BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 28 marca 2024, 14:03

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie. Możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2924 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140 ... 147  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 23 lutego 2017, 19:03 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 44
Posty: 37030
Lokalizacja: Kielce
Moje BMW: E38 730d
Kod silnika: M57
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=153718
Waldek100581 napisał(a):
rorafalki napisał(a):
Waldek100581, do pełnego? 13,88 ale już trochę cieplej
ale ile do tego benzyny :chytry:


do pełnego ?co masz na myśli?
Jak masz na myśli pełny gaz,pełny but to przy takim silniku/mocy ''pełny but'' w mieście to samobójstwo/jazda wariata.
Czaisz?
Przy małych silniczkach 1.0, 1.3 :D można butować po mieście bo to jedzie/rozpędza się znacznie wolniej niż duży silnik.
Natomiast spróbuj jechać na pełnym bucie w mieście takim m52b25 to znajdziesz się znacznie dalej niż yaris czy clio itd.

Rora..na lpg jak śmigasz po mieście i auto jest ciągle w ruchu czyt.robisz krótkie trasy,wsiadasz ,wysiadasz,zapalasz,gasisz to
auto nie pali NIC benzyny.
Od razu po odpaleniu pracuje na LPG :D

Przykład z życia z wczoraj-wpadam do kumpla autem,gaszę silnik.
Po godzinie odpalam auto i od razu silnik pracuje na LPG :D

;)

do pełnego przy tankowaniu = do pierwszego odbicia :D
wg mnie tylko takie tankowanie jest miarodajne

nie oceniaj książki po okładce - jest sporo małych silników w lekkich autach - jadą, gorzej jak B25, ale nie o tym w tym temacie

to Twoje spalanie 13,88 jest wysokie, skoro cały czas na ciepłym silniku i tylko na LPG, przy normalej jeździe
odcinki krótkie, ale znacznie zmienia obraz spalania vs. 5km rano i popołudniu

_________________

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 23 lutego 2017, 19:22 
MatiKosa napisał(a):
Wychodzi 13.88 L/100 km, ciężko coś powiedzieć, bo przy tak krótkich odcinkach to mogło być 10, a mogło być i koło 20. Plus nie wiadomo na ile dokładny jest pomiar tych 25 L, idealnie by było, gdybyś zatankował do pierwszego odstrzału, reset licznika, jeździsz do rezerwy, znowu tankujesz do pierwszego odstrzału, patrzysz ile L weszło i dzielisz przez liczbę przejechanych km


Zrobię tak ale już wiem że przy ponad 40 litrach lpg na pewno będę miał cykl mieszany a nie samo miasto.


MatiKosa napisał(a):
Od siebie dodam jeszcze, że wszelkie manewry parkingowe absolutnie niszczą spalanie - polecam parkować tak, żeby potem było łatwo wyjechać, np. na rozgrzanym silniku już tam ustawić się tyłem tak, żeby rano na zimnym od razu jechać już tylko do przodu.


Od lat tak parkuję







rorafalki napisał(a):
nie oceniaj książki po okładce - jest sporo małych silników w lekkich autach


miałem na myśli yaris i podobne pizdryki

rorafalki napisał(a):
to Twoje spalanie 13,88 jest wysokie, skoro cały czas na ciepłym silniku i tylko na LPG, przy normalej jeździe



Parę postów wyżej mówiłeś że twój kolega ma m52b20 i pali mu minimum 15-16 litrów,, (lpg czy pb?)
To w takim razie mój m52b25 jak spali mniej niż 14 litrów LPG w ruchu miejskim na krótkich odcinakach po parę km to dla ciebie teraz dużo,to dla ciebie wysokie spalanie? :oczami:

bo dla mnie nie

rorafalki napisał(a):
ale znacznie zmienia obraz spalania vs. 5km rano i popołudniu


Rora ..już dawno po zimie :D
co ty tak z tym nagrzewaniem sie silnika :rotfl:


Ostatnio edytowano 23 lutego 2017, 19:41 przez Waldek100581, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 23 lutego 2017, 19:37 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 667
Lokalizacja: Rumia
Moje BMW: BMW E90 318i 143 PS
Kod silnika: N43B20(U0)
Waldek100581 napisał(a):
Zrobię tak ale już wiem że przy ponad 40 litrach lpg na pewno będę miał cykl mieszany a nie samo miasto.


Zalej do pełna do pierwszego odstrzału i potem to samo, im więcej tym lepiej :) Cykl mieszany również będzie super, tylko pamiętaj: zresetuj także komp celem sprawdzenia prędkości średniej, to bardzo ważne przy interpretacji wyniku ;)

_________________
Było: Kompakt E36 316i 1.9
Jest: E90 318i LCI
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 23 lutego 2017, 20:06 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 44
Posty: 37030
Lokalizacja: Kielce
Moje BMW: E38 730d
Kod silnika: M57
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=153718
Waldek100581, nie będę cytować wszystkich wypowiedzi, ale nie jest tym samym spalanie na dystansie 5km rano i kolejne 5km po 8h, jak 5km kilka razy dziennie, kiedy temperatura silnika nie spada poniżej 40-50 stopni :)

_________________

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 23 lutego 2017, 22:41 
Tak,na zimnym lpg włącza się później więc na zrobienie w zimie traski z punktu A do punktu B i z powrotem auto spali więcej benzyny niż latem.
Mi zimą lpg włącza się po 2,3 km więc oszczędność i ekonomia jest przez cały rok.
Zima trwa krótko,już od kilku lat.
Przy normalnej jeździe R6 z LPG to ekononiczny a zarazem dający frajdę transport.


Ostatnio edytowano 24 lutego 2017, 15:11 przez Waldek100581, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 24 lutego 2017, 09:09 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 40
Posty: 528
Lokalizacja: KRAKÓW
Moje BMW: E39
Kod silnika: m57d30
Wystarczy zamontować dogrzewacz wody i lpg się szybciej przełączy, mimo większego poboru prądu silnik i tak mniej spali pb,

_________________
Bandit Machine Wagon


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 24 lutego 2017, 15:38 
CHEMIK211 napisał(a):
CHEMIK211


spoko patent :D
Sprawdzałem te dogrzewacze i warto to sobie zamontować na zimę.
Auto momentalnie łapie temperaturę i przełącza się na LPG :super:


Góra
  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 24 lutego 2017, 16:52 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 40
Posty: 528
Lokalizacja: KRAKÓW
Moje BMW: E39
Kod silnika: m57d30
Teraz myślę u zony w e46 założyć dogrzewacz z diesla 2,0 elektryczny, tylko nie wiem jak on jest sterowany, a tak to mam od forda na przewód wodny na 4świece

_________________
Bandit Machine Wagon


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 27 lutego 2017, 09:24 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 7
Moje BMW: e46
Kod silnika: m47n
e46 318d 116KM - kiedyś palił 6,5-7l teraz komputer pokazuję 10-10,5l. Coś jest nie tak


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 27 lutego 2017, 23:24 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23072
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
Cygano998 napisał(a):
e46 318d 116KM - kiedyś palił 6,5-7l teraz komputer pokazuję 10-10,5l. Coś jest nie tak



Wylicz spalanie z tankowania jeśli będzie się różnic to skalibruj komputer a jeśli będzie podobne lub się pokryje to szukaj przyczyny bo jest sporo za duże ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 28 lutego 2017, 13:05 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 7
Moje BMW: e46
Kod silnika: m47n
jak się kalibruje komputer?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 28 lutego 2017, 13:06 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 44
Posty: 37030
Lokalizacja: Kielce
Moje BMW: E38 730d
Kod silnika: M57
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=153718
Cygano998 napisał(a):
jak się kalibruje komputer?

http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=25&t=73688

_________________

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 28 lutego 2017, 13:25 
Od niedawna komp mi zawyża spalanie. Wczoraj zatankowałem do pierwszego odbicia, po 100 km (dokładnie 112 km) dotankowanie znów do pierwszego odbicia, paliwa weszło 10,4 L a wskazania kompa 12,8. Z reguły komp spalanie pokazywał okolice 10l i pokrywało się to ze spalaniem rzeczywistym. Teraz mam 12,5-13L/100 km.
Wie ktoś jak wygląda kalibracja w e90?


Góra
  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 28 lutego 2017, 21:15 
Znalazłem takie coś :

Cytuj:
"Pierwsza sprawa to odblokowanie wszystkich funkcji BC. Kluczyk w poz. 1 lub 2 Wciskasz i przytrzymujesz prawy przycisk na zegarach tak długo aż pojawi się TEST nr.1, klikasz w lewy przycisk i sumujesz pokazane cyfry (lub zaglądasz do dowodu rejestracyjnego i sumujesz 5 ostatnich cyfr kodu VIN). Klikasz w prawy do momentu pokazania się TEST nr.19 i wtedy lewym przyciskiem klikasz tak aż na wyświetlaczu będzie suma którą policzyłeś z VIN. Klikasz znowu w prawy, przechodzisz do TEST nr.20 i tam trzeba wklepać współczynnik. Oblicza się go następująco: Rzeczywiste zużycie dzielisz przez zużycie które pokazuje komp i wynik mnożysz razy 1000. Wynik wklepujesz lewym przyciskiem (każde naciśnięcie powoduje zmniejszenie współczynnika aż dojdzie do 750 a potem przeskakuje do 1250 i znowu w dół), nie trzeba potwierdzać - wyłączasz kluczyk i gotowe. Pozostaje wyzerować liczniki i przetestować.


i takie

Cytuj:
Mała korekta do tego co napisane powyżej na własnym przykładzie. Otóż mój komputer zawyżał spalanie o ok. 2 l do faktycznego spalania. Komp. 12,3 l/100km faktyczne spalanie 9,9l/100 km. Zrobiłem kalibrację z 1000 na 1240 i wskazania kompa w tej chwili ok. 10l/100km. Tak więc aby zmniejszyć wskazanie kompa należy z wartości 1000 zwiększać i analogicznie aby zwiększyć wskazania kompa obniżać z wartości 1000. Reasumując mój przykład 12,3 (wynik z kompa) dzielimy przez 9.9 (wynik faktycznego spalania z tankowań) wynik 1,242... czyli wpisuję wartość 1240 i spalanie obecnie na kompie wskazuje w granicach 9,9-10 l/100km. Można oczywiście korygować z czasem dokładniej co 1 jednostkę,10,50,100 o ile dobrze pamiętam.



Ktoś coś powie na ten temat?


Góra
  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 11 marca 2017, 00:10 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 667
Lokalizacja: Rumia
Moje BMW: BMW E90 318i 143 PS
Kod silnika: N43B20(U0)
Wejście w ustawienia kompa w E90 jest nieco trudniejsze, ale są na ten temat filmy, mi się udało. Nie jestem pewien czy za współczynnik korygujący odpowiedzialny jest tylko jeden test czy też może 3 testy odpowiadające kolejno za wartości na: drugim (100, 200, 300, etc. ), trzecim (10, 20, 30, etc.) i czwartym (1, 2, 3, etc.) miejscu po przecinku.


Przykład który podałeś...jest dokładnie na odwrót :) (przynajmniej u mnie w E36)

Domyślna wartość 1000 oznacza przemnażanie wyniku x1.000. Jeżeli założmy komp mi pokazuje spalanie 10.0 L/100 km, a ja policzyłem z dystrybutora 11.5 L/100 km, to wtedy:
= 11.5 / 10.0 = 11.5

I wpisuję 1150. Wówczas wynik jest przemnażany x1.150 i komp zamiast optymistycznych 10-ciu zacznie pokazywać realne 11.5. Bardzo rzadko zdarza się by komp robił to w drugą stronę i zawyżał wartości. Ja swojego kompakta skalibrowałem już praktycznie tak, że pokazuje idealnie co do 0.1.

W Twoim przypadku wynik powinien być taki:
= 9.9 / 12.3 = 0.804 czyli wpisujesz 804.

Wskazania kompa będą przemnażane x0.804 i w ten sposób zamiast 12.4 otrzymasz żądane 9.9 L/100 km ;) Btw zalecam przejechanie całego baku bo tylko taki wynik się liczy i po takim dystansie wszysko ładnie wychodzi, ten magiczny dystans 100 km nie zawsze. Jednak jedziesz mając na pełnym niemalże te 40-45 kg paliwa więcej, a potem z kolei pod koniec zbiornika masz o tyle mniej i w ogóle wszelkie inne odchyły się ładnie wyrównują.

Generalnie z doświadczenia wiem, że im bardziej jeździsz po trasie = tym wyniki z kompa bardziej się zgadzają. Im bardziej po mieście = tym są większe różnice między tym co pokazuje komp, a tym jak jest naprawdę. Musisz nieustannie korygować ten współczynnik, aż znajdziesz złoty środek ;)

_________________
Było: Kompakt E36 316i 1.9
Jest: E90 318i LCI
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 11 marca 2017, 18:34 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 1
Moje BMW: 525D kombi
Kod silnika: M57D25
Witam wszystkich Bunia ma - e 39 525 d kombi spala średnio 8.6 ON poruszam sie po Pruszkowie i okolicach styl jazdy normalny :hurra:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 29 marca 2017, 08:22 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 15
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: E91
e91 2.0d 163ps Automat 9+l (na tyle opony 255) ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 29 marca 2017, 09:03 
MatiKosa, temat ogarnąłem już jakiś czas temu i wszystko gra :ok: Ale dzięki za zainteresowanie :)
http://www.babybmw.net/howtos/how_to-_r ... lation.pdf


Góra
  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 17 kwietnia 2017, 17:15 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 667
Lokalizacja: Rumia
Moje BMW: BMW E90 318i 143 PS
Kod silnika: N43B20(U0)
Pora na coś ode mnie po dłuższej przerwie. Tym razem udało się zrobić bardzo fajny odcinek, który składał się mimo wszystko w większości (bo aż w 80%) z miasta. Jednakże dołożenie w 5% obwodnicy i w 15% dróg poza miastem pozwoliło na osiągnięcie wyniku już nie tak bardzo oddalonego od średniej deklarowanej przez producenta (7.6 L/100). Tryb był bardziej ekonomiczny, ale absolutnie nie był to totalny eco driving, kompakt regularnie jest wkręcany na obroty gdy zachodzi taka potrzeba. Był to akurat ostatni cykl na oponach zimowych, warunki były zmienne, zatem wynik na poziomie 8.36 L/100 km uważam za naprawdę bardzo fajny.

Ten bak to był również test dodatku do paliwa mającego za zadanie oczyścić wtryskiwacze paliwa. Zrobiłem film z korektami na poszczególnych cylindrach przed i po. Przed szczególnie dużą korektę można było zaobserwować na cylindrze nr 2.

Po całym cyklu ta korekta na 2gim cylindrze zmniejszyła się minimalnie, pozostałe tak różnie. Silnik pracował dobrze. Czy to pomogło? Niewykluczone, prawdopodobnie tak, choć różnica nie jest na tyle duża abym był w stanie ją wychwycić.

_________________
Było: Kompakt E36 316i 1.9
Jest: E90 318i LCI
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 18 kwietnia 2017, 18:03 
e36 m52b25

41 l lpg/ 300km według dystrybutora

100% miasto,bez korków,2,3 kursy na przedmieścia do Obi.
kilka ścigów spod świateł,butowanie dla frajdy,tym razem nie jeździłem eko :D

Zregenerowałem vanos,wymieniłem gumę przepływki.Być może to minimalnie wpłynęło u mnie w aucie na mniejsze spalanie.


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2924 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140 ... 147  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL