BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 19 kwietnia 2024, 00:38

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Zmiana zameldowania - wymiana prawka, DR, tablic?
PostNapisane: 10 października 2013, 10:02 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 331
Lokalizacja: Wars&Sawa
Moje BMW: e46
Kod silnika: M54B22
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=113367
Witam,

zmieniłem miejsce zameldowania i wg Urzędu powinienem teraz zmienić Prawo Jazdy, Dowód Rejestracyjny, tablice. Za to wszystko trzeba zapłacić ok 400 zł. Taka przyjemność nie jest mi do niczego potrzebna. Na forum prawnym znalazłem taką informację: "W prawie jazdy oraz Dowodzie Rejestracyjnym jest wskazany adres zamieszkania a nie zameldowania. Z tych powodów nie musisz wymieniać tych dokumentów". Czyżby Urząd nie miał racji?

Jednak chciałym się dowiedzieć jakie moge mieć konsekwencje z tytułu:
1. Mandat przy kontroli? Tu z reguły jest sprawdzany DR + PJ, nie spotkałem się z weryfikacją DO. Poza tym mógłbym powiedzieć, że mieszkam w miejscu X, a jestem zameldowany w Y, nikt mi tego przecież nie udowodni.
2. Co w przypadku nowego ubezpieczenia? Mogę ubezpieczyć auto na te dane co mam obecnie?
3. Co w przypadku kolizji/wypadku?
Inne konsekwencje?

Pozdrawiam,
Caarl

_________________
Także tego.

Byłe E46 2.2 Mystic Blau/Hellbeige
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zmiana zameldowania - wymiana prawka, DR, tablic?
PostNapisane: 10 października 2013, 12:44 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 38
Posty: 2098
Lokalizacja: Warszawa Włochy/Wola
Moje BMW: BMW
Kod silnika: 007
Garaż: Taki tam stary rupieć.
Ja zmieniłem adres zameldowania jakieś 5 lat temu. Do tej pory nie wymieniłem dokumentów. Miałem już parę kontroli, sprawdzali mnie też na komputerze i wszystko ok. W ubezpieczalni biorą adres z dowodu/prawka.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zmiana zameldowania - wymiana prawka, DR, tablic?
PostNapisane: 10 października 2013, 14:32 
Offline
Naczelny bimbrovnik
Avatar użytkownika

Posty: 9076
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: e30
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=77118
A zmieniłeś tylko miejsce zameldowania czy miejsce zamieszkania?
Caarl napisał(a):
"W prawie jazdy oraz Dowodzie Rejestracyjnym jest wskazany adres zamieszkania a nie zameldowania. Z tych powodów nie musisz wymieniać tych dokumentów"

I to jest 100% prawdy, jeśli zmieniasz sam adres zameldowania a nie miejsce zamieszkania. Miejsce zamieszkania od miejsca zameldowania różni się tym, że miejsce zamieszkania to adres, gdzie przebywasz z zamiarem stałego pobytu, a meldunek to tylko czynność porządkowa, nie ma w zasadzie żadnego znaczenia prawnego. Zresztą, obecnie niedopełnienie obowiązku meldunkowego (niezameldowanie się na pobyt powyżej 3 miesięcy) nie jest zagrożone żadną sankcją karną - do niedawna było to wykroczenie. A planuje się w ogóle znieść obowiązek meldunkowy (chyba od 1.01.2014, nie pamiętam dokładnie).
Caarl napisał(a):
1. Mandat przy kontroli? Tu z reguły jest sprawdzany DR + PJ, nie spotkałem się z weryfikacją DO. Poza tym mógłbym powiedzieć, że mieszkam w miejscu X, a jestem zameldowany w Y, nikt mi tego przecież nie udowodni.

Jak dostajesz mandat, to masz świstek w łapie i idziesz zapłacić. Bez względu na to, gdzie mieszkasz czy też gdzie jesteś zameldowany.
Caarl napisał(a):
2. Co w przypadku nowego ubezpieczenia? Mogę ubezpieczyć auto na te dane co mam obecnie?

Jak naściemniasz ubezpieczycielowi, to może zechcieć przekalkulować Ci składkę... Chociaż wątpię, żeby chciało się to komuś sprawdzać, weryfikować, cudować.
Caarl napisał(a):
3. Co w przypadku kolizji/wypadku?

Nic.
Caarl napisał(a):
Inne konsekwencje?

W dowodzie rejestracyjnym masz adres (miejsce zamieszkania). Każda zmiana tego adresu (tj. miejsca zamieszkania, nie zameldowania) jak i innych danych z dowodu rejestracyjnego powinna być zatem zgłoszona staroście, jeśli tego nie zrobisz - narażasz się na karę grzywny.

_________________
Obrazek

One redline a day keeps a mechanic away.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zmiana zameldowania - wymiana prawka, DR, tablic?
PostNapisane: 10 października 2013, 15:06 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 38
Posty: 2098
Lokalizacja: Warszawa Włochy/Wola
Moje BMW: BMW
Kod silnika: 007
Garaż: Taki tam stary rupieć.
maaaad napisał(a):
Caarl napisał(a):
2. Co w przypadku nowego ubezpieczenia? Mogę ubezpieczyć auto na te dane co mam obecnie?

Jak naściemniasz ubezpieczycielowi, to może zechcieć przekalkulować Ci składkę... Chociaż wątpię, żeby chciało się to komuś sprawdzać, weryfikować, cudować.


Ooo... o tym nie pomyślałem :hyhy:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zmiana zameldowania - wymiana prawka, DR, tablic?
PostNapisane: 10 października 2013, 16:13 
Offline
Naczelny bimbrovnik
Avatar użytkownika

Posty: 9076
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: e30
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=77118
Spokojnie, kumpel z 5 lat jeździł po Łodzi autem zarejestrowanym w dużo mniejszym mieście (mniejsza składka OC) i nic :D

_________________
Obrazek

One redline a day keeps a mechanic away.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zmiana zameldowania - wymiana prawka, DR, tablic?
PostNapisane: 10 października 2013, 22:10 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 43
Posty: 4674
Lokalizacja: Września
Moje BMW: E60
Kod silnika: M54b25
Garaż: www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=60&t=137687 Днепр
Ja się tylko zastanawiam co w fotkami i radarami. Bo coś tam przychodzi, ale nie odbieram, bo już nie mieszkam. W internecie sporo ludzi piszę, aby mandaty w ogóle olewać ITD i tak nie ma podstaw prawnych, więc na drogę sądową nie mogą wchodzić. Potrzeby jest wyrok, aby wjechali na zwrot podatku?

_________________
Audi80 '90 1.6 2EE (X2004 - IV2008)
AudiA4 '95 2.8 AAH quattro (IV2008 - VII2009)
530d avant (IX2009 - X2010)530d
E38 740i (I 2011 - XII2017)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zmiana zameldowania - wymiana prawka, DR, tablic?
PostNapisane: 11 października 2013, 10:54 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 250
Lokalizacja: Podlaskie
Moje BMW: e36/e46
Kod silnika: m52b28/m54b30
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=126745
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=154523
Widzę że temat dotknął problemu z którym będę się zmierzał :) i podczepie się pod temat.

W dowodzie rejestracyjnym figuruje dwóch właścicieli, główny jest na mnie, współwłaściciel ojciec. ubezpieczenie do lipca 2014r.
Wraz z nowym rokiem zmieniam adres zamieszkania (nowe województwo, powiat i gmina).
Pytania:
Czy mam dać meldunek stały czy tymczasowy? (potrzebny do urzędu pracy)
W sytuacji stałego jest wymiana dowodu osobistego, jak z resztą dokumentów? Czy wystarczy że zglosze w macierzystym starostwie że zmieniam miejsce zamieszkania i wstawia adnotację (współwłaściciel nie zmienia meldunku i zamieszkania)
Czy trzeba będzie zgłosić w nowym starostwie "zmiany zamieszkania i meldunku" oraz zacząć wyrabiac nowy dowód rejestracyjny i tablice z naklejka?

W przypadku tymczasowego dowód osobisty zostaje ale jak z resztą papierów?
Czy trzeba zgłosić w starostwie że zmieniam miejsce zamieszkania i nowy meldunek tymczasowy? czy można "olac"?

_________________
„Słońcu ani śmierci nie można patrzeć prosto w oczy.”
„Tylko martwi wiernie dochowują omerty”
Obrazek
The mythical BMW E36-->Obrazek
The Legendary BMW E46-->Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zmiana zameldowania - wymiana prawka, DR, tablic?
PostNapisane: 11 października 2013, 11:18 
Offline
Forumowicz

Wiek: 43
Posty: 410
Lokalizacja: W-wa/Węgrów
Moje BMW: ST FR
Kod silnika: ACT
Garaż: Była Beta
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=105035
Jest Leon 3 ST FR
Będzie ...
mroova81 napisał(a):
Ja się tylko zastanawiam co w fotkami i radarami. Bo coś tam przychodzi, ale nie odbieram, bo już nie mieszkam. W internecie sporo ludzi piszę, aby mandaty w ogóle olewać ITD i tak nie ma podstaw prawnych, więc na drogę sądową nie mogą wchodzić. Potrzeby jest wyrok, aby wjechali na zwrot podatku?

Dokładnie nie wiem, ale jest chyba tak, że:
ITD przez rok musi Cię namierzyć. Jeśli odmówisz przyjęcia mandatu, to kieruje sprawę do sądu, więc teoretycznie możesz ich olać.
SM natomiast jeśli w ustawowym czasie nie ustali sprawcy, bo np. nie zdążą wysłać pisma, to z automatu kierują sprawę do sądu (możliwość kierowania spraw przez SM do sądu jest dyskusyjna, ale póki co tak robią).
Sąd zaocznie Cię kara, czyli dowiadujesz się po fakcie. Ale się nie dowiesz, bo nie mieszkasz tam, gdzie informacja w dowodzie rejestracyjnym. Czyli nie dostaniesz pisma z sądu, czyli nie będziesz miał szans na odwołanie, czyli sprawa trafi do komornika a ten Cię znajdzie napewno, prędzej czy później.

Według mnie, jeśli pod starym adresem bywasz i ma kto odebrać ewentualną korespondencję, to zmianę można olać.
Jeśli już nie masz nic wspólnego z tym adresem, to chyba lepiej zmienić.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL