BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 19 marca 2024, 06:54

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie. Możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: [m52b28 LPG] Świece do LPG
PostNapisane: 7 sierpnia 2017, 14:06 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 27
Moje BMW: E46 328i touring
Kod silnika: M52b28TU
Pytanko mechaniczne: znany i szanowany w środowisku gaziarz założył mi do m52b28+LPG świece Bosh FR9LCX. Po sprawdzeniu modelu wyszło mi, że są to dość "gorące" świece - benzyna fabrycznie miała ciepłota 6 od NGK, czyli ciepłota 6,7 wg Bosha. Wg. mojego researchu do LPG powinny być świece znoszące wyższe temperatury, więc (jeśli dobrze rozumiem) "zimniejsze". Czy ktoś może skorygować moją wiedzę? Dodam, że gaziarz robi duuuużo bmw i podobno do każdej m52/m54 przy założeniu instalacji wkłada te świece i wszystko jest git. Mam do niego zaufanie ale z tymi świecami mam wrażenie, że coś jest nie tak.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [m52b28 LPG] Świece do LPG
PostNapisane: 8 sierpnia 2017, 13:11 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23068
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
Zapytaj pawelosa na pewno doradzi Ci jakie świece powinny być najlepsze do Twojego zagazowanego silnika :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [m52b28 LPG] Świece do LPG
PostNapisane: 8 sierpnia 2017, 14:09 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 27
Moje BMW: E46 328i touring
Kod silnika: M52b28TU
Tak też zrobiłem, jestem z nim w kontakcie. Dostałem propozycję kupna świec od niego, i ku temu się skłaniam.

Zastanawiam się, czy bardzo mam się przejmować ciepłotą tych świec, jak bardzo są groźne dla silnika. Może ktoś ma jeszcze założone takie świece od tego (lub innego) gazownika? Może ktoś może powiedzieć czy nie miał z nimi problemu? Jest szeroko polecany na forum i trudno uwierzyć, że popełnił (tak mi się wydaje) zasadniczy błąd przy doborze świec...

Edit: czy przed przegrzaniem świec może uchronić nie osiąganie zbyt wysokich obrotów przez silnik? Np tak powyżej 4 tys obr? Czy taka "ochrona" coś da? Czy nie wpływa to za bardzo na temp. w komorze spalania?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [m52b28 LPG] Świece do LPG
PostNapisane: 8 sierpnia 2017, 17:10 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23068
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
Również biorę świeczki od pawelosa także polecam :ok:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [m52b28 LPG] Świece do LPG
PostNapisane: 8 sierpnia 2017, 18:17 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 5693
Lokalizacja: Ciechanów
Moje BMW: e39
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?p ... 0#p2043810
A w tych co masz coś Ci nie działa? Jeśli wszystko ok to ja bym je najpierw zjeździł. Jak ja musiałem wymienić to kupiłem denso irydowe, konkretnie ik20tt. Ustawiłem przerwę i wkręciłem momentem. W stosunku do boscha 2-elektrodowego nie widzę specjalnej różnicy. Silnik mam taki jak Ty. W te oferty Pawelosa średnio wierzę. Dla mnie gość to analfabeta, który ma czas na wypisywanie swoich "mądrości" na forum. Pewnie zaproponował Ci np te same świeczki Boscha co kupisz w Intercarsie tylko po wyższej cenie. Oczywiście z legendą, że to jakaś super seria, bo wszystkie pozostałe są awaryjne i źle wykonane i tylko te są warte zakupu. Znalazł sobie niszę na forum, bo świece to tania rzecz a jak ktoś ma kupować na allegro, to lepiej od forumowicza. Obawiam się, że zarobek z tego kiepski ale jak ktoś ma dużo wolnego czasu, to czemu nie?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [m52b28 LPG] Świece do LPG
PostNapisane: 9 sierpnia 2017, 12:48 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 27
Moje BMW: E46 328i touring
Kod silnika: M52b28TU
ded napisał(a):
A w tych co masz coś Ci nie działa? Jeśli wszystko ok to ja bym je najpierw zjeździł.

Na razie wszystko działa ok. Zwyczajnie się zastanawiam, kiedy któraś świeczka się wypali, jeśli rzeczywiście ciepłota tak bardzo odbiega od zalecanej.

I tu bardzo bym prosił o potwierdzenie kogoś z fachową wiedzą, że ciepłota jest źle dobrana. I ew. jakie jest niebezpieczeństwo wypalenia styków i czy są jakieś sposoby żeby to ograniczyć.

ded napisał(a):
Jak ja musiałem wymienić to kupiłem denso irydowe, konkretnie ik20tt. Ustawiłem przerwę i wkręciłem momentem. W stosunku do boscha 2-elektrodowego nie widzę specjalnej różnicy. Silnik mam taki jak Ty.

Też o nich myślałem, ale sam przerwy nie ustawię i jeszcze się nie orientowałem, czy ktoś w Wawie będzie umiał to zrobić.

ded napisał(a):
W te oferty Pawelosa średnio wierzę. Dla mnie gość to analfabeta, który ma czas na wypisywanie swoich "mądrości" na forum. Pewnie zaproponował Ci np te same świeczki Boscha co kupisz w Intercarsie tylko po wyższej cenie. Oczywiście z legendą, że to jakaś super seria, bo wszystkie pozostałe są awaryjne i źle wykonane i tylko te są warte zakupu. Znalazł sobie niszę na forum, bo świece to tania rzecz a jak ktoś ma kupować na allegro, to lepiej od forumowicza. Obawiam się, że zarobek z tego kiepski ale jak ktoś ma dużo wolnego czasu, to czemu nie?

Widziałem też pozytywne opinie o świeczkach od niego, więc zdania są dość podzielone. Byłoby super, gdyby ktoś kto je od niego kupił pokazał jak wyglądały po paru tys km. I czy ew. czuł różnicę w porównaniu do innych. Na innym forum widziałem opinię, że ktoś wyjął te świece i były wypalone po niezbyt dużym przebiegu - pytanie czy z silnikiem było wszystko ok.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [m52b28 LPG] Świece do LPG
PostNapisane: 9 sierpnia 2017, 23:21 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23068
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
Od siebie mogę dodać iż dwukrotnie brałem świece od pawelosa i złego słowa powiedzieć nie mogę... przypadek ? Nie sądzę :P

Nie bronię tutaj pawelosa mówię zwyczajnie jak to się ma w przypadku moich świec ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [m52b28 LPG] Świece do LPG
PostNapisane: 11 listopada 2017, 12:49 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 27
Moje BMW: E46 328i touring
Kod silnika: M52b28TU
Witam kolegów, pojeździłem trochę na tych Bosch FR9LCX, ale w końcu zdecydowałem się na wymianę. Świece po ok. 9 tys. km prezentują się następująco:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

To jak, przegrzane czy prawidłowo zużyte?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [m52b28 LPG] Świece do LPG
PostNapisane: 6 grudnia 2017, 15:42 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 17
Moje BMW: e39
Kod silnika: M52TUB28
Ja od siebie polecę Denso IK20, teraz widzę jest coś deczko innego IK20TT, na moim świecach jest napisane Iridium Power. Silnik tez M52TUB28 z tym, że sama PB. Po zakupie ok 3lat temu jak zostały zamontowane tak do tej pory żadnych problemów.
BTW w realoem mam podane 2 rodzaje świec: BOSCH FGR7DQP lub NGK BKR6EQUP


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [m52b28 LPG] Świece do LPG
PostNapisane: 17 grudnia 2017, 16:10 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 32
Posty: 129
Lokalizacja: Żabia wola
Moje BMW: e46
Kod silnika: m54b30
Swiece pownienes wymieniac regularnie co 50tys przy gazie wiec co bys nie zalozyl jednoelektrodowego i tak nie bedzie mialo wplywu na prace twojego silnika,wiec jesli masz przeplacac za swiece w cenie 12zl dla swiecy za 20zl czy nawe 25zl,to twoja sprawa. Ja stosuje Denso k20tt,montujemy je w DC Auto do wszystkich BMW,jest to kilka set sztuk rocznie i nigdy nie bylo problemu z atem czy ze swiecami.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [m52b28 LPG] Świece do LPG
PostNapisane: 17 grudnia 2017, 21:43 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23068
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
Powiadasz 50 tysi a Mnie Toudi przekazał by wymieniać je co drugi serwis gazowy czyli wychodzi na to iż sporo mniej bo filtry wymieniam co 10 max 12 tysi ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [m52b28 LPG] Świece do LPG
PostNapisane: 18 grudnia 2017, 11:08 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 27
Moje BMW: E46 328i touring
Kod silnika: M52b28TU
mystick napisał(a):
Ja stosuje Denso k20tt,montujemy je w DC Auto do wszystkich BMW,jest to kilka set sztuk rocznie i nigdy nie bylo problemu z atem czy ze swiecami.


Tu się nie zgodzę, że do wszystkich ;) Zakładałem u Was w DC Auto gaz w czerwcu/lipcu tego roku i miałem od Was te świece ze zdjęcia czyli Bosh FR9LCX :)


Szczurek1986 napisał(a):
Powiadasz 50 tysi a Mnie Toudi przekazał by wymieniać je co drugi serwis gazowy czyli wychodzi na to iż sporo mniej bo filtry wymieniam co 10 max 12 tysi


Ja słyszałem od niego o 30 tys. km, więc jeśli założyć wymianę oleju co 15 tys. km (co jest jeszcze w normie zdrowego rozsądku IMO) to by się zgadzało.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [m52b28 LPG] Świece do LPG
PostNapisane: 18 grudnia 2017, 20:10 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Posty: 16970
Moje BMW: mityczne
Kod silnika: tłuste konie
Garaż: Było: E36 318i sedan, E36 316i Compact, E39 528i sedan, E46 328Ci, E92 325Xi
Jest: F32 420i, F32 428i
NGK BKR6EQUP, te które BMW zaleca w instrukcji. Jeździłem na nich 9 lat, zrobiłem jakieś 80 tyś na LPG.

I zmieniłem na takie same, bo jak mi się ułamała łopatka wentylatora, i silnik nierówno pracował, to wszyscy myśleli że to świece. Oczywiście świece były nadal dobre.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [m52b28 LPG] Świece do LPG
PostNapisane: 18 grudnia 2017, 21:46 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 32
Posty: 129
Lokalizacja: Żabia wola
Moje BMW: e46
Kod silnika: m54b30
Szczurek1986 napisał(a):
Powiadasz 50 tysi a Mnie Toudi przekazał by wymieniać je co drugi serwis gazowy czyli wychodzi na to iż sporo mniej bo filtry wymieniam co 10 max 12 tysi ;)



Z tego co wiem to nie masz lekkiej nogi wiec mozliwe ze tobie Pawel zalecil czesciej :) my generalnie zalecamy co 3-4 serwis,teraz zalezy kto ile robi km,my jak sam wiesz zalecamy takowy co 10-15k km :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [m52b28 LPG] Świece do LPG
PostNapisane: 18 grudnia 2017, 21:52 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 32
Posty: 129
Lokalizacja: Żabia wola
Moje BMW: e46
Kod silnika: m54b30
pawlo166 napisał(a):
mystick napisał(a):
Ja stosuje Denso k20tt,montujemy je w DC Auto do wszystkich BMW,jest to kilka set sztuk rocznie i nigdy nie bylo problemu z atem czy ze swiecami.

Tu się nie zgodzę, że do wszystkich ;) Zakładałem u Was w DC Auto gaz w czerwcu/lipcu tego roku i miałem od Was te świece ze zdjęcia czyli Bosh FR9LCX :)


Byl taki okres ze nigdzie nie moglismy dostac tych swiec tylko pojedyncze sztuki,wiec byl tez taki okres ze montowalismy te bosch'e bodz inne ale glownie trzymamy sie denso :) nigdy nas nie zawiodly,cena jest rozsadna:) my swiece w bmw wymieniamy w ramach instalacji,wiec nie wkladali bysmy czegos badziewnego pod czym bysmy sie potem podpisali :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [m52b28 LPG] Świece do LPG
PostNapisane: 18 grudnia 2017, 23:58 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 13
Moje BMW: E46
Kod silnika: M52tub28
Ik20tt poleca


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [m52b28 LPG] Świece do LPG
PostNapisane: 19 grudnia 2017, 12:07 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 27
Moje BMW: E46 328i touring
Kod silnika: M52b28TU
mystick napisał(a):
my swiece w bmw wymieniamy w ramach instalacji,wiec nie wkladali bysmy czegos badziewnego pod czym bysmy sie potem podpisali :)


Co do doboru akurat tych konkretnych świec FR9LCX to jednak mam pewne wątpliwości, czy były dobrane prawidłowo - moim zdaniem zbyt wysoka ciepłota. Widać na zdjęciu jak wyglądają po 9 tys. km, pytanie jakby wyglądały po 30 tys. km. Nie jestem specjalistą, moja opinia bazuje na ogólnodostępnej wiedzy i opinii innych, bardziej doświadczonych ode mnie, forumowiczów.

Gdyby to były IK200TT to pewnie bym nie miał zastrzeżeń.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [m52b28 LPG] Świece do LPG
PostNapisane: 19 grudnia 2017, 12:14 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 32
Posty: 129
Lokalizacja: Żabia wola
Moje BMW: e46
Kod silnika: m54b30
Zuzycie tej swiecu sugerujesz tym brazowym nalotem na porcelanie? A wiesz skad on jest? Bo ja tak. Uszczelnij porywe zaworow tak zeby drobiniki oleju nie dostawaly sie do swiec,a wyciagniesz bielutkie porcelany nawet po 40tys. Co do samego iskrownika to ja nie widze zeby nawet choc troche byl zuzyty,kolor moim zdaniem tez jest wlasciwy,chociaz po zdjeciu slabo widac..


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [m52b28 LPG] Świece do LPG
PostNapisane: 19 grudnia 2017, 13:30 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 27
Moje BMW: E46 328i touring
Kod silnika: M52b28TU
mystick napisał(a):
Zuzycie tej swiecu sugerujesz tym brazowym nalotem na porcelanie? A wiesz skad on jest? Bo ja tak. Uszczelnij porywe zaworow tak zeby drobiniki oleju nie dostawaly sie do swiec,a wyciagniesz bielutkie porcelany nawet po 40tys.


Uszczelka pokrywy zaworów miała być wymieniona podczas zakładania instalacji w waszym zakładzie.

mystick napisał(a):
Co do samego iskrownika to ja nie widze zeby nawet choc troche byl zuzyty,kolor moim zdaniem tez jest wlasciwy,chociaz po zdjeciu slabo widac..


Nie jestem ekspertem, świeca nie wygląda oczywiście źle, ale ma dopiero 9 tys. km a ja robię raczej długie trasy. Przy ciepłocie 9 przy intensywniejszym używaniu samochodu i większym przebiegu nie jestem pewien czy byłoby wciąż tak dobrze - ale to tylko moje przypuszczenia.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [m52b28 LPG] Świece do LPG
PostNapisane: 19 grudnia 2017, 19:13 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 32
Posty: 129
Lokalizacja: Żabia wola
Moje BMW: e46
Kod silnika: m54b30
Widocznie gdzes tam jeszcze byly jakies pozostalosci i z tad ten kolor kolego :) moim zdaniem nie bylo by zadnego problemu :) wymieniles to wymieniles,twoje pieniazki i auto :) nie jestes jedynym jezdzacym na tych swiecach jezdzacy na lpg po naszym montazy,wiec tym bardziej jestem przekonany ze byloby dobrze:) wazne zebys byl zadowolony :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL