BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 29 marca 2024, 13:06

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie. Możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.


Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E46] Naprawa ogrzewania szyby tylnej
PostNapisane: 14 grudnia 2009, 13:16 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 43
Posty: 208
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moje BMW: E46, Sedan
Kod silnika: M47
Jako, że robi się zimno postanowiłem naprawić niedziałające u mnie ogrzewanie szyby tylnej w E46 sedan (w coupe z tego co wiem rozmieszczenie elementów jest identyczne - mogą być różnice w kolorach kabli).
Na końcu postu przedstawię rozmieszczenie poszczególnych elementów w innych rodzajach E46 (te których jestem pewien).

Zacząłem oczywiście od sprawdzenia bezpiecznika nr 68 oraz na wszelki wypadek sprawdziłem, czy dochodzi prąd z akumulatora do tego bezpiecznika. Wszystko okazało się być dobrze.

Sprawdziłem więc czy po włączeniu ogrzewania szyby tylnej na nitkach pojawia się napięcie. Napięcia brak.

Skoro bezpiecznik dobry i brak napięcia to zacząłem sprawdzanie przekaźnika. Znajduje się on w bagażniku po prawej stronie pod tapicerką.

Obrazek

Żeby łatwiej pomierzyć napięcia i sprawdzić przekaźnik odpiąłem go od karoserii auta.

Obrazek

Dwa cienkie kable służą do sterowania przekaźnikiem. Na jednym z nich (nie pamiętam już na którym) po włączeniu zapłonu cały czas jest napięcie. Natomiast na drugim po włączeniu zapłonu i wyłączonym ogrzewaniu szyby napięcie jest, a po włączeniu ogrzewania szyby napięcie "znika". Jest to prawidłowe i u mnie tak właśnie było.

Gruby kabel czerwono-biały "idzie" bezpośrednio od bezpiecznika i jeżeli nie jest nigdzie po drodze przerwany, to na nim cały czas powinno być napięcie (niezależnie od zapłonu).
Czarny gruby kabel służy do doprowadzenia prądu na nitki szyby po załączeniu przekaźnika, czyli przy wyłączonym ogrzewaniu szyby napięcia brak, natomiast po włączeniu napięcie pojawia się.

Obrazek

Wszystko okazało się działać prawidłowo, więc szukałem dalej.
Pod tapicerką prawego C-pilara znajduje się tzw. wave trap 1, do którego dochodzi prąd z przekaźnika, a ten "dostarcza" go do nitek w szybie. Dodam, że przy ściąganiu tapicerki nie trzeba wyciągać lampki.

Obrazek

Obrazek

Do wave trap 1 dochodzą trzy przewody:
- zaznaczony zieloną strzałką - połączony bezpośrednio z przekaźnikiem,
- zaznaczone czerwonymi strzałkami - do "dostarczania" prądu do nitek w szybie.

Pomierzyłem napięcia (oczywiście przy włączonym ogrzewaniu szyby) i okazało się, że na złączu zaznaczonym na kolor zielony napięcie jest, a na złączach zaznaczonych czerwonymi strzałkami napięcia brak (miejsce pomiaru - luty na szybie). Problem więc tkwi albo w samych kablach, albo w wave trap 1.

Odłączyłem kable zaznaczone czerwonymi strzałkami i sprawdziłem czy jest napięcie na bolcach urządzenia (widoczne na poniższym zdjęciu). Napięcie na bolcach było, więc problem był w kablach doprowadzających prąd do nitek w szybie.

Obrazek

Po wyczyszczeniu złącz zmierzyłem napięcie i sprawdziłem, czy szyba grzeje. Test wypadł pozytywnie i naprawa zakończyła się pełnym sukcesem.

Obrazek

UWAGA:
Może się zdarzyć, że napięcie na nitkach szyby będzie, ale nie będzie przez nie płynął prąd i co za tym idzie szyba nie będzie grzana.
W lewym C-pilarze powinny znajdować się jeszcze dwa elementy: wave trap 2 i wave trap 3, które to są zakończeniem układu i są połączone z masą i to tutaj trzeba szukać problemu - połączenia całego układu z masą.

Coupe - rozmieszczenie to samo co w sedanie
Touring - przekaźnik w tym samym miejscu co sedan, wave trap 1 - pod lewej stronie zaraz nad szybą, wave trap 2 (nie ma wave trap 3) - po prawej stronie zaraz nad szybą.
Compact - przekaźnik znajduje się w skrzynce z elektroniką w komorze silnika po stronie kierownicy (LHD).


Ostatnio edytowano 10 stycznia 2010, 14:49 przez Szersz, łącznie edytowano 3 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Naprawa ogrzewania szyby tylnej
PostNapisane: 14 grudnia 2009, 21:30 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 46
Posty: 3258
Lokalizacja: Lublin
Moje BMW: E46 Touring
Kod silnika: Klekot M47
Zuch chłopak prawdziwy zuch.
Ja w tamtym roku u siebie naprawiałem ścieżki grzejne na szybie bo przetarło się kilka dzięki otwieraniu szyby.
Ale to inna i o wiele prościejsza robota. :padam:

_________________
Moje BMW e46 Touring 99" - Fafik_____________________________________________Grosz do grosza... :)
///podpis niezgodny z regulaminem
Hobby: Sutenerstwo, kontrabanda, tkwienie po uszy w "układzie", notoryczna współpraca z WSI ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Naprawa ogrzewania szyby tylnej
PostNapisane: 15 grudnia 2009, 20:52 
Offline
Częsty bywalec

Wiek: 34
Posty: 697
Lokalizacja: Południowa WLKP
Moje BMW: E90 LIM
Kod silnika: M47N2
Vanduch, jesli to nie problem to opisz swoj sposob na naprawe przerwanych/przepalonych sciezek
pozdrawiam

_________________
Pomoc z ICOM, ISTA+, ISTA P, Esys, NCS Expert, polskie menu, mapy nawigacji, kodowanie opcji, zmiana USA na EU, dorabianie kluczyków seria Exx oraz Fxx itp ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Naprawa ogrzewania szyby tylnej
PostNapisane: 15 grudnia 2009, 21:03 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 46
Posty: 3258
Lokalizacja: Lublin
Moje BMW: E46 Touring
Kod silnika: Klekot M47
Simoniak, kupujesz taki lakier elektroprzewodzący (coś w rodzaju lakieru do paznokci żony), http://allegro.pl/item852938128_ogrzewa ... dzacy.html, albo http://allegro.pl/item853544206_klej_el ... ronic.html
bierzesz szpatułkę i tam gdzie ścieżka przerwana to lakierujesz i grzeje.
Tylko wiadomo odtłuszczasz to miejsce rozcieńczlnikiem ekstrakcyjnym :hyhy: .
Prosta robota.

_________________
Moje BMW e46 Touring 99" - Fafik_____________________________________________Grosz do grosza... :)
///podpis niezgodny z regulaminem
Hobby: Sutenerstwo, kontrabanda, tkwienie po uszy w "układzie", notoryczna współpraca z WSI ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Naprawa ogrzewania szyby tylnej
PostNapisane: 15 grudnia 2009, 21:37 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 43
Posty: 208
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moje BMW: E46, Sedan
Kod silnika: M47
Vanduch jak jest przerwana ścieżka w szybie to zdaje się, że nie grzeje tylko ta przez którą nie płynie prąd. Zgadza się?
Także łatwo wychwycić, która ścieżka jest uszkodzona.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Naprawa ogrzewania szyby tylnej
PostNapisane: 15 grudnia 2009, 21:52 
Offline
Częsty bywalec

Wiek: 34
Posty: 697
Lokalizacja: Południowa WLKP
Moje BMW: E90 LIM
Kod silnika: M47N2
Vanduch, dzieki serdeczne za szybka odpowiedz. Czytalem kiedys o tym, ale byly sprzeczne opinie na temat takiej naprawy, ale skoro dziala to bardzo fajnie.
jeszcze raz dziekuje
pozdrawiam

_________________
Pomoc z ICOM, ISTA+, ISTA P, Esys, NCS Expert, polskie menu, mapy nawigacji, kodowanie opcji, zmiana USA na EU, dorabianie kluczyków seria Exx oraz Fxx itp ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Naprawa ogrzewania szyby tylnej
PostNapisane: 15 grudnia 2009, 21:52 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 46
Posty: 3258
Lokalizacja: Lublin
Moje BMW: E46 Touring
Kod silnika: Klekot M47
Tak jest.
Ja jesienią to robiłem to chuchałem na szybę żeby dojrzeć gdzie jeszcze może jakaś ścieżka nie grzeje :D

_________________
Moje BMW e46 Touring 99" - Fafik_____________________________________________Grosz do grosza... :)
///podpis niezgodny z regulaminem
Hobby: Sutenerstwo, kontrabanda, tkwienie po uszy w "układzie", notoryczna współpraca z WSI ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Naprawa ogrzewania szyby tylnej
PostNapisane: 20 grudnia 2009, 01:55 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 523
Lokalizacja: POZNAŃ
Moje BMW: E36 QP
Kod silnika: m54b30
Jesli sciezki sa poprzerywane to na wyprowadzeniach szyb (tych wsytajacych kablach) nie powinno byc przejscia z jednej strony na druga tak? Bo niewiem czy podczas odklejania folii szyby szlak nie trafil bo niektore linia sa jakby mniej wyrazne


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Naprawa ogrzewania szyby tylnej
PostNapisane: 20 grudnia 2009, 08:30 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 46
Posty: 3258
Lokalizacja: Lublin
Moje BMW: E46 Touring
Kod silnika: Klekot M47
Nie kolego RIFRESZ ;) ,
Niestety ciężko jest aby wszystkie ścieżki były padnięte, a wystarczy jedna i masz już przejście.
Wizualnie pod światło trzeba sprawdzać to jedno a drugie poobserwować, które grzeją, a które nie i w nich szukać przerwań :hyhy:

_________________
Moje BMW e46 Touring 99" - Fafik_____________________________________________Grosz do grosza... :)
///podpis niezgodny z regulaminem
Hobby: Sutenerstwo, kontrabanda, tkwienie po uszy w "układzie", notoryczna współpraca z WSI ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Naprawa ogrzewania szyby tylnej
PostNapisane: 7 stycznia 2010, 21:14 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 42
Lokalizacja: tk
a u mnie koledzy grzeje tylko gorna czesc szyby a czasami tylko 1/3 czesc gornej czesci :zalamany: co zrobic napiszcie bitte bo mnie to oslabia przy okazji najlepszego w nowym roku :super:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Naprawa ogrzewania szyby tylnej
PostNapisane: 7 stycznia 2010, 21:27 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 46
Posty: 3258
Lokalizacja: Lublin
Moje BMW: E46 Touring
Kod silnika: Klekot M47
jarek4 napisał(a):
a u mnie koledzy grzeje tylko gorna czesc szyby a czasami tylko 1/3 czesc gornej czesci :zalamany: co zrobic napiszcie bitte bo mnie to oslabia przy okazji najlepszego w nowym roku :super:

Kilka postów wyżej masz opisane... ;)

_________________
Moje BMW e46 Touring 99" - Fafik_____________________________________________Grosz do grosza... :)
///podpis niezgodny z regulaminem
Hobby: Sutenerstwo, kontrabanda, tkwienie po uszy w "układzie", notoryczna współpraca z WSI ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Naprawa ogrzewania szyby tylnej
PostNapisane: 9 stycznia 2010, 17:45 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 129
Lokalizacja: 3miasto
Moje BMW: e46
a jest gdzieś manual jak ściągnąć tapicerkę :wstyd:
Mam touring-a tam zapewne wszystko schowane jest w prawym słupku przy bagażniku ale po wstępnych oględzinach nie mam pojęcia jak usunąć ten plastik nic nie łamiąc.
A może ktoś z trójmiasta by pomógł ?:) :piwo:

pozdrawiam

_________________
e46 318d Touring

Moje e46 viewtopic.php?p=622393


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Naprawa ogrzewania szyby tylnej
PostNapisane: 9 stycznia 2010, 18:45 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 43
Posty: 208
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moje BMW: E46, Sedan
Kod silnika: M47
Cytuj:
Touring - przekaźnik w tym samym miejscu co sedan, wave trap 1 - pod lewej stronie zaraz nad szybą, wave trap 2 (nie ma wave trap 3) - po prawej stronie zaraz nad szybą.


Wave trap 1 w touringu
Obrazek

Wave trap 2 w touringu
Obrazek

Instrukcję demontażu znajdziesz w TIS, dział "repair instruction/body equipment(tour)/rear lid trim panel" (temat nr 5149007). Tylko nie wiem na 100% czy to trzeba zdemontować, bo tego na "żywo" nie widziałem. Najlepiej jakby potwierdził to ktoś, kto ma touringa i TIS'a.

Jeśli nie masz TIS, to napisz mi na PW maila, to ci wyślę ten temat w pdf.

Edit:
Po konsultacji z właścicielem Touringa wave trap 1 i 2 znajdują się nad szybą, a temat w TIS odnośnie demontażu plastików to 5149007 (punkt E).


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Naprawa ogrzewania szyby tylnej
PostNapisane: 10 kwietnia 2010, 14:50 
Offline
Forumowicz

Posty: 188
Lokalizacja: Konin
Dwa cienkie kable służą do sterowania przekaźnikiem. Na jednym z nich (nie pamiętam już na którym) po włączeniu zapłonu cały czas jest napięcie. Natomiast na drugim po włączeniu zapłonu i wyłączonym ogrzewaniu szyby napięcie jest, a po włączeniu ogrzewania szyby napięcie "znika". Jest to prawidłowe i u mnie tak właśnie było.

Gruby kabel czerwono-biały "idzie" bezpośrednio od bezpiecznika i jeżeli nie jest nigdzie po drodze przerwany, to na nim cały czas powinno być napięcie (niezależnie od zapłonu).
Czarny gruby kabel służy do doprowadzenia prądu na nitki szyby po załączeniu przekaźnika, czyli przy wyłączonym ogrzewaniu szyby napięcia brak, natomiast po włączeniu napięcie pojawia się.

A co jest problemem jeśli napięcie jest tylko na biało-czerwonym kablu a na tych cienich i czarnym brak ?
Światełko przy włączniku się zapala po naciśnięciu i bezpiecznik tez ok.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Naprawa ogrzewania szyby tylnej
PostNapisane: 6 października 2010, 17:56 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 3
Moje BMW: E46 320d '02
Kod silnika: M47
Cytuj:
A co jest problemem jeśli napięcie jest tylko na biało-czerwonym kablu a na tych cienich i czarnym brak ?
Światełko przy włączniku się zapala po naciśnięciu i bezpiecznik tez ok.


sprawdź jeszcze bezpiecznik f28, w niektórych modelach może pomóc,

światełko przy włączniku będzie się świeciło po wciśnięciu nawet jeśli przekaźnik będzie zdemontowany więc tym nie ma co się kierować...

ten czarny kabel nie ma napięcia, bo elektromagnes w przekaźniku nie przyciąga styku i nie ma przejścia z tego czerwono białego.

Więc problem leży w kablu zielono-żołtym, który powinien mieć napięcie po przekręceniu kluczyka w stacyjce na 2 pozycję(jak i na odpalonym).

Jeśli tak to wiesz od czego zacząć, odnieś się do schematów jeżeli masz do nich dostęp, jeśli nie pytaj dalej.

pomocą przy sprawdzaniu czy przekaźnik działa jest złożenie tylnego siedzenia, odpalenie auta i włączanie i wyłączenie naprzemian ogrzewania tylnej szyby jeżeli będzie słychać "cykanie" przy naciskaniu guziczka dobiegające z prawej strony bagażnika to oznaka że wszystko jest OK:)
(!ważne jest żeby robić to na odpalonym aucie, bo dopiero wtedy IHKA rzeczywiście poda napięcie na tranzystor!)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Naprawa ogrzewania szyby tylnej
PostNapisane: 18 października 2010, 18:01 
Offline
Forumowicz

Posty: 188
Lokalizacja: Konin
hodyl napisał(a):
sprawdź jeszcze bezpiecznik f28, w niektórych modelach może pomóc,

światełko przy włączniku będzie się świeciło po wciśnięciu nawet jeśli przekaźnik będzie zdemontowany więc tym nie ma co się kierować...

ten czarny kabel nie ma napięcia, bo elektromagnes w przekaźniku nie przyciąga styku i nie ma przejścia z tego czerwono białego.

Więc problem leży w kablu zielono-żołtym, który powinien mieć napięcie po przekręceniu kluczyka w stacyjce na 2 pozycję(jak i na odpalonym).

Jeśli tak to wiesz od czego zacząć, odnieś się do schematów jeżeli masz do nich dostęp, jeśli nie pytaj dalej.

pomocą przy sprawdzaniu czy przekaźnik działa jest złożenie tylnego siedzenia, odpalenie auta i włączanie i wyłączenie naprzemian ogrzewania tylnej szyby jeżeli będzie słychać "cykanie" przy naciskaniu guziczka dobiegające z prawej strony bagażnika to oznaka że wszystko jest OK:)
(!ważne jest żeby robić to na odpalonym aucie, bo dopiero wtedy IHKA rzeczywiście poda napięcie na tranzystor!)

Dzięki serdeczne za nowy trop:)
Przekaźnik sprawdziłem jest dobry wiec teraz muszę sprawdzić ten kabel o którym piszesz

Właśnie jestem po diagnozie uszkodzony włącznik ( a dokładnie któraś z nitek na układzie )po połączeniu za pomocą mostka w kosteczce od włącznika przekaźnik się załącza.
Pozostaje rozejrzeć się za panelem :kwasny:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Naprawa ogrzewania szyby tylnej
PostNapisane: 23 listopada 2010, 18:18 
Offline
Forumowicz

Posty: 127
Lokalizacja: Ełk
Moje BMW: E39 520i
Kod silnika: M54B22
Gdzie ty ten miernik podłączasz tam do wave trap 1 na styki? jeden czerwony na styki a czarnego gdzie podłączasz?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Naprawa ogrzewania szyby tylnej
PostNapisane: 25 listopada 2010, 14:21 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 42
Posty: 118
Lokalizacja: Plonsk
Moje BMW: E46
Kod silnika: M52B28
Tomasz541 napisał(a):
Gdzie ty ten miernik podłączasz tam do wave trap 1 na styki? jeden czerwony na styki a czarnego gdzie podłączasz?

pewno do masy samochodu:P


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Naprawa ogrzewania szyby tylnej
PostNapisane: 25 listopada 2010, 21:09 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 777
Lokalizacja: lublin
Moje BMW: e46 Sedan 5.0 v8
Panowie u mnie kiedy wlacze ogrzewanie tylnej szyby zapala sie kontrolka akumulatora i o co chodzi ? :zawstydzony: :zawstydzony: :zawstydzony: :zawstydzony: :zawstydzony:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Naprawa ogrzewania szyby tylnej
PostNapisane: 25 listopada 2010, 21:12 
Offline
Compact z wyboru
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 3741
Lokalizacja: Rzeszów
Moje BMW: e36 316i
Kod silnika: M43B16
Garaż: http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t ... lit=malina
dawidzio2233 napisał(a):
Panowie u mnie kiedy wlacze ogrzewanie tylnej szyby zapala sie kontrolka akumulatora i o co chodzi ? :zawstydzony: :zawstydzony: :zawstydzony: :zawstydzony: :zawstydzony:

ogrzewanie tylnej szyby, zużywa dużo prądu, używanie tego dobrodziejstwa jest zalecane tylko gdy silnik jest włączony, więc najprawdopodobniej z ładowaniem jest coś nie tak, może alternator mówi już pa pa

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL