BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 29 marca 2024, 06:40

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


W dziale proszę umieszczać tematy związane z mechaniką, elektryką i eksploatacją modeli wydanych przed 1990r.

Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.
Nie umiesz czytać, stosować się do powyższych zasad, nie będziesz mieć tematu!!


Tematy związane z modelami wytworzonymi przed 1990r. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E36] Gotowanie się M43
PostNapisane: 25 czerwca 2018, 16:02 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 2
Moje BMW: E36
Kod silnika: M43
Witam wszystkich forumowiczów,

Od dłuższego czasu mam problem z gotującym się autem. Dwóch różnych mechaników nie potrafiło zdiagnozować problemu, następuje on podczas 5min postoju lub przy jeździe 80km/h z ustawionym nawiewem na zimne powietrze, przy zmianie na ciepłe ponownie spada.
E36, M43 1.6, sedan, bez LPG, nie była katowana ani przegrzana wcześniej.
Uszczelka głowicy jest ok, nic nie przedostaje się do układu chłodzenia, nie ma nagaru na korku itp
Układ był odpowietrzany i sprawdzany na obecność CO2
Wymienione na nowe:
- chłodnica
- węże do / z silnika
- pompa wody
- wiskoza

Wczoraj wyjąłem termostat, we wrzącej wodzie 'bolec' wysunął się na ok 3mm, w zimnej już nie cofnął się, nie wiem czy tak on działa. Dziś spróbowałem jazdy bez niego, ten sam problem. Na światłach płyn zaczął się gotować, po ustawieniu nawiewu ciepłe + szyby temperatura wróciła do normy. Podczas jazdy 80-85km/h temperatura znów rosła przy nawiewie na zimne.

Na postoju przy próbie zagotowania na zimnym nawiewie temperatura rośnie przy obrotach 2200-2500, chłodnica jest letnia z lewej strony, lewy wąż idący z dołu do/z silnika jest letni, wydaje się 'pusty'. Prawa strona chłodnicy gorąca jak i twardy wąż idący do/z silnika. Temperatura i ciśnienie rosło do momentu wyskoczenia dolnego węża z elektrozaworu nagrzewnicy.

Zdrowy układ dostarcza gorącą wodę do chłodnicy z prawej strony a wypuszcza letnią z lewej?
Dlaczego temperatura i ciśnienie tak rośnie przy zimnym nawiewie?
Czy wyżej opisany termostat jest sprawny?
Czy macie jakieś sugestię?

Z góry dziękuje za pomocne info


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Gotowanie się M43
PostNapisane: 25 czerwca 2018, 21:47 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 32
Posty: 211
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka
Moje BMW: e36 touring
Kod silnika: mm52b20
Wymień termostat. Nie jest drogi a będziesz mieć pewność.
Trafiłem już takie które w garnku niby działały, a w silniku już nie.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Gotowanie się M43
PostNapisane: 28 czerwca 2018, 11:28 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 35
Posty: 632
Lokalizacja: Mielec
Moje BMW: E38 740i 5gang/E36/
Kod silnika: M60B40/M43/M52
Tak jak Kolega wyżej wymień ten termostat ,do tego korek chłodnicy tylko oryginał, zamienniki sobie daruj bo często nie puszczają ciśnienia już lepiej kupić ori używkę na szrocie.
Pompę wody kupiłeś nową? z metalowym wirnikiem czy plastikowym ,jak z plastikiem to czy nie upuściłeś ją przy montażu ?
A i prawidłowe odpowietrzenie układu to podstawa bmw same się nie odpowietrzają.

Ps. W Twoim opisie jest pewna nieścisłość ,termostat w m43 jest zabudowany z króćcu wiec wyszarpując go już go nie włożysz a nowy dostępny jest tylko z króćcem. Markowy termostat nie jest wcale taki tani :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Gotowanie się M43
PostNapisane: 28 czerwca 2018, 19:50 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 2
Moje BMW: E36
Kod silnika: M43
Panowie dziękuję za odpowiedź,
Pompa była nowa, valeo z metalowym wirnikiem z tego co pamiętam.
Termostat który wyjąłem to Vernet 95*, bez problemu wyszedł z plastikowej fajki przekręcając, nie powinno być problemu z ponownym włożeniem, czy to znaczy że miałem niewłaściwy termostat?

Spróbuję z innym korkiem, najgorsze jest to ze na starej chlodnicy, wisku i pompie auto grzało się tak jak na nowych.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Gotowanie się M43
PostNapisane: 28 czerwca 2018, 21:50 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 32
Posty: 211
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka
Moje BMW: e36 touring
Kod silnika: mm52b20
Może się nie otwiera termostat i wiele by to wyjaśniało. Kup nowy termostat taki jak powinien być. Ewentualnie w drodze wyjątku spróbuj bez termostatu skoro możesz go wyjąć z obudowy.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Gotowanie się M43
PostNapisane: 30 lipca 2018, 22:17 
Offline
Forumowicz

Posty: 205
Moje BMW: e46 318 Touring
Kod silnika: M43TUB19
W tym silniku jazda bez termostatu to gwarancja wariowania temperatury. Jak nie pasuje do obudowy - to samo. Już lepiej z uszkodzonym (ale szczelnym w sensie obudowy) się zachowuje. Wentylator ok?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL