BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 19 marca 2024, 09:33

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Umowa kupna sprzedaży.
PostNapisane: 8 lutego 2016, 15:14 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 38
Lokalizacja: okolice Mielca
Moje BMW: E36
Kod silnika: M42B18
Garaż: e36 318is
Witam. Jestem tu nowy także nie do końca wiem w jakim dziale to umieścić, aczkolwiek stwierdziłem że tutaj będzie pasował. :D Więc do rzeczy. Miesiąc temu kupiłem samochód, oczywiście na obcych rejestracjach no i wiadomo 30 dni od zakupu trzeba przerejestrować itd. I naszedł mnie taki pomysł. Umowę mam spisaną z poprzedniego właściciela na moją mamę, więc myślałem spisać jeszcze jedną umowę z mojej mamy na mojego tatę. I teraz pytanie, trzeba przerejestrować 30 dni od kupna, a czy to działa jeśli kupuje ktoś z rodziny? No bo jeśli policjant zobaczy umowę z nazwiska z DR na moją mamę a potem na mojego tatę, to nie będzie to podejrzane?

Trochę może być ciężko się połapać no ale inaczej nie potrafię wytłumaczyć :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Umowa kupna sprzedaży.
PostNapisane: 8 lutego 2016, 15:39 
Offline
Zacna persona forum

Wiek: 35
Posty: 1695
Lokalizacja: LLU
A w czym problem go zarejestrować i nie cudować?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Umowa kupna sprzedaży.
PostNapisane: 8 lutego 2016, 15:44 
- co znaczy "na obcych rejestracjach"?
- "DR"?

Masz 30 dni na przerejestrowanie auta, ALE nie ma żadnej kary za nie przestrzeganie tego przepisu.

Musisz w ciągu 14 dni zapłacić podatek 2% od wartości auta w Urzędzie Skarbowym.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Umowa kupna sprzedaży.
PostNapisane: 8 lutego 2016, 16:02 
Offline
Forumowy terrorysta
Avatar użytkownika

Posty: 15712
rybik napisał(a):

Masz 30 dni na przerejestrowanie auta, ALE nie ma żadnej kary za nie przestrzeganie tego przepisu.


Nie do końca ;).

Prawo o ruchu drogowym art 78 ... Właściciel pojazdu ma zawiadomić w ciagu 30 dni starostę o nabyciu lub zbyciu pojazdu.
Możemy, ale nie musimy przerejestrowywać auta, wystarczy zawiadomić wydział komunikacji i wysłać polecony z kserem umowy.

Kodeksu wykroczeń art 97 ... wkroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji
Z tego artykułu, bardzo szerokiego, policja daje mandat, za to że nie dopełniliśmy ww obowiązku.

_________________
Styl mojej wypowiedzi zależny od poziomu rozmówcy. Inteligentnych cenię.
Z szukających atencji, żałosnych frustratów, ignorantów kręcę bekę.LOL


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Umowa kupna sprzedaży.
PostNapisane: 8 lutego 2016, 16:09 
renoraines, tak, to tylko teoria. Nigdy nie spotkałem się z praktycznym egzekwowaniem tego przepisu.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Umowa kupna sprzedaży.
PostNapisane: 8 lutego 2016, 16:15 
Offline
Forumowy terrorysta
Avatar użytkownika

Posty: 15712
To praktyka w Wlkp jeżdząc na nr rej z obcego wojewodztwa. Spotkałem się z tym, gdy nie przerejestrowałem auta. Chcieli dać mandat 500 zł, ale woziłem ze sobą wspomniane pismo z dowodem nadania do WK i w systemie też było ok.

_________________
Styl mojej wypowiedzi zależny od poziomu rozmówcy. Inteligentnych cenię.
Z szukających atencji, żałosnych frustratów, ignorantów kręcę bekę.LOL


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Umowa kupna sprzedaży.
PostNapisane: 8 lutego 2016, 16:53 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 38
Lokalizacja: okolice Mielca
Moje BMW: E36
Kod silnika: M42B18
Garaż: e36 318is
wojtasWLK napisał(a):
A w czym problem go zarejestrować i nie cudować?

Może trochę dziwne postrzeganie z mojej strony ale bardziej mi się podoba jak auto ma rejestracje z innego miasta bo się jakoś wyróżnia, a nie jak każde np. u nas RMI.

rybik napisał(a):
- co znaczy "na obcych rejestracjach"?
- "DR"?

Ja mam np. SC (Częstochowa) i bardziej mi się widzi niż RMI (Mielec).

Znowu kolega jeździł prawie rok i zawsze mu się udawało, aż w końcu jeden policjant się doczepił i sprawę skierowali do sądu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Umowa kupna sprzedaży.
PostNapisane: 8 lutego 2016, 16:55 
Ile masz lat? 18? :)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Umowa kupna sprzedaży.
PostNapisane: 8 lutego 2016, 17:00 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 38
Lokalizacja: okolice Mielca
Moje BMW: E36
Kod silnika: M42B18
Garaż: e36 318is
renoraines napisał(a):
rybik napisał(a):
Prawo o ruchu drogowym art 78 ... Właściciel pojazdu ma zawiadomić w ciagu 30 dni starostę o nabyciu lub zbyciu pojazdu.
Możemy, ale nie musimy przerejestrowywać auta, wystarczy zawiadomić wydział komunikacji i wysłać polecony z kserem umowy.


Czyli jaki to miało by sens żeby powiadomić Wydział Komunikacji że kupiłem samochód? Bo tak naprawdę policja dowala się o nieprzerejestrowanie samochodu a nie pyta się czy w Wydziale Komunikacji wiedzą. A już miałem jedną sytuację tydzień po kupnie że jeździłem z kumplem w nocy i policja nas zatrzymała za rejestracje. Pierwsze pytanie: "Skąd panowie są i co panowie tutaj robią?"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Umowa kupna sprzedaży.
PostNapisane: 8 lutego 2016, 17:04 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 38
Lokalizacja: okolice Mielca
Moje BMW: E36
Kod silnika: M42B18
Garaż: e36 318is
rybik napisał(a):
Ile masz lat? 18? :)

Tak, dokładnie tyle mam. ;) Po prostu z czystej ciekawości pytam.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Umowa kupna sprzedaży.
PostNapisane: 8 lutego 2016, 17:18 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 11
Posty: 1287
Lokalizacja: Łańcut
Kod silnika: M54B22
Garaż: E46 320i
mlodyRMI napisał(a):
ale bardziej mi się podoba jak auto ma rejestracje z innego miasta bo się jakoś wyróżnia
no to mnie zniszczyło po prostu, dosłownie czuje się zrujnowany :rotfl: :rotfl: :rotfl: żeby nie było OT, pamiętaj że przy sporządzaniu umów płacisz podatek pcc, nie wiadomo jak jest w przypadku przekazania auta z mamy na tate (notabene ten samochód kupiony na mamę jest także współwłasnością taty), wydaje mi się że można to zrobić na zasadzie darowizny, ale to generalnie jest bez sensu, co byś nie zrobił i tak musisz go w końcu zarejestrować, a jak chcesz się wyróżniać to weź indywidualne blachy i sprawa załatwione


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Umowa kupna sprzedaży.
PostNapisane: 8 lutego 2016, 17:20 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 4977
Lokalizacja: SKL/Cz-wa
Moje BMW: e91
Kod silnika: N52B25
nie będzie nic podejrzanego jak będziesz wozić umowy razem ze sobą, tak powinno być wg prawa, sam miałem taki przypadek bo kupiłem auto od gościa, który je miał 3 tyg i nie było jeszcze na niego przerejestrowane. Ogólnie kombinowanie jak koń pod górkę, masz wtedy 2 umowy do opłacenia. jak chcesz się wyróżniać to kup blachy indywidualne, co to za szpan jeździć na blachach z innego powiatu czy województwa. Kiedyś jeszcze blachy WWL czy WPR robiły szoł ale teraz?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Umowa kupna sprzedaży.
PostNapisane: 8 lutego 2016, 17:21 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 38
Lokalizacja: okolice Mielca
Moje BMW: E36
Kod silnika: M42B18
Garaż: e36 318is
ZuchLCT napisał(a):
mlodyRMI napisał(a):
ale bardziej mi się podoba jak auto ma rejestracje z innego miasta bo się jakoś wyróżnia
no to mnie zniszczyło po prostu, dosłownie czuje się zrujnowany :rotfl: :rotfl: :rotfl: żeby nie było OT, pamiętaj że przy sporządzaniu umów płacisz podatek pcc, nie wiadomo jak jest w przypadku przekazania auta z mamy na tate (notabene ten samochód kupiony na mamę jest także współwłasnością taty), wydaje mi się że można to zrobić na zasadzie darowizny, ale to generalnie jest bez sensu, co byś nie zrobił i tak musisz go w końcu zarejestrować, a jak chcesz się wyróżniać to weź indywidualne blachy i sprawa załatwione

Rozumiem, przecież nie będę spisywał miliona umów żeby tylko zostawić rejestracje, po prostu pytanie brzmiało czy da się przedłużyć chociaż na miesiąc spisując umowę na członka rodziny, ale tak jak piszesz może być tak że to jest też współwłasność ojca. I to mnie najbardziej ciekawiło.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Umowa kupna sprzedaży.
PostNapisane: 8 lutego 2016, 17:31 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 38
Lokalizacja: okolice Mielca
Moje BMW: E36
Kod silnika: M42B18
Garaż: e36 318is
trollu napisał(a):
nie będzie nic podejrzanego jak będziesz wozić umowy razem ze sobą, tak powinno być wg prawa, sam miałem taki przypadek bo kupiłem auto od gościa, który je miał 3 tyg i nie było jeszcze na niego przerejestrowane. Ogólnie kombinowanie jak koń pod górkę, masz wtedy 2 umowy do opłacenia. jak chcesz się wyróżniać to kup blachy indywidualne, co to za szpan jeździć na blachach z innego powiatu czy województwa. Kiedyś jeszcze blachy WWL czy WPR robiły szoł ale teraz?

Umowy mam cały czas ze sobą, tylko nie wiem czy póki nie przerejestruje jeździć po prostu z opóźnieniem (że nie przerejestrowałem) czy spisać drugą umowę która by mi przedłużyła ten czas nawet o głupi miesiąc.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Umowa kupna sprzedaży.
PostNapisane: 8 lutego 2016, 17:32 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 4977
Lokalizacja: SKL/Cz-wa
Moje BMW: e91
Kod silnika: N52B25
jakie nota bene, samochód jest współwłasnością jak przyjdzie do rozwodu i podziału majątku. Jak na umowie jest mama to auto jest jej i może darować luz odsprzedać auto ojcu - nowa umowa. liczy się to co na papierze

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Umowa kupna sprzedaży.
PostNapisane: 8 lutego 2016, 17:36 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 9443
Lokalizacja: PL
To trzeba trafic chyba na naprawde debilnego policjanta ( a to chyba nie problem) jak podczas kontroli masz dowod rej i oplacone OC to musi byc naprawde sluzbista jak sie przyczepi do tablic.

_________________
BMW E46 Touring
viewtopic.php?f=6&t=150081&start=0


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Umowa kupna sprzedaży.
PostNapisane: 8 lutego 2016, 17:43 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 38
Lokalizacja: okolice Mielca
Moje BMW: E36
Kod silnika: M42B18
Garaż: e36 318is
trollu napisał(a):
jakie nota bene, samochód jest współwłasnością jak przyjdzie do rozwodu i podziału majątku. Jak na umowie jest mama to auto jest jej i może darować luz odsprzedać auto ojcu - nowa umowa. liczy się to co na papierze

Czyli mogę napisać umowę aby na miesiąc przedłużyć okres wymogu rejestracji samochodu? Bo papier mi jest potrzebny tylko w razie kontroli, a gdy już będę rejestrował to podrę tą umowę i tak jakby jej w ogóle nie było.

spider napisał(a):
To trzeba trafic chyba na naprawde debilnego policjanta ( a to chyba nie problem) jak podczas kontroli masz dowod rej i oplacone OC to musi byc naprawde sluzbista jak sie przyczepi do tablic.

To ja nie wiem czy jedynie u nas są tylko tacy czy tak wszędzie jest. :rotfl:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Umowa kupna sprzedaży.
PostNapisane: 8 lutego 2016, 17:45 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 4977
Lokalizacja: SKL/Cz-wa
Moje BMW: e91
Kod silnika: N52B25
doczepi się bo ma to we krwi :rotfl: kilka lat temu, jak kupiłem auto, wieczorem jeździłem z kumplami po okolicy i pach, rutynowa kontrola, wszystko ok ale po chwili przychodzi oddać dokumenty i pytanie "czyje jest auto" bo w dowodzie kobita o innym nazwisku, adres 100km ode mnie - ja że moje, właśnie kupiłem. - gdzie jest umowa kupna? - w domu. - to skad mam wiedzieć że auto nie jest kradzione? :rotfl: przez chwile popatrzyłęm się na niego jak na debila i na tym się skończyło. Ale i tak większą beke miałem jak przeglądają niemiecki dowód rej, ta błoga nie wiedza wypisana na twarzach :rotfl:

jak podrzesz umowe to wtedy czysto teoretycznie doczepia się w urzędzie - bo przyjdziesz rejestrować auto 2-3 tyg po terminie

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Umowa kupna sprzedaży.
PostNapisane: 8 lutego 2016, 17:50 
Offline
Forumowy terrorysta
Avatar użytkownika

Posty: 15712
mlodyRMI napisał(a):
renoraines napisał(a):
Prawo o ruchu drogowym art 78 ... Właściciel pojazdu ma zawiadomić w ciagu 30 dni starostę o nabyciu lub zbyciu pojazdu.
Możemy, ale nie musimy przerejestrowywać auta, wystarczy zawiadomić wydział komunikacji i wysłać polecony z kserem umowy.


Czyli jaki to miało by sens żeby powiadomić Wydział Komunikacji że kupiłem samochód? Bo tak naprawdę policja dowala się o nieprzerejestrowanie samochodu a nie pyta się czy w Wydziale Komunikacji wiedzą. A już miałem jedną sytuację tydzień po kupnie że jeździłem z kumplem w nocy i policja nas zatrzymała za rejestracje. Pierwsze pytanie: "Skąd panowie są i co panowie tutaj robią?"


Sens taki, żeby nie płacić mandatu. Zawiadamiasz wydz. kom o nabyciu pojazdu, masz potwierdzenie. Dodatkowo wozisz OC, dowód rej oraz umowę/umowy k-s, chodzi o ciągłość do poprzedniego właściciela w dow.rej.
Na pytanie policji dlaczego nie jest przerejestrowany odpowiesz, że nie masz obowiązku przerejestrować poniewaz art 78 mówi ... i na dowód pokazujesz potwierdzenie zawiadomienia wydz. kom o nabyciu pojazdu.

_________________
Styl mojej wypowiedzi zależny od poziomu rozmówcy. Inteligentnych cenię.
Z szukających atencji, żałosnych frustratów, ignorantów kręcę bekę.LOL


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Umowa kupna sprzedaży.
PostNapisane: 8 lutego 2016, 18:02 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 38
Lokalizacja: okolice Mielca
Moje BMW: E36
Kod silnika: M42B18
Garaż: e36 318is
trollu napisał(a):
doczepi się bo ma to we krwi :rotfl: kilka lat temu, jak kupiłem auto, wieczorem jeździłem z kumplami po okolicy i pach, rutynowa kontrola, wszystko ok ale po chwili przychodzi oddać dokumenty i pytanie "czyje jest auto" bo w dowodzie kobita o innym nazwisku, adres 100km ode mnie - ja że moje, właśnie kupiłem. - gdzie jest umowa kupna? - w domu. - to skad mam wiedzieć że auto nie jest kradzione? :rotfl: przez chwile popatrzyłęm się na niego jak na debila i na tym się skończyło. Ale i tak większą beke miałem jak przeglądają niemiecki dowód rej, ta błoga nie wiedza wypisana na twarzach :rotfl:

jak podrzesz umowe to wtedy czysto teoretycznie doczepia się w urzędzie - bo przyjdziesz rejestrować auto 2-3 tyg po terminie


To ja większe śmianie miałem jak kolegę złapał ten sam policjant w odstępie 30 min, w dwóch innych samochodach ale na tych samych blachach (hiszpańskich). :rotfl: Chyba z 20 min siedzieli w radiowozie rozkminiając co za auto jest w dowodzie. :rotfl:
Czyli lepiej mieć dwie umowy niż jedną z opóźnieniem?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL