BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 4 czerwca 2024, 22:58

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


W dziale proszę umieszczać tematy związane z mechaniką, elektryką i eksploatacją modeli wydanych przed 1990r.

Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.
Nie umiesz czytać, stosować się do powyższych zasad, nie będziesz mieć tematu!!


Tematy związane z modelami wytworzonymi przed 1990r. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [e36] Wyciek płynu chłodniczego już nie, ale twarde węże...
PostNapisane: 21 stycznia 2014, 18:42 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 21
Moje BMW: e36
Witam.
Mam ostatnio taki problem (w silniku 1.8 m43 98r.) , a mianowicie od jakiegoś czasu ubywa mi płynu. Widząc mokrą chłodnice z prawej strony i ślady mniej więcej w tym miejscu pod autem wymieniłem ją szybko. A tu psikus, dalej to samo. Płyn dalej w garażu na posadzce... :/
Zajrzałem pod auto i mokro, ale nie widać dokładnie źródła. Na mechanice się tak bardzo nie znam i nie wiem skąd może tu cieknąć. Myślałem, że z pompy ale jeśli dobrze ją lokalizuje rozumiem, że to na ostatnim zdjęciu "za" kołem pasowym z gwintem; nie wygląda jakby z niej ciekło.
Załączam poniżej zdjęcia może ktoś coś podpowie, a mam taką nadzieję. Nie wiem co tu z tym robić za co się brać.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Ostatnio edytowano 1 lutego 2014, 09:43 przez xxxander3000, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Wyciek płynu chłodniczego (m43) skąd ..?
PostNapisane: 21 stycznia 2014, 19:33 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 40
Posty: 1642
Lokalizacja: Włocławek
Moje BMW: e46
Kod silnika: m52tub25
Umyj przód silnika, bo masz zawalony olejem i ciężko określić skąd sączy olej, a skąd płyn
xxxander3000 napisał(a):
Myślałem, że z pompy ale jeśli dobrze ją lokalizuje rozumiem, że to na ostatnim zdjęciu "za" kołem pasowym z gwintem
Tak
Termostat też sprawdź, potrafi pęknąć, albo uszczelkę wydmuchać.

_________________
Mapa google osób z interfejsami do BMW


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Wyciek płynu chłodniczego (m43) skąd ..?
PostNapisane: 22 stycznia 2014, 07:51 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 21
Moje BMW: e36
Witam na szybko:
Przez noc pociekło i nawet sporo, na zdjęciach widać:
Na tym ostatni punkt skąd cieknie:
Obrazek

Tu zaznaczone miejsce gdzie się zbiera.
Obrazek

Tu (powiększone) chyba koło źródła bo widać tutaj płyn...
Obrazek

Tu zaznaczone miejsce gdzie się zbiera.
Obrazek

Koło termostatu sucho i z pompy wody też niby nic z resztą nie powędrowałby płyn w zaznaczone miejsce , dodam że wczoraj też tu obeserwowałem i było mokro, ale dzisiaj widać więcej płynu.

Co to chłopaki może być, skąd tutaj płyn !!??


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Wyciek płynu chłodniczego (m43) skąd ..?
PostNapisane: 22 stycznia 2014, 13:46 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 433
Lokalizacja: Grójec
Moje BMW: e 36 323
Kod silnika: m52b25
Wyjełeś termostat jest razem z plastikiem . Te plastiki pekaja ze starosci i pewnie ci cieknie po uszczelce
od obudowy rozrzadu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Wyciek płynu chłodniczego (m43) skąd ..?
PostNapisane: 22 stycznia 2014, 14:28 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 38
Posty: 3397
Lokalizacja: Kraina BMW
Kod silnika: MXXBXX
Garaż: E36 Coupe Black Bitch http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f ... 9#p1307309

FunPage E36 Coupe Black Bitch http://www.facebook.com/e36bbcosmos/
xxxander3000, obudowa termostatu do wymiany, to sam pękający plastik (prawdopodobne masz termostat razem z obudową)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [e36] Wyciek płynu chłodniczego (m43) skąd ..?
PostNapisane: 22 stycznia 2014, 18:06 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 21
Moje BMW: e36
przy obudowie termostatu nie jest mokro od płynu, jakby to stamtąd lało to by wypłukało ten tłusty syf wokoło, więc obudowa jak już mówiłem odpada.
Obrazek

Zrobiłem jeszcze fotki :
Tutaj widać to mokre, jeszcze teraz przeczyściłem, ale z tego co widziałem rano tu się zbiera i stąd ścieka, a dokładnego źródła wycieku dostrzec nie mogę bo nie ma jak.
Obrazek
Obrazek

Jak już chyba wspomniałem cieknie na zimnym na rozgrzanym przynajmniej nie widać, może dużo mniej. A teraz jak większe mrozy są to jakby większa kałuża po nocy była.

Ja już nie wiem... że też nie mogło coś ewidentnie paść, czy pompa czy ta obudowa tylko taka zagadka...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Wyciek płynu chłodniczego (m43) skąd ..?
PostNapisane: 23 stycznia 2014, 09:08 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 38
Posty: 3397
Lokalizacja: Kraina BMW
Kod silnika: MXXBXX
Garaż: E36 Coupe Black Bitch http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f ... 9#p1307309

FunPage E36 Coupe Black Bitch http://www.facebook.com/e36bbcosmos/
xxxander3000, A nie najlepiej do mechanika oddać, on wleje coś fluorescencyjnego do chłodnicy a potem sprawdzi specjalną lampą UV?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [e36] Wyciek płynu chłodniczego (m43) skąd ..?
PostNapisane: 25 stycznia 2014, 17:18 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 433
Lokalizacja: Grójec
Moje BMW: e 36 323
Kod silnika: m52b25
Jeżeli za obudowa rozrządu na wysokosci głowicy to uszczelka głowic ma dosc. Zrobił sie kanał i sadzi płyn z silnika.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Wyciek płynu chłodniczego (m43) skąd ..?
PostNapisane: 1 lutego 2014, 09:42 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 21
Moje BMW: e36
Witam, po małej przerwie. Temat wygląda teraz tak: Zalany uszczelniacz i po 2-3 dniach przestało cieknąć, niby sucho pod autem. Z tym, że jest jeszcze jedna sprawa a mianowicie twarde węże układu chłodzącego, przy wycieku też były i są nadal. Po dłuższej jeździe są znacznie twarde, po nocy też i otwierając korek wychodzi ciśnienie... Byłem w warsztacie na sprawdzeniu uszczelki pod głowicą czy nie bije do układu z silnika i wyszło, że uszczelka pod tym względem jest ok.
Gość jak zobaczył węże to powiedział, że to nie jest norma i prawdopodobnie korek jest uszkodzony. Akurat miałem drugi korek tej samej wartości (200 - zgodnie z realoem dla mojego auta) i po go wkręceniu to samo...
Chłodnice myśląc że z niej cieknie zmieniłem, nowa była bez korka. A na starej chłodnicy nie zwracałem uwagi jakie były węże choć podejrzewam, że też mogło być ciśnienie z którego to powodu ciekło tak mi się wydaje.

Już nie wiem o co kaman.... niech ktoś się ustosunkuje do tematu...
Dziwne gdyby oba moje korki były walnięte, choć mają swoje lata więc i to jest teoretycznie możliwe. Logicznie rzecz biorąc korek powinien mi upuszczać za wysokie ciśnienie w układzie jeśli dobrze rozumuję.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Wyciek płynu chłodniczego już nie, ale twarde węże...
PostNapisane: 1 lutego 2014, 10:24 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 189
Lokalizacja: Szczecin
Moje BMW: E30
Kod silnika: M40
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=144458
Ja mialem podobnie u mnie okazalo sie ze zawalony byl uklad chlodzenia tym cudownym srodkiem do jego uszczelnienia ;) po oczyszczeniu ukladu i odpowietrzeniu wszystko jest tak jak powinno . Byc moze masz zle odpowietrzony uklad ? wskazowka temp. wychodzi poza pion po dluzszej jezdzie czy nie ?

_________________
Wejdź i oceń moje BMW

Obrazek

viewtopic.php?f=6&t=137370


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Wyciek płynu chłodniczego już nie, ale twarde węże...
PostNapisane: 1 lutego 2014, 10:56 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 38
Posty: 968
Lokalizacja: Szubin koło Bydgoszczy
Moje BMW: e39
Kod silnika: m52b25
Garaż: bylo e36 316i
jest e39 523iA
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=130498
co do samych korków to bardzo ważny element powinien trzymać ciśnienie do 2 atmosfer albo i mniej zależy jaki silnik a jak się zrobi większe to jego zadaniem jest je wypuścić . A zdążą się tak że nawet nowe korki są uszkodzone nie trzymają wcale albo nie puszczają a tak wogóle to nie powinieneś mieć korka 1.4 ?

_________________
moja srebrna 523iA :)
wejdz i zabacz http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=130498
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Wyciek płynu chłodniczego już nie, ale twarde węże...
PostNapisane: 1 lutego 2014, 11:12 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 21
Moje BMW: e36
Przed wlaniem uszczelniacza, też węże były twarde, z tym, że ciekło, a teraz niby nie cieknie.
Układ odpowietrzałem, temperaturę łapie, choć w te mrozy (-10) przy mocno nastawionej dmuchawie na gorące powietrze już bardzo wolno dochodzi do pionu. Ale jak już cię nagrzeje to leci ciepło , gaz się przełącza normalnie więc chyba nie powinno być zapowietrzone. Ych z tym układem chłodzenia w BMW....
A korek po vinie wg. realoem ma być 2 bary.
Tak już myślę wziąć nowy korek kupić... bo używany, nigdy nie ma pewności czy się na padnięty nie trafi... A skoro ma upuszczać ciśnienie to wychodzi na to że korek bo po nocy garażowania ciśnienie w układzie się utrzymuje.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Wyciek płynu chłodniczego już nie, ale twarde węże...
PostNapisane: 1 lutego 2014, 12:06 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 632
Lokalizacja: Mielec
Moje BMW: E38 740i 5gang/E36/
Kod silnika: M60B40/M43/M52
Na moje oko korek to wymiany jeśli nowy to tylko z aso nie kupuj zamienników typu Febi ...ja to kupiłem straciłem tylko czas i pieniądzi po założeniu tego nowego korka po 15km rozwaliło mi weża (wcale nie puszczał cisnienie ) Finał taki korek febi 30+ nowy wąż 150 =180zł bo chciałem zaoszczedzić :zawstydzony: a nowy korek w aso 70 zł :wstyd:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Wyciek płynu chłodniczego już nie, ale twarde węże...
PostNapisane: 1 lutego 2014, 19:18 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 38
Posty: 968
Lokalizacja: Szubin koło Bydgoszczy
Moje BMW: e39
Kod silnika: m52b25
Garaż: bylo e36 316i
jest e39 523iA
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=130498
potwierdzam ja kupilem firmy meyle i węze caly czas jak flaki byly puszczal cały czas . Potem kupilem behr i jest ok

_________________
moja srebrna 523iA :)
wejdz i zabacz http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=130498
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Wyciek płynu chłodniczego już nie, ale twarde węże...
PostNapisane: 1 lutego 2014, 19:52 
Offline
Częsty bywalec

Wiek: 54
Posty: 701
Moje BMW: e39 523i Touring 99r
Kod silnika: M52TUB25
Garaż: Jestem uzależniony od garażu.
DEŁUu TICO
Jeśli chodzi o korek tego typu(do 2 atm.):
http://www.partsgeek.com/8jcgt85-bmw-52 ... m_term=BMW
i xxxander3000 masz podobny(ciśnienie puszczania może być inne) to powinien on być odpowiednio dokręcony.
Otwór ciśnieniowy sterujący otwarciem zaworu znajduje się z boku między oringami. Jeśli się go niedostatecznie dokręci, to może on wytrzymywać większe ciśnienie i stąd twarde węże.
Ja akurat mam febi od właściwie dokładnie 2lat i ok. 35tyś km. i nie mialem z nim ani ciśnieniem w układzie chłodzenia problemów(otwór w korku musi być na wysokości otworka w szyjce zbiorniczka wyrównawczego).
Wcześniejszy, oryginalny był przytkany i puszczał dopiero powyżej 3atm. i chłodnica poszła do wymiany-normalnie ją rozdymało :mad: wraz z nagrzewaniem silnika.

_________________
Skazany na BMW.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL