BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 28 marca 2024, 21:32

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 813 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 ... 41  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 24 listopada 2016, 06:06 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 3643
Lokalizacja: PL / DE / NL / UK
Moje BMW: E46
:ok: mam nadzieje, że bez lpg :)

_________________
Masz problem z układem zapłonowym w BMW z LPG? Napisz na pw, pomogę Ci :)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 24 listopada 2016, 23:02 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 40
Posty: 528
Lokalizacja: KRAKÓW
Moje BMW: E39
Kod silnika: m57d30
Oczywiście że z lpg , acz kolwiek szkoda że nie ma takich 4-elektrodowych

_________________
Bandit Machine Wagon


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 26 listopada 2016, 07:55 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 3643
Lokalizacja: PL / DE / NL / UK
Moje BMW: E46
są ale nie nadają się do gazu np fgr7dqp+ i chodzą gorzej niż 1 elektrodowe (jedna elektroda masy) wykonana w tej samej technologii. takie świece są typowo do benzyny i mają większą szczelinę miedzy elektrodami masy, a środkową elektrodę centralną. bardziej obciążałyby też układ zapłonowy szczególnie przy niskich prędkościach obrotowych silnika. będą lepsze niż klasyczne starego typu jedno elektrodowe świece niklowe zwlaszcza w rozruchu i na niskich obrotach, ale nie lepsze niż jedno elektrodowe wykonane w podobnej technologii z cienkimi elektrodami :)

_________________
Masz problem z układem zapłonowym w BMW z LPG? Napisz na pw, pomogę Ci :)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 26 listopada 2016, 14:30 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 40
Posty: 528
Lokalizacja: KRAKÓW
Moje BMW: E39
Kod silnika: m57d30
Jakoś się tym nie przejmuje że bardziej układ obciążają bo według mnie to sa brednie, iskra przeskakuje tam gdzie ma łatwiej przy świecy wieloelektrodowej i bosch nie wchodzi w grę wogule nie uznaję tej firmy

_________________
Bandit Machine Wagon


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 26 listopada 2016, 16:34 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 3643
Lokalizacja: PL / DE / NL / UK
Moje BMW: E46
Czasem tak bywa, że jakiejś firmy w mechanice się nie uznaje, bo zwyczajnie się jej nie lubi, a nie robi się aż tyle przy autach, żeby wiedzieć że jest dobra. Ma się inne zdanie na dany temat jeśli się w tej branży nie pracuje. To jest oczywiste. Bosch ma doświadczenie i robi 90% elektryki samochodowej. Jeśli chodzi o napięcie, już tłumaczę napięcie jest wyższe dla świec 4 elektrodowych jeśli jest większa szczelina między elektrodą środkową i masowymi. Da się zmierzyć zbadać. Na niskich obrotach przy dużej przerwie cewka zapłonowa ma ciężej. Producent montował fabrycznie takie świece jeśli np nie chciał żeby kierowca zaniedbał wymianę świec, by paliwo nie niszczylo katalizatora, by mieszanka nie dopalala sie w wydechu, by zawsze byla iskra jesli bedzie zwlekal z wymiana swiec. Swiece wieloelektrodowe są do benzyny dlatego też mają wiekszą przerwę. Np do aut, ktore maja dedykowane świece fabryczne o przerwie 0,8mm katalogi przypisują świece np 4 elektrodowe z przerwami 1,0mm. Jezeli wymagana przerwa w aucie wynosi np 1,1mm to katalog może przyporządkować do takiego auta nawet świece o przerwie 1,5 czy 1,6mm do PB. Nigdy nie znajdziemy przy nich informacji, że są do gazu.
Firmami przy świecach nie ma co się wzorować, bo to głównie zależy już teraz od użytej technologii, a później od samej firmy. Bywa tak, że firma uznawana za gorszą robi lepszy produkt. Trzeba by było porównywać konkretną serię części. Czeska firma Brisk robi np świece do gazu silver technologią z cieńszą elektrodą środkową ze srebrem. W praktyce wychodzi tak, że parametrami jest lepsza i silnik pracuję równiej niż na jednoelektrodowych np z serii v-line firmy NGK. BOSCH robi wspaniałe świece, BERU mniej znana firma także. Obie firmy robią super części do układów zapłonowych do wielu europejskich aut na montaże fabryczne razem z mniej znaną firmą Bremi (auta niemieckie).

_________________
Masz problem z układem zapłonowym w BMW z LPG? Napisz na pw, pomogę Ci :)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 11 grudnia 2016, 15:50 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 11
Posty: 1287
Lokalizacja: Łańcut
Kod silnika: M54B22
Garaż: E46 320i
Jakie świece byś polecił do Audi S6 C5 4.2 V8 ANK 2002 rok 340KM 90% jazdy na LPG? Znajomy ma i zgłasza potrzebę wymiany zaniedługo ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 13 grudnia 2016, 21:00 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 66
Moje BMW: E46 320i
Kod silnika: M54B22 LPG
Mam pytanie do uzytkownikow M54 z lpg, ile u Was wytrzymuja cewki? I jakie mozecie polecic byle nie boscha (te z koncowka 464). Tego chlamu juz nie chce montowac. Wczoraj jedna sie poddala po niecalych 35kkm, dwie kolejne juz podejrzanie wygladaja jak sprawdzalem w inpie. Mozecie cos polecic, zeby nie topic niepotrzebnie kasy?

Czy ktos juz jezdzil dluzej na Briskach Silver? Czeka mnie wymiana swiec, i rozmyslam zeby wrzucic K20TT lub wlasnie te Briski.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 13 grudnia 2016, 21:15 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 40
Posty: 528
Lokalizacja: KRAKÓW
Moje BMW: E39
Kod silnika: m57d30
Ja obecnie użytkuje k20tt i jest wszystko ok

_________________
Bandit Machine Wagon


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 15 grudnia 2016, 06:02 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 3643
Lokalizacja: PL / DE / NL / UK
Moje BMW: E46
z kilku aut k20tt wyciagalem wypalone, odrazu zmienialem modul tranzystorowy przy cewce, bo padał, abo całą cewke z modułem jak nierozbieralne było. briski silver sprawdzaja sie w starych prostych japonczykach gdzie uzywane sa proste swiece 1 elektrodowe i silnik pracuje z wysoka kulturą. tutaj do r6 nie polecam, zaraz wylaczy cylinder... potem niesprawnosc katalizatorów będzie i bledy sond. to nie ma sensu... do m54 sie takich swiec nie zaklada. cewki wytrzymyja tyle ile bedzie trzeba. warunek to miec niski pobor napiecia, by ich nie obciazać. inaczej beda padac jak muchy czy to ngk U5055 czy inne bremi beru bosch

_________________
Masz problem z układem zapłonowym w BMW z LPG? Napisz na pw, pomogę Ci :)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 15 grudnia 2016, 10:27 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 66
Moje BMW: E46 320i
Kod silnika: M54B22 LPG
Czyli na swiecach boscha cewki tak szybko nie padna?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 15 grudnia 2016, 21:30 
Offline
Forumowicz

Posty: 287
Moje BMW: 330Ci
Kod silnika: M54B30
czytam tutaj o rodzajach świec do M54, o tym które dobre, które lepsze a jakich nie powinno się montować i zastanawia mnie jedno
mam silnik M54B30 , zagazowany, żadnych problemów na jałowym, żadnych wypadań zapłonów itd. Po zakupie auta miałem zainstalowane czteroelektrodowe świece NGK BKR6EQUP, silnik pracował na nich wzorowo ale nie wiedziałem jaki mają przebieg. Na półce leżały nowe, dwuelektrodowe świece od E36 model NGK BKR6EK i kompletnie nic się nie zmieniło ! Wszystko pozostało w normie, spalanie ani wzrosło ani zmalało, reakcja na gaz identyczna itd.itp. Więc jak to jest z tymi świecami ? Warto pakować kasę w komplet świec za 300-400zł skoro przy seryjnych wszystko jest OK ?


Ostatnio edytowano 15 grudnia 2016, 21:42 przez irakleo, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 15 grudnia 2016, 21:37 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 66
Moje BMW: E46 320i
Kod silnika: M54B22 LPG
W tym caly szkopul. Ja rowniez nie odczulem jakiejs kolosalnej zmiany po zmianie z 4 elektrodowych na magiczne bosza 1 elektrodowe, efekt placebo zapewne ze jest lepiej. Kasy kosztowaly w pyte wiecej, a cewki juz maja dosc po marnych 35kkm. Wiec teraz wloze Denso K20TT i przetestuje, mam nadzieje ze cewki jeszcze pochodza.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 15 grudnia 2016, 21:45 
Offline
Forumowicz

Posty: 287
Moje BMW: 330Ci
Kod silnika: M54B30
mój gazownik który zagazował dosłownie kilkaset tych silników w pomorskim powiedział mi zaraz po zainstalowaniu LPG - nie montuj żadnych wynalazków w stylu specjalne świece do LPG ! Na benzynie silnik nie chce normalnie pracować a na gazie nie ma żadnej poprawy. Kazał zamontować zwykłe, seryjne świece jakie dedykuje BMW do mojego modelu i nic nie kombinować !


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 15 grudnia 2016, 22:14 
Offline
Częsty bywalec

Wiek: 54
Posty: 701
Moje BMW: e39 523i Touring 99r
Kod silnika: M52TUB25
Garaż: Jestem uzależniony od garażu.
DEŁUu TICO
bambusfly-na początek szukaj lepiej cewek w dobrym stanie lub nowych.
Jeśli cewki faktycznie są już przyjarane/wymęczone, to niewiele im pomożesz żadnymi świecami.
Sam zawsze chwaliłem i chwalę denso k20tt, tylko ja nie mam lpg. Na cewki jest lekarstwo tylko jedno-wymiana.
W ubiegłym tygodniu sam wymieniłem cewki na takie same używki(bremi, bremi w m54 puściło wadliwą serię cewek "ołówkowych" i przegrało wtedy z boschem) w świetnym stanie i jest nie to autko.
Posmakowało mi to zarąbiście i dzisiaj wymieniłem K20TT na IK20TT.
K20TT są niezbyt trwałe, chociaż sam je zawsze polecałem i polecam ale na krótką metę(szczególnie jeśli ktoś lubi silnik przeczołgać :hyhy: ) nawet bez instalacji gazowej. K20TT mają bardzo miękką elektrodę masową i trzeba bardzo delikatnie ustawiać przerwę.
Możesz się jeszcze zastanowić nad NGK BKR6EK na dobicie tych cewek. Tylko japońskie! ngk.
BKR6EK mają wstępnie mały opór= 1 Kohm, K20TT= ok. 5 Kohm.
https://www.youtube.com/watch?v=OdRlDiqfois
Miałem japońskie i indonezyjskie(wyprodukowane w Indonezji). Indonezyjskie nawet są dokładniej zrobione :D .

_________________
Skazany na BMW.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 16 grudnia 2016, 06:50 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 3643
Lokalizacja: PL / DE / NL / UK
Moje BMW: E46
irakleo napisał(a):
mój gazownik który zagazował dosłownie kilkaset tych silników w pomorskim powiedział mi zaraz po zainstalowaniu LPG - nie montuj żadnych wynalazków w stylu specjalne świece do LPG ! Na benzynie silnik nie chce normalnie pracować a na gazie nie ma żadnej poprawy. Kazał zamontować zwykłe, seryjne świece jakie dedykuje BMW do mojego modelu i nic nie kombinować !
a co mial powiedziec jako gazownik nie znajac wszystkich silnikow? :) przeciez nie wie jaka ma byc przerwa w tym silniku. boi sie o benzyne, że straci moc. sa swiece na ktorych lepiej na obu paliwach chodzi... to norma zawsze kazą jezdzic na oryginalnych nawet vw 1.8t kaza jezdzic na platynowej ngk z przerwa do turbo, tylko potem nie wiadomo czemu ludzie przychodza i mowia ze maja problemy na lpg jednak..., bo jednak ten zaplon nie wyrabia. nie mowiac juz w bmw na 4 elektrodowych na lpg. nie sluchac takich zalecen. wogole nie brac tego pod uwage. co do firm pisane bylo, żeby nie wzorowac sie firmami tylko użytą technologią. moa rada jest jedna. na poczatku wloz swiece, potem nowe cewki nigdy na odwrot. bo nowe cewki i stare swiece w silnku je zabiją ponownie. niektorymi swiecami mozna znacznie obnizyc napiecie pracy cewki zaplonowej.

_________________
Masz problem z układem zapłonowym w BMW z LPG? Napisz na pw, pomogę Ci :)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 16 grudnia 2016, 16:26 
Offline
Forumowicz

Posty: 287
Moje BMW: 330Ci
Kod silnika: M54B30
pawelos666 napisał(a):
a co mial powiedziec jako gazownik nie znajac wszystkich silnikow?

tak jak napisałem powyżej - zagazował kilkaset M54, gazuje głównie BMW i zna się na rzeczy
pawelos666 napisał(a):
nie mowiac juz w bmw na 4 elektrodowych na lpg

no właśnie takie mam u siebie od trzech lat, jeżdżę wyłącznie na LPG, żadnych niepokojących zachowań silnika....według Ciebie te świece się nie nadają, zabijają moje cewki a mimo to wszystko u mnie jest w normie. Nie jestem sknerą, chętnie zapłacę 0 150-200zł więcej za świece które polecasz i sprzedajesz...ale pytanie zasadnicze - co to zmieni w moim silniku ? Co zyskam ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 16 grudnia 2016, 17:10 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 3643
Lokalizacja: PL / DE / NL / UK
Moje BMW: E46
jestem diagnostą elektrykiem i męczę sie z silnikami z profesjonalnie zalozonym kiedyś gazem przez fachowców. nie ma znaczenia jakiej marki swiece zalozysz, powtarzam tysiace razy ze glownie do firmy nie nalezy przykladac uwagi, a do technologii. jezeli świecą obnizysz napiecie dla iskry i pobor napiecia od cewki to zyskasz duzo. dopoki cewki daja rade to mozna jezdzic na 4 elektrodowych swiecach i odpalac zimą trwa to dopoki maja ostre krawedzie kilka tys km. w duzej ilosci tych aut beda problemy jezeli bedzie sie jezdzilo na gazie na 4 elektrodowych swiecach oryginalnych z przerwą 1,6mm i grubymi elektrodami. takie są prawa fizyki. instalacji zaplonowej nie oszukasz. komplet dobrych swiec kosztuje mniej niz oryginalne czy to ngk czy bmw oe. ja mam pod reka wszystkie rodzaje swiec i nie stosuje oryginalnych ngk 4 elektrodowych bo wiem jak wysokie napiecie pobieraja od ukladu zaplonowego i jak wplywa to na izolacje cewek. to mozna zmierzyc sondą cęgami. 4 elektrodowe swiece boscha stosowane przez bmw fabrycznie sa w cieplocie 7. po dolozeniu gazu nie wypada jezdzic na cieplocie boscha 7. stosuje sie 6 wg bosch lub beru dla tych silnikow. przynajmniej 6. wg ngk mozna pozostac przy cieplocie 6 nie ma potrzeby uzycia cieploty 7. cieploty boscha/beru do ngk sa wprost do siebie odwrotne. gazownik zawsze poleci oryginalne, bo wtedy klient ma problem. poki sa nowe moze byc jakis czas ok. kazdy gazownik i mechanik zaklada to co bylo bo nie chce spadkow mocy na benzynie. ludzie montuja sobie sami rozne swiece nie majac o tym pojecia i nieraz chodzi gorzej niz na fabrycznej. mechanik gazownik woli uniknac niepotrzebnych problemow. jezeli zalozymy gaz do 1.8t vw lub 1.8 turbo saaba 93 gdzie sa szczeliny duze 0,9-1mm na swiecach platynowych ngk to za jakis czas moze spalic cewki (listwe) znam wiele takich przypadkow i wiem dlaczego tak sie dzieje. znam tez ludzi jezdzacych np citroenami c5 v6 z lpg na 4 elektrodowych swiecach z przerwami 1,6mm takie jak bosche w bmw i wiem czemu co rok pada cewka. to samo w oplach i audi gdzie sa bkr5equpa czy bkr6equp od ngk. to jest norma. izolacja w cewce jakis czas zniesie nawet i 2mm. co zyskasz obnizajac napiecie? bedziesz mogl jezdzic dluzej do czasu az swiece mocno sie wypala. uklad zaplonowy bedzie Ci pracowal na nizszym napieciu. spalanie bedzie efektywniejsze bez wypadania zaplonow. zaplony wypadają w silnikach zimnych i przy obciazeniu przy przyspieszaniu oraz na niskich predkosciach obrotowych. czesc mieszanki nie spala sie. w nowych silnikach nawet sie tego nie uslyszy. w silnikach z gazem auta beda poszarpywac przy przyspieszaniu i nierowno pracowac na niskich obrotach. w niektorych autach po rozgrzaniu cewek uzwojen wewnatrz moga wystapic problemy wypadania zaplonu. są różne przypadki.

_________________
Masz problem z układem zapłonowym w BMW z LPG? Napisz na pw, pomogę Ci :)
Obrazek


Ostatnio edytowano 16 grudnia 2016, 19:12 przez pawelos666, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 16 grudnia 2016, 18:49 
Offline
Forumowicz

Posty: 287
Moje BMW: 330Ci
Kod silnika: M54B30
ok pawelos666, jeśli zakupię do siebie Denso Iridium Twin Top IK20TT to w/g Ciebie będzie git ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 17 grudnia 2016, 16:17 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 3643
Lokalizacja: PL / DE / NL / UK
Moje BMW: E46
pisalismy juz o tym wczesniej, że tak, ale nadal nie sa to świece z homologacją do lpg.

_________________
Masz problem z układem zapłonowym w BMW z LPG? Napisz na pw, pomogę Ci :)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 25 grudnia 2016, 11:36 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 8
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Moje BMW: e46
Kod silnika: M54B25
to jakie konkretnie świece (konkretny model)do m54b25 z gazem, tak aby na PB i LPG było super;_)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 813 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 ... 41  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot] i 113 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL