BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 2 maja 2024, 08:20

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie. Możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E36] Zła praca na benzynie, na lpg wszystko ok
PostNapisane: 5 lipca 2011, 01:58 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 3
Moje BMW: e36 316
Kod silnika: M40B16
Witam :)

Na forum tym siedzę już od dawna, ale nie mając nic ciekawego do powiedzenia nie wypowiadam się :). Przeczytałem już setki tematów, szczególnie podobnych do mojego problemu, ale teraz to już desperacja popycha mnie do założenia tego tematu :D

Otóż sprawa wygląda tak: E36 316 m40 z sekwencyjną instalacją lpg.

Na benzynie - z trudem odpala, obroty wariują, dusi się i dławi jakby go zalewało, co zresztą się chyba dzieje przy każdym dodaniu gazu. Absolutnie nie wkręca się na obroty. Po kilku chwilach takiej szarpanej pracy, gdy silnik złapie temperaturę, może przejść na gaz.

Na lpg - śmiga aż miło, bez zająknięcia wkręca się, bez problemu. A podobno lpg to zło :D

Męczę się z tym już prawie od 2 miesięcy, na razie w pojedynkę przy drobnej pomocy utalentowanego kolegi. Jak do tej pory wyeliminowałem następujących podejrzanych:

1) Wtryski benzyny - pierwsza myśl, że się zapiekły, mimo że auto było regularnie (parę dni w miesiącu) jeżdżone na benzynie. W sumie nie tyle pierwsza myśl, co pierwsza porada przeczytana na forum :). Już miałem kupować naiwnie jakieś preparaty do czyszczenia (w ogóle działa to?), gdy dowiedziałem się, że znajomy właśnie odebrał takowe do m40 po regeneracji. Demontaż moich starych i instalacja zregenerowanych - dalej to samo. Wróciłem do swoich własnych wtrysków :)
2) Sterownik instalacji lpg - było podejrzenie, że w jakiś sposób zakłóca sygnał z komputera. Sterownik odpięty - nadal to samo.
3) Pompa i filtr paliwa - pompa oryginalna, nowa. Filtr paliwa oczywiście też nowy :D. Nic to nie dało
4) Świece i kable WN - bez zmian. Poza tym, pierwszym objawem zużytych kabli/świec byłaby zła praca na lpg prawda?
5) Przepływomierz - w sumie wymieniłem, bo się trafił za pół darmo, ale bez skutku
6) Sprawdzenie, czy w baku jest paliwo :D - tak, jest :)

Średnio się znam na mechanice, to co do tej pory zrobiłem to wszystko w oparciu o informacje z internetu, w szczególności z tego forum :) No i kończą się pomysły, a w zasadzie już się skończyły :D

Czy jest tutaj na sali ktoś, kto może mi powiedzieć co to może być? W sensie: czym jeszcze może różnić się zasilanie benzyną od lpg? Myślałem o tym niesławnym czujniku położenia wału, ale to wtedy i na lpg powinno wariować? Został też rozrząd do zrobienia, ale to już chyba nie ma żadnego wpływu na ten problem? :)

Niestety, raczej nie mam możliwości podpięcia go pod jakiś komputer/tester. Na razie traktuję to jako całkowitą ostateczność, bo nie widzi mi się tyranie po różnych magikach gdy każde odpalenie na lpg to już święto :D

Sprawa staje się jednak coraz gorsza, bo jak dotąd mogłem korzystać z drugiego E36 w rodzinie (też zagazowane m40 z 360tyś przebiegu - śmiga bez zająknięcia :) ), ale teraz są wakacje, rodzina chce wyjechać, a ja muszę czymś do pracy dojeżdżać :niepewny:

Już widzę to oddanie auta do mechanika... po 3miesiącach pewnie usłyszę "Paaanie, bo BMW się nie gazuje" i zobaczę rozłożone ręce :zalamany:


Ostatnio edytowano 24 sierpnia 2011, 11:21 przez rege, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Zła praca na benzynie, na lpg wszystko ok
PostNapisane: 5 lipca 2011, 10:36 
Offline
Forumowicz

Posty: 215
Lokalizacja: Wwa
Moje BMW: E34
Kod silnika: M30B35
Woda albo inny syf w paliwie?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Zła praca na benzynie, na lpg wszystko ok
PostNapisane: 5 lipca 2011, 12:11 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Posty: 16970
Moje BMW: mityczne
Kod silnika: tłuste konie
Garaż: Było: E36 318i sedan, E36 316i Compact, E39 528i sedan, E46 328Ci, E92 325Xi
Jest: F32 420i, F32 428i
Pewnie LPG źle skalibrowane.
Wlać PB, zrobić reset DME i korekt, pojeździć na PB. Ale wtedy LPG zacznie źle chodzić :]

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Zła praca na benzynie, na lpg wszystko ok
PostNapisane: 5 lipca 2011, 14:29 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 3
Moje BMW: e36 316
Kod silnika: M40B16
Woda odpada, bo już przez te 2 miesiące samochód trochę benzyny przepalił, więc ile tej wody mogło być? :)
Syf w zbiorniku... no widziałem tylko tyle ile podczas wymiany pompy, wydawało się czyściutko

Reset DME też oczywiście był. Co do resetu korekt... chodzi o sterownik/komputer instalacji lpg? Jak mogę to uczynić? :)

Do tej pory, aby wykluczyć instalację, robiłem tak: odłączenie sterownika (wyczytałem, że to ma wystarczyć), zdjęcie klem, cała ta szopka z przekręcaniem kluczyka etc i podpięcie aku bez podłączonego lpg. Efekt jak łatwo się domyśleć - bez zmian.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Zła praca na benzynie, na lpg wszystko ok
PostNapisane: 5 lipca 2011, 16:51 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 40
Posty: 1642
Lokalizacja: Włocławek
Moje BMW: e46
Kod silnika: m52tub25
Sonda albo czujnik temperatury ale bez diagnozy na kompie to możeby sobie zgadywać.

_________________
Mapa google osób z interfejsami do BMW


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Zła praca na benzynie, na lpg wszystko ok
PostNapisane: 6 lipca 2011, 02:06 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23106
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
Moim zdaniem to właśnie od diagnostyki komputerowej powinieneś zacząć a Ty zostawiasz to jako ostateczność. Zagazowane BMW wcale nie musi być złym autem bo jest naprawdę spora grupa właśnie takich użytkowników co mają LPG w BMW i są zadowoleni ale warunek jest taki iż musi to być odpowiednio skompletowana instalacja i przede wszystkim zamontowana przez ogarniętego gazownika który to ogarnia a niestety u nas ciężko o takich :]

_________________
''Dobrze że za BAN-y płacą''


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Zła praca na benzynie, na lpg wszystko ok
PostNapisane: 6 lipca 2011, 09:55 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Posty: 16970
Moje BMW: mityczne
Kod silnika: tłuste konie
Garaż: Było: E36 318i sedan, E36 316i Compact, E39 528i sedan, E46 328Ci, E92 325Xi
Jest: F32 420i, F32 428i
rege napisał(a):
Co do resetu korekt... chodzi o sterownik


Chodzi o DME - sterownik od benzyny.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Zła praca na benzynie, na lpg wszystko ok
PostNapisane: 6 lipca 2011, 15:53 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 645
Lokalizacja: Sochaczew
Moje BMW: 328ci,330Cab, X6 sd
Kod silnika: m52b28tu, m54b30
A wpadł ktoś na pomysł aby zakręcic butlę gazem, wypalic gaz który jest w przewodach ? Spróbuj tak i zobacz jaki będzie efekt.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Zła praca na benzynie, na lpg wszystko ok
PostNapisane: 2 sierpnia 2011, 10:04 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 5693
Lokalizacja: Ciechanów
Moje BMW: e39
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?p ... 0#p2043810
Tez czytalem o tym, bo raz mialem podobny objaw, ale odpsucilem bo sie nie powtorzyl. Moze byc tak ze wtryski gazowe (lub jeden) nie zamykaja sie i na pb masz mieszanke zlozona z powietrza, pb i lpg, przez co auto sie zalewa. Na gazie problem nie bedzie widoczny. Tyle ze aby to wystapilo mialalaby zbiec sie awaria elektrozaworu przy butli, elektrozawaoru przy reduktorze i wtryskow a to malo prawdopodobne. Zakrecenie butli oczywiscie wszystko rozjasni.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Zła praca na benzynie, na lpg wszystko ok
PostNapisane: 18 sierpnia 2011, 20:07 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 3
Moje BMW: e36 316
Kod silnika: M40B16
Witam ponownie, bardzo nie lubię tematów w którym występuje szukany przeze mnie problem, a nie ma zakończenia całej historii, bo autor tematu olał to...

Otóż moja przygoda z tą usterką się nie zakończyła, chociaż teraz już co innego dolega.

Powodem złej pracy na benzynie była pompa paliwa. Tak, ta którą wymieniłem na samym początku. Fabrycznie nowa pompa Boscha (za chore pieniądze) nie dawała odpowiedniego ciśnienia. Po prostu idzie się popłakać, bo jak tutaj coś naprawić, gdy nowe części są bezużyteczne. I po raz n-ty dałem się nabrać na "markowe" części tego producenta...

Byłem w międzyczasie podpiąć samochód pod komputer i to 2 różne. Broniłem się przed tym nie z powodu "widzimisie" czy dlatego że mnie nie stać, tylko musiałem z tej okazji ciągnąć samochód na lince kilkadziesiąt kilometrów i to w górzystym terenie. Nie polecam. Koniec końców, skanery (różne) nie pokazały kompletnie nic.

Teraz, gdy na benzynie samochód chodzi wzorowo, problem zaczął się z lpg. Auto na wolnych obrotach chodzi ok, przy obciążeniu zaczyna szarpać i kompletnie się nie wkręca na wyższych biegach. Byłem już u 6 różnych gazowników, w różnych miastach i jest kaplica. Wtryski wyczyszczone, reduktor sprawdzony (a nawet wymieniony na próbę na fabrycznie nowy), sterownik lpg też działa poprawnie, ciśnienie gazu też ok.

Ponownie pojechałem zdiagnozować problem na komputer, teraz wywaliło sonde lambda. Ucieszony, że znalazłem usterkę, zamówiłem chyba najdroższą sondę na świecie, po czym okazało się, że samochód jeździ jeszcze gorzej... Pożyczyłem sonde z innej beemki - to samo. Da się co prawda jeździć, ale o wyprzedzaniu nie ma kompletnie mowy.

No już jestem zrozpaczony, bo kasy, czasu i energii poszło w ten samochód co niemiara. Nie szczędziłem na częściach i mechanikach, bo auto jeździ dużo i zależy mi żeby jeździło dalej. Ale już nie ma co wymieniać, a i fachowców już zabrakło w okolicy.

Porażka :D


Ostatnio edytowano 24 sierpnia 2011, 11:21 przez rege, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Zła praca na benzynie, na lpg wszystko ok
PostNapisane: 18 sierpnia 2011, 21:29 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23106
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
Zgłoś się do któregoś z naszych forumowych złotych rączek jeśli chodzi o LPG, a ma na myśli Toudiego oraz Nikodema

_________________
''Dobrze że za BAN-y płacą''


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Zła praca na benzynie, na lpg wszystko ok
PostNapisane: 18 sierpnia 2011, 22:55 
Offline
Forumowicz

Posty: 325
Moje BMW: e39
Kod silnika: m52b20/28
a jak sie czuje twoj katalizator czy jest drożny


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Zła praca na benzynie, na lpg wszystko ok
PostNapisane: 4 lipca 2013, 07:55 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 777
Lokalizacja: lublin
Moje BMW: e46 Sedan 5.0 v8
Witam od jakiegos czasu coraz bardziej ten sam boryka mnie problem na benzynie !! rege, udalo ci sie naprawic ten problem ?? na gazie super na benzynie porazka z tym ze u mnie mam wywalony katalizator chodzi jak WRC ale czy na gazie tez nie powinien by chodzic tak kiepsko jak na BP :chytry: :chytry:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Zła praca na benzynie, na lpg wszystko ok
PostNapisane: 4 lipca 2013, 14:13 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23106
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
Na wstępie autko podepnij pod kompa i spójrz czy tam wszystko gra czy jest bezbłędnie...

_________________
''Dobrze że za BAN-y płacą''


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 27 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL