BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 24 maja 2024, 13:14

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Odwolanie od wyroku nakazowego - nowe pytania!
PostNapisane: 29 marca 2010, 14:01 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 3945
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: 550i
Kod silnika: M70B54
Potrzebuje porady prawnej.

Sprawa rozchodzi sie o nie przyjecie mandatu za przejazd przez przejazd kolejowy podczas zamykania zapor. Nie bede opisywal dokladnie co i jak bo pytania dotycza raczej czesci teoretycznej samej juz rozprawy w sadzie.
Mandatu nie przyjalem, po jakims czasie zostalem wezwany na komende celem zlozenia wyjasnien. Miejsce rzekomego popelnienia wykroczenia jest inne, niz adres zameldowania.

Dodatkowo wspomne, ze podczas przesluchania podalem kontakt do 2 swiadkow, ktorzy nie zostali przesluchani.

Po ponad 2 miesiacach dostalem wyrok nakazowy orzekajacy moja wine. Nie ma w nim slowa uzasadnienia.
Jako ciekawostke dodam iz na miejscu policjant zaproponowal mandat 300pln bez punktow, podczas przesluchania 400pln jezeli przyznam sie do winy, a w orzeczeniu 200pln + 80pln kosztow sadowych. :rotfl:

Napisalem odwolanie i bede teraz czekal na rozprawe w trybie zwyczajnym.

Moje pytania sa nastepujace:
1. Zostanie wyznaczony termin rozprawy, czy przysluguje mi dzien wolny od pracy? Jezeli nie to czy moge domagac sie przesuniecia rozprawy z powodu nie mozliwosci wziecia urlopu?
2. Czy w razie orzeczenia na rozprawie mojej niewinnosci przysluguje mi zwrot kosztow dojazdu (100km)? jakas dieta?
3. Czy na rozprawie musi pojawic sie policjant, ktory mnie zatrzymal czy przedstawiciel policji?
4. Czy swiadkom przysluguje zwrot za dojazd?
5. Jezeli zostane uznany jako niewinny to czy moge sie domagac jakiegos zadoscuczynienia ze strony policji za stracony czas i nerwy? Nie chodzi mi o pieniadze ale o ukaranie policjanta za nieprawidlowe wykonywanie swoich obowiazkow.

Prosze osoby, ktore gdzies cos slyszaly, tak im sie wydaje itp o nie wypowiadanie sie. Szukam konkretnych informacji, a nie gdybania i rozmyslania.

_________________
W końcu nie kolejne sreberko - 5er E34 550i
Szary Kaszalot - 7er E65 745i


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Odwolanie od wyroku nakazowego - mandat
PostNapisane: 29 marca 2010, 14:13 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 47
Posty: 1376
Lokalizacja: Police ZPL
Moje BMW: e46 323i
Kod silnika: M52tuB25
AD1. Jak najbardziej, na podstawie wezwania pracodawca musi się podporządkować.
AD2. Tak, ale to są koszty najtańszego, możliwego dojazdu środkami komunikacji.
AD3. Jeżeli zostanie pozwany to tak, tylko czy przyjedzie czy nie to od niego będzie zależało i kary za niestawiennictwo.
AD4. Tak. Szczegóły jak w AD2.
AD5. Możesz. Tylko musisz założyć sprawę z powództwa cywilnego i tam się domagać czego oczekujesz.

Myślę że coś pomogło. Nie jestem ekspertem, ale moja praca wymaga ciągłego włóczenia po sądach ( w charakterze świadka... oczywiście :luka: )

_________________
Oceń moje e46 - Vogtland


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Odwolanie od wyroku nakazowego - mandat
PostNapisane: 29 marca 2010, 14:17 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 3945
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: 550i
Kod silnika: M70B54
pomoglo pomoglo, dzieki

Majsu wstydzil sie na ogolnym wiec wyslal mi na pw informacje na temat punktu 1.

Cytuj:
Na podstawie § 6 w rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60, poz. 281 z 1996 r.), pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika od pracy na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie organu administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sądu, prokuratury, policji albo organu prowadzącego postępowanie w sprawach o wykroczenia.
Dowodami usprawiedliwiającymi nieobecność w pracy w tym przypadku jest imienne wezwanie pracownika do osobistego stawienia się wystosowane przez organ właściwy w sprawach powszechnego obowiązku obrony, organ administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sąd, prokuraturę, policję lub organ prowadzący postępowanie w sprawach o wykroczenia - w charakterze strony lub świadka w postępowaniu prowadzonym przed tymi organami, zawierające adnotację potwierdzającą stawienie się pracownika na to wezwanie,
W § 6 podanego powyżej rozporządzenia czytamy, iż pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika od pracy na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie organów wymienionych w tym paragrafie. Czasu tego nie da się ścieśle okreslić tj. od godziny 8:00 do 14:00 – gdyż po prostu każde wezwanie jest inne i nie wiadomo ile konkretnie czasu potrzeba na załatwienie danejsprawy.

_________________
W końcu nie kolejne sreberko - 5er E34 550i
Szary Kaszalot - 7er E65 745i


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Odwolanie od wyroku nakazowego - mandat
PostNapisane: 26 kwietnia 2010, 20:17 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 3945
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: 550i
Kod silnika: M70B54
Mam kolejne pytania co do mojej sprawy.
Napisalem odwolanie i kilka dni temu dostalem wezwanie na rozprawe jako obwinionego.
1. Na wezwaniu/zawiadomieniu (nie wiem ktore, bo nie skreslili) jest informacja o odpisie wniosku o ukaranie w zalaczniku. Zalacznika w kopercie nie bylo. Czy jest to jakas podstawa do odwolania/przesuniecia rozprawy z racji niedopelnienia jakis procedur? Moge przeciez nie wiedziec o jakie ukaranie chodzi.
2. Na dole wezwania widnieje napis "Sekretarz Sądowy" bez podpisu, bez pieczatki. Czy takie zawiadomienie jest wazne?

Przypomne, ze na przesluchaniu na policji podalem w protokole wyjasniajacym dane (nazwiska i nr tel) 2 swiadkow, ktorzy nie zostali przesluchani, ani nigdzie wezwani. W pouczeniu (na wezwaniu) jest informacja, ze moge na rozprawe przyprowadzic swiadkow lub wskazac je sadowi w terminie do 7dni od daty doreczenia wezwania.
3. Jezeli bede chcial przyprowadzic swiadkow to czy musze powiadomic wczesniej sad o tym fakcie czy moga przyjsc z ulicy?
4. "... wskazac je sadowi..." Czy wystarczy podac nazwiska i nr tel? Sad wtedy bedzie szukal tych osob i wezwie na rozprawe albo przesluchanie na policji? Czy w takim wypadku rozprawa zostanie przesunieta? (Termin rozprawy: 18.05)
5. Czy policja miala prawo nie przesluchiwac swiadkow skoro zostali wskazani? W koncu nie wykonali tego, bo mogloby to dzialac na ich niekorzysc.
6. Podczas przesluchania na policji podalem adres aktualnego pobytu (inny niz zameldowania), wyrok nakazowy dostalem na ww adres, a zawiadomienie, o ktorym pisze, na adres zameldowania. Czy to jest prawidlowa procedura?
7. Czy mam prawo zapoznac sie przed rozprawa z materialami dowodowymi dostarczonymi przez policje?

Moze i sprawa blacha, ale nie dam sie policjantowi, straznikowi teksasu, aby mnie narazal na straty z powodu jego widzimisie. Tym bardziej nie mam zamiaru pozwolic sobie, aby sad nie potrafil prawidlowo wystawic wezwania na rozprawe :)
Mam nadzieje, ze mi pomozecie.

_________________
W końcu nie kolejne sreberko - 5er E34 550i
Szary Kaszalot - 7er E65 745i


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Odwolanie od wyroku nakazowego - nowe pytania!
PostNapisane: 28 kwietnia 2010, 13:29 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 47
Posty: 1376
Lokalizacja: Police ZPL
Moje BMW: e46 323i
Kod silnika: M52tuB25
Najlepiej (a nawet obowiązkowo ) jak stawisz się i wtedy przedłożysz to co masz do powiedzenia. Wszelakie niejasności co do załącznika i powołania świadków itp.
Jeśli zgłaszasz kogoś na świadka to muszą być przesłuchani na tą okoliczność a sąd zadecyduje czy były jakieś uchybienia i przesunie rozprawę.

_________________
Oceń moje e46 - Vogtland


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL