BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 28 marca 2024, 21:43

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie. Możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.


Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [e46] Naprawa modułu ASC w M43 ‘00
PostNapisane: 22 marca 2016, 01:29 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 10
Moje BMW: e46 Touring
Kod silnika: m43b19
Witam Wszystkich,

Ze względu na fakt że forum dużo mi pomogło w poznaniu, obsłudze i modyfikacjach mojego Turaska to postanowiłem przy okazji naprawy modułu ASC zrobić mały DIY.

Poradnik starałem się zrobić krok po kroku ale wiadomo że zawsze ktoś znajdzie jakieś braki :) .
(i w takim przypadku proszę o komentarze które na pewno pozwolą „dopieścić” temat)
Oczywiście przepraszam za jakość zdjęć ale myślę że coś tam widać.

UWAGA!!! Wszystko robisz na własną odpowiedzialność! Autor nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody.

No to zaczynamy.

Pacjent: BMW e46 m43 ’00 Touring.

Co potrzebne: Klucz T30 (torx)
Klucz 6mm
Klucz E5
Klucz zaciskowy
Klej dwuskładnikowy
Silikon/guma
Lutownica
Cyna
Szeroka taśma
Wąska taśma
Ściski/ żabki
Interfejs diagnostyczny (opcjonalnie)
Piwko ale dopiero po ;)

Obrazek

Na zdjęciu nie ma kleju ani silikonu ale wieżę że każdy wie jak wygląda :) są tu też widoczne śruby które BMW użyło do mocowania obudowy filtra (T30) i mocowania modułu do pompy (E5)

1. W przypadku e46 z silnikiem m43 moduł znajduje się pod pompą hamulcową

Obrazek

Obrazek

2. Odpinamy pokrywę filtra kabinowego

Obrazek

3. Wyjmujemy Filtr

Obrazek

4. Zdejmujemy uszczelki w komorze silnika

Obrazek

5. Odpinamy listwę z przewodami silnika

Obrazek

6. Odkręcamy cztery śruby T30 w obudowie filtra i ją wyjmujemy.

Obrazek

7. Odpinamy spinki od przesłony pompy i modułu.

Obrazek

Obrazek

8. Odkręcamy obejmę na rurce od wspomagania hamulców (u mnie klucz 6mm)

Obrazek

9. Wyjmujemy przesłonę pompy (trzeba się trochę po gimnastykować ale daje się ją wyjąć)

Obrazek

Obrazek

10. Teraz moduł ASC mamy dostępny jak na dłoni (moduł na zdjęciu jest już po naprawie bo zdjęcia zacząłem robić od końca :) )

Obrazek

11. Odpinamy wtyczkę i odkręcamy cztery śruby E5 na module (do jednej śruby jest słaby dostęp więc stąd potrzebny mi był klucz zaciskowy)

Obrazek

12. Następnie zdejmujemy moduł z pompy (po zdjęciu wygląda on tak)

Obrazek

13. Moduł po wyjęciu wygląda tak.

Obrazek

Obrazek

14. Moduł od spodu zaklejamy szeroką taśmą aby nam się nie pobrudził.

Obrazek

15. I teraz zaczyna się najtrudniejsze a mianowicie otwarcie modułu. Ja nożykiem nadcinałem kilkukrotnie po linii łączenia przykrywki z modułem

Obrazek

Obrazek

16. Po kilkukrotnym nacięciu używając noża który możecie pewnie złapać (bo czynność którą będziemy musieli wykonać wymaga odpowiedniej siły ale i delikatności) podważamy pokrywkę jednocześnie wciskając nóż do środka (ale róbcie to ostrożnie żeby nóż nie wszedł za głęboko aby nie uszkodzić elektroniki) zaczynając od jednego z rogów.

Obrazek

Obrazek

17. Gdy już mamy otwarty moduł to musimy prze lutować piny zaznaczone na zdjęciu.

Obrazek

Obrazek

18. Teraz pozostaje nam złożenie i sklejenie modułu. Ja użyłem kleju dwuskładnikowego.

Obrazek

Obrazek

19. Po sklejeniu wygląda to mniej więcej tak

Obrazek

Ale żeby mieć pewność to ja użyłem silikonu do „uszczelnienia” modułu (użyłem taśmy żeby silikon nie rozszedł się po całym module)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jako że nie miałem czarnego silikonu to postanowiłem użyć czarnej izolacji żeby naprawa nie raziła w oczy :)

Obrazek

20. Teraz pozostaje nam już tylko wszystko poskładać czyli wykonujemy czynności od punktu 12 do punktu 2.

21. Jak już mamy wszystko poskładane to pozostaje nam jeszcze usunięcie błędu w INPA (nie będę tego opisywał bo są inne tematy o tym mówiące). Ja posiadam interfejs więc nie szukałem innego sposobu na wyczyszczenie błędów ale pewnie da się to zrobić odłączając klemę ma „jakiś” czas (tutaj proszę o podpowiedź bardziej doświadczonych kolegów z forum)

22. I teraz przychodzi czas na piwko i cieszenie się brakiem choinki na zegarach :beer: 

Mi ta operacja pomogła ale jeśli nie będzie efektów to pozostaje nam wymiana modułu co dzięki punktom od 2 do 12 jesteście już w stanie zrobić sami 

Mam nadzieję że powyższy DIY się komuś przyda i pomoże w samodzielnym naprawianiu swojej Beemeczki.

Pozdrawiam
Tomek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Naprawa modułu ASC w M43 ‘00
PostNapisane: 23 marca 2016, 12:42 
Offline
Specjalista

Posty: 2693
Lokalizacja: Racibórz(śląsk)
Moje BMW: Vectra B
Kod silnika: X20XEV
W większości E46 moduł znajduje się pod pompą hamulcową.

Jakie błędy miałeś u siebie przed naprawą?

_________________
Jeśli udzielam się w temacie, to proszę nie pisać mi PW. Lepiej problem rozwiązać w danym temacie. Może przydać się jeszcze komuś innemu w przyszłości


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [e46] Naprawa modułu ASC w M43 ‘00
PostNapisane: 29 marca 2016, 13:50 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 10
Moje BMW: e46 Touring
Kod silnika: m43b19
Inpa gdy chciałem się połączyć z ASC pokazywała komunikat (niestety nie pamiętam go dokładnie) że nie może połączyć się z modułem, że jest zajęty lub uszkodzony i nie przechodził do ekranu obsługi modułu więc nie jestem w stanie podać konkretnego nr błędu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Naprawa modułu ASC w M43 ‘00
PostNapisane: 31 marca 2016, 07:27 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 165
Moje BMW: E39
Kod silnika: M62B44
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f ... 11&start=0
zzzCroWzzz, a ABS ci działał?
Mam e46 318Ci 01' z M43 i świeci się kontrolka asc na desce. ale mimo to ABS działa normalnie :szok:
Sprawdzone wielokrotnie zimą oraz niedawno przy awaryjnym hamowaniu na suchym asfalcie i ABS działa normalnie, ale ASC nie daje oznak życia. Czy to może być wina tego sterownika? bo czujniki abs zakładam, że są sprawne skoro ABS działa.

_________________
Moja 540iA


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Naprawa modułu ASC w M43 ‘00
PostNapisane: 31 marca 2016, 07:55 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 10
Moje BMW: e46 Touring
Kod silnika: m43b19
ABS i ASC po naprawie działa jak na razie bez zarzutu (a przejechałem już ok 700km)
Nie zagłębiałem się w temat pod tym kątem jako że u mnie paliło się jedno i drugie więc może jeszcze ktoś mądrzejszy się wypowie w tej kwestji. Myślę że moduł może być winny ale osobiście zanim bym się zabrał za rozcinanie modułu sprawdziłbym jednak czujniki.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Naprawa modułu ASC w M43 ‘00
PostNapisane: 31 marca 2016, 12:10 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 165
Moje BMW: E39
Kod silnika: M62B44
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f ... 11&start=0
No wlasnie dziwna sprawa z tym moim asc. W e39 też tak miałem że ABS był a asc nie jak zapomniałem podpiąć linki od przepustnicy asc i był błąd przepustnicy asc. W m43 nie ma przepustnicy asc ani żadnej przystawki w przepustnicy więc albo to wadliwy czujnik położenia przepustnicy albo coś innego.
A tak poza tym jak działa asc w m43? W m62 hamulce przyhamowuja koło które się ślizga i przepustnica asc dławi silnik żeby zmniejszyć moc przenoszona na koła. A w m43? Hamulce dohamowuja slizgajace się koło i nie potrzeba dlawic silnika bo i tak ma mało mocy?

_________________
Moja 540iA


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL