BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 16 maja 2024, 11:59

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


W dziale proszę umieszczać tematy związane z mechaniką, elektryką i eksploatacją modeli wydanych przed 1990r.

Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.
Nie umiesz czytać, stosować się do powyższych zasad, nie będziesz mieć tematu!!


Tematy związane z modelami wytworzonymi przed 1990r. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [e36] Zakmnięty termostat a odpowietrznie
PostNapisane: 14 marca 2016, 12:18 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 4
Moje BMW: e36
Kod silnika: M43B16
Witam. Niedawno w moim aucie wymieniałem uszczelkę pod głowicą. Głowica została sprawdzona i splanowana. Nie wymieniałem termostatu i pompy. Mechanik poskładał cały silnik i stwierdził że wszystko jest ok, za wyjątkiem termostatu, który nie otwierał się, przez co temperatura silnika po kilku dobrych minutach pracy uciekała za połowę skali. Postanowiłem sam wymienić termostat. Po wymianie oczywiście próbowałem odpowietrzyć układ. Tu jednak napotykam problem. Po rozgrzaniu silnika, nowy (sprawdzony w kuchni ;) ) termostat również się nie otwiera przez co nie mogę jej do końca odpowietrzyć, a temperatura nadal idzie za połowę. Padło też podejrzenie na Visco. Jednak dla testów założyłem zaspawane, więc o niewydolności wiatraka nie może być mowy. Co poradzicie?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Zakmnięty termostat a odpowietrznie
PostNapisane: 14 marca 2016, 17:27 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 883
Lokalizacja: Białystok
Moje BMW: E36
Kod silnika: M52B25
Jak odpowietrzales? Przy zalewaniu plynu powinienes odkrecic odpowietrznik zeby powietrze bylo wypychane. Pozniej jak juz poleci plyn przez odpowietrznik to go zakrecasz i zakrecasz korek wlewu, odpalasz silnik i co chwile luzujesz odpowietrznik. Oda czasu do czasu przytrzymujesz 2k rpm na zakreconym odpowietrzniku, pozniej znow odkrecasz i tak do momentu az bedzie leciec sam plyn. W termostacie w silniku m43 jest malutki zaworek (kuleczka) ktory wlasnie puszcza powietrze zeby odpowietrzyc nawet bez otwarcia termostatu. Choc jeszcze raz odpowietrzyc po nagrzaniu az waz powrotny z chlodnicy bedzie goracy, ten silnik ma termostat 95 stopni, wiec ciezko to nagrzac do takiej temperatury i wymaga to czasu, mimo ze jest juz pion to nie oznacza to ze termostat sie otworzyl.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Zakmnięty termostat a odpowietrznie
PostNapisane: 14 marca 2016, 20:28 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 525
Lokalizacja: DZA/DW
Moje BMW: e46 316ti
Kod silnika: n42b18
Przy odpowietrzaniu można się wspomóc poprzez uciskanie dolnego węża. Wypchniesz powietrze przez ten mały otworek w termostacie i po kłopocie. Nie zalewaj zbiorniczka do końca bo płyn się waha przy tym sposobie. Wskazówka w pionie oznacza minimum 75 stopni Celsiusza.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [e36] Zakmnięty termostat a odpowietrznie
PostNapisane: 14 marca 2016, 21:37 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 4
Moje BMW: e36
Kod silnika: M43B16
Siedzę już przy tym 3ci dzień. Z odpowietrznika płyn leci ciurkiem (brak bąbelków). Termostat nie chce się otworzyć nawet jak wskazówka zbliża się do czerwonego pola. Podniesienia przodu auta może pomóc?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Zakmnięty termostat a odpowietrznie
PostNapisane: 15 marca 2016, 12:26 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 525
Lokalizacja: DZA/DW
Moje BMW: e46 316ti
Kod silnika: n42b18
Zlej cały płyn. Do układu chłodzenia wchodzi chyba 6,5 litra jeżeli masz klimatyzację (większa chłodnica), nie zalejesz takiej ilości bo zawsze coś w bloku zostanie. Potem odkręcasz korek i odpowietrznik. Nalewasz płyn do 1/2 pojemności zbiorniczka i ugniatasz dolny wąż chłodnicy. Płyn zacznie znikać ze zbiorniczka i będziesz słyszał kulkę w termostacie. Dolewasz i kontrolujesz stan. Nieraz jest tak, że płyn znika a po odkręceniu odpowietrznika nagle się pojawi. Trzeba odpowiednio dawkować płyn i operować odpowietrznikiem. Wkręcasz odpowietrznik i korek, gdy stan płynu nie będzie chciał się zmieniać. Potem odpalasz i ustawiasz ogrzewanie na 100% plus dmuchawę na 100%. Jak auto będzie się nagrzewało to popuszczasz odpowietrznik i kontrolujesz stan aby płyn nie uciekł ze zbiorniczka. Można auto gasić jak coś będzie nie tak lub trzeba będzie dolać płynu. Podniesienie auta może lekko wspomóc odpowietrzania ale nie jest konieczne przy sprawnym/szczelnym układzie. Problemem może być korek chłodnicy, jak się nie otwiera to auto się zagotuje.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [e36] Zakmnięty termostat a odpowietrznie
PostNapisane: 15 marca 2016, 23:14 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 4
Moje BMW: e36
Kod silnika: M43B16
Zauważyłem, że mam nieszczelny korek wlewu płynu tzn. gdy uciskam górnego węża słychać delikatnie syczenie spod korka. To może być przyczyną że termostat nie chce się otworzyć? Może ciśnienie w układzie ucieka poprzez ten korek i pompa nie wyrabia?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Zakmnięty termostat a odpowietrznie
PostNapisane: 17 marca 2016, 16:04 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 4
Moje BMW: e36
Kod silnika: M43B16
Zlałem cały płyn, wyjąłem termostat i wkreciłem sam plastikowy króciec, czyli duży obieg ciągle. Sytuacja bez zmian, co ciekawsze dolny wąż nadal się nie nagrzewa... Pomocy panowie, bo opadam z sił


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL