji nie ma połączenia ze sterownikiem silnika, albo coś nie tak z samym panelem klimy, albo z samym sterownikiem silnika. Najprościej to chyba podmienić panel klimy.

Które piny zwarłeś przy czujniku ciśnienia?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Cabrio 328, kompresor klimatyzacji nie startuje.
PostNapisane: 27 maja 2019, 08:33 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 5
Moje BMW: BMW e36 328i
Kod silnika: b52b28
Problem został rozwiązany. Wynikało to też po części z mojej głupoty. Okazało się, że do czujnika ciśnienia była podłączona jakaś inna wtyczka (kolor biały), stąd też nie pasowało nic ze schematu i nic nie działało. Prawidłową wtyczkę znalazłem przypadkiem gdzieś luzem głęboko pod pasem przednim, po jej oczyszczeniu i podłączeniu wszystko działa. Nie mam pojęcia od czego była ta wtyczka, która była wciśnięta, ale tak już było od zakupu auta. Wtyczka wychodzi z tego samego miejsca wiązki co wtyczki od czujnika temperatury, ciśnienia itp. Ma identyczny kształt jak ta w czujniku ciśnienia, kolory kabli to: biało-zielony, czerwono-niebieski z żółtymi kropkami, czarno-zielony i brązowy. Może ktoś wie od czego jest ta wtyczka. Główny problem został rozwiązany, dziękuję za pomoc.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot] i 47 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL