BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 28 marca 2024, 22:09

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 813 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 15 listopada 2018, 11:51 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Posty: 2174
Lokalizacja: Świdnica/Wrocław/Wałbrzych
Moje BMW: 320d,328i,540i,740il
Kod silnika: M47N,M52TUB,M62,M60
Np. bosch 0 242 236 562 (pewnie takie masz w aucie) lub ngk 3199.

_________________
INPA/NCS/ISTA/PaSoft - DIAGNOSTYKA, KODOWANIE WTRYSKIWACZY, ADAPTACJE - SŁUŻĘ POMOCĄ - DOLNYŚLĄSK - WROCŁAW - WAŁBRZYCH - ŚWIDNICA

POMOC PRZY OGLĘDZINACH
TEL. 782-784-200, maniek98hl@vp.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 15 listopada 2018, 13:28 
Offline
Forumowicz

Wiek: 51
Posty: 279
Lokalizacja: JASTRZEBIE_ZDROJ
Moje BMW: E65
Kod silnika: M54B30
Dokładnie takie Bosche mam. Kupiłem NGK BKR6EQUP 3199
Jutro sobie wymienię .
Dzięki

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 20 listopada 2018, 21:33 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 10
Witam mam m43b16 w lpg
i coś ostatnio zaczął szarpać tak jakby na jeden tłok nie lapał, na benzynie igła, samochód prawie świeżo kupiony.
Założone są 2x NGK BKR6EQUP i 2x BERU i swiece patrzyłem nie nadpalone prawie nowe czy wymienić te beru na NGK co mam czy dać coś całkowicie innego dodam że samochód jest dosyć słaby na niższych obrotach.
Jakie najlepiej założyć świece? Podobno 1 elektrodowe są lepsze do gazu.
i chciałbym coś do max 120zł za komplet jeśli juz.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 23 listopada 2018, 00:58 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 3643
Lokalizacja: PL / DE / NL / UK
Moje BMW: E46
Samochód będzie slabszy na nizszych obrotach ponieważ świece te pobierają wyższe napiecie do przeskoku iskry z elektrody centralnej do masowej. Tego typu swiece w praktyce w mechanice rozkrecaja sie dopiero od 3-4 tys obr w silniku. Wtedy wlasnie nastepuje spadek wymaganego dla przeskoku iskry napiecia. Dlatego też na tego typu świecach w dolnych partiach oraz przy naglych przyspieszeniach wypada zapłon. Świece tego typu sprawdzaja się w silnikach ktore pracuja przy stalych i najlepiej nieco wyższych obrotach. Wtedy widać ich zalety. Tego typu swiece byly stosowane w starszych samochodach BMW po to by kierowca ktory jezdzi autem na benzynie podczas zaniedbania serwisu, nie mial problemu z katalizatorem, ktory w tamtym czasie byl uznawany za problem nr 1.

Benzyna ktora nie dopala sie w silniku dopala sie w wydechu i niszczy katalizator. Producenci stosowali wiec swiece wieloelektrodowe. Niestety na koniec wychodzilo to gorzej niż częstrza wymiana 1 elektrodowych świec z cieńszą elektrodą. Wlasciciele aut nie zmieniali cewek i jezdzili na wypalonych swiecach. Niektorzy dokladali do tego LPG. Konczylo sie to wymianą cewek i świec. Do tego silnik byl zuzyty miał już swój przebieg, czasem wykrywalo spalanie stukowe. Wystarczylo, że zawor lekko przepuszczał na wydechu lub wtrysk benzynowy byl zalepiony zatkany lub sonda lambda czy nieszczelnosci kolektora. To wszystko niszczylo uklad zaplonowy jeszcze bardziej. Dzisiaj w nowych samochodach producenci stosują już tylko świece z cieńszą elektrodą, ciezko je zalać nawet przy porannym rozruchu przy wiekszej dawce paliwa (dluzszy czas wtrysku) nawet kiedy silnik bierze olej. Coraz rzadziej spotyka sie swiece z elektrodami niklowymi i z grubszymi elektrodami w nowych samochodach. W razie co służę pomocą na PW.

_________________
Masz problem z układem zapłonowym w BMW z LPG? Napisz na pw, pomogę Ci :)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 8 grudnia 2018, 17:24 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 10
Moje BMW: e36
Kod silnika: M50
Witam, czy świece denso ik20 są odpowiednie do e39 4.4tu. Pytam bo walczę z autem i już wszystko zrobiłem co mogłem A jego dusi do 2tys obr. Przerwę mają standardowa 1.05. Może to wina tych świec. Proszę o odpowiedź
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 8 grudnia 2018, 21:20 
Offline
Forumowicz

Wiek: 51
Posty: 279
Lokalizacja: JASTRZEBIE_ZDROJ
Moje BMW: E65
Kod silnika: M54B30
Odepnij przepływomierz na próbę i sie przejedź z odpiętym.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 9 grudnia 2018, 08:49 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 10
Moje BMW: e36
Kod silnika: M50
Nie ma reakcji na odpiety. Dalej szarpie. Chciałem zapytać o te świece, bo być może tu jest problem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 9 grudnia 2018, 15:23 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 40
Posty: 1153
Lokalizacja: BIAŁYSTOK
Moje BMW: 530iAT
Kod silnika: M54B30
pawelos666 napisał(a):
Samochód będzie slabszy na nizszych obrotach ponieważ świece te pobierają wyższe napiecie do przeskoku iskry z elektrody centralnej do masowej. Tego typu swiece w praktyce w mechanice rozkrecaja sie dopiero od 3-4 tys obr w silniku. Wtedy wlasnie nastepuje spadek wymaganego dla przeskoku iskry napiecia. Dlatego też na tego typu świecach w dolnych partiach oraz przy naglych przyspieszeniach wypada zapłon. Świece tego typu sprawdzaja się w silnikach ktore pracuja przy stalych i najlepiej nieco wyższych obrotach. Wtedy widać ich zalety. Tego typu swiece byly stosowane w starszych samochodach BMW po to by kierowca ktory jezdzi autem na benzynie podczas zaniedbania serwisu, nie mial problemu z katalizatorem, ktory w tamtym czasie byl uznawany za problem nr 1.

Benzyna ktora nie dopala sie w silniku dopala sie w wydechu i niszczy katalizator. Producenci stosowali wiec swiece wieloelektrodowe. Niestety na koniec wychodzilo to gorzej niż częstrza wymiana 1 elektrodowych świec z cieńszą elektrodą. Wlasciciele aut nie zmieniali cewek i jezdzili na wypalonych swiecach. Niektorzy dokladali do tego LPG. Konczylo sie to wymianą cewek i świec. Do tego silnik byl zuzyty miał już swój przebieg, czasem wykrywalo spalanie stukowe. Wystarczylo, że zawor lekko przepuszczał na wydechu lub wtrysk benzynowy byl zalepiony zatkany lub sonda lambda czy nieszczelnosci kolektora. To wszystko niszczylo uklad zaplonowy jeszcze bardziej. Dzisiaj w nowych samochodach producenci stosują już tylko świece z cieńszą elektrodą, ciezko je zalać nawet przy porannym rozruchu przy wiekszej dawce paliwa (dluzszy czas wtrysku) nawet kiedy silnik bierze olej. Coraz rzadziej spotyka sie swiece z elektrodami niklowymi i z grubszymi elektrodami w nowych samochodach. W razie co służę pomocą na PW.


Jakie świece miałeś na myśli?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 9 grudnia 2018, 17:19 
Offline
Forumowicz

Wiek: 51
Posty: 279
Lokalizacja: JASTRZEBIE_ZDROJ
Moje BMW: E65
Kod silnika: M54B30
Ja teraz wymieniłem na NGK BKR6EQUP i silnik chodzi jak pszczółka w pełnym zakresie obrotów.
BMW takie zaleca więc po co kombinować. 180 pln w IC po rabacie za 6 sztuk jest ok wg mnie.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 22 grudnia 2018, 23:51 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 14
Moje BMW: e46 compact
Kod silnika: M54b25
W sumie przeczytałem cały temat ale pozwolicie że zapytam.
Mam e46 z silnikiem m54b25 z lpg. Miałem oryginalne świece 4 elektrodowe. Wyglądało na to że świece nie dopalają mieszanki bo przy mocniejszym wcisnieciu gazu korekty szly mocno na plus. Dla testu wymienilem świece na k20tt i poprawa była doslownie ogromna. Dodam że przerwa była zmieniona na 0,8mm. Teraz po zrobieniu dosłownie może 2tys km objawy wróciły jak by świece sie znów zurzyły...
I tu moje pytanie czy to możliwe że świeca się tak szybko zurzyła? I czy przerwa nie była zbyt duża lub mała co mogło wpłynać na szybsze zurzycie? I pytanie jakie świece jedno elektrodowe kupić żeby dłóżej wytrzymały i jaka przerwe ustawić? Czy te bosh platinum plus będą dobre?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 23 grudnia 2018, 13:55 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 330
Moje BMW: e46
Kod silnika: M54B22
Mam m54 z lpg. Bosch platin plus wyjarało mi elektrody masowe po niecałych 20 kkm. Założyłem Denso ik20tt, ustawione na 1 mm i przejechane już 42 kkm. Dwa tygodnie temu wykręcałem kontrolnie. Mają nadal 1 mm przerwy, a silnik chodzi spoko. Myślę, że spokojnie do 60 kkm dobiją, więc te niecałe 200 zł warto na nie wydać.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 23 grudnia 2018, 16:47 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 14
Moje BMW: e46 compact
Kod silnika: M54b25
A mógł byś napisać jakie miałeś objawy przy tych zurzytych? Ogólnie przekonuje mnie do tych platynowych to że jest cieńsza ta elektroda ale na k20tt na początku też było świetnie. Zastanawia mnie tylko czy była jakaś przyczyna dlaczego tak szybko sie zurzyły bo jak kupię irydowe to żeby mi się nie skończyły za szybko. Nie myślałeś może o zmianie przerwy na mniejszą?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 23 grudnia 2018, 20:05 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 330
Moje BMW: e46
Kod silnika: M54B22
Nie miałem objawów zużytych świec. Swego czasu nawet eksperymentowałem wrzucając do silnika 6 szt zużytych świec, m.in. k20tt, jakieś NGK bkr6e, bkr5e, każda inna, wszystkie ustawione na przerwę ok 1,8 mm. Dwa dni takiego jeżdżenia i absolutnie nic złego z silnikiem się nie działo.
Nie ma potrzeby zmieniać przerwy poniżej 1 mm przy sprawnych cewkach i cienkiej elektrodzie iryd/platyna. Oryginalne świece BMW miały 1,4 mm przy NGK i 1,6 mm przy Boschu. Schodzenie na małą przerwę może pomóc przy słabych cewkach, ale może też ograniczyć moc max silnika. Moje cewki mają się dobrze, 2x Bosch z 2006r, 3x Bosch z 2010r, 1x Delphi z 2015r.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 15 lutego 2019, 09:52 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 3
Moje BMW: E46
Kod silnika: M54b22
Witam, czeka mnie wymiana świec w e46 320i m54b22, Pytanie na jakie wymienić, producent proponuje NGK BKR6EQUP lub BOSCH FGR7DQP.
Moje pytanie brzmi co sądzicie o np denso I jaki model byście polecili?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 15 lutego 2019, 10:49 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Posty: 2470
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: F82 M4 COMP/E91/F20
Kod silnika: S55B30/N47/N47
Garaż: M4 F82 Competition MINERAL GREY
E91 LCI 320d SAPPHIRE BLACK
F20 116D ALPIN WEISS
Było:
E36 318i MONTREALBLAU
E39 530i TITANSILBER
E92 335i SCHWARZ BLACK
E60 530D SCHWARZ BLACK
E92 335i TITANSILBER http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=168888
E87 120d SCHWARZ BLACK
E92 M3 viewtopic.php?f=89&t=171245
Ja bym nie kombinował i kupił NGK BKR6EQUP ,miałem takie u siebie w m54 i wszystko było miodzio ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 15 lutego 2019, 11:15 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 3
Moje BMW: E46
Kod silnika: M54b22
Zapomniałem dodać że auto jeździ głównie na gazie, czy te świece dalej będą idealnie pasować?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 15 lutego 2019, 12:09 
Online
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23072
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
Moje autko jeździ w gazie na Bosch :) Powinno być na jednych jak i na drugicj wporzo :ok:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 17 lutego 2019, 23:21 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 23
Moje BMW: e46 330xi
Kod silnika: m54b30
FR6LI332S mogą być do m54b30 na lpg? Jaką przerwę mają fabrycznie? Czym się różnią od droższych FR6KI332S i ile te pierwsze pociągną na lpg?

Kupiłem FR6KI332S. Mają elektrodę wielkości 0,6mm i przerwę 0,7. Czy da się w takich świecach zwiększyć przerwę do tych 0,8 czy 0,9?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 17 marca 2019, 00:31 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 23
Moje BMW: e46 330xi
Kod silnika: m54b30
To są odczucia, nie mam żadnych danych, ale mam wrażenie, że to co pisał pawelos666 to prawda. Na tych świecach z przerwą 0,7 auto działa lepiej na gazie niż na benzynie. Na bogatej mieszance po odpaleniu, jest takie lekko przymulone, w sumie to nawet poszarpuje. Mam wrażenie, że po odpaleniu jest gorzej niż na poprzednich. Jak zwiększyć przerwę na świecy?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 3 kwietnia 2019, 02:32 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 3
Moje BMW: E46
Kod silnika: M52tub28
Sorry dwa razy wysłałem.. :szok:


Ostatnio edytowano 3 kwietnia 2019, 02:47 przez H568t4f, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 813 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], Google Adsense [Bot] i 106 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL