BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 16 kwietnia 2024, 14:08

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [36] wgniotka na dachu
PostNapisane: 16 lutego 2014, 16:49 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 4
Moje BMW: e36 320i vanos
Kod silnika: m52b20
znajomy mi uszkodził dach i nie chce za to zapłacić czy mogę jakoś od niego ściągnąć pieniądzę na naprawę dachu ?
Świadkowie sa co widzieli ze uszkodził dach
Gdzie to zgłosić na policje/ubezpieczyciela bo pieniadze oddaje mi juz 4 miesiace i do tej pory nie ma ich


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [36] wgniotka na dachu
PostNapisane: 16 lutego 2014, 20:00 
Offline
Zacna persona forum

Wiek: 40
Posty: 1027
Moje BMW: X5
Kod silnika: Było m43m50m52n62
jeśli Ci powiedział ze odda a umowa na gębe jest umowa cywilno prawna więc oddać musi jeśli nie to wyślij mu wezwanie do zapłaty przed sądowne z terminem do 7 dni a odda napewno tym bardziej ze masz świadków


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [36] wgniotka na dachu
PostNapisane: 16 lutego 2014, 21:14 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 4418
Lokalizacja: Oświęcim
Moje BMW: e46 323 coupe
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f ... &start=300
postrasz policja a jak dalej sie wymiga to poprostu to zglos

aaa i najwazniejsza sprawa

zmień znajomych..

_________________
Zobacz tu i ocen moje E46 coupe :]

viewtopic.php?f=6&t=68497&start=300

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [36] wgniotka na dachu
PostNapisane: 16 lutego 2014, 22:49 
Offline
Zacna persona forum

Wiek: 29
Posty: 1200
Lokalizacja: WZ
Moje BMW: Najlepsze :)
Kod silnika: m54b30
Umowa słowna jest równie wiążąca co pisemna, także może coś przebąknał przy świadkach, że zobowiązuje się do pokrycia kosztów naprawy ;) Jeśli nie, to przecież masz świadków, idź na policję. Tylko najpierw może upewnij się, że zeznają to co widzieli, żeby nie wyszło, że świadkowie tacy jak i ten kolega :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [36] wgniotka na dachu
PostNapisane: 17 lutego 2014, 13:22 
Offline
Naczelny bimbrovnik
Avatar użytkownika

Posty: 9076
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: e30
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=77118
Art. 415 kc - kto ze swej winy wyrządził drugiemu szkodę, jest obowiązany do jej naprawienia.
Poza tym, jest jeszcze art. 288 kodeksu karnego - zniszczenie/uszkodzenie mienia:
Cytuj:
§ 1. Kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 3. Karze określonej w § 1 podlega także ten, kto przerywa lub uszkadza kabel podmorski albo narusza przepisy obowiązujące przy zakładaniu lub naprawie takiego kabla.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Ewentualnie art. 124 kodeksu wykroczeń:
Cytuj:
§ 1. Kto cudzą rzecz umyślnie niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, jeżeli szkoda nie przekracza 1/4 minimalnego wynagrodzenia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 2. Usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo są karalne.
§ 3. Ściganie następuje na żądanie pokrzywdzonego.
§ 4. W razie popełnienia wykroczenia można orzec obowiązek zapłaty równowartości wyrządzonej szkody lub obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.

A zatem, w zależności od wysokości szkody, będzie to albo przestępstwo, albo wykroczenie.
Ja złożyłbym na Twoim miejscu wniosek o ściganie - Policja odwali za Ciebie robotę, przesłucha podejrzanego, świadków, wniesie akt oskarżenia/wniosek o ukaranie. Dostaniesz wyrok, w ktorym sąd może od razu orzec obowiązek naprawienia szkody, a nawet jeśli nie - to jeśli sąd uzna znajomego winnym popełnienia przestępstwa/wykroczenia, masz bardzo ułatwione dochodzenie roszczeń w postepowaniu cywilnym (na podstawie art. 415 kc, który przytoczyłem jako pierwszy).

Jeżeli znajomy zadeklarował, że odda kasę, to znaczy, że uznał dług. Ale nie przywiązywałbym na tym etapie większej wagi do tej czynności.

Jedno zastrzeżenie z mojej strony - żeby można było uznać to za przestępstwo/wykroczenie, uszkodzenie musiało być wyrządzone umyślnie.
Berbel007 napisał(a):
Tylko najpierw może upewnij się, że zeznają to co widzieli, żeby nie wyszło, że świadkowie tacy jak i ten kolega

Dobra rada.

_________________
Obrazek

One redline a day keeps a mechanic away.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [36] wgniotka na dachu
PostNapisane: 20 lutego 2014, 00:03 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 4
Moje BMW: e36 320i vanos
Kod silnika: m52b20
Obrazek wgniotka wyglada tak bo ten pajac mi usiadł na dachu ..... tylko nie wiem czy nie jest za poźno bo zrobił mi ta wgniotke w październiku -_- a pieniedzy powiedziała ze nie odda a i jeszcze on nigdzie nie pracuje z tego co wiem to chyba raczej lipne mam szanse na odzyskanie pieniedzy na remont dachu :/


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [36] wgniotka na dachu
PostNapisane: 20 lutego 2014, 01:17 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 16
Moje BMW: e36-318i-97'
Kod silnika: M43 - łańcuch górą;p
Ciężko w zaistniałej sytuacji nazwać tego jegomościa znajomym/kolegą. Szkoda moze że zabrakło refleksu i nie zączołeś "załatwiać" sprawy na gorąco. Wspólczuje i pozdrawiam.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL