BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 28 marca 2024, 21:17

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


W dziale proszę umieszczać tematy związane z mechaniką, elektryką i eksploatacją modeli wydanych przed 1990r.

Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.
Nie umiesz czytać, stosować się do powyższych zasad, nie będziesz mieć tematu!!


Tematy związane z modelami wytworzonymi przed 1990r. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E36] Klimatyzacja nie działa, wentylator nie kręci
PostNapisane: 1 maja 2018, 09:31 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 205
Lokalizacja: Machu Picchu
Moje BMW: E36 328
Kod silnika: M52B28
Witam.

Problem jest taki, że włączam klimę przyciskiem śnieżki, ustawiam pokrętłem na zimne powietrze, ustawiam temperaturę na 16C i wieje takie samo powietrze jak bez włączonej "śnieżki" a czasami wydaje mi się nawet jakby minimalnie cieplejsze powietrze leciało ale może to jest placebo. Nie widziałem nigdy aby wentylator od klimy tuż przed chłodnicą kręcił się kiedykolwiek. Czy wraz z włączoną klimą powinien on się też załączać czy tylko w razie gdy klima jest włączona i wentylator chłodnicy za chłodnicą nie wyrabia/temperatura otoczenia jest zbyt wysoka? Od czego zacząć? Nabić klimę czy to może jest spowodowane nie kręcącym się wentylatorem i wymaga sprawdzenia? Czy może on się nie kręcić dlatego, że nie ma freonu?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E36] Klimatyzacja nie działa, wentylator nie kręci
PostNapisane: 1 maja 2018, 09:52 
Online
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23072
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
Kolego sprawdź wszystko pokolei począwszy od sprawdzenia czynnika ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Klimatyzacja nie działa, wentylator nie kręci
PostNapisane: 1 maja 2018, 11:02 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 205
Lokalizacja: Machu Picchu
Moje BMW: E36 328
Kod silnika: M52B28
Czujnika masz na myśli? Jakiego czujnika? Jaka jest kolejność sprawdzania i rozwiązywania problemów z klimą?

Wytłumaczy mi ktoś łopatologicznie po co jest pokrętło zimno/ciepło skoro temperaturę ustawiam na panelu? Nie kumam jaki to ma cel...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E36] Klimatyzacja nie działa, wentylator nie kręci
PostNapisane: 1 maja 2018, 12:43 
Online
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23072
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
Czynnika nie czujnika ;)


Podjedź gdzieś gdzie napełniają klimatyzację niech Ci sprawdzą ile jest czynnika i szczelność układu :) tylko nie do namiotu pod hipermarketem ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Klimatyzacja nie działa, wentylator nie kręci
PostNapisane: 1 maja 2018, 12:46 
Offline
Częsty bywalec

Wiek: 37
Posty: 808
Lokalizacja: ŁDZ
Moje BMW: E46
Kod silnika: N42
Kolega pisząc czynnik miał na myśli gaz którym wypełniasz układ, być może jest go mało i sprężarka sie nie załącza, powodów może być bardzo dużo, aczkolwiek proponuję udać się do dobrego serwisu klimatyzacji.

_________________
"Czytaj, ucz się, bez tego jesteś słaby, dziś masz wiedzę albo jesteś sterowany..."

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Klimatyzacja nie działa, wentylator nie kręci
PostNapisane: 2 maja 2018, 10:30 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 205
Lokalizacja: Machu Picchu
Moje BMW: E36 328
Kod silnika: M52B28
Dziękuję za pomoc. W takim razie udam się po nabicie klimy i zobaczę czy to coś da. Mam nadzieję, że to jest to... może mam zwidy jakieś ale jak włączam klimę to wydaje mi się, że przez chwilę słyszę sprężarkę.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E36] Klimatyzacja nie działa, wentylator nie kręci
PostNapisane: 2 maja 2018, 11:36 
Online
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23072
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
Niech sprawdzą szczelność bo nabić żeby uciekło to nie problem ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Klimatyzacja nie działa, wentylator nie kręci
PostNapisane: 2 maja 2018, 11:37 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 205
Lokalizacja: Machu Picchu
Moje BMW: E36 328
Kod silnika: M52B28
Tak tak. Rozmawiałem już z mechanikiem i poprosiłem o sprawdzenie szczelności, nabicie i być może odgrzybić jak będzie trzeba.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E36] Klimatyzacja nie działa, wentylator nie kręci
PostNapisane: 5 maja 2018, 02:33 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 205
Lokalizacja: Machu Picchu
Moje BMW: E36 328
Kod silnika: M52B28
A co z tym pokrętłem ciepło/zimno? Jaki jest tego cel skoro wybieram temperaturę w stopniach C na panelu nawiewu?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E36] Klimatyzacja nie działa, wentylator nie kręci
PostNapisane: 5 maja 2018, 12:32 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 883
Lokalizacja: Białystok
Moje BMW: E36
Kod silnika: M52B25
Wybierasz czy z srodkowych kratek chcesz miec samo zimno, samo cieplo czy na srodku mieszanie. W kazdym bmw to jest bo przez srodkowe kratki leci swieze powietrze z zewnatrz


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Klimatyzacja nie działa, wentylator nie kręci
PostNapisane: 7 maja 2018, 09:28 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 205
Lokalizacja: Machu Picchu
Moje BMW: E36 328
Kod silnika: M52B28
Dziękuję. Rozumiem, że to tyczy się tylko i wyłącznie tej środkowej kratki, a nie wszystkich? Te wszystkie inne wloty na nogi, szybę i po boku i po stronie pasażera to z panelu są sterowane, tak?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E36] Klimatyzacja nie działa, wentylator nie kręci
PostNapisane: 7 maja 2018, 22:20 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 883
Lokalizacja: Białystok
Moje BMW: E36
Kod silnika: M52B25
Wszystkie srodkowe


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Klimatyzacja nie działa, wentylator nie kręci
PostNapisane: 7 maja 2018, 22:28 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 205
Lokalizacja: Machu Picchu
Moje BMW: E36 328
Kod silnika: M52B28
Nie rozumiem już o czym piszesz... masz na myśli środkowe te 4 co są; z lewej nad pokrętłem świateł, po środku z pokrętłem zimno/ciepło i dwa na schowku u pasażera? Jaki w takim razie jest sens klimy w tym aucie skoro ustawiam pokrętłem zimno i wieje mi ciepłym powietrzem bo na zewnątrz jest gorąco a nie 16C minimum, które mam na wyświetlaczu? Co mi dają ustawienia temperatury na panelu sterowania nawiewem w takim razie i dlaczego jak ustawię pokrętło na ciepło to leci mi ciepło mimo, że na zewnątrz była zima?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E36] Klimatyzacja nie działa, wentylator nie kręci
PostNapisane: 10 czerwca 2018, 16:46 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 205
Lokalizacja: Machu Picchu
Moje BMW: E36 328
Kod silnika: M52B28
Oddałem autko do nabicia klimy i sprawdzenia szczelności i była szczelna, nabite z 300 do pełnych 800 gram ale klima nadal nie działa. Według niego na 99% to czujnik temperatury wody od klimy. Mówi, że są dwa czujniki od wody. INPA pokazuje błąd "water valve right" . Przejście na kablach jest wszędzie ale przekaźnik nie cyka i prąd na kompresor nie dochodzi mimo, że na sucho pod aku 12V dostaje i startuje.

Czy to chodzi o czujnik nr. 10 z linku poniżej? Jakiej marki czujnik kupić?
http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts ... Id=17_0959


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E36] Klimatyzacja nie działa, wentylator nie kręci
PostNapisane: 10 czerwca 2018, 18:03 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 883
Lokalizacja: Białystok
Moje BMW: E36
Kod silnika: M52B25
Blad water valve right to blad prawego elektrozaworu ogrzewania, czyli strona pasazera, pewnie przepalila sie cewka, i zawor sie nie zamyka czyli caly czas grzeje (tak samo jak sie odepnie wtyczke elektrozawory sa wtedy na max otwarte), do wymiany elektrozawory.

Czujnik nr 10 z linku jest tylko po to ze jakby nie wyrabialo wisko a silnik zaczynal sie przegrzewac to ma sie wlaczyc wentylator elektryczny na 1 lub drugi bieg w zaleznosci jaka jest temperatura na chlodnicy, to jest zwykly termo przelacznik. Nie ma wplywu na dzialanie klimatyzacji.

Szukaj czy wogole wychodzi sygnal z klimatronica na kompresor i wentylator. Jeszcze jak sie nie zapina kompresor i wentylator to sprawdz czujnik cisnienia czynnika klimatyzacji przy osuszaczu (przy lampie i zbiorniczku plynu do spryskiwaczy)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Klimatyzacja nie działa, wentylator nie kręci
PostNapisane: 10 czerwca 2018, 22:46 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 205
Lokalizacja: Machu Picchu
Moje BMW: E36 328
Kod silnika: M52B28
Przez błąd water valve right mam rozumieć, że z prawej strony u pasażera nie będzie działać klima jak nie wymienię tego elektrozaworu? Bo jak steruje pokrętłem niebieski/czerwony to z każdej kratki leci takie samo powietrze, o ile są w pozycji 1. Czy ten elektrozawór ma coś wspólnego z klimą w ogóle? Wiem, że mam taki błąd od dawna, do tego mechanik mi mówił teraz, że jeden sensor wody do wymiany i prawdopodobnie to przez to klima nie chodzi i że jest on w chłodnicy, albo przez zepsuty przycisk klimy na panelu. Trochę elektroniki sprawdzał i wg. niego to przez to. Jak wspomniał o tym, że są dwa czujniki wody prawy i lewy to od razu przypomniał mi się ten błąd water valve right i powiązałem obie rzeczy.

Zastanawiam się tylko co ma czujnik wody do klimy. Problemów z temperaturą silnika nie miałem nigdy. Stopniowo się nagrzewa do pionu. Zewnętrzny wentylator od klimy nie widziałem żeby kiedykolwiek się kręcił i pomagał temu przed silnikiem.

W ogóle nadal nie rozumiem tego głupawego panelu. Po co mi on jak pokrętłem mogę wybierać czy chce zimno czy ciepło a te temperaturki na wyświetlaczu to nie zauważyłem żeby jakiś wpływ miały na temperaturę powietrza z nawiewu, tylko prędkość dmuchania tam ustawiam... jak mam na 16C i czerwone na pokrętle to leci na pewno cieplejsze powietrze niż 16. Wręcz gorące leci wtedy. Jak dam pokrętło na niebieskie to leci zimniejsze ale chyba takie samo jakie jest na zewnątrz bo też wątpię aby ten ciepły podmuch miał tylko 16C. Temperatura na zewnątrz była 25C.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E36] Klimatyzacja nie działa, wentylator nie kręci
PostNapisane: 17 czerwca 2018, 17:41 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 205
Lokalizacja: Machu Picchu
Moje BMW: E36 328
Kod silnika: M52B28
Odświeżam.
Błąd valve right zostawmy na chwilę bo nie wiem czy to w ogóle ma coś wspólnego z klimą.

Mechanik nadal twierdzi, że to musi być czujnik nr 10 albo 13 a Wy panowie piszecie, że bynajmniej nr 10 nie ma z tym nic wspólnego. Wentylatora nr 1 zaraz przed chłodnica stojąc przed silnikiem nigdy nie widziałem żeby chodził tak czy siak. Kompresor nie chodzi. Mechanik twierdzi, że albo kompresor do wymiany, albo czujnik uniemożliwia działanie klimy albo sam panel i przycisk klimy na nim jest zwalony. Zastanawiam się czy czasem cały panel nie jest walnięty skoro temperatury na panelu nie mają nic wspólnego z temperaturą powietrza wychodzącą z nawiewów środkowych. 3 opcje według niego. Zaleca wymianę czujnika nr. 10 albo 13 bo jest najtaniej i najłatwiej.

Co sądzicie o tym?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E36] Klimatyzacja nie działa, wentylator nie kręci
PostNapisane: 17 czerwca 2018, 19:02 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 31
Posty: 365
Lokalizacja: Świnoujście
Moje BMW: e36 323i/e39 523iA
Kod silnika: M52B25
Żaden z tych czujników nie ma nic do klimatyzacji. Jeden alarmuje o niskim poziomie cieczy chłodzącej a drugi uruchamia wentylator elektryczny gdy wisko nie wyrabia.

Za to czujnik nr 2 z tego: http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts ... Id=64_0163 schematu to czujnik ciśnienia układu klimatyzacji. Aby go aprawdzić odpinasz wtyczkę (4. piny) i zwierasz piny po przekątnej. W jednej kombinacji załączy się wentylator elektryczny, natomiast w drugiej powinnien się załączyć elektrozawór sprzęgła sprężarki klimatyzacji. Jeśli się załącza to czujnik jest walnięty, jeśli nie to problem leży w wiązce lub w samym sprzęgiełku.

A wentylator prawdopodobnie jak większość jest po prostu uszkodzony. Mimo to klima powinna chłodzić (aczkolwiek praca klimy z niesprawnym wentylatorem jest szkodliwa dla układu).


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Klimatyzacja nie działa, wentylator nie kręci
PostNapisane: 18 czerwca 2018, 11:20 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 205
Lokalizacja: Machu Picchu
Moje BMW: E36 328
Kod silnika: M52B28
Dziękuję za pomoc. Poniżej cytuję co mi mechanik odpisał.

Sprzęgło w aucie jest praktycznie nowe, wymieniane w grudniu. Dwumas podobno był w dobrym stanie przy wymianie sprzęgła (inny mechanik się tym zajmował) i nie został wymieniony. Klima miała nabite 300g prsy napełnianiu a więc szczelny system jest i raczej to nie jest wina dwumasu. Teraz i tak nie sprawdzę samemu nic raczej bo mechanik spuścił cały czynnik i upiera się żeby kupić jeden z tych czujników wody, najlepiej od górnego zacząć, który jest podłączony do wentylatora elektrycznego.

Cytuj:
Czujnik od klimy (nr 2 z linku powyżej) sprawdzałem i nie ma żadnego błędu więc jest ok. Wedlug schematu ten czujnik od wody ma dawać sygnał na klimę więc wymienimy to i zobaczymy. Zapomniałem chyba sprawdzić jeszcze.czy Ci wiatrak do klimy.chodzi bo jak on nie chodzi to też nie puści kompresora.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E36] Klimatyzacja nie działa, wentylator nie kręci
PostNapisane: 18 czerwca 2018, 15:13 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 31
Posty: 365
Lokalizacja: Świnoujście
Moje BMW: e36 323i/e39 523iA
Kod silnika: M52B25
Radziłbym zmienić mechanika.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL