BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 28 marca 2024, 19:20

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie. Możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E34] Dobór/obliczenie sprężyn do gwintu
PostNapisane: 11 maja 2016, 16:06 
Offline
Forumowicz

Wiek: 37
Posty: 151
Moje BMW: E36 compact
Kod silnika: m41b18
Witam. Kupiłem gwint wiadomo jakiej firmy do mojego e34 i jest zdecydowanie za miękko i za wysoko z przodu. Chciałbym więc wymienić sprężyny na twardsze i niższe. Mam dwie możliwości: szukać jakiś springów które będą miały odpowiednią średnicę twardość i długość - raczej marne szanse takie znaleźć. Druga opcja to zamówić sprężyny w firmie która takowe produkuje. Obdzwoniłem kilka takich firm i sprawa wygląda tak że zrobią mi daną sprężynę jak podam im: grubość drutu, średnicę, ilość zwojów, długość sprężyny nieobciążonej. Ładnie pięknie tylko jak mam określić twardość takiej sprężyny, jak przewidzieć ile się ugnie po postawieniu na koło? Domyślam się, że to trzeba jakoś obliczyć. Znalazłem w necie jakiś kalkulator sprężyn ale nie wiele mi pomógł. Może ktoś przerabiał podobny temat i może mi coś doradzi? Wiem jaka ma być długość sprężyny obciążonej(jak auto stoi na kole), średnica też wiadoma ale nie wiem jak określić twardość. Chciałbym, żeby było dość twardo ale nie zupełny beton. Ciekawi mnie ile ugina się Wam auto na markowym zawieszeniu gwintowanym gdy stoi już na kołach? Proszę o jakieś porady.
Jak chcecie mnie cisnąć, że kupiłem tatesco to przyjmę na klatę ale oprócz tego napiszcie też coś co mi pomoże:) Zakup markowego gwintu odpada. Pozdrawiam

_________________
Kiedyś...:
E34 525iA m50b25v
E36 320i m50b20nv


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E34] Dobór/obliczenie sprężyn do gwintu
PostNapisane: 15 maja 2016, 22:31 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 135
Moje BMW: E46 320d
Kod silnika: M47
przerabiałem ten temat, zamów po prostu z grubszego drutu i kilka cm krótsze i nie kombinuj, do pewnego momentu nie ma to znaczenia bo itak regulujesz gwintem,

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E34] Dobór/obliczenie sprężyn do gwintu
PostNapisane: 16 maja 2016, 18:08 
Offline
Forumowicz

Wiek: 37
Posty: 151
Moje BMW: E36 compact
Kod silnika: m41b18
chockie napisał(a):
przerabiałem ten temat, zamów po prostu z grubszego drutu i kilka cm krótsze i nie kombinuj, do pewnego momentu nie ma to znaczenia bo itak regulujesz gwintem,

Na początku chciałem właśnie tak zrobić. Jeśli chodzi o wysokość to tak jak piszesz można później wyregulować gwintem, jednak z twardością to nadal będzie loteria.
Poszperałem w necie i znalazłem twardości przednich sprężyn w gwintach do e34 i tak:
gwint bc racing 7kg/mm
gwint k-sport 12kg/mm
Różnica jak widać spora, ale nie wiem jak to się ma w praktyce. Nie chcę mieć mega betonu więc będę celował w 7-8kg/mm. Co o tym myślicie?
Poza tym znalazłem fajny kalkulator sprężyn: https://www.federnshop.com/pl/produkty/ ... zenie.html
Wystarczy wklepać kilka parametrów i wylicza nam sprężynę. Jednak nie wszystko ogarniam. Mianowicie chodzi mi o parametr "loaded spring force" czyli F2 na rysunku w linku kalkulatora. Rozumiem, że mam tu podać siłę jaka będzie działała na sprężynę gdy auto będzie opuszczone na koła czy może tą siłę trzeba wpisać w polu F1 "prestressed spring force"? Proszę zerknijcie bo nie jestem pewny czy dobrze to rozumiem.

_________________
Kiedyś...:
E34 525iA m50b25v
E36 320i m50b20nv


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E34] Dobór/obliczenie sprężyn do gwintu
PostNapisane: 16 maja 2016, 21:39 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 135
Moje BMW: E46 320d
Kod silnika: M47
ja bym celował w 12kg, e34 jest jeszcze bardziej miękka jak e46 nie wiem czy tu da się zrobić beton... chyba trzeba by zaspawać zwoje ;D

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E34] Dobór/obliczenie sprężyn do gwintu
PostNapisane: 17 maja 2016, 09:08 
Offline
Forumowicz

Wiek: 37
Posty: 151
Moje BMW: E36 compact
Kod silnika: m41b18
chockie napisał(a):
ja bym celował w 12kg, e34 jest jeszcze bardziej miękka jak e46 nie wiem czy tu da się zrobić beton... chyba trzeba by zaspawać zwoje ;D

Wydaje mi się, że to zależy właśnie od twardości sprężyny. Obawiam się, że 12kg to będzie już właśnie zupełny beton a mi zależy, żeby było twardo ale nie na beton. Gdzieś widziałem jak ktoś do gwintu homemade władował springi h&r 180/70 czyli 7kg i pisał że jest twardo ale komfortowo. Jak dla mnie paradoks:) Albo twardo albo komfortowo:)

_________________
Kiedyś...:
E34 525iA m50b25v
E36 320i m50b20nv


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E34] Dobór/obliczenie sprężyn do gwintu
PostNapisane: 17 maja 2016, 16:14 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 135
Moje BMW: E46 320d
Kod silnika: M47
Słuchaj, wkładaj i testuj, ja przewaliłem w swoim życiu już wystarczająco dużo sprężyn więc podpowiadam czego się nauczyłem ; )

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E34] Dobór/obliczenie sprężyn do gwintu
PostNapisane: 17 maja 2016, 21:31 
Offline
Forumowicz

Wiek: 37
Posty: 151
Moje BMW: E36 compact
Kod silnika: m41b18
Oki wielkie dzięki za pomoc. Jak wrzucę springi to napisze jakie efekty.

_________________
Kiedyś...:
E34 525iA m50b25v
E36 320i m50b20nv


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E34] Dobór/obliczenie sprężyn do gwintu
PostNapisane: 29 lipca 2016, 19:18 
Offline
Forumowicz

Wiek: 37
Posty: 151
Moje BMW: E36 compact
Kod silnika: m41b18
No więc przód już stoi na nowych springach. Zdecydowałem się jednak na 10kg. Policzyłem i zamówiłem. Sprężyny siadły tak jak wyliczył program :) Cambery miałem w wersji pod ori talerzyk więc je trochę przerobiłem i udało się zejść 17mm. Kilka fotek:



tatesco, cięte tatesco na przymiarkę :rotfl: , no i moja sprężynka :D
Obrazek


Części składowe. Sprężyny miały mieć średnice wewnętrzną 68 a mają 70 więc trochę owinąłem gdzie było trzeba :)
Obrazek

powinny być helpery ale nie ma :D
Obrazek

Górny talerzyk ma jakieś 25mm do spotkania z tuleją gwintowaną :D
Obrazek


Wrażenia z jazdy całkiem przyjemne :D Jest nawet twardo ale nie zupełny beton, czyli tak jak chciałem :D
Pozostało ogarnąć tył. Tam wystarczy jedynie skrócić sprężyny tak żeby otrzymać odpowiednią twardość. Na początek zrobię 10kg tak jak z przódu. Jak będzie za miękko to zawsze można jeszcze utwardzić skracając :hyhy:

_________________
Kiedyś...:
E34 525iA m50b25v
E36 320i m50b20nv


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E34] Dobór/obliczenie sprężyn do gwintu
PostNapisane: 23 stycznia 2018, 08:21 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 26
Moje BMW: E91 177KM
Kod silnika: N47B20C
jakie w koncu zamowiles sprezyny na tyl oraz w jakies firmie i jakie wrazenia z jazdy?? :) ogarniam wlasnie ta technix do e36 na tyl i szukam jakis sprezyn i nie wiem jaka twardosc szukac, ani nawet jakie sa te oryginalne zeby miec jakis odnosnik :/


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E34] Dobór/obliczenie sprężyn do gwintu
PostNapisane: 4 lutego 2018, 22:13 
Offline
Forumowicz

Wiek: 37
Posty: 151
Moje BMW: E36 compact
Kod silnika: m41b18
Witam. Nas tył nie zamawiałem, skróciłem te od gwintu wyszły chyba coś koło 12kg. Przednie springi zamawialem w "pospring", znajdziesz w wyszukiwarce. Wrażenia hmmm jak dla mnie jednak ciut ciut za twardo było jak na co dzień. Zależy co chcesz robić bo jak spasik ma być to tylko betony na tył :)

_________________
Kiedyś...:
E34 525iA m50b25v
E36 320i m50b20nv


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL