BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 19 kwietnia 2024, 17:24

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


W dziale proszę umieszczać tematy związane z mechaniką, elektryką i eksploatacją modeli wydanych przed 1990r.

Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.
Nie umiesz czytać, stosować się do powyższych zasad, nie będziesz mieć tematu!!


Tematy związane z modelami wytworzonymi przed 1990r. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E36] Problem z klimatyzacją
PostNapisane: 9 lipca 2010, 10:16 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 104
Moje BMW: E36
Koledzy,

Około miesiąc temu byłem w warsztacie na sprawdzeniu i napełnieniu klimatyzacji. Gościu powiedział, że jest szczelna, i że wsypał 850g czynnika, bo była zupełnie pusta. Od razu po napełnieniu nie jeździłem na klimie, bo nie było aż tak gorąco. Teraz jak ją włączę z nawiewów leci takie średnio chłodne powietrze, trochę tylko chłodniejsze niż bez klimatyzacji, nawet gdy ustawię chłodzenie na maxa. Dopiero po przynajmniej 15 minutach czuć, że powietrze zaczyna lecieć chłodniejsze, choć i tak mam wrażenie, że nie takie zimne jak powinno. Ma ktoś może jakiś pomysł, co jest nie tak? I drugie pytanie ile czynnika powinno być w układzie w E36, bo nie wiem czy 850g to prawidłowa ilość? :/

_________________
Moja bunia
Gdyby Bóg preferował przedni napęd chodzilibyśmy na rękach. ;)


Ostatnio edytowano 9 lipca 2010, 14:00 przez nestel, łącznie edytowano 3 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Problem z klimatyzacją
PostNapisane: 9 lipca 2010, 12:39 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 40
Posty: 1153
Lokalizacja: BIAŁYSTOK
Moje BMW: 530iAT
Kod silnika: M54B30
hmmm, po pierwsze to sprawdzc wtykajac na sekunde w zawory od klimy ( tam gdzie sie dobija klime) jakis ostry szpikulec i sluchaj czy zasyczy, jezeli zasyczy to uklad powinien byc szczelny, wlaczajc klime posluchaj czy zmienia sie w tym momencie praca silnika, podczas gdy wlaczasz kompresor silnik powinien zareagowac bo jest dodatkowo obciazony i to bedzie znak ze sprezarka w ogole sie zalacza. Mozesz tez w czasie jazdy sprawdzic, co sie stanie ze wskazowka ekonomizera, gdy wlaczysz klime, powinna delikatnie drgnac. Sprawdz tez, czy gdy wlaczysz klimatyzacjie stratuje i kreci Ci sie wentylator ten od strony nerek. 15 minut to powietrze wydmuchiwane ma u mnie juz 2,5 stopnia .... i jest naprawde bardzo zimno wtedy ... wiec masz cos nie tak. SPrawdz jeszcze co sie dzieje z filtrem kabinowym umieszczonym za nagrzewnica ( dostep po wymontowaniu schowka) bo ona tez ma duze znaczenie.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Problem z klimatyzacją
PostNapisane: 9 lipca 2010, 14:01 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 2469
Lokalizacja: Wisła
Moje BMW: Audi 80 B4Q VR5T
Kod silnika: AZX
850g to wystarczająco, powiedz jeszcze jaki masz silnik, i jaka klima, jeżeli jest za dużo gazu to też będzie niedobrze ale przy tej ilości powinno być ok, gdyby ktoś nabił 1kg to już by za dobrze nie chłodziła ale... zapobiegawczo załącz klime, daj na maxa nawiew, popatrz pod maske 1. czy działa wentylator 2 czy rurka ta grubsza przy kompresorze nie będzie po chwili oszroniona, jeżeli tak mniej więcej po 1-2min zacznie poprostu zamarzać, znaczy że za dużo gazu, wytwarza się za duże ciśnienie i słabo będzie chłodzić, możliwe też, że włączać się będzie stosunkowo szybko 2gi bieg wentylatora, jeżeli oczywiście wszystko w elektryce jest sprawne, i tutaj mnie właśnie to zastanawia, czy nie jest tak czasem, że jak jedziesz, to jest nadmuch zimnego powietrza, schładzasz tym samym chłodnice, ciśnienie maleje i wtedy dobrze chłodzi... najpierw wykonaj te 2 czynności które Ci podpowiedziałem, sprawdź również filter kabinowy tak jak zasugerował kolega poniżej :) na zaworek przy króćcach klimy lepiej nie naciskaj, a jak już bardzo chcesz to odsuń głowę, w stanie spoczynku jest tam 5bar, jak jest gorąco ciśnienie może nawet wzrosnąć do 11bar na postoju, więc głowy tam nie pchaj czy ucha hehehe, będziesz mokry od mieszaniny gazu z olejem ;]


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Problem z klimatyzacją
PostNapisane: 9 lipca 2010, 14:10 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 104
Moje BMW: E36
Dzięki koledzy za odpowiedzi. :) W weekend postaram się posprawdzać to o czym pisaliście i dam znać, co mi się udało ustalić.

Edit:

No więc teraz nie działa już wcale. Okazało się, że najprawdopodobniej poszedł zimering przy chłodnicy i niestety trzeba naprawiać i napełnić od nowa. :zly:

_________________
Moja bunia
Gdyby Bóg preferował przedni napęd chodzilibyśmy na rękach. ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Problem z klimatyzacją
PostNapisane: 9 kwietnia 2013, 19:47 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 536
Moje BMW: e36 320ci '95r
Kod silnika: m50b20tu
Garaż: e34 530i V8 >Bmw e36 320ci > Bmw e39 523ia> Bmw e34 525i > Audi a4 b7> Renault Laguna 3 > Bmw e61 LCI 530xd
ile powinno wchodzić czynnika do e36 m50b20 z lipca 1994r. Bo w maszynce do nabijania były dwie wartości dla przedziału z tego rocznika, 1000g albo 825g, fachman nabiłmi 825g. Ogólnie teraz jest zimno bo przy próbie klimy było około 4st C. Sprężarka co jakiś czas się rozłączała.
Jak ma być ciepło mam podjechać zobaczyć czy się załączy wentylator klimy. W którym momencie on się powinien załączyć? przy jakiej temp. otoczenia i na jakiej wartości obiegu :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Problem z klimatyzacją
PostNapisane: 9 kwietnia 2013, 20:47 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 32
Posty: 2657
Lokalizacja: Świebodzice
Moje BMW: E36 320i
Kod silnika: M50B20++
Garaż: Murowany w szeregu :P
Nabił prawidłowo 825-830g przy +10'C. WIęcej w ten układ nie wejdzie. Wentylator powinien się załączyć od razu po właczeniu klimy na pierwszy bieg, drugi bieg włączy się przy 91'C w chłodnicy

_________________
Takie tam 2.8 w sedanie<---KLIK
Mapa osób z interfejsam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Problem z klimatyzacją
PostNapisane: 9 kwietnia 2013, 20:52 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 536
Moje BMW: e36 320ci '95r
Kod silnika: m50b20tu
Garaż: e34 530i V8 >Bmw e36 320ci > Bmw e39 523ia> Bmw e34 525i > Audi a4 b7> Renault Laguna 3 > Bmw e61 LCI 530xd
No to chyba muszę jeszcze przejrzeć ten wentylator. Jazda z niechodzącym wentylatorem skutkuje zbyt dużym ciśnieniem w układzie?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Problem z klimatyzacją
PostNapisane: 10 kwietnia 2013, 17:04 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 536
Moje BMW: e36 320ci '95r
Kod silnika: m50b20tu
Garaż: e34 530i V8 >Bmw e36 320ci > Bmw e39 523ia> Bmw e34 525i > Audi a4 b7> Renault Laguna 3 > Bmw e61 LCI 530xd
coś mi się kojarzy że gość od którego kupiłem coś mi mówił o tym wentylatorze, że tam się zbiera pył i on to reanimował w taki sposób że wpakował tam WD40 i spiął na krótko na II bieg. I go tak rozruszał. Spróbuje reanimować na weekendzie. jak nie to poszukam używki bo nowe trochę kosztuje :/


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Problem z klimatyzacją
PostNapisane: 12 kwietnia 2013, 19:35 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 536
Moje BMW: e36 320ci '95r
Kod silnika: m50b20tu
Garaż: e34 530i V8 >Bmw e36 320ci > Bmw e39 523ia> Bmw e34 525i > Audi a4 b7> Renault Laguna 3 > Bmw e61 LCI 530xd
dziś zdjąłem wentylator (bez silnika itp, same skrzydełka) i popsikałem wszędzie WD-40, na początku wcale nie chciał się ruszyć, z czasem się troszkę rozbujał, aczkolwiek luźno to on nie chodzi. Załączyłem klimę i działa, fakt że było chłodno bo koło 10stopni, co chwile się wyłączał. 30s chodzi 30s nie chodzi. Chyba dlatego że jeszcze zimno :) ważne że się ruszył. Może będzie ok :padam:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Problem z klimatyzacją
PostNapisane: 12 kwietnia 2013, 21:29 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 767
Moje BMW: e46 330dTA
Kod silnika: M57
pdasiek, ile czynniku wchodzi to powinieneś mieć na takiej zielonej naklejce na pasie przednim pod maską.

pdasiek napisał(a):
ile powinno wchodzić czynnika do e36 m50b20 z lipca 1994r. Bo w maszynce do nabijania były dwie wartości dla przedziału z tego rocznika, 1000g albo 825g, fachman nabiłmi 825g.
timi-91 napisał(a):
Nabił prawidłowo 825-830g przy +10'C. WIęcej w ten układ nie wejdzie. Wentylator powinien się załączyć od razu po właczeniu klimy na pierwszy bieg, drugi bieg włączy się przy 91'C w chłodnicy


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Problem z klimatyzacją
PostNapisane: 14 kwietnia 2013, 19:03 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 536
Moje BMW: e36 320ci '95r
Kod silnika: m50b20tu
Garaż: e34 530i V8 >Bmw e36 320ci > Bmw e39 523ia> Bmw e34 525i > Audi a4 b7> Renault Laguna 3 > Bmw e61 LCI 530xd
znalazłem tabliczkę, jest napisane 1000g, jestem już umówiony na dobijanie czynnika :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Problem z klimatyzacją
PostNapisane: 14 kwietnia 2013, 19:31 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 32
Posty: 2657
Lokalizacja: Świebodzice
Moje BMW: E36 320i
Kod silnika: M50B20++
Garaż: Murowany w szeregu :P
To jaką ty masz tą klime....?? Widziałem kiedyś w e36 klime Davia i ona miała 930g ale 1000g to nie spotkałem jeszcze w e36... Tabliczka w twoim aucie powinna mieć ten numer: 64508367947 E38 ma większą nagrzewnice a wchodzi do niej 680g Podaj nr tabliczki. Nie radzę dobijać układu większą ilością czynnika bo może to się źle skończyć dla kompresora albo zaworu rozprężnego...

_________________
Takie tam 2.8 w sedanie<---KLIK
Mapa osób z interfejsam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Problem z klimatyzacją
PostNapisane: 14 kwietnia 2013, 20:52 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 536
Moje BMW: e36 320ci '95r
Kod silnika: m50b20tu
Garaż: e34 530i V8 >Bmw e36 320ci > Bmw e39 523ia> Bmw e34 525i > Audi a4 b7> Renault Laguna 3 > Bmw e61 LCI 530xd
nie wiem jaką mam ale na tabliczce jest napisane 1000g, dodam że jest to r134a w oryginale. Nawet w katalogach podawane jest że są dwa rodzaje do e36. Z tego co się orientuje to im starsze auto tym czynnika wchodziło więcej, kwestia pewnie technologii. Może jutro zrobię zdjęcie tabliczki to wstawię.
Mam osprzęt Siemensa, może też układ klimatyzacji dlatego też jest troszkę inny


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Problem z klimatyzacją
PostNapisane: 14 kwietnia 2013, 20:57 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 32
Posty: 362
Lokalizacja: Podlasie
Moje BMW: e36
Kod silnika: M50B20
Garaż: Na działce :)
Panowie a co jeśli nie mam wentylatora na przodzie? Klima będzie kulała tzn słabo dmuchać?

_________________
Przodem jeżdżą wszyscy, tyłem niewielu, bokiem nieliczni…



Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Problem z klimatyzacją
PostNapisane: 14 kwietnia 2013, 21:02 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 32
Posty: 2657
Lokalizacja: Świebodzice
Moje BMW: E36 320i
Kod silnika: M50B20++
Garaż: Murowany w szeregu :P
Proponuje bez wentylatora nie właczać klimatyzacji ze względu na to że kompresor się przegrzeje i coś Jeb%$#Nie :)

_________________
Takie tam 2.8 w sedanie<---KLIK
Mapa osób z interfejsam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Problem z klimatyzacją
PostNapisane: 14 kwietnia 2013, 21:04 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 536
Moje BMW: e36 320ci '95r
Kod silnika: m50b20tu
Garaż: e34 530i V8 >Bmw e36 320ci > Bmw e39 523ia> Bmw e34 525i > Audi a4 b7> Renault Laguna 3 > Bmw e61 LCI 530xd
ale nie masz a powinieneś mieć czy nie masz bo tak ori było (jak bodajże np w e34),
Jeśli nie masz a powinien być to w lato w korku ciśnienie skoczy Ci do 30atm i wywali najsłabszym punktem układu (w najlepszym wypadku jakiś zaworek, rurka, uszczelka, w najgorszym chłodnica, sprężarka itp)
Ogólnie w takim przypadku klimę bym włączał tylko na trasie kiedy prędkość jest > 80km/h


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Problem z klimatyzacją
PostNapisane: 14 kwietnia 2013, 23:37 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 3
Moje BMW: 525i
Z tego co ja wiem to klimy nie możesz włączać bez sprawnego wentylatora. Nawet jak jeździsz powyżej 80 km/h. Bo układ i tak Ci się rozwali. Kiedyś cos mi o tym wspominał właściciel warsztatu w którym serwisowałem sobie klimę. http://www.sobczak.net/klimatyzacja Oni się nieźle orientują w klimatyzacji więc na Twoim miejscu nie włączałbym klimy bez wiatraka.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Problem z klimatyzacją
PostNapisane: 15 kwietnia 2013, 11:41 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 32
Posty: 362
Lokalizacja: Podlasie
Moje BMW: e36
Kod silnika: M50B20
Garaż: Na działce :)
nie wiem czy był ori, czy nie, wiem że nie ma teraz :(

_________________
Przodem jeżdżą wszyscy, tyłem niewielu, bokiem nieliczni…



Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Problem z klimatyzacją
PostNapisane: 15 kwietnia 2013, 12:42 
Offline
Compact z wyboru
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 3741
Lokalizacja: Rzeszów
Moje BMW: e36 316i
Kod silnika: M43B16
Garaż: http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t ... lit=malina
Kamilekbmw napisał(a):
nie wiem czy był ori, czy nie, wiem że nie ma teraz :(

ale masz elektrowiatrak czy wisko??

bo były e36, które miały tylko elektrowiatrak od strony silnika i nie miały żadnego innego wiatraka, a klima chodzi normalnie.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Problem z klimatyzacją
PostNapisane: 15 kwietnia 2013, 15:37 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 32
Posty: 362
Lokalizacja: Podlasie
Moje BMW: e36
Kod silnika: M50B20
Garaż: Na działce :)
wisko, bo wcześniejszy właściciel wsadził od tds'a to ja zmieniałem na normalna.

_________________
Przodem jeżdżą wszyscy, tyłem niewielu, bokiem nieliczni…



Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL