BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 25 kwietnia 2024, 16:37

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie. Możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.


Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E36] Lampy z Compacta do innych wersji nadwoziowych
PostNapisane: 6 listopada 2015, 21:15 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 11
Posty: 1287
Lokalizacja: Łańcut
Kod silnika: M54B22
Garaż: E46 320i
Siema, to mój pierwszy DIY, postaram się wyjaśnić sprawę, która do niedawna nurtowała i mnie, mianowicie: Czy możliwym jest zamontowanie lamp z wersji nadwoziowej Compact do innych wersji nadwoziowych? Oczywiście, jednak nie jest to zabieg P&P. W niniejszym DIY wyjaśnię różnicę pomiędzy lampami, co jest do przerobienia, co jest potrzebne i jak się do tego zabrać.

Część Pierwsza. Różnice w lampach Compact vs Reszta świata.

Zasadnicza różnica pomiędzy lampami to wtyczki z tyłu lamp. W normalnych lampach z E36 jest jedna okrągła (wkręcana) wtyczka męska z 4 grubymi bolcami umiejscowiona mniej więcej pośrodku lampy (patrząc z tyłu oczywiście).

Strzałka ukazuje nam tą tą wtyczkę, w takim układzie 1 pin odpowiada za masę, 2 pin odpowiada za plusa do świateł postojowych, 3 pin to plus do świateł drogowych a 3 pin to światła mijania. Obok tego widzimy 3 pinowe wejście do regulatora wysokości świateł (zdjęcie zapożyczone z forum)
Obrazek

W lampach z Compacta sprawa jest bardziej skomplikowana z naszego punktu widzenia. Otóż patrząc od tyłu na lampę widzimy co następuje:
Jedno gniazdo 2 pinowe odpowiada za światła drogowe, drugie gniazdo z oprawką odpowiada za światła mijania, 3 gniazdo to żarówka świateł postojowych a 4 gniazdo to tak jak wcześniej silniczek regulacji wysokości.

Obrazek

Część Druga czyli co jest nam niezbędne do montażu lamp.

Niezbędnymi do montażu są 2 wtyczki (lampy "długie" i "krótkie") oraz jedno gniazdo-oprawka świateł postojowych. Najłatwiej kupić kompletną wiązkę od compiego, wychodzi najtaniej i najlepiej, bowiem same wtyczki są dość ciężko dostępne, w kupowanie ich osobno to koszt dużo większy niż całej instalacji.
Wyglądają one tak:
Obrazek

Obrazek
(zdjęcia zapożyczone z portalu olx.pl)

Gniazdo- oprawka świateł postojowych to numerek 9 --> http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=CG11-EUR-01-2000-E36-BMW-316i_16&diagId=63_0284


Część Trzecia czyli jak to poskładać
Montaż tego jest dość prosty i intuicyjny. Będziemy do tego potrzebować miernika oraz (i tutaj dowolnie) taśma izolacyjna, lutownica, rurki termokurczliwe. Bierzmy nożyk do reki, ściągamy izolacje starej wtyczki (tej 4 pinowej) i zostawiając sobie odpowiednią długość kabli odcinamy 4 pinową wtyczkę. Do tej wtyczki dochodzą 4 kable które teraz mamy w ręce, jeden z nich to masa, a 3 plusy do poszczególnych świateł. W tym momencie przyda nam się druga osoba do pomocy, sadzamy ją za kierownicą i każemy czekać na polecenia. My tymczasem bierzemy miernik, wtykamy minusa do masy (standard w BMW - brązowy kabel z tych czterech) i każemy na przekręconym zapłonie włączyć światła postojowe, sprawdzamy miernikiem który kabel to postojówki, zapamiętujemy i każemy pomocnikowi włączyć analogicznie światła mijania i drogowe. Kiedy już wiemy który kabel czemu odpowiada łączymy je z nowo zakupionymi wtyczkami. W starych lampach jak i w nowych wtyczka oraz silniczek regulacji jest taki sam, więc temat odpada. Gratulacje! Właśnie ukończyłeś sprawę z elektryką, teraz wymontuj starą lampe odkręcając 4 wkręty i zamontuj nową. Jak chcemy lampy sedan > compact to sprawa analogiczna, potrzebujemy jednak wtyczki okrągłej.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Lampy z Compacta do innych wersji nadwoziowych
PostNapisane: 7 listopada 2015, 09:25 
Offline
Compact z wyboru
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 3741
Lokalizacja: Rzeszów
Moje BMW: e36 316i
Kod silnika: M43B16
Garaż: http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t ... lit=malina
ja wkładałem lampy od sedana do compacta, ori soczewka ZKW, dodam, że w moim przypadku, kolory kabli był identyczne

ogólnie nie polecam, takiego modu, bo uważam że wyczyszczone lampy z compacta świecą gorzej niż wyczyszczone lampy ZKW

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Lampy z Compacta do innych wersji nadwoziowych
PostNapisane: 7 listopada 2015, 17:47 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 11
Posty: 1287
Lokalizacja: Łańcut
Kod silnika: M54B22
Garaż: E46 320i
Cóż, w moim przypadku było trochę inaczej, jako że miałem jedną lampę do wymiany, postanowiłem że zakupie ją na allegro, zapomniałem jednak o różnicach między lampami i się okazało że to lampa z compacta, dlatego już dla kompletności dokupiłem drugą taką samą i wiązkę aby to połączyć. Temat może się przydać chociażby ze względu że takie przekładanie jest możliwe, bowiem na kilku innych forach spotkałem się z opinią że lampy są różne i nie pasują, bez żadnego wyjaśnienia co, jak i dlaczego.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Lampy z Compacta do innych wersji nadwoziowych
PostNapisane: 7 listopada 2015, 18:21 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1100
Moje BMW: pocket rocket 323ti
Kod silnika: r6 :)
Garaż: Pocket rocket 323ti vel dzikus
Smoczyca 645ci vel dziadkowóz
No i w dostac zarowke do comactowej lampy to jak wygrac w lotku. W szczecinie 10 stacji paliw i 5 marketow i nigdzie nie mieli.

_________________
323ti
Kolektor m50
Wałki s50
Lekki zamach 240mm
Hamulec 325/294mm+ pompka e84
Szpera 40% w końcu na pokładzie!
Gwint 4x kolumna
Stroker waiting.......
Jest przeciąg :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Lampy z Compacta do innych wersji nadwoziowych
PostNapisane: 7 listopada 2015, 18:42 
Offline
Compact z wyboru
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 3741
Lokalizacja: Rzeszów
Moje BMW: e36 316i
Kod silnika: M43B16
Garaż: http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t ... lit=malina
kirpek napisał(a):
No i w dostac zarowke do comactowej lampy to jak wygrac w lotku. W szczecinie 10 stacji paliw i 5 marketow i nigdzie nie mieli.

pamiętam, że na stacjach paliw rzeczywiście nie mieli, ale w marketach i motoryzacyjnych już były

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Lampy z Compacta do innych wersji nadwoziowych
PostNapisane: 7 listopada 2015, 21:54 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1100
Moje BMW: pocket rocket 323ti
Kod silnika: r6 :)
Garaż: Pocket rocket 323ti vel dzikus
Smoczyca 645ci vel dziadkowóz
No ja sie naszukałem... Wkońcu ostatnie dwie dostałem w "specjalistycznym" sklepie. A zapas z allegro zrobilem.

_________________
323ti
Kolektor m50
Wałki s50
Lekki zamach 240mm
Hamulec 325/294mm+ pompka e84
Szpera 40% w końcu na pokładzie!
Gwint 4x kolumna
Stroker waiting.......
Jest przeciąg :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 47 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL