BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 28 marca 2024, 21:31

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie. Możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2924 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134 ... 147  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 19 czerwca 2016, 23:09 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 25
Moje BMW: e90
Kod silnika: n53
Najpierw zacznę od swojego spalania, a więc tak e90 325i średnie spalanie na poziomie 10.5l większość jazdy po mieście.

A co do tych przekłamywań jakie wychodzą podczas tankowania to wiadomo że żaden dystrybutor nie będzie wydawał idealnie paliwa, zwykle dystrybutory wydają od 0,3% do 0,5% mniej paliwa niź pokazuje dystrybutor. Najgorzej jest z nowymi dystrybutorami(nowo otwarte stacje) i tam róźnice na poziomie 6% mogą się zdarzyć ale powinny być szybko wyrównane bo jest to niezgodne z prawem, a takie róźnice moga występować bo prawo jest źle skonstruowane przez co często na nowych stacjach pojawiają się dystrybutory które są przystosowane do wydawania paliwa w 15 stopniach, przez co gdy jest duża róźnica temperatur, róźnice potrafią być spore, ale na dłuższą metę jest to nie opłacalne bo każdy klient gdy widzi jakąś podejrzaną sytyacje może wezwać kontrole jakości paliwa która wszystko sprawdza i można szybko stracić uprawnienia na sprzedaż paliwa.
No i wiadomo więksi klienci stacji paliw(tirowcy) bardzo często sprawdzają spalanie w samochodzie i ile litrów wchodzi, i gdy ktoś tankuje 800l to szybko by się zorientował gdy by mu brakowało tych 45-50 L paliwa. A Każda stacja o takich klientów walczy :):):)
Jeśli bylibyście zainteresowani to mogę na dniach wrzucić świadectwa jakości paliw z lotosu i orlenu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 19 czerwca 2016, 23:34 
smietnik napisał(a):
e92 335i 350KM, trasa z ostatniego weekendu, normalna jazda bez zamulania i oszczędzania, cały czas klima, większość drogi krajowe, wyjeżdżony cały bak 9.8 l/100km z komputera, 9.7 policzone. Po ponownym zatankowaniu i jakichś 50km miałem na komputerze 9.3 ale był spory ruch i już wolniej jechałem.
kolejna trasa, tylko autostrada, z klimatyzacją, dynamicznie - 13l/100km (komputer)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 21 czerwca 2016, 21:24 
Offline
Forumowicz

Posty: 205
Moje BMW: e46 318 Touring
Kod silnika: M43TUB19
U mnie - maks 12 l LPG/100 km przy nieekonomicznej jeździe (przyspieszanie z gazem do podłogi, włączona klima ale bez niepotrzebnego trzymania na wysokich obrotach), liczone dla jednego tankowania (51 l - tyle mieści butla). Cykl mieszany mniej więcej 60/40 % trasa/miasto. Specjalnie liczyłem przy jednym przejeździe dla długiej trasy (tylko jedno, początkowe odpalenie na benzynie). Przy najbliższej dłuższej trasie spróbuję jak zachowa się przy jeździe ekonomicznej, a na czasie na samej benzynie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 7 lipca 2016, 10:17 
smietnik napisał(a):
smietnik napisał(a):
e92 335i 350KM, trasa z ostatniego weekendu, normalna jazda bez zamulania i oszczędzania, cały czas klima, większość drogi krajowe, wyjeżdżony cały bak 9.8 l/100km z komputera, 9.7 policzone. Po ponownym zatankowaniu i jakichś 50km miałem na komputerze 9.3 ale był spory ruch i już wolniej jechałem.
kolejna trasa, tylko autostrada, z klimatyzacją, dynamicznie - 13l/100km (komputer)
to jescze jedna trasa około 140km, troche ekspresowki, reszta drogi jakiejś niższej kategorii, troche wiosek po drodze, jazda spokojna, praktycznie caly czas zgodnie z przepisami, bardzo mało wyprzedzania, bez klimy. Spalanie z komputera 7.8l/100km, najniższe jakie miałem. Jak widać spanie w trasie też może sie istotnie różnić.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 8 lipca 2016, 10:56 
Offline
Forumowicz

Wiek: 36
Posty: 101
Lokalizacja: Kalisz
E46 330d M57 seria
miasto 8.5-13l (zima, krótkie odcinki lub korzystanie z zalet tylnego napędu ;) )
trasa 6l (spokojnie, za tirami) do 9l (autostrada 160-180 km/h)
mieszany z ostatnich 5000 km 7.7l

co ciekawe obecnie jeżdżę Ibizą 1.4, która przy jeździe spokojniejszej niż przy E46 w trybie mieszanym pali 7l... także nie opłaca się kupować małych silników ;)i

_________________
Audi: '95 A4 2.6q -> '98 A4 1.8Tq -> '97 S8 D2 manual -> BMW '99 E46 320d -> '95 E36 320i -> '00 E46 330d -> ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 15 lipca 2016, 07:47 
Offline
Forumowicz

Wiek: 41
Posty: 268
Lokalizacja: Sosnowiec
Moje BMW: E46 320d
Kod silnika: M47N
Garaż: Było E36 318i M43b18, E39 520i M52b20
Jest E46 320d M47N
Ponad 4000 km z czego około 2000 km po Chorwacji oraz BiH drogami krajowymi, czyli góry, ostre zakręty, częste ograniczenia, klima, korki itd. Jazda na biegach od 2 do 4. Kolejne 2000 km drogi ekspresowe i autostrady (jazda zgodnie z ograniczeniami) dojazd do Chorwacji, Włoch i powrót. Spalanie liczone z tankowania 5,67 l/100 km Jak dla mnie wynik pozytywny.

Najniższe spalanie w zeszłym roku na polskich drogach głównie ekspresówki ponad 400km stała prędkość 105 km/h na tempomacie bez klimy 4,8 l/100km. Ta sama trasa (powrót), ta sama prędkość tylko auto doładowane na max i ogólne spalanie po ponad 800km 5,0l/km.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 20 lipca 2016, 19:11 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 667
Lokalizacja: Rumia
Moje BMW: BMW E90 318i 143 PS
Kod silnika: N43B20(U0)
W tym wpisie dwie kwestie:
1. Eco driving
2. Test dodatku do paliwa Millers Oils Petrol Power Ecomax One Shot Boost 250 ml + FILMY i pomiary z przyspieszeniami
3. Pb95 vs Pb98 - czy warto tankować?

_____________________________________________________________________________

---==[ 1. Eco driving ]==---
Na wstępie od razu powiem, że temat postaram się opisać tylko pobieżnie, a jeśli będzie tu jakieś większe zainteresowanie, to z miłą chęcią założę o tym osobny wątek, co by nie spamować wątku Exx traktującego o spalaniu naszych aut :)

Wszystkie wyniki poniżej są już na tym dodatku od Millers Oils, jednakże zaczął on działać po ok. 220 km.


Spalania przy 2 dodatkowych osobach i bagażu (razem +180 kg więcej niż zwykle). Zbadane na niezbyt równym terenie, więc ciężko o dokładność, ale orientacyjnie:
- 90 km/h: 6.0 L/100 km (ostatnio samemu jakieś 5.7-5.8 L/100 km)
- 120 km/h: 7.1 L/100 km (duża niedokładność pomiaru, ostatnio jakoś 6.9 L/100 km)


Spalanie na zimnym silniku po x km od startu:
- 1 km: 15.7 L/100 km
- 2 km: 11.8 L/100 km
- 3 km: 10.7 L/100 km

- 14.5 km - czyli moje codzienne dojazdy do pracy. Zacząłem mierzyć każdego dnia. Wykonałem 12 pomiarów w tę i z powrotem. Co się dowiedziałem?

* rozstrzał wyników od 7.3 do 9.5 L/100 km
* zakończyłem pomiar głównie w trybie miejskim w trybie "dziadek pro" (hehe żart, po prostu spokojna jazda, ale ruszanie sprawne) z wynikiem 8.33 L/100 km
* według danych empirycznych na moim koncie Motostat (link na dole w podpisie, można kliknąć i sobie spojrzeć) rok temu robiłem wyniki na poziomie 9.4 L/100 km, zatem obecnie udało mi się zbić cały solidny 1 "liter" w dół, co daje poprawę o 11.4% !

To tylko takie szybkie pochwalenie się wynikami, jeśli będą osoby zainteresowane szczegółami teorii eco drivingu to mogę to szerzej opisać ;)


_____________________________________________________________________________



---==[ 2. Test dodatku do paliwa Millers Oils Petrol Power Ecomax One Shot Boost 250 ml ]==---


Testowałem go w połączeniu z paliwem FuelSave 95 ze stacji Shell. Miał zacząć działać po ok. 300 km. Ja zauważyłem różnicę po 220 km. A co to ustrojstwo w ogóle daje?
- zwiększa liczbę oktanową o 3, więc w sumie będzie to dawało podobny efekt jak Pb98
- zawiera jakieś dodatki czyszczące, podkręca moc, redukuje spalanie i emisje, etc. etc.

Koniec teorii, pora na konkrety i pomiary.


Jeśli chodzi o spalanie to no cóż...ciężko jest wykonać dokładny test. Jak już wspomniałem powyżej przy Eco, zacząłem resetować spalanie za każdym razem i spisywałem wyniki. Zanim wlałem ten dodatek osiągałem wyniki odrobinę wyższe, ale różnicę można by było zwalić na rzeczy losowe (natężenie ruchu, pogoda -> wycieraczki chyba też podbijają zużycie paliwa). Aby potwierdzić różnicę będę musiał po prostu więcej pojeździć i wtedy Wam to opiszę, będę od teraz jeździł na Pb98, a czy jest sens ją lać - o tym niedługo.

Ok, to czy ten magiczny sok z gumi-jagód coś w ogóle pomógł? W mojej ocenie nastąpiły:
- poprawa kultury pracy motoru: łatwiej odpala, chodzi jakby ciszej i równiej
- dynamika: płynniej. Po prostu płynniej. I chyba szybciej.


Różnica moim zdaniem zauważalna na tyle, aby nie móc tego skwitować tego, że jest to tylko "efekt placebo".

Ale może by tak coś zmierzyć... Rozpoczynamy pomiary!

Warunki pomiaru:
- samochód: BMW E36 316i 1.9 Compact 1999 rok
- motor: R4 1.9, 8-zaworowy, bez vanosów, manual. 105 PS @ 5500 obr/min, 165 Nm @ 2500 obr/min (bardzo nisko :) )
- opony: 195/65/R15 (wtedy 2.1 bar powietrze, teraz 2.2 bar pompowane azotem)
- masa: auto ma w dowodzie 1250 kg, to jest w pełni zatankowany + kierowca 75 kg. Ja wtedy ważyłem 81 kg, dziś bardziej 85 kg. Testowane przy zbiorniku 25% pojemności baku. W bagażniku nie ma niczego, co by ważyło dużo.
- temperatura: 23.5 st. C (wtedy było z pewnością podobnie)


a) Pomiar 1szy 3-ci bieg, 60-100 km/h i do końca
- Rok temu: Pb95, wynik: 7.2s:



- Teraz: Pb95+dodatek: 60-100 km/h 3. bieg: ok. 7.0s, a więc 0.2s szybciej i to czuć:


Ciekawostka: jeszcze całkiem niedawno przy zbiorniku 45% samej Pb95 jeszcze bez dodatku również ten sam odcinek 7.6-7.7s



b) Pomiar 2gi, 4-ty bieg, 60-100 km/h oraz do 140 km/h
- Rok temu: Pb95, wynik: co najmniej 10.0s lub ciut więcej, filmu już nie mam :)

- Teraz: Pb95+dodatek: 60-100 km/h 4. bieg: ok. 9.9s, odrobinę szybciej, ten sam LINK tylko od 0:21:



d) Pomiar 4-ty
- Teraz: 4-ty bieg 80-120 km/h tym razem w 10.9s:




Wniosek:
Czas 80-120 lepszy niż w instrukcji może też wynikać z faktu, iż pomiar nie był dokonany na pełnym zbiorniku, tylko takim 25%, więc około 38 L (a więc jakieś 28 kg) mniej. Z drugiej strony jednak ja jako kierowca nie ważę 75 kg jak to jest przyjmowane, tylko bardziej 85 kg, więc zostaje 18 kg różnicy.
Auto jeździ bardzo przyjemnie, będę testował je dalej na Pb98...


_____________________________________________________________________________

---==[ 3. Pb95 vs Pb98 - czy warto tankować? ]==---

Cytat z instrukcji do mojego kompakta: "Można zatankować Super Plus (98 ROZ) aby nieznacznie zwiększyć moc i zmniejszyć zużycie paliwa".

Słowo klucz to "nieznacznie". Ja będę starał się znaleźć odpowiedź na pytanie o ile. Co do osiągów to już zmierzone, jakaś tam drobna poprawa jest i to mimo tego, że ten silnik ma średni stopień sprężania 9.5:1, dopiero te 11-12:1 będą czerpały więcej benefitów, zakładając, że są wyposażone w czujnik spalania stukowego. I być może inne mapy w ECU pod takie paliwa.

Spalanie
Po powyższym teście ciężko coś powiedzieć. Pojeżdżę może nawet koło pół roku, żeby zrobić ze 3000-5000 km i zobaczymy co wyjdzie. Na pewno ekonomicznie taki wybór nie jest opłacalny, bo różnica ok. 20 zł na jednym baku (ok. 52-53 litry) nie zostanie zrekompensowana przez spalanie niższe o powiedzmy 0.3 L/100 km. To jest wybór dla kierowcy, który ceni sobie wyższą kulturę pracy jednostki napędowej, przy założeniu, że to auto potrafi to w ogóle wykorzystać. Być może okaże się, że mój kompakt jednak nie za bardzo potrafi i wtedy taka benzyna mu nic nie da poza tym, że przepali portfel właściciela :) Ja jednak odkuwam się na swoim eco drivingu, więc zaoszczędzone pieniądze chcę przeznaczyć na testy.

_________________
Było: Kompakt E36 316i 1.9
Jest: E90 318i LCI
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 20 lipca 2016, 19:56 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 44
Posty: 37030
Lokalizacja: Kielce
Moje BMW: E38 730d
Kod silnika: M57
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=153718
MatiKosa, jak zwykle dajesz czadu z opisami i testami - podziwiam Twój zapał :padam:

_________________

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 25 lipca 2016, 04:19 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 250
Lokalizacja: Podlaskie
Moje BMW: e36/e46
Kod silnika: m52b28/m54b30
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=126745
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=154523
MatiKosa..
Ciekawe opisy. Silnik zimny zawsze więcej wciąga paliwa zanim osiągnie swoją temp. roboczą. Co do dodatku podchodziłbym sceptycznie do pomiarów.
Ogólnie nie wiem jaki masz styl "eco jazdy" ale ta twoja kosiarka ni hu nie jest ekonomiczna ;) Jak ty masz te wyniki na PB to ja podobne mam tyle, że na LPG przy 2.8 w e36 coupe, kapeć 205/45/17 ;) E46 Touring, 3.0i benz + LPG (m54b30), kapeć 205/50/17 pali mi od coupe jakies 1.5l więcej - wpływ ma waga i to że trochę zacząłem szybciej jeździć ;) ale jak powściągne cugle to 0.7l urwę :D
Tylko kurczę gaz po 1.55 to co tu urywać te 0.7l :D

_________________
„Słońcu ani śmierci nie można patrzeć prosto w oczy.”
„Tylko martwi wiernie dochowują omerty”
Obrazek
The mythical BMW E36-->Obrazek
The Legendary BMW E46-->Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 25 lipca 2016, 06:11 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 667
Lokalizacja: Rumia
Moje BMW: BMW E90 318i 143 PS
Kod silnika: N43B20(U0)
Drogi Jerry,

Jerry_Cornelius napisał(a):
MatiKosa..
Silnik zimny zawsze więcej wciąga paliwa zanim osiągnie swoją temp. roboczą.


Mam nadzieje, ze nie podejrzewasz mnie o to, ze tego nie wiem ;) To ze wciaga wiecej to wie kazdy. Ja odpowiadam na konkretne pytanie o ile, po ilu minutach. Np. teraz rozpoczynam pomiary bez transmittera FM, aby rowniez przetestowac jak obciazenie ukladu elektrycznego wplywa na spalanie, bo wycieraczki to juz widze, ze zwiekszaja spalanie.

Jerry_Cornelius napisał(a):
Ogólnie nie wiem jaki masz styl "eco jazdy" ale ta twoja kosiarka ni hu nie jest ekonomiczna ;) Jak ty masz te wyniki na PB to ja podobne mam tyle, że na LPG przy 2.8 w e36 coupe, kapeć 205/45/17 ;) E46 Touring, 3.0i benz + LPG (m54b30), kapeć 205/50/17 pali mi od coupe jakies 1.5l więcej - wpływ ma waga i to że trochę zacząłem szybciej jeździć ;) ale jak powściągne cugle to 0.7l urwę :D
Tylko kurczę gaz po 1.55 to co tu urywać te 0.7l :D


Mam dosc mocny styl eco jazdy, ale czasem tez auto buta dostanie. Niestety przykro mi, ale "moja kosiarka" jest raczej sporo bardziej ekonomiczna od Twoich 2.8 i 3.0. Wlasnie wszedlem w Twoje konta Motostat i co widze?

- Jazda miejska to zaledwie 30%, a poza miastem 70% robiac wyniki okolo 9.0-9.5 L/100 km (przeliczylem na Pb) i Ty sie cieszysz, ze pomimo tego Twoje auta pala mniej. To troche tak, jakbys sie cieszyl, ze jadac Skoda Citigo spalasz mniej niz E39 540iA. Takze w Twojej opinii zabraklo czegos, o co ja z kolei staram sie bardzo dbac podczas moich testow - porownywalnosci :)

Ja jezdze w trybie 90-95% miasto i 5-10% poza, odcinki po 15 km. Zrob wynik chociaz 11.0 L/100 km w tym trybie i potem mow, ze kosiarka nie jest ekonomiczna ;)

Przedwczoraj mialem jazde nocna, lacznie 70 km (2x po 35 km, wiec po drodze auto stalo i silnik sie ochodzil przed ponownym startem), z jednym kolega wazacym 95 kg, wiekszosc poza miastem, troche w miescie, do tego 3 postoje.
Wynik: 6.3 L/100 km.

Gdybym jezdzil w Twoim trybie, to wyniki mialbym w okolicach 6.5-7.0 L/100 km, wiec solidne 3 L/100 km mniej porownujac na Pb. Dodatkowa zaleta tego, ze jezdze eco, tylko na Pb, a teraz nawet na Pb98 jest fakt, ze owszem, choc jezdze nieco mniej od Ciebie - to tankowanie mi wychodzi co 17-20 dni a zasieg jest sporo wiekszy i ciagle rosnie i to nawet biorac pod uwage fakt, iz moj kompakt ma bak mniejszy o 8 L:) (tak tak wiem, ale tez duzo mniejszy silnik hehe) U Ciebie co 1-2, czasem 3 dni. Fakt faktem, Ty za to placisz mniej. Instalacja LPG jakby jednak nie patrzec jest dodatkowym ukladem w aucie, o ktory trzeba dbac i ktory moze sie zepsuc, a mi zalezy na bezawaryjnosci.

Pozdro ;)

_________________
Było: Kompakt E36 316i 1.9
Jest: E90 318i LCI
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 25 lipca 2016, 15:33 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 250
Lokalizacja: Podlaskie
Moje BMW: e36/e46
Kod silnika: m52b28/m54b30
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=126745
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=154523
MatiKosa napisał(a):
Drogi Jerry,


Mam dosc mocny styl eco jazdy, ale czasem tez auto buta dostanie. Niestety przykro mi, ale "moja kosiarka" jest raczej sporo bardziej ekonomiczna od Twoich 2.8 i 3.0. Wlasnie wszedlem w Twoje konta Motostat i co widze?

- Jazda miejska to zaledwie 30%, a poza miastem 70% robiac wyniki okolo 9.0-9.5 L/100 km (przeliczylem na Pb) i Ty sie cieszysz, ze pomimo tego Twoje auta pala mniej. To troche tak, jakbys sie cieszyl, ze jadac Skoda Citigo spalasz mniej niz E39 540iA. Takze w Twojej opinii zabraklo czegos, o co ja z kolei staram sie bardzo dbac podczas moich testow - porownywalnosci :)


Nie wiem jak przeliczyłeś :) na gazie spalanie jest to 20% więcej niż na PB.
Przykład:
10l LPG – 120%
X – 100%
X =8,33L PB95 ;)
Cieszę się z tego, że mam moc w aucie :) i pali mi lepiej niż te kosiarki z małymi jednostkami. Czyli mam pojemny silnik, mam co deptać i małe spalanie :D Dojazd do pracy i powrót to ok. 52km dziennie 50/50 miasto/trasa ale, że muszę wszędzie dojechać to często mi 40/60 albo 30/70 ;)

MatiKosa napisał(a):
Ja jezdze w trybie 90-95% miasto i 5-10% poza, odcinki po 15 km. Zrob wynik chociaz 11.0 L/100 km w tym trybie i potem mow, ze kosiarka nie jest ekonomiczna ;)

Przedwczoraj mialem jazde nocna, lacznie 70 km (2x po 35 km, wiec po drodze auto stalo i silnik sie ochodzil przed ponownym startem), z jednym kolega wazacym 95 kg, wiekszosc poza miastem, troche w miescie, do tego 3 postoje.
Wynik: 6.3 L/100 km.

Gdybym jezdzil w Twoim trybie, to wyniki mialbym w okolicach 6.5-7.0 L/100 km, wiec solidne 3 L/100 km mniej porownujac na Pb. Dodatkowa zaleta tego, ze jezdze eco, tylko na Pb, a teraz nawet na Pb98 jest fakt, ze owszem, choc jezdze nieco mniej od Ciebie - to tankowanie mi wychodzi co 17-20 dni a zasieg jest sporo wiekszy i ciagle rosnie i to nawet biorac pod uwage fakt, iz moj kompakt ma bak mniejszy o 8 L:) (tak tak wiem, ale tez duzo mniejszy silnik hehe) U Ciebie co 1-2, czasem 3 dni. Fakt faktem, Ty za to placisz mniej. Instalacja LPG jakby jednak nie patrzec jest dodatkowym ukladem w aucie, o ktory trzeba dbac i ktory moze sie zepsuc, a mi zalezy na bezawaryjnosci.

Pozdro ;)


Miałem jednostkę m43b16 102KM w e36 sedan, czysta benzyna potem gazowana sekwencja BRC. Kapcie lato 225/45/16, zima 185/65/15. Benzyny nie mam danych bo rzadko zalewałem pełny zbiornik ;) ale ok. 20l na 200-250km ~`. Jeździłem nim typowo po mieście dystanse po 7-10km, w weekendy mieszane trasy po 35km x2. Paliło mi średnio 9,4-9,6L LPG 100km.
Silnik ma za mało mocy do masy auta. Problem z sprawnym rozpędzeniem do 50km/h / 90km/h. W 5 osób to spalanie leciało do 11-13L LPG na dystansach 35km. Jedynie w trasach po 500-700km w 3 osoby i pełny bagażnik, spalanie było czasami w przedziale 8,5-9L ale to rzadkość bo często trzeba było jechać za tirem lub innym pojazdem by dawał pole wiatrowe ;)

Teraz mając 2.8 w trasie i na co dzień pali mi mniej niż 1.6 :D Koszta utrzymania 1.6 a 2.8 to prawie są identyczne ;) Co do instalacji to pojazd musi być sprawny technicznie na benzynie dopiero można montować instalację gazową. U mnie na pierwszym miejscu jest stan techniczny, potem jest „doposażenie” pojazdu w „gadżety” nigdy nie na odwrót ;)

Jak będę miał od 0 do 100km po mieście to specjalnie doleje do zbiornika by zobaczyć ile wleję ;) Wtedy dam znać ile pali 100% miasta. Ale już powiem, że pewnie w ok. 10L LPG na 100km ;)

Debatować o tym możemy bardzo długo ale co jak co musisz jeszcze popracować nad eko jazdą ;)

Pozdrawiam

_________________
„Słońcu ani śmierci nie można patrzeć prosto w oczy.”
„Tylko martwi wiernie dochowują omerty”
Obrazek
The mythical BMW E36-->Obrazek
The Legendary BMW E46-->Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 25 lipca 2016, 18:42 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 667
Lokalizacja: Rumia
Moje BMW: BMW E90 318i 143 PS
Kod silnika: N43B20(U0)
Jerry_Cornelius napisał(a):
Nie wiem jak przeliczyłeś :) na gazie spalanie jest to 20% więcej niż na PB.
Przykład:
10l LPG – 120%
X – 100%
X =8,33L PB95 ;)
Cieszę się z tego, że mam moc w aucie :) i pali mi lepiej niż te kosiarki z małymi jednostkami. Czyli mam pojemny silnik, mam co deptać i małe spalanie :D Dojazd do pracy i powrót to ok. 52km dziennie 50/50 miasto/trasa ale, że muszę wszędzie dojechać to często mi 40/60 albo 30/70 ;)


Zawsze myślałem, że na LPG pali ok. 10% więcej, ale nie sądziłem, że aż 20% więcej :szok: Na gazie się jednak nie znam, więc pozostaje mi zaufać Tobie :ok: Jeżdżąc tyle po trasie nie dziwią mnie tak dobre wyniki spalania, wtedy jest naprawdę spory sens posiadania większego silnika ;) W mieście jednak cudów nie ma i sądzę, że w moim trybie w moich warunkach oglądałbyś wartości rzędu co najmniej 10.5-11.0 L/100 km.




Jerry_Cornelius napisał(a):
Miałem jednostkę m43b16 102KM w e36 sedan, czysta benzyna potem gazowana sekwencja BRC. Kapcie lato 225/45/16, zima 185/65/15. Benzyny nie mam danych bo rzadko zalewałem pełny zbiornik ;) ale ok. 20l na 200-250km ~`. Jeździłem nim typowo po mieście dystanse po 7-10km, w weekendy mieszane trasy po 35km x2. Paliło mi średnio 9,4-9,6L LPG 100km.
Silnik ma za mało mocy do masy auta. Problem z sprawnym rozpędzeniem do 50km/h / 90km/h. W 5 osób to spalanie leciało do 11-13L LPG na dystansach 35km. Jedynie w trasach po 500-700km w 3 osoby i pełny bagażnik, spalanie było czasami w przedziale 8,5-9L ale to rzadkość bo często trzeba było jechać za tirem lub innym pojazdem by dawał pole wiatrowe ;)

Teraz mając 2.8 w trasie i na co dzień pali mi mniej niż 1.6 :D Koszta utrzymania 1.6 a 2.8 to prawie są identyczne ;) Co do instalacji to pojazd musi być sprawny technicznie na benzynie dopiero można montować instalację gazową. U mnie na pierwszym miejscu jest stan techniczny, potem jest „doposażenie” pojazdu w „gadżety” nigdy nie na odwrót ;)

Jak będę miał od 0 do 100km po mieście to specjalnie doleje do zbiornika by zobaczyć ile wleję ;) Wtedy dam znać ile pali 100% miasta. Ale już powiem, że pewnie w ok. 10L LPG na 100km ;)

Debatować o tym możemy bardzo długo ale co jak co musisz jeszcze popracować nad eko jazdą ;)

Pozdrawiam


Na samym początku wypada zaznaczyć, że nie sprecyzowałeś gdzie się poruszasz, bo "po mieście" może mieć naprawdę duże znaczenie. Dla przykładu ja poruszam się po Trójmieście, najpierw rano gdzie korki są małe, ale jednak jakieś tam są. Potem wracam i jest już gorzej, czasami są naprawdę duże korki, sporo skrzyżowań świetlnych. Średnia prędkość jaką uzyskuję to 32-33 km/h.

Dalej różnice jeśli chodzi o auto:
- sedan 316i waży o 15 kg więcej od kompakta (mało, ale przy takiej mocy może mieć znaczenie)
- wyjściowo auto opuszczało fabrykę na 185/65/R15, porównamy jednak do moich 195/65/R15. Każde 20 mm szerzej to jakieś 0.5 L/100 km w górę. Do tego miałeś większą felgę. Myślę, że to podnosi wynik spalania o 0.7-1.0 L/100 km
- silnik w E36 316i sedan to 1.6, moc 102 PS i moment 150 Nm, na który trzeba czekać do 3900 rpm. Mój kompakt ma 105 PS i moment 165 Nm dostępny zaraz z dołu od 2500 rpm

Mając powyższe rzeczy na uwadze i fakt, że ja lżejszym autem, z oszczędniejszym i mocniejszym silnikiem i na mniejszym kapciu przy max eco na Pb95 z dodatkiem robię 8.3-8.4 L/100 km w swoim trybie, co pokrywa się mniej więcej z 9.5 L/100 km LPG które podałeś = wynika, że Twój wynik uwzględnia niesamowitą ilość trasy + jeździsz po mieście poza godzinami szczytu, bo nie ma takiej możliwości, żeby sedan E36 1.6 na szerszych kapciach robił takie wyniki jak kompakt 1.9.

Wg użytkownikow Autocentrum średnio dla kompakta jakieś 8 L/100 km (podawali 7.8, ale zaokrąglilem do 8.0), dla sedana 9.1, więc co najmniej lub ponad 1 liter w górę.

Osiągi kompakta może nie urywają, ale spod świateł startuję szybciej od 98-99% kierowców, do 120 km/h jakoś to idzie, powyżej oczywiście się już turla :rotfl: Większa ilość osób nie pomaga, ale kiedyś jechałem trasę 100 km w dwie strony z 3ma pasażerami (łącznie 4 osoby zatem), głównie poza miastem, oszczędnie = 7.1-7.2 L/100 km.


Czy koszty utrzymania są identyczne? Ciężko mi powiedzieć, ale na pewno olej, świece i zawieszenie + trochę z osprzętu silnika to będzie drożej. Cała masa innych, droższych elementów, jak chociażby typowe hamulce, ale też inne czujniki, pompa paliwa, etc.


Nie wątpię, że 2.8 jest super, sam bardzo chciałbym taki silnik mieć :) Jednak swap to koszt 8-10k żeby nie było druta, trzeba wszystko z R6 przełożyć, mija się to z celem, szczególnie gdy mam jedno z najlepiej utrzymanych E36 i po prostu z tego korzystam :)

Moja eko jazda jest już naprawdę mocno dopracowana, a rozbieżności tak jak wspomniałem powyżej wynikają przede wszystkim z tego, że jeździsz dużo więcej po trasie ;) Nie ma technicznie takiej możliwości, aby silnik R6 nawet zbliżył się do spalania tego 316i 1.9 po mieście, różnica będzie wynosiła minimum 2.0-2.5 L/100 km lub więcej. Dopiero na trasie różnica się zaciera ;) Oczywiście to nie jest nie wiadomo jak dużo za przyjemność latania 2.8, niemniej jednak staram się naprostować fakt jakoby 328i paliła tyle samo lub mniej co kosiarka w 316i :) Chyba, że oba auta miałyby być mocno poganiane, wtedy 316stka na pewno się mocniej zmęczy i ta różnica rzeczywiście przesunie się mocniej na korzyść 328i, ale pałowanie tu nie było brane pod uwagę :)

_________________
Było: Kompakt E36 316i 1.9
Jest: E90 318i LCI
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 25 lipca 2016, 22:16 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 40
Posty: 528
Lokalizacja: KRAKÓW
Moje BMW: E39
Kod silnika: m57d30
Masz szerszą oponę o 10mm a nie 20mm i spalanie maks większe 0.1l na 100km do tego opona większa przez co licznik pokazuje bardziej prawidłowo,

_________________
Bandit Machine Wagon


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 26 lipca 2016, 01:55 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 250
Lokalizacja: Podlaskie
Moje BMW: e36/e46
Kod silnika: m52b28/m54b30
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=126745
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=154523
Chyba trzeba poprosić moderatora o wydzielenie naszych postów ;)

Miałem kapeć 225/45/17 w e36 2.8, na motostat jest okres podany. W stosunku do 205/45/17 to paliło mi srednio ok 1.5l więcej, auto było bardziej przymulone (tzn czułem na aucie że ma trochę ciężej przez opony ;) )

Co do eco jazdy to musialbys opisać jak się zachowujesz na drodze, zakres obrotów i prędkość w których się poruszasz, trasy jakie wybierasz (np wolę wybrać lekko dłuższą ale jadę cały czas, niż krótką gdzie jest stop gaz stop)
Krótkie info o aucie, stanie technicznym pojazdu, zagracenie pojazdu (bagażnik dachowy, klamoty w bagażniku itd) opony.

Po Trójmieście nie jeżdzę ale po Suwałkach, tam jak się zagapisz i nie ruszysz dynamicznie to stoisz często ;)
Co do kosztów utrzymania na oba e36 nie oszczędzałem więc były małe rozbieżności między częściami dla 1.6 a 2.8 czasami o 50-100 a nawet się pokrywały ;)

Pozdrawiam

_________________
„Słońcu ani śmierci nie można patrzeć prosto w oczy.”
„Tylko martwi wiernie dochowują omerty”
Obrazek
The mythical BMW E36-->Obrazek
The Legendary BMW E46-->Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 26 lipca 2016, 06:34 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 667
Lokalizacja: Rumia
Moje BMW: BMW E90 318i 143 PS
Kod silnika: N43B20(U0)
O widzisz, i to jest swietna informacja o roznicy w spalaniu na szerszych laczkach, u Ciebie dodatkowe 20 mm zrobilo nie 0.5, a az 1.5 L/100 km roznicy. I to w poteznej 2.8, a co dopiero w 316i. Mysle, ze to sa bardzo cenne wiadomosci i jak najbardziej pasuja do tematu "Ile pali" ;)

Co do zachowania na drodze: staram sie ruszac dosc sprawnie na 3/4 gazu, biegi zmieniam przy 2500-2700, czasami przy 3000 jesli trzeba szybciej (mowie jak jest z reguly, bo czasami to wiadomo jak to wyglada :D). Zasadniczo staram sie dobijac do 60 km/h na 4-tym biegu i wowczas utrzymuje zadana predkosc, czasami przyspieszam zeby zdazyc na swiatlach. 5-ty bieg dopiero tak od 70 km/h, wiec po miescie malo kiedy, a to i tak przy moim moscie ok. 3.53, a 2.8 ma dluzszy, 2.93 :)
Zdecydowanie tez wole wybrac trase dluzsza i plynniejsza, tak tez codziennie dojezdzam do pracy.
Stan techniczny auta moze byc raczej wzorem dla wiekszosci E36, pod tym wzgledem kompakt wiedzie prym ;)
Gratow zasadniczo nie ma, jedynie skrzynka z paroma rzeczami, ale to nawet nie wiem czy 1 kg wazy, gasnicy, kola zapasowego, podnosika i sprzetu do zmiany kola etc. nie licze bo to obowiazkowe. Zadnych relingow i spoilerow nie ma. Laczki 195/65/R15. Zdecydowanie na aucie nie oszczedzam, co mozesz zobaczyc w moim temacie o kosztach utrzymania ;)

_________________
Było: Kompakt E36 316i 1.9
Jest: E90 318i LCI
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 26 lipca 2016, 07:52 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 250
Lokalizacja: Podlaskie
Moje BMW: e36/e46
Kod silnika: m52b28/m54b30
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=126745
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=154523
Jak miałem 1.6 to częściej 5tkę wbijałem na mieście (1200-1500obrotow) ;) 2.8 z racji krótszego mostu jedynie max 4 bo na 5 (ma ok 1000obrotów) i może mi zgasnąć ale nawet jak wbije to nie moge nawet przyspieszyc delikatnie bo auto aż drga i wibruje.
Dlatego popracuj nad obrotami i doborem biegu do prędkości. Bo zdaje się mj że jeszcze jesteś dopiero w połowie drogi ekodrivera ;)
Jednak jak jakis moderator zerknie to oprosimy by wydzielił posty moje i MatiKosa do osobnego tematu ;)
Pozdrawiam

_________________
„Słońcu ani śmierci nie można patrzeć prosto w oczy.”
„Tylko martwi wiernie dochowują omerty”
Obrazek
The mythical BMW E36-->Obrazek
The Legendary BMW E46-->Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 26 lipca 2016, 08:04 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 667
Lokalizacja: Rumia
Moje BMW: BMW E90 318i 143 PS
Kod silnika: N43B20(U0)
Wiem o czym piszesz, sam to testowalem. Przy 60 km/h mam dwie opcje do wyboru:
- 4ty bieg @ 2000 rpm. Mam mozliwosc przyspieszenia, bo kompakt ma zaraz max moment. Mam mozliwosc hamowania silnikiem do powiedzmy 45 km/h
- 5ty bieg @ 1500 rpm. Nie mam mozliwosci przyspieszania, nie mam mozliwosci kontroli predkosci. Nie mam mozliwosci podjazdu pod gorke. Opcja tylko i wylacznie na dlugiej, prostej i rownej drodze, gdzie dookola nie ma aut i w sumie jedziemy bardziej z 65 km/h.

Poza tym jazda na tak niskich obrotach jest raczej niezdrowa. Dlugo myslalem nad tym tematem i wybralem opcje bezpieczniejsza dla skrzyni i silnika. Caly eco driving polega glownie na utrzymywaniu stalej predkosci oraz hamowaniu silnikiem, w sensie na tym sie glownie oszczedza, potem dopiero sa rzeczy takie jak rodzaj opon, cisnienie w oponach, jakies bagazniki dachowe, etc. ;) I 2.8 ma most dluzszy :P

_________________
Było: Kompakt E36 316i 1.9
Jest: E90 318i LCI
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 26 lipca 2016, 14:23 
Offline
Zacna persona forum

Wiek: 38
Posty: 1721
Moje BMW: E46
Kod silnika: M47N
E39 M52B20, koła 225/45/17, LPG, w dowodzie 1485 kg, w trybie mieszanym pali 12 l LPG na 100 km.
Jazda raczej spokojna, po mieście głównie poza godzinami szczytu. Niedługo będę robił trasę to wtedy sprawdzę ile spali tylko na trasie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 26 lipca 2016, 20:29 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 40
Posty: 528
Lokalizacja: KRAKÓW
Moje BMW: E39
Kod silnika: m57d30
Kurna ja porównywałem w swojej e39 503d różni9ce między 225/60/16 a 265/35/18 tył i 235/40/18 przód i wyszło maks 0,5l

_________________
Bandit Machine Wagon


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Ile Wam Pali ?
PostNapisane: 27 lipca 2016, 03:17 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23072
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
Co autko to inna różnica :D


U Mnie ponad litr różnicy między 225 a 245 tylko może to ma znaczenie że oponki 245 były już mocno wyeksploatowane a 225 wjechały nówki ? :P


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2924 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134 ... 147  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL