BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 19 kwietnia 2024, 11:42

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E46] Sterowanie wentylatora chłodnicy
PostNapisane: 3 maja 2010, 15:02 
Offline
Pierwsze kroki

Wiek: 37
Posty: 9
Moje BMW: E-46
Kod silnika: M-47
Witam

Mam problem z wentylatorem chłodnicy, mianowicie wentylator pracuje bez przerwy, nawet wtedy kiedy wyciągnę kluczyki ze stacyjki i zamknę samochód. Jedyne co mogłem zrobić to odłączyłem go poprzez kostkę znajdującą się przy wentylatorze jednak, że po ponownym podłączeniu kostki dalej pracuje. Przeglądam forum już od dłuższego czasu i odpowiedzi w tematach nie są jednoznaczne. Inni forumowicze opisują podobne przypadki jednak zawsze im wentylator chodzi podczas włączenia zapłonu. POMOCY
Z góry dziękuje za odpowiedzi


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E-46] Sterowanie wentylatora chłodnicy E-46
PostNapisane: 3 maja 2010, 15:08 
Offline
Pierwsze kroki

Wiek: 37
Posty: 9
Moje BMW: E-46
Kod silnika: M-47
Dodam jeszcze że silnik M-47 oraz 320d 1998r 136KM


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E-46] Sterowanie wentylatora chłodnicy E-46
PostNapisane: 3 maja 2010, 15:13 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 303
Lokalizacja: gg:9471726
Moje BMW: e39 520i
to powinno być proste
odłącz najpierw czujnik w chłodnicy i zobaczysz czy wyntylator przestał, jak nie to odłącz czujnik w bloku silnika, jak też nic nieda to pozostaje przekażnik wentylatora.
Nie powiem gdzie masz te czujniki bo mam inny silnik, jak co to zobacz na realoem.com

_________________
Mapka osób z interfejsami do BMW


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E-46] Sterowanie wentylatora chłodnicy E-46
PostNapisane: 3 maja 2010, 15:18 
Offline
Pierwsze kroki

Wiek: 37
Posty: 9
Moje BMW: E-46
Kod silnika: M-47
dzięki za szybką odpowiedź, może ktoś wie gdzie to się dokładnie znajduje i jak wygląda, jutro wjadę na kanał to będę coś patrzył


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E-46] Sterowanie wentylatora chłodnicy E-46
PostNapisane: 3 maja 2010, 15:24 
Offline
Pierwsze kroki

Wiek: 37
Posty: 9
Moje BMW: E-46
Kod silnika: M-47
a i zapomniałem dodać że żaluzja z tyłu wentylatora jest cały czas otwarta


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E-46] Sterowanie wentylatora chłodnicy E-46
PostNapisane: 3 maja 2010, 19:15 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 42
Posty: 2235
Lokalizacja: Nasielsk
Moje BMW: E39
Kod silnika: M52B28
Czujnik masz pod kolektorem ssącym po środku silnika (jak mnie pamięć nie myli), taki z czarną główką dwa piny.

Jeżeli żaluzje pozostają otwarte, to widocznie sterownik widzi wysoka temperaturę.
Podłącz komputer, powinny być jakieś błędy, bądź nielogiczny odczyt temperatury chłodziwa. W przeciwnym razie padł moduł wentylatora (znajduje się na chłodnicy).

_________________
Diagnostyka Komputerowa/Autoalarmy/CB/LPG



Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Sterowanie wentylatora chłodnicy
PostNapisane: 4 maja 2010, 01:27 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 48
Posty: 2607
Lokalizacja: Nysa Opolskie
Moje BMW: F07 535dx
Kod silnika: n57
Witam
Toudi napisał(a):
Jeżeli żaluzje pozostają otwarte, to widocznie sterownik widzi wysoka temperaturę.


Żaluzje są sterowane podciśnieniowo czyli do ich zamknięcia potrzebna jest praca silnika i sprawna pompa vacum.
Gdy silnik jest wyłączony domyślna pozycja żaluzji jest zawsze w pozycji otwarte
Komputer po odpaleniu silnika niezależnie od jego temperatury zamyka żaluzje.
Otwiera je gdy:
Temperatury płynu chłodzącego przekroczy 107 ° C lub gdy prędkość wentylatora przekroczy 3000 obr / min
Wentylator w twoim aucie jest sterowany elektronicznie ,napięcie na silnik jest podawane płynnie (jak w ściemniaczu światła w domu) komputer w ten sposób zwiększa lub zmniejsza obroty w zależności od zapotrzebowania. Elementem wykonawczym jest tranzystor mocy nie jeden :/

Gdy zeświruje cewka w silniku wentylatora dochodzi do zwarcia , wtedy płynie duży prąd i dochodzi do przegrzania i uszkodzenia tranzystora w module sterującym. Tranzystor może spalić się na dwa sposoby zrobić przerwę albo zwarcie (czyli zamknąć obwód)

Na zdjęciu widok sterownika wiatraczka z roztopiona cyna przy tranzystorze mocy (sterownik z usterką -wiatrak pracuje)

Obrazek

Pozdrawiam Krzysiek

Ps . podłącz się kompem z klima tronikiem (jeśli posiadasz) i zobacz błędy , czy nie masz wysokiego ciśnienia czynnika. Uszkodzony czujnik może włączać wiatraczek.

_________________
TEL. 600218347 Krzysiek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Sterowanie wentylatora chłodnicy
PostNapisane: 5 maja 2010, 18:31 
Offline
Pierwsze kroki

Wiek: 37
Posty: 9
Moje BMW: E-46
Kod silnika: M-47
ROGER-NYSA dzięki za konkretną odpowiedz.

Na razie nie mam czasu aby jeździć na komputer, i powiem Ci że żaluzja wentylatora jest cały czas otwarta, czy auto jest odpalone czy zgaszone. Co Ciekawe temperaturę pokazuje mi bardzo dobrą, wskazówka stoi równiutko na środku. Zatem czy możliwe jest aby nawaliła pompa vacum? a tak szczerze to co to w ogóle jest i gdzie to znaleźć?
Jeździłem dzisiaj dosyć szybko na włączonej klimie (tak mam klima-tronik), stałem w korku a wskaźnik temperatury silnika jak stał na środku tak stał. Coś mnie się mocno zdaje że to jednak będzie chyba walnięty sterownik ten co znajduje się na wentylatorze, a co najgorsze to chyba nie można kupić samego sterownika, szukałem i znajduje tylko komplet czyli wentylator z tym sterownikiem. Nie wiem kiedy mi się uda podłączyć kompa.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Sterowanie wentylatora chłodnicy
PostNapisane: 6 maja 2010, 14:05 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 50
Posty: 474
Lokalizacja: Południowa granica
Moje BMW: E60 530xi
Kod silnika: N53
Na 90% masz uszkodzony ten element który jest na zdjęciu powyżej. W zależności od producenta może on być osobno na obudowie wentylatora lub zintegrowany z silnikiem. Pierwsza opcja jest tańsza, wymieniasz tylko moduł, trzeba ciąć kable i lutować, druga prostsza bo wymieniasz cały silnik z modułem ale ze 2-3x droższa.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Sterowanie wentylatora chłodnicy
PostNapisane: 6 maja 2010, 17:43 
Offline
Pierwsze kroki

Wiek: 37
Posty: 9
Moje BMW: E-46
Kod silnika: M-47
No mnie też się zdaje że, to jest ten moduł, ale powiem wam że, szukam i szukam ale znajduje tylko komplet czyli wentylator + moduł. Nie można chyba kupić osobno tego, bynajmniej ja nie znalazłem.
chyba że używkę.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Sterowanie wentylatora chłodnicy
PostNapisane: 22 maja 2010, 22:01 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 28
Lokalizacja: Manchester/Starach.
Witam, mam ten sam problem ale z e46 328i SE z klimatronikiem. Dzisiaj po uzyciu klimy wentylator sie nie wylacza, musialem rozpiac kostke. Zaluzji zadnych nie mam, jest juz wieczor. Te powyzsze porady dotycza silnika diesel ja mam 2.8 Czy zaczac od tego co radzil marcinkbig? Czy od razu zaczac szukac nowego wentylatora?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Sterowanie wentylatora chłodnicy
PostNapisane: 8 lipca 2010, 21:32 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 28
Lokalizacja: Manchester/Starach.
kupilem ten modul i wymienilem, na razie krotko testowalem samochod ale wentylator sie zalacza jak wlaczam klime. pojezdze i zobacze...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Sterowanie wentylatora chłodnicy
PostNapisane: 9 lipca 2010, 12:16 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 3
Moje BMW: e46
Kod silnika: M47N
Witam.
Mam problem z wiatrakiem w moim BMW 320d (150 KM). Objawy jakie miałem to słabo działająca klima na postoju, prawie wcale. Myślałem ze mało czynnika - pojechałem uzupełnić klimę. Problem znalazł mechanik który po nabiciu klimy stwierdził ze nie działa wentylator na chłodnicy (jest jeden - jedna wtyczka 3 kable). Jednak ciekawa rzeczą jest to ze nigdy wskaźnik temperatury nie przeszedł mi za polowe i dlatego wyszło to dopiero teraz.
Jak można sprawdzić co jest zepsute?
Wentylator sam w sobie ok, po podłączeniu na krótko do przewodów za sterownikiem wentylatora działa.
Natomiast nie działa po podłączeniu na krotko do sterownika i podaniu na przewód sterujący 12V.
Zmierzyłem też napięcie na kablu sterującym i jest 2,6 V - czy to dobrze, źle?
Gdzie są czujniki odpowiedzialne za włączenie wentylatora i jak je sprawdzić ?
Jak szukać usterki?
Nie chciałbym wydawać pieniędzy na niekonieczne części/wizyty u mechanika.
Bardzo proszę o pomoc ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Sterowanie wentylatora chłodnicy
PostNapisane: 14 lipca 2010, 20:19 
Witam,
Ja mam ten sam problem, mam jeden wentylator, temperatura silnika według wskaźnika jest ok, natomiast klima podczas jazdy działa a gdy się zatrzymuję np na światłach zaczyna dmuchać ciepłem. Podobno mam zepsuty właśnie ten moduł który jest na foto powyżej ale nigdzie nie mogę dostać tej części osobno, wszędzie tylko z wentylatorem, może ktoś wie gdzie coś takiego dostać jako osobną część??
Pozdrawiam.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: [E46] Sterowanie wentylatora chłodnicy
PostNapisane: 14 lipca 2010, 20:49 
Offline
Zacna persona forum

Wiek: 33
Posty: 2450
Lokalizacja: Radom
Moje BMW: E92
Kod silnika: 2.5
lukee01 napisał(a):
może ktoś wie gdzie coś takiego dostać jako osobną część??


Chyba raczej nie dostaniesz :/
Przerabiałem to w tamtym roku.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Sterowanie wentylatora chłodnicy
PostNapisane: 14 lipca 2010, 22:23 
Offline
Częsty bywalec

Wiek: 39
Posty: 706
Lokalizacja: KRAKOW/FFM
Garaż: było e46 320d <>

jest e92 335 <>
lysy20006 100 procent
masz padniety sterownik wentylatora na wentylatorze duzo o tym bylo na elektrodzie

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E46] Sterowanie wentylatora chłodnicy
PostNapisane: 27 stycznia 2011, 13:22 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 35
Moje BMW: e46 320i
Kod silnika: M54
Witam, ja z kolei mam inny problem, wentylator wogule mi sie nie załącza ani jak włącze klime ani jak zdejme wtyczke z czujnika na chłodnicy i zewre drucikiem piny, dodam że bezpiecznik spalilem osobiście śrubokrętem podczas naprawy prawej lampy zwarłem przypadkowo piny we wtyczce tego wentylatora ale zaraz go wymieniłem na nowy (bezpiecznik 50A) mimo wymiany wentylator wogule się nie załącza. na wtyczce zmierzyłem czy jest napięcie i jest cały czas, wentylator sprawdzałem na krótko i też kręci. Może padł mi jakiś przekaźnik albo co???? Mam tylko jeden wentylator i dawniej jak włączyłem klime to on się włączał a teraz nie. Panowie doradźcie co jest grane :(


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Sterowanie wentylatora chłodnicy
PostNapisane: 27 stycznia 2011, 13:55 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 50
Posty: 474
Lokalizacja: Południowa granica
Moje BMW: E60 530xi
Kod silnika: N53
Oprócz silnika wentylatora jest tam też moduł sterowania, taki prostokąt aluminiowy osłonięty plastikowym deklem chyba że masz wersje z silnikiem z wbudowanym modułem. Tak czy siak od wtyczki idą trzy przewody, dwa to zasilanie +/-, trzeci sterowanie wentylatorem. Prawdopodobnie więc zasilanie na kostce będzie cały czas, bo włączaniem i wyłączaniem wentylatora zajmuje się trzeci przewód. Jeżeli masz osobny moduł sterowania to wymieniasz sam moduł, jeżeli masz silnik z modułem sterowania to niestety albo wymiana na taki z osobnym modułem i dodatkowy moduł /tego jest od cholery na allegro/ albo poszukiwania silnika z wbudowanym modułem i z tym jest problem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Sterowanie wentylatora chłodnicy
PostNapisane: 27 stycznia 2011, 17:06 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 35
Moje BMW: e46 320i
Kod silnika: M54
Kolego BAX czyli mam padnięty ten moduł przy wentylatorze? jest tam taka prostokątna skrzyneczka i mam ją wymienić? Samochód kupiłem po lekkim dzwonku i mam do niego oryginalny wentylator Boscha razem z tym modułem tyle że obudowa popękana, gdybym je podmienił nawet razem silnik z modułem to powinno działać???


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Sterowanie wentylatora chłodnicy
PostNapisane: 28 stycznia 2011, 14:57 
Offline
Forumowicz

Posty: 237
Lokalizacja: Wicklow IRL
Moje BMW: 320 D 136hp
Witaj w ASO powiedza Ci ze nie mozesz kupic samego modulu sterujacego mialem identyczna sytuacje pojechalem na szrot i kupilem potrzaskany wentylator wraz z obudowa za okolo 80 zl. rozebralem wiatrak okazalo sie iz moduł trzymaja 4 srubki plus pod plastikowa pokrywa w module sa wtyczki do kobali, wymiana banalnie prosta i nieskomplikowana


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot] i 76 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL