BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 27 kwietnia 2024, 09:21

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie. Możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.


Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 144 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: [e36] Światła drogowe jako DRL w modelu e36...
PostNapisane: 25 marca 2011, 15:01 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 53
Moje BMW: E36
Kod silnika: M40
Olać zawiść innych, tak już jest że inni czasem mają zadre w oku. Sam używa chinskich ringów widzę na zdjęciach a na rodzime wynalazki psioczy :) !! :) :)

Poza tym to nie jest chińskie :) ale Łódzkie urządzenie :D odnośnie policjantów :)
Pokaż mi kolego załącznik 9 do rozporządzenia w sprawie świateł tj. ustawa prawo o ruchu drogowym :) i wskaż mi palcem gdzie tam jest napisane że musi mieć RL napisane reflektor? Skąd tą informacje wziąłeś? z Wikipedii czy z innego forum? Policjanci to ode mnie kupują. Za co mandat dostaniesz? :) nie ma ingerencji w reflektor ani w żarówke. Szybciej ktoś dostanie za niebieskie postojówki, chociaż też wątpię.

A teraz na poważnie albo za poważnie. Tak się złożyło że posiadam tytuł specjalisty w zakresie prawa o ruchu drogowym, potwierdzony zaświadczeniem z Ministerstwa Infrastruktury. Podkreślam że jedynie Specjalisty, nie Experta. Do tego mam jeszcze za mało praktyki cw zawodzie ale pracuje nad tym w związku z czym proszę pokaż mi palcem ten zapis o RL bo może o czymś nie wiem? chciałbym zobaczyć ten dokument który wyjmie mi policjant i pokaże - bo musi się podeprzeć prawem i paragrafem jeżeli będzie chiał mi wypisać mandat... a reflektor.... ma homologację, to jest ta litera E. Każdy ma. Czekam ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Światła drogowe jako DRL w modelu e36...
PostNapisane: 25 marca 2011, 17:19 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 14408
[b]Michal.Orzel[/],chcesz powiedzieć że wg.polskiego prawa można sobie jeździć w dzień na światłach drogowych non stop?


Ostatnio edytowano 25 marca 2011, 19:07 przez KotSylwester, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Światła drogowe jako DRL w modelu e36...
PostNapisane: 25 marca 2011, 18:12 
Offline
Forumowicz

Wiek: 37
Posty: 136
Lokalizacja: Gliwice
Moje BMW: e36
Michal.Orzel napisał(a):
proszę pokaż mi palcem ten zapis o RL

Strona 4 tego dokumentu, punkt 5.2.2:
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/Lex ... 068:PL:PDF

_________________
Stowarzyszenie Moto Sport Gliwice


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Światła drogowe jako DRL w modelu e36...
PostNapisane: 25 marca 2011, 18:47 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 81
Moje BMW: e46 323ci
Kod silnika: m52
te przepisy sa z 2009 roku a watpie zeby ktos mial e36 z tego roku, a prawo nie dziala wstecz wiec ten przepis tego nie dotyczy tym bardziej ze takie swiatla byly montowane w bmw juz dawno i jest mozliwosc posiadania tego od nowosci jak np w e36 na rynek bodajze kanadyjski, a po drugie to przepisy europejskie a nie polskie


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Światła drogowe jako DRL w modelu e36...
PostNapisane: 25 marca 2011, 21:54 
Michal.Orzel napisał(a):
Sam używa chinskich ringów widzę na zdjęciach a na rodzime wynalazki psioczy
Żebyś tylko wiedział, że to nie ringi ale reflektory depo i czemu zamienniki tych lamp bo oryginalne odnawiam i te zamienniki są czasowo, bo sporo czasu mi zajmuje montaż soczewki FX-R, A co ja ci będę tłumaczyć.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: [e36] Światła drogowe jako DRL w modelu e36...
PostNapisane: 25 marca 2011, 21:56 
Michal.Orzel napisał(a):
A teraz na poważnie albo za poważnie. Tak się złożyło że posiadam tytuł specjalisty w zakresie prawa o ruchu drogowym, potwierdzony zaświadczeniem z Ministerstwa Infrastruktury. Podkreślam że jedynie Specjalisty, nie Experta. Do tego mam jeszcze za mało praktyki cw zawodzie ale pracuje nad tym w związku z czym proszę pokaż mi palcem ten zapis o RL bo może o czymś nie wiem? chciałbym zobaczyć ten dokument który wyjmie mi policjant i pokaże - bo musi się podeprzeć prawem i paragrafem jeżeli będzie chiał mi wypisać mandat... a reflektor.... ma homologację, to jest ta litera E. Każdy ma. Czekam ;)
Prawo zawsze jest co za problem wziąć do ręki lekturę kodeksu drogowego i czytać, jeśli jesteś z tego wykształcenia to pewnie masz masę książek, miłej lektury. Ale jesli kolega chce mieć pewnośc to niech jedzie zbadać natężenie światła, jak trzeba będzie to zwiększy sobie natężenie,

barman_2000 napisał(a):
te przepisy sa z 2009 roku a watpie zeby ktos mial e36 z tego roku, a prawo nie dziala wstecz wiec ten przepis tego nie dotyczy tym bardziej ze takie swiatla byly montowane w bmw juz dawno i jest mozliwosc posiadania tego od nowosci jak np w e36 na rynek bodajze kanadyjski, a po drugie to przepisy europejskie a nie polskie

A polska to nie europa?? Co z tego, że są z 2009 roku i tak dotycza wszystkich aut.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: [e36] Światła drogowe jako DRL w modelu e36...
PostNapisane: 25 marca 2011, 22:22 
Offline
Forumowicz

Wiek: 37
Posty: 136
Lokalizacja: Gliwice
Moje BMW: e36
Kolego, barman_2000, może dowiedz się najpierw jakie przepisy obowiązują w Polsce i na jakich zasadach, a potem możemy dyskutować, podając sensowne argumenty. Bo na razie obnażyłeś swój brak elementarnej wiedzy.

Więcej pisać nie ma sensu, bo trzeba coś nie coś wiedzieć, że jest coś takiego jak prawo międzynarodowe w ogóle.
Rzucasz przykładem Kanady, a potem wypominasz "przepisy europejskie", może chociaż trochę logiki i przemyśl wypowiedź.
I nie odbieraj tego jako ataku na ciebie. ;)

Temat świateł do jazdy dziennej jest stosunkowo jeszcze świeży. Regulacje się zmieniają, przykład w zeszłym roku zniesiono obowiązek używania postojówek wraz z przednimi dziennymi.

Postarajmy się zachować poziom i popierajmy wypowiedzi konkretnymi przepisami podając źródło, ok? Na tym może skorzysta sporo osób. Bo znaleźć byle czasem błędnie sformułowane określenia w internecie łatwo i potem się nic tylko bije piane i obrzuca błotem.

_________________
Stowarzyszenie Moto Sport Gliwice


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Światła drogowe jako DRL w modelu e36...
PostNapisane: 25 marca 2011, 22:23 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 81
Moje BMW: e46 323ci
Kod silnika: m52
nie dotycza wszystkich... przepisy dotyczace swiatel dziennych dotycza aut produkowanych po wydaniu tych przepisow, glosno o tym wszedzie bylo i pelno artykulow na ten temat czy to w gazetach czy to w tv, a co z tego ze Polska (z duzej litery :wstyd: ) to Europa skoro wiekszosc przepisow jest inna i nie obowiazujaca (jak np prawo do rejestracji anglikow)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Światła drogowe jako DRL w modelu e36...
PostNapisane: 26 marca 2011, 09:02 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 14408
A ja pytam Was wszystkich, tych którzy znają prawo, o podanie przepisu, który mówi że można używać świateł drogowych w dzień?

Motocykliści często jeżdżą w dzień na drogowych i wg. mnie to bardzo oślepia.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Światła drogowe jako DRL w modelu e36...
PostNapisane: 26 marca 2011, 10:40 
Offline
Forumowicz

Wiek: 37
Posty: 136
Lokalizacja: Gliwice
Moje BMW: e36
Tutaj jest dokładnie taka sprawa, jaką maglujemy, z odpowiedzią ze strony przedstawiciela Instytutu Transportu Samochodowego: http://dadrl.pl/forum/viewtopic.php?f=17&t=476
Cytuj:
Wysłałem maila do ITS-u, jako do jedynej krajowej jednostki uprawnionej do badań homologacyjnych oświetlenia, o treści:
Cytuj:
Dzień dobry

Interesowałaby mnie możliwość wydania opinii o spełnianiu przez oświetlenie samochodowe wymagań homologacyjnych dla danego typu oświetlenia w przypadku, gdy homologacja ta nie została nadana przez producenta.
Chodzi mi dokładnie o wykorzystanie świateł drogowych jako świateł do jazdy dziennej po zastosowaniu układu obniżającego moc do około 30% wartości znamionowej.
Czy jest w ogóle możliwe wydanie takiego świadectwa stwierdzającego, że zastosowane oświetlenie posiada wszystkie parametry wymagane w tym przypadku dla świateł do jazdy dziennej?
Czy po wydaniu takiej opinii można dane oświetlenie legalnie użytkować na terenie kraju?
Jaki jest przybliżony koszt takiej opinii?

Z poważaniem,
...


Na co otrzymałem odpowiedź:
Cytuj:
Witam,

Niestety wykorzystanie świateł drogowych z układem obniżającym moc jako świateł do jazdy dziennej nie jest możliwe z następujących powodów:
- w pojazdach można stosować tylko homologowane lampy na zgodność z odpowiednim regulaminem. W tej sytuacji światła drogowe (homologowane wg wymagań Regulaminu nr 112) nie mają homologacji wg wymagań Regulaminu 87 obowiązującego dla świateł do jazdy dziennej,
- wydanie opinii o spełnieniu ww. wymagań nie umożliwi stosowania lampy na pojeździe poruszającym się drogach publicznych. Jedyną drogą jest wystąpienie o homologację lampy wg Regulaminu nr 87, ale o to może ubiegać się jedynie producent lub jego upoważniony przedstawiciel,
- światło drogowe nie spełni wymagań stawianym światłom do jazdy dziennej, głównie ze względu na inny kształt rozsyłu strumienia świetlnego (światło drogowe świeci wąsko, a światło do jazdy dziennej szeroko). Napięcie zasilania żarówki światła drogowego można obniżyć o tyle aby nie przekraczać dopuszczalnego maksimum światłości dopuszczalnego dla światła do jazdy dziennej, ale wówczas światło nie spełnia wymagań dotyczących światłości w innych kierunkach obserwacji (wnioski te wynikają z badań, które wykonałem gdy wprowadzono światła do jazdy dziennej). Ponadto obniżenie napięcia zasilania żarówki światła drogowego powoduje zmianę barwy światła (w kierunku barwy czerwonej) i wówczas nie są spełnione wymagania dla białej barwy światła drogowego.


Pozdrawiam,
Piotr Kaźmierczak

_________________
Stowarzyszenie Moto Sport Gliwice


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Światła drogowe jako DRL w modelu e36...
PostNapisane: 26 marca 2011, 13:36 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 53
Moje BMW: E36
Kod silnika: M40
Dobrze znalazłeś :) to jest to :) Tylko że jedynie angielski oryginał ma skutek prawny, pokaż mi teraz policjanta władającego płynnie angielskim który wyjmuje Ci taki dokument ONZ i tłumaczy :D
woli zamiast tego ukarać 12 innych za pasy i prędkość niż się peszyć szukaniem tego :D Ale gratuluje cieprpliwości :) masz piwo. Ja szukałem tego zapisu 2 godziny. :) i znalazłem jedynie w oryginale. Wracając do tematu, jestem zgodny z opinią kolegi że skoro bmw montuje to oryginalnie to zawsze możesz powiedzieć że masz oryginalnie założone dzienne :) a co do chinskich reflektorów hahahaha kto odnawia lampy? skoro można za 50 zł kupic sztuke :) wytykasz innym chiny a sam je wozisz. Zastanów się na drugi raz zanim kogoś oczernisz. Powtórze na marginesie kolejny raz!! to jest TOWAR produkowany W POLSCE w Łodzi. Czas poświecony na zawiść zamień bardziej kreatywnie ;) !!!!!!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Światła drogowe jako DRL w modelu e36...
PostNapisane: 26 marca 2011, 19:46 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 14408
Jak dla mnie temat zamknięty - jest to nielegalne.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Światła drogowe jako DRL w modelu e36...
PostNapisane: 26 marca 2011, 20:38 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 53
Moje BMW: E36
Kod silnika: M40
tak samo legalne jak ringi, dokładane Xenony i inne cuda i cudeńka o których jest mase tematów :) i tak samo legalne jak Oryginalny moduł drl i aktywacja funkcji DRL fejsem..... należałoby więc wszystkie te tematy pozamykać łącznie z przyciemnianiem szyb i światłami led dziennymi które mają homologację ale jedynie na światła pozycyjne... mimo UWAGA liter RL :):):) Pozdrawiam Wszystkich :D i dziekuję za zainteresowanie :D

p.s. odnośnie mandatów, ktoś z was sprawdzał czy ma ważną gaśnice? ważne przybory w apteczce? itd itp :) bo ja w ogóle :) i tak od lat jeżdże nielegalnie ;) nie wspomne o legalnosci oprogramowania w nawigacjach, antyradarach itd :)
ile osób na forum ma legalnego windowsa i officea...... nie wiem tez czy kazdy wie ze jezeli Policjant przy kontroli nie poda imienia nawziska stopnia i jednostki i celu zatrzymania to kontrola :) jest nielegalna :D jak zdajecie na prawo jazdy i egzaminator nie poda nazwiska....egzamin do unieważnienia 200% na koszt WORD


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Światła drogowe jako DRL w modelu e36...
PostNapisane: 27 marca 2011, 14:13 
Michal.Orzel napisał(a):
jak zdajecie na prawo jazdy i egzaminator nie poda nazwiska....egzamin do unieważnienia 200% na koszt WORD


U mnie się nie przedstawił... ale zdałem więc nie będę unieważniał :rotfl:


Góra
  
 
 Tytuł: Re: [e36] Światła drogowe jako DRL w modelu e36...
PostNapisane: 28 marca 2011, 18:50 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 32
Posty: 2657
Lokalizacja: Świebodzice
Moje BMW: E36 320i
Kod silnika: M50B20++
Garaż: Murowany w szeregu :P
hehe a o tym policjancie to to nie wiedziałem :) hehe o tym Windowsie to kolego nie mów głośno bo cię jeszcze ktoś posądzi :) :P :D hehe

_________________
Takie tam 2.8 w sedanie<---KLIK
Mapa osób z interfejsam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Światła drogowe jako DRL w modelu e36...
PostNapisane: 29 marca 2011, 15:35 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 27
Moje BMW: E36
Kod silnika: M43 1.6
Kolo orzeł dobrze prawi.

Dobrą rzeczą jest zaświecenie świateł dopiero po odpaleniu silnika, ponieważ nie męczymy akumulatora przy odpalaniu.

Ja sam mam moduł - inny ale dziala na tej samej zasadzie , tyle że zaświeca mi światła mijania po odpaleniu, gasi tuż po zgaszeniu silnika.

Acha i pisaliście że światło nie może być żółte selektywne, błąd. Może być.
Barwa żółta selektywna jest wpisana w prawie jako dozwolona, jednak niemożna sprzedawać żarówek po 31 grudnia 2009, ale można ich używać jeśli były zamontowane przed 31 grudnia 2009, więc jak policja udowodni że były montowane po 31 grudnia ?

W sumie kolega autor wątku też ma dobre rozwiązanie ale troche za drogie...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Światła drogowe jako DRL w modelu e36...
PostNapisane: 29 marca 2011, 17:39 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 32
Posty: 2657
Lokalizacja: Świebodzice
Moje BMW: E36 320i
Kod silnika: M50B20++
Garaż: Murowany w szeregu :P
A znasz jakieś tańsze?? Wiesz jak by ktoś się podczas kontroli rzucał to otwierasz maskę i pokazujesz ori przekaźnik i mówisz... "takiego kupiłem" hehe :)

_________________
Takie tam 2.8 w sedanie<---KLIK
Mapa osób z interfejsam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Światła drogowe jako DRL w modelu e36...
PostNapisane: 29 marca 2011, 20:39 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 14408
timi-91, a policjant na to: "Ja nie jestem elektronikiem, mandatu może Pan nie przyjąć - sprawa do sądu. Aby to zweryfikować policjant zabiera dowód i kieruje na badanie...."


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Światła drogowe jako DRL w modelu e36...
PostNapisane: 29 marca 2011, 20:51 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 32
Posty: 2657
Lokalizacja: Świebodzice
Moje BMW: E36 320i
Kod silnika: M50B20++
Garaż: Murowany w szeregu :P
hehe :) bym go wyśmiał :) hehe :)

_________________
Takie tam 2.8 w sedanie<---KLIK
Mapa osób z interfejsam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Światła drogowe jako DRL w modelu e36...
PostNapisane: 30 marca 2011, 05:57 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 14408
timi-91, i co by Ci to dało? Dowód rejestracyjny zabrany i mandat i tak byś dostał.

Ja rozumiem że można coś robić co kompletnie nie ma sensu ale się komuś podoba. Jest to całkowicie normalne i to popieram - np. spojlerek na klapę. Kompletnie nic nie daje ale podoba się i to jest jego rola. Rozumiem jak ktoś przyciemnia wszystkie szyby (bez przedniej) - jest to nielegalne ale komuś się podoba i jest gotów ryzykować. I to też rozumiem. Rozumiem że robią ludzie naciąg i wystające koła i negatyw - robią to bo się podoba. Ale nie rozumiem po co dorabiać ideologię do DRL. Jeżeli ktoś powie podoba mi sę że światła drogowe mi świecą a nie mijania - to byłbym w stanie go zrozumieć, robi bo mu sie podoba, tak jak była moda na postojówki i halogeny... Ale dorabianie do tego ideologii.... to.... ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 144 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 51 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL