BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 19 kwietnia 2024, 21:19

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Problem z PZU... Proszę o radę.
PostNapisane: 20 grudnia 2014, 09:08 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 2740
Lokalizacja: Oświęcim
Moje BMW: F10 550i
Witam. To już nie pierwszy problem z ubezpieczycielem. Teraz ewidentnie niema żadnej mojej winy, a przyszło ostatnio wezwanie do zapłaty na kilka stów.

Otóż Zakupiłem samochód w 14 sierpnia. Samochód wzięty z komisu. Facetowi w komisie nawet powiedziałem że wracam z Wakacji i go sprzedaje bo tylko po to mi jest potrzebny. No i sprzedałem 3 września. Zawsze dopisuję na fakturze/umowie klauzule, że samochód posiada opłacone OC do dnia XX (tego co na kartce).

Ostatnio patrze przychodzi list z PZU (5 Grudnia), a w treści wezwanie do zapłaty przedsądowej, ponieważ samochód nie był ubezpieczony od 14.06.2014 roku. I ja mam zapłacić składkę za okres pól roku, od 14.06.2014 do 13.01.2015 roku. Dzwonie na infolinie i pytam sie dlaczego, skoro samochód kupiłem w połowie sierpnia i sprzedałem po 3 tygodniach, a nawet nie zarejestrowałem go. Na infolini dowiedziałem się, że samochód nie miał zapłaconej drugiej składki, i że ja to mam pokryć... Oczywiscie dzwonie do wieśniaka z komisu, to on twierdzi że wszystko było zapłacone..

Pytanie, czy olać ich czy co? Wysłałem oczywiście skan faktury razem z tą klauzulą, i zero odezwu od tygodnia.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Problem z PZU... Proszę o radę.
PostNapisane: 20 grudnia 2014, 14:24 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 8
Moje BMW: e46, 320CI
Kod silnika: m52
Miałem dokładnie tą samą akcję z poprzednim autem jakiś rok temu, skończyło się na tym, że zapłaciłem ponad 1000 zł. Dostawałem ponaglenia, groźby odsetek, wszystkie dokumenty oczywiście miałem i wysyłałem im skany, zgłaszałem reklamacje, mam nagrane rozmowy z konsultantami PZU, którzy przyznają mi rację. Niestety zabrakło mi czasu, odwagi i pieniędzy na prawnika, bo PZU wszystkie moje odezwy miało w głębokim poważaniu, tak że jeśli uda Ci się wybrnąć to bardzo bym prosił o info co można zrobić. Najlepsze jest to, że auto kupiłem od kuzyna, który wszystko miał opłacone potwierdzone dowodem wpłaty i nie wnosił o zwrot z OC, więc przeszło na mnie tak jakby. Ubezpieczalnia odezwała się niecały rok po sprzedaniu przeze mnie auta z informacją o tym, że zalegam im niezłą sumkę. Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Problem z PZU... Proszę o radę.
PostNapisane: 20 grudnia 2014, 16:25 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1614
Moje BMW: kiedyś było
Sorry, ale mogą Ci skoczyć z PZU. Jeśli ubezpieczenie było do czerwca, a Ty kupiłeś w sierpniu, to niech się gonią.
W każdym większym mieście są darmowi radcy prawni. Podejdź, pogadaj, napisz pismo z nim.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ubezpieczenie powinien zapłacić poprzedni właściciel, bo skończyło się ono, gdy auto stało u niego na placu.
Pismo z PZU powinno być podpisane. Zadzwoń i poproś podpisaną mądralę do telefonu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Problem z PZU... Proszę o radę.
PostNapisane: 20 grudnia 2014, 21:21 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 680
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36
Kod silnika: M52B20
ULLISSES napisał(a):
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ubezpieczenie powinien zapłacić poprzedni właściciel, bo skończyło się ono, gdy auto stało u niego na placu.
Pismo z PZU powinno być podpisane. Zadzwoń i poproś podpisaną mądralę do telefonu.


Komis nie ma obowiazku opłacania ubezpieczenia OC.

Tomek-E46, sprawa jest prosta... jeśli data obowiązku zapłaty drugiej składki jest przed zakupem samochodu to płaci poprzedni właściciel... jeśli natomiast data opłacenia drugiej składki wypadnie już po dacie zakupu to niestety ale płatność spada na kupującego.

_________________
...a mystical bond between man and machine...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Problem z PZU... Proszę o radę.
PostNapisane: 20 grudnia 2014, 21:40 
Offline
Naczelny bimbrovnik
Avatar użytkownika

Posty: 9076
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: e30
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=77118
Przede wszystkim to zacząć należy od tego, czy samochód naprawdę nie był ubezpieczony, tak jak piszesz, czy był ubezpieczony, a jedynie składka nie była ustalona - są to dwie różne sytuacje. Jeśli chodzi o drugą, to:
Cytuj:
Posiadacz pojazdu mechanicznego, na którego przeniesiono prawo własności pojazdu ponosi odpowiedzialność wobec zakładu ubezpieczeń za zapłatę składki należnej za okres od dnia, w którym nastąpiło przeniesienie na niego prawa własności pojazdu.

Jeśli chcesz się na to powołać, to jest to zdanie pierwsze z art. 32 ust. 4 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2013, poz. 392 z późn. zm.). Ale małe zastrzeżenie - przepis w takim brzmieniu, jakie przytoczyłem wyżej, dotyczy umów zawartych po dniu 11.02.2012 r. Przy umowach zawartych wcześniej też w sumie sytuacja wyglądać może podobnie (mimo, że brak wyraźnego przepisu), ale żeby się od zapłaty składki wybronić, trzeba by się trochę bardziej nagimnastykować.

I zapewne chodzi właśnie o sytuację drugą, bo jeśli chodziłoby o pierwszą, to zgłosiłoby się nie PZU, tylko UFG. Z uprzejmą prośbą uiszczenia kary.

_________________
Obrazek

One redline a day keeps a mechanic away.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Problem z PZU... Proszę o radę.
PostNapisane: 21 grudnia 2014, 10:05 
Offline
Przyjaciel forum

Wiek: 38
Posty: 7011
Lokalizacja: Rawicz Wlkp
Moje BMW: 740i 6gang
Kod silnika: M60B40
skoro temat jest o sapach do pzu to może sie podłączę i zwłaszcza liczę na Ciebie maaad :)

na amaroku którego kupiłem jest pzu autoszyba i minicasco. no i teraz pękła szyba auto ma raptem półtora roku i musimy zrobić na oryginalnej szybie żeby nie stracić gwarancji no i tu jest ból bo pzu chce nam wsadzić zamiennik o porównywalnych parametrach. Wtedy stracimy gwarancję nie chcą nam dać na oryginał ani nawet wypłacić kasy za ten zamieniik bo nie i tyle. Wg mnie to dzwine sprzedawać moim rodzicom ubezpieczenie na zamieniikach wiedząc, że fura nowa i musi być robiona na gwarancjach gdzie zamieniików się nie używa


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Problem z PZU... Proszę o radę.
PostNapisane: 21 grudnia 2014, 13:02 
Offline
Forumowicz

Wiek: 30
Posty: 217
Lokalizacja: Nowa Sól/Lubuskie
Moje BMW: M3 E46
Kod silnika: S54
Garaż: http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=89&t=143414
YAMAHA R1 RN19 2007r.
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=60&t=144041
Zdzira 850I napisał(a):
skoro temat jest o sapach do pzu to może sie podłączę i zwłaszcza liczę na Ciebie maaad :)

na amaroku którego kupiłem jest pzu autoszyba i minicasco. no i teraz pękła szyba auto ma raptem półtora roku i musimy zrobić na oryginalnej szybie żeby nie stracić gwarancji no i tu jest ból bo pzu chce nam wsadzić zamiennik o porównywalnych parametrach. Wtedy stracimy gwarancję nie chcą nam dać na oryginał ani nawet wypłacić kasy za ten zamieniik bo nie i tyle. Wg mnie to dzwine sprzedawać moim rodzicom ubezpieczenie na zamieniikach wiedząc, że fura nowa i musi być robiona na gwarancjach gdzie zamieniików się nie używa



Sprawdź na umowie z PZU na ubezpieczenie szyb czy masz zaznaczoną opcje, że naprawa na oryginalnych częściach jeśli tak to muszą Ci dać oryginał nie ma innej opcji a jak nie to to sprubuj w ac sprawdzić czy jest to samo i wtedy z ac weź ale zniżki stracisz (moge się też mylić ale warto sprawdzić bo wiem, że jaka opcja jest do wykupienia w ubezpieczeniu)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Problem z PZU... Proszę o radę.
PostNapisane: 21 grudnia 2014, 15:17 
Offline
Naczelny bimbrovnik
Avatar użytkownika

Posty: 9076
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: e30
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=77118
No właśnie przejrzałem te ogólne warunki umów z PZU AutoSzyba i średnio to widzę.
W definicjach jest napisane:
szyba porównywalnej jakości – szyba zamienna, której producent zaświadcza, że jest tej samej jakości co szyba stosowana do montażu pojazdu danej marki przez jego producenta
przedstawiciel PZU SA – przedsiębiorca współpracujący z PZU SA świadczący usługi wymiany i naprawy szyb w pojazdach

I dalej, par. 18:
O technicznej możliwości naprawy albo wymiany uszkodzonej lub zniszczonej szyby w ubezpieczonym pojeździe oraz o rodzaju szyby, która zostanie użyta do wymiany decyduje przedstawiciel PZU SA, przy czym do wymiany stosuje się szybę porównywalnej jakości do szyby, której dotyczył wypadek ubezpieczeniowy.

Par. 20 ust. 1 pkt 3:
W przypadku braku możliwości wymiany szyby przez przedstawiciela PZU SA (np. brak szyby porównywalnej jakości do szyby, której dotyczył wypadek ubezpieczeniowy) ubezpieczony może zlecić wykonanie usługi we własnym zakresie, a PZU SA zwraca ubezpieczonemu poniesione koszty naprawy lub wymiany szyby.

Trzeba przeczytać jeszcze dokładnie, czy jakiś haczyk się nie znajdzie.
Swoją drogą, dziwne, że przez wymianę szyby traci się gwarancję na całe auto...

_________________
Obrazek

One redline a day keeps a mechanic away.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Problem z PZU... Proszę o radę.
PostNapisane: 22 grudnia 2014, 22:57 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 680
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36
Kod silnika: M52B20
Jak masz szybę oryginalną to jedź do ASO. Zrób to bezgotówkowo. ASO nie może zakładać zamienników. Niech przejdzie cała procedura czyli oględziny mobilnego, kosztorys ASO do zatwierdzenia i dopiero robota.

Jeszcze nigdy mi nie odmówli wymiany na oryginalną szybę ale warunkiem jest posiadanie oryginalnej szyby. Przy oględzinach robi się zdjecie "cechy" szyby i sprawa załatwiona.

Swoją drogą PZU to najgorsze TU z jakim muszę współpracować. :dobani:

_________________
...a mystical bond between man and machine...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Problem z PZU... Proszę o radę.
PostNapisane: 31 grudnia 2014, 18:41 
Offline
Forumowicz

Posty: 185
Lokalizacja: lubelskie
Moje BMW: E60, E46,F07
Kod silnika: M57N
Maad ma rację. Nic nie więcej nie wykombinujesz. Obowiązuje tylko umowa z PZU i na warunkach w niej zawartych możesz likwidować szkodę. Miałem podobną sprawę.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Problem z PZU... Proszę o radę.
PostNapisane: 6 lutego 2015, 19:28 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 2740
Lokalizacja: Oświęcim
Moje BMW: F10 550i
U mnie sprawa się wyjasniła, całą zaległą składke pokrył komis. Ale tylko dlatego, że te kurwy nawywijały i straszyłem ich sadem... bo sprzedali mi auto z pękniętym kolektorem, i na fakturze dopisali, że samochód ma opłaconą pełną skladkę oc.

Polecam każdemu dopisać takie coś przy kazdej umowie, że samochód posiada opłacona składkę oc. Ja jeździłem samochodem i nie wiedziałem, że nie mam ubezpieczenia, a pojechałem np. do Chorwacji.... jakbym brał udział w jakiejs kolizji, lub sarna wysokoczyla, to wyobraźcie sobie ile by mnie wczasy wyszły, gdyby okazało się po fakcie, że auto nie ma OC.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Problem z PZU... Proszę o radę.
PostNapisane: 7 lutego 2015, 12:08 
Offline
Naczelny bimbrovnik
Avatar użytkownika

Posty: 9076
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: e30
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=77118
Brak opłaconej składki OC to nie to samo, co brak OC, więc spokojnie, ochrona ubezpieczeniowa przysługuje mimo braku zapłaty :)
A za sarnę to i tak z OC auta nic nie uzyskasz.

_________________
Obrazek

One redline a day keeps a mechanic away.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Problem z PZU... Proszę o radę.
PostNapisane: 12 lutego 2015, 19:13 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 2740
Lokalizacja: Oświęcim
Moje BMW: F10 550i
maaaad, nie chodzi mi o kase gdyby sarna wyskoczyła :) Tylko problemy, że spowodowałem kolizję, nie mająć ważnego ubezpieczenia :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Problem z PZU... Proszę o radę.
PostNapisane: 12 lutego 2015, 19:41 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23098
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
Tomek-E46 napisał(a):
maaaad, nie chodzi mi o kase gdyby sarna wyskoczyła :) Tylko problemy, że spowodowałem kolizję, nie mająć ważnego ubezpieczenia :)



Ubezpieczenie chyba jednak było tylko składka nie była opłacona czyli taka sytuacja o jakiej pisze maaaad :P


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL