BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 28 marca 2024, 13:38

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Utwórz nowy temat Ten temat jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Mandat za przyciemnione szyby
PostNapisane: 25 marca 2016, 20:36 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1658
Moje BMW: E39
Kod silnika: M57
Kunio napisał(a):
Czyli dalej nie wiem, co w przypadku jakby mnie znowu zatrzymali i chcieli dać mandat (bez badania miernikiem)
nie mają podstawy bez odpowiedniego urzadzenia
Kunio napisał(a):
Zakładam taką sytuację:
Zatrzymuje mnie policja za ciemne szyby.
Chce zatrzymać dowód i dać mandat. Dowód oddaje, mandatu nie przyjmuję bo badanie na oko to nie dowód. Czyli sprawa trafia do sądu
wtedy nie do sadu a na stacje diagnostyczną otrzymujesz papier aby wykonać badanie żeby odzyskać dowód rejestracyjny
Kunio napisał(a):
Policjant zabiera dowód za pokwitowaniem, a jak jest uparty to zabrania dalszej jazdy
auto musiałoby zagrażać bezpośrednio bezpieczeństwu czyli niesprawne
Kunio napisał(a):
Czyli konczy się na zabraniu dowodu
w większości przypadków, i zależy od Ciebie czy mu go oddasz i czy chcesz chodzić do sądu
Kunio napisał(a):
Dochodzi do rozprawy i sąd mnie ukara czy nie
a niby za co,co przedstawią policjanci-nic bez miernika
Kunio napisał(a):
Kiedy w koncu będą sprawdzać te szyby??
Przy następnej kontroli wtedy już raczej będą mieli ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Mandat za przyciemnione szyby
PostNapisane: 26 marca 2016, 02:49 
Offline
Naczelny bimbrovnik
Avatar użytkownika

Posty: 9076
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: e30
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=77118
"1. Policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:
1) stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:
a) zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,"

Nie trzeba żadnego urządzenia, wystarczy uzasadnione przypuszczenie, że wskutek przyciemnienia szyb pojazd zagraża bezpieczeństwu.

Podstawa prawna wykroczenia: o ile dobrze kojarzę - art. 97 kodeksu wykroczeń w związku z art. 66 ust. 1 pkt 1 lub 5 ustawy prawo o ruchu drogowym.

_________________
Obrazek

One redline a day keeps a mechanic away.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Mandat za przyciemnione szyby
PostNapisane: 27 marca 2016, 20:57 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1658
Moje BMW: E39
Kod silnika: M57
Tak to można przypuszczać choćby w sytuacji gdy ktoś był w sklepie i zaopatrzył się w alkohol który leży w widocznym miejscu podczas kontroli drogowej, idąc dalej nasuwa się uzasadnione podejrzenie że kierowca jest nietrzeźwy więc po co przeprowadzać pomiar lepiej od razu zabierać prawko?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Mandat za przyciemnione szyby
PostNapisane: 27 marca 2016, 21:07 
Offline
Naczelny bimbrovnik
Avatar użytkownika

Posty: 9076
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: e30
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=77118
Popadasz ze skrajności w skrajność. Ustawa wyraźnie stanowi: UZASADNIONE PRZYPUSZCZENIE i to wystarcza (wyraz "uzasadnione" naprawdę nie został dodany dla ozdoby). Nie może być to dowolna ocena sytuacji dokonana przez policjanta.

_________________
Obrazek

One redline a day keeps a mechanic away.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Mandat za przyciemnione szyby
PostNapisane: 27 marca 2016, 21:58 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1658
Moje BMW: E39
Kod silnika: M57
To nie skrajność kolego tylko samo życie,policjant też jest człowiekiem i też się może pomylić,stwierdzenie "uzasadnione przypuszczenie" to tylko tzw. haczyk ,niczym nie poparty tylko domysłami które nie mogą być brane bardziej poważnie jak niezbite dowody w sądzie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Mandat za przyciemnione szyby
PostNapisane: 27 marca 2016, 23:02 
Offline
Naczelny bimbrovnik
Avatar użytkownika

Posty: 9076
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: e30
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=77118
Piszesz nieprawdę i wprowadzasz ludzi w błąd. Skoro chodziło o "uzasadnione przypuszczenie", to ustawodawca użył zwrotu "uzasadnione przypuszczenie", a nie "pewność". Dlatego jeśli policjant skasuje Ci dowód, na stacji okaże się, że wszystko ok, ale policjant pomylił się niewiele, to nikt mu nic nie zrobi, bo jego przypuszczenie mogło uchodzić za uzasadnione w świetle okoliczności danego przypadku. Natomiast jeśli policjant oczywiście niesłusznie zatrzyma dowód, a na stacji okaże się, że grubo się pomylił, to przekroczył swoje uprawnienia i grozi mu odpowiedzialność z 231 kk (przekroczenie uprawnień).

_________________
Obrazek

One redline a day keeps a mechanic away.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Mandat za przyciemnione szyby
PostNapisane: 27 marca 2016, 23:30 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 35
Posty: 7390
Lokalizacja: Lublin
Moje BMW: E91 LCI
Kod silnika: N53B30A
Garaż: http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=157967
Teoretycznie :]

_________________
Obrazek

Typer EURO 2016 - I miejsce


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Mandat za przyciemnione szyby
PostNapisane: 27 marca 2016, 23:49 
Offline
Naczelny bimbrovnik
Avatar użytkownika

Posty: 9076
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: e30
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=77118
Tak samo jak może zatrzymać dowód rejestracyjny w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że jest podrobiony. Idąc Twoim tokiem rozumowania Zimny, to policjant powinien wtedy wezwać na drogę laboratorium kryminalistyczne z odpowiednim sprzętem :rotfl:

_________________
Obrazek

One redline a day keeps a mechanic away.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Mandat za przyciemnione szyby
PostNapisane: 28 marca 2016, 10:55 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1658
Moje BMW: E39
Kod silnika: M57
maaaad napisał(a):
Piszesz nieprawdę i wprowadzasz ludzi w błąd
wskaż gdzie bo nie mogę się doszukać :)
maaaad napisał(a):
Skoro chodziło o "uzasadnione przypuszczenie", to ustawodawca użył zwrotu "uzasadnione przypuszczenie", a nie "pewność". Dlatego jeśli policjant skasuje Ci dowód, na stacji okaże się, że wszystko ok, ale policjant pomylił się niewiele, to nikt mu nic nie zrobi, bo jego przypuszczenie mogło uchodzić za uzasadnione w świetle okoliczności danego przypadku.
sam sobie odpowiedziałeś,słowo "mogło"w tej sytuacji to tylko jedna z możliwości takie przypuszczenie nie jest bowiem stwierdzeniem jednoznacznym, twardym, niezbitym
maaaad napisał(a):
Tak samo jak może zatrzymać dowód rejestracyjny w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że jest podrobiony. Idąc Twoim tokiem rozumowania Zimny, to policjant powinien wtedy wezwać na drogę laboratorium kryminalistyczne z odpowiednim sprzętem
pragne nadmienić i przypomnieć że do badania przejzystości szyb podczas kontroli wymagany jest sprzet obowiązkowo tak jak do kontroli prędkości a nie żadne widzimisię policjanta,więc nie rób niepotrzebnego zamieszania ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Mandat za przyciemnione szyby
PostNapisane: 28 marca 2016, 11:01 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 649
Lokalizacja: Mińsk Maz.
Moje BMW: E91 335D
Kod silnika: M57N2 306D5
Namotaliscie tak ze dalej nie wiem co może a czego nie :-)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Mandat za przyciemnione szyby
PostNapisane: 28 marca 2016, 15:16 
Offline
Naczelny bimbrovnik
Avatar użytkownika

Posty: 9076
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: e30
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=77118
Zimny napisał(a):
wskaż gdzie bo nie mogę się doszukać

W tym wątku.
Zimny napisał(a):
sam sobie odpowiedziałeś,słowo "mogło"w tej sytuacji to tylko jedna z możliwości takie przypuszczenie nie jest bowiem stwierdzeniem jednoznacznym, twardym, niezbitym

Ależ ja o nic nie pytałem, więc nie oczekiwałem odpowiedzi, tym bardziej od siebie.
Zimny napisał(a):
pragne nadmienić i przypomnieć że do badania przejzystości szyb podczas kontroli wymagany jest sprzet obowiązkowo tak jak do kontroli prędkości a nie żadne widzimisię policjanta,więc nie rób niepotrzebnego zamieszania

Wskaż podstawę prawną, z której obowiązek taki wynika. A kontrola prędkości to jest inna bajka i nie mieszaj tych dwóch pojęć.

Kunio, co do dowodu - może polecieć już nawet za uzasadnione przypuszczenie, ale jeśli chodzi o mandat - popełnienie czynu zabronionego musi być wykazane jednoznacznie, tu już miejsca na "uzasadnione przypuszczenie" nie ma. I jakby mi policjant chciał mandat za ciemne szyby wlepić, to odmówiłbym przyjęcia.

_________________
Obrazek

One redline a day keeps a mechanic away.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Mandat za przyciemnione szyby
PostNapisane: 29 marca 2016, 23:57 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1658
Moje BMW: E39
Kod silnika: M57
maaaad napisał(a):
Zimny napisał(a):
wskaż gdzie bo nie mogę się doszukać

W tym wątku.

a dokładnie?
maaaad napisał(a):
Zimny napisał(a):
sam sobie odpowiedziałeś,słowo "mogło"w tej sytuacji to tylko jedna z możliwości takie przypuszczenie nie jest bowiem stwierdzeniem jednoznacznym, twardym, niezbitym

Ależ ja o nic nie pytałem, więc nie oczekiwałem odpowiedzi, tym bardziej od siebie.
wyjaśnienia,tłumaczenia też są traktowane jako odpowiedzi
maaaad napisał(a):
Wskaż podstawę prawną, z której obowiązek taki wynika. A kontrola prędkości to jest inna bajka i nie mieszaj tych dwóch pojęć.
coś do przeczytania http://www.strefakulturalnejjazdy.pl/20 ... normy.html i http://www.infor.pl/prawo/wykroczenia/w ... ndatu.html oraz http://www.motofakty.pl/artykul/jezdza- ... 50-zl.html sumując nie ma dowodu nie ma kary,bo czym ma zmierzyć oczami? :oczami:
maaaad napisał(a):
Kunio, co do dowodu - może polecieć już nawet za uzasadnione przypuszczenie,
gdzięś się zawieruszył
maaaad napisał(a):
popełnienie czynu zabronionego musi być wykazane jednoznacznie, tu już miejsca na "uzasadnione przypuszczenie" nie ma.
czyn zabroniony a wykroczenie podobne ale to jeszcze coś innego
maaaad napisał(a):
I jakby mi policjant chciał mandat za ciemne szyby wlepić, to odmówiłbym przyjęcia.
no ciekawe dlaczego? :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Mandat za przyciemnione szyby
PostNapisane: 30 marca 2016, 15:50 
Offline
Naczelny bimbrovnik
Avatar użytkownika

Posty: 9076
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: e30
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=77118
Zimny napisał(a):
no ciekawe dlaczego?

Bo czym innym jest mandat (sankcja karna), a czym innym zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i inne są przesłanki do zastosowania jednych, a inne do zastosowania drugich przepisów. Proste to jak wrzeciono. Linki, które wkleiłeś, dotyczą mandatu, a nie zatrzymania dowodu rejestracyjnego.
Zimny napisał(a):
nie ma dowodu nie ma kary,bo czym ma zmierzyć oczami?

Zatrzymanie dowodu to nie kara.

_________________
Obrazek

One redline a day keeps a mechanic away.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Mandat za przyciemnione szyby
PostNapisane: 30 marca 2016, 22:16 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1658
Moje BMW: E39
Kod silnika: M57
maaaad napisał(a):
Bo czym innym jest mandat (sankcja karna), a czym innym zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i inne są przesłanki do zastosowania jednych, a inne do zastosowania drugich przepisów. Proste to jak wrzeciono. Linki, które wkleiłeś, dotyczą mandatu, a nie zatrzymania dowodu rejestracyjnego.
prawie się zgadza, mandat łatwiej wybronić niż dowód,wszystko jest do tzw.ogarnięcia ,dla dowodu potrzeba bardziej poważniejszych faktów zaistniałych i potwierdzonych odpowiednią dokumentacją
maaaad napisał(a):
Zatrzymanie dowodu to nie kara.
dla niektórych w jakimś stopniu tak, spokojnej lektury http://forumprawne.org/prawo-wykroczen/ ... jnego.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Mandat za przyciemnione szyby
PostNapisane: 30 marca 2016, 22:31 
Offline
Naczelny bimbrovnik
Avatar użytkownika

Posty: 9076
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: e30
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=77118
Zimny napisał(a):
dla niektórych w jakimś stopniu tak

Zapewniam cię, że nie dla prawnika.
Zimny napisał(a):
,dla dowodu potrzeba bardziej poważniejszych faktów zaistniałych i potwierdzonych odpowiednią dokumentacją

Bzdura. Jest dokładnie odwrotnie - by wykazać, że ktoś popełnił wykroczenie, trzeba je udowodnić. Żeby zatrzymać dowód - wystarczy uzasadnione przypuszczenie.
Polemika z Tobą nie ma sensu, bo nie znasz się na przepisach, a uparcie próbujesz coś udowodnić. Wklejasz jakieś linki do materiałów, z których NIC nie wynika. No ale jeśli posługujesz się przypadkowymi artykułami z sieci, do których nie chciałem się odwoływać - proszę bardzo:
http://wiadomosci.ox.pl/wiadomosc,16211 ... waga-.html

Cytuj:
- Jeśli przednia szyba przepuszcza mniej niż 75 procent światła, a przednia boczna - mniej niż 70 procent, patrol zatrzymuje dowód rejestracyjny. Policjanci również mogą zatrzymać dowód rejestracyjny, gdy mają uzasadnione przypuszczenie, że samochód stwarza zagrożenie w ruchu – wyjaśnia mł. asp. Rafał Domagała rzecznik prasowy cieszyńskiej policji.

Pamiętajmy jednak, że policjant drogówki nie musi dysponować takim urządzeniem, by zatrzymać nasz dowód rejestracyjny – wystarczy badanie organoleptyczne.

- Z doświadczenia wiem, że każde przyciemnienie szyb, o którym mowa na początku, kwalifikuje się jako usterka zagrażająca porządkowi w ruchu – dodaje rzecznik policji - Nowe fabryczne szyby, które są w samochodach przyciemnione (szyby zwane atermiczne - mają np kolor zielony) mieszczą się w warunkach lub na granicy wymagań technicznych określonych w homologacji samochodów. Jeżeli cokolwiek przykleimy na taką szybę to przekroczymy warunki i możemy mieć pretensje do siebie, gdy policjant zatrzyma dowód rejestracyjny.

Dotyczy to również tych, które są oklekjone folią antywłamaniową.

- Pamiętam jedną kontrolę, kiedy jeszcze pracowałem w drogówce. Nie miałem przy sobie urządzenia do badania przepuszczalności światła, a zatrzymałem samochód, który taką folię antywłamaniową posiadał na szybach z przodu – wspomina mł. asp. Rafał Domagała - Kierowca poprosił, żeby podjechać na stację diagnostyczną ponieważ stwierdził, że nie mamy racji i jego folia na szybach spełnia wymagania. Chociaż nie musieliśmy, zdecydowaliśmy się podjechać. Zaskoczony właściciel samochodu na stacji zobaczył wynik 65% przepuszczalności światła na bocznych szybach. Zatrzymaliśmy mu dowód rejestracyjny.


PS. Nadal nie podałeś przepisu, z którego wynika obowiązek wożenia przez policję urządzenia do badania przepuszczalności światła.

_________________
Obrazek

One redline a day keeps a mechanic away.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Mandat za przyciemnione szyby
PostNapisane: 31 marca 2016, 22:38 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1658
Moje BMW: E39
Kod silnika: M57
maaaad napisał(a):
Zimny napisał(a):
dla niektórych w jakimś stopniu tak

Zapewniam cię, że nie dla prawnika.
z tego też trzeba się bronić
maaaad napisał(a):
Bzdura. Jest dokładnie odwrotnie - by wykazać, że ktoś popełnił wykroczenie, trzeba je udowodnić. Żeby zatrzymać dowód - wystarczy uzasadnione przypuszczenie
które w toku postępowania administracyjnego też trzeba udowodnić,dlatego warto mieć swoją "dokumentacje"zrobioną na miejscu,żeby nas nie chcieli wkręcić ;)
maaaad napisał(a):
Polemika z Tobą nie ma sensu, bo nie znasz się na przepisach, a uparcie próbujesz coś udowodnić. Wklejasz jakieś linki do materiałów, z których NIC nie wynika. No ale jeśli posługujesz się przypadkowymi artykułami z sieci, do których nie chciałem się odwoływać - proszę bardzo:
http://wiadomosci.ox.pl/wiadomosc,16211 ... waga-.html
ciekawe,troche już przeżyłem to coś wiem,wiem też że się mylisz,chcesz paragrafy i artykuły o obowiązkach i uprawnieniach policji ?to masz potwierdzenie moich słów:Art 129 p.9 i Art. 129a p.1,3.Na początek przeanalizuj, później się wypowiadaj.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Mandat za przyciemnione szyby
PostNapisane: 31 marca 2016, 23:09 
Offline
Naczelny bimbrovnik
Avatar użytkownika

Posty: 9076
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: e30
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=77118
Zimny napisał(a):
które w toku postępowania administracyjnego też trzeba udowodnić,dlatego warto mieć swoją "dokumentacje"zrobioną na miejscu,żeby nas nie chcieli wkręcić

Bzdura. Sankcja administracyjna to nie to samo co postępowanie administracyjne. Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego jest tzw. czynnością materialno-techniczną. Nie ma żadnego postępowania administracyjnego, nie jest wydawana żadna decyzja administracyjna. Nie zgadzasz się z zatrzymaniem dowodu? Skarż się do komendanta policji, a później do WSA.
Zimny napisał(a):
ciekawe,troche już przeżyłem to coś wiem,wiem też że się mylisz,chcesz paragrafy i artykuły o obowiązkach i uprawnieniach policji ?to masz potwierdzenie moich słów:Art 129 p.9 i Art. 129a p.1,3.Na początek przeanalizuj, później się wypowiadaj.

Ale z Ciebie specjalista, nawet nie napisałeś, o jaki akt prawny Ci chodzi :rotfl: :rotfl: :rotfl: Domyślam się, że o ustawę prawo o ruchu drogowym. A zatem jedziemy.
W art. 129 nie ma czegoś takiego, jak "p.9". Są za to ustępy. I w ustępie 2 w pkt 9 jest napisane:
Cytuj:
Policjant, w związku z wykonywaniem czynności określonych w ust. 1, jest uprawniony do:
9) używania przyrządów kontrolno-pomiarowych, a w szczególności do badania pojazdu, określania jego masy, nacisku osi lub prędkości, stwierdzania naruszenia wymagań ochrony środowiska oraz do stwierdzania stanu trzeźwości kierującego;

Dostrzegasz różnicę między "uprawniony" a "ma obowiązek"?
Art. 129a dotyczy wyłącznie powierzenia niektórych uprawnień Inspekcji Transportu Drogowego. W tym artykule również nie ma "p.1,3", są za to ustępy (konkretnie 2), a w jednym z nich (pierwszym) jest 5 punktów. Punkt 1 w ustępie 2, na który - jak mniemam - powołujesz się, brzmi następująco:
Cytuj:
Kontrola ruchu drogowego w odniesieniu do kierującego pojazdem:
1) który wykonuje przewóz drogowy w rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym

a pkt 3, na który - również mniemam - się powołujesz:
Cytuj:
3) który naruszył przepisy ruchu drogowego, w przypadku zarejestrowania tego naruszenia przy użyciu:
a) przyrządów kontrolno-pomiarowych,
b) przenośnych albo zainstalowanych w pojeździe albo na statku powietrznym urządzeń rejestrujących,

i zakończenie przepisu:
Cytuj:
- należy również do Inspekcji Transportu Drogowego.


Gdzie Ty tu widzisz cokolwiek o obowiązku wożenia ze sobą aparatury do pomiaru przepuszczalności światła? :rotfl:

Może być taka analiza czy chcesz dodatkową? ;) A tak poważnie to daj se już spokój, bez odbioru :) No chyba że znajdziesz te nieszczęsne przepisy, z których wynika, że policja za każdym razem, gdy widzi przyciemnione szyby, musi zbadać je odpowiednim sprzętem, żeby zatrzymać dowód, no i że ma obowiązek wożenia takiego sprzętu ze sobą. A, no i możesz się jeszcze ewentualnie odnieść do artykułu, który wkleiłem ;)

_________________
Obrazek

One redline a day keeps a mechanic away.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Mandat za przyciemnione szyby
PostNapisane: 31 marca 2016, 23:58 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1658
Moje BMW: E39
Kod silnika: M57
maaaad napisał(a):
Bzdura. Sankcja administracyjna to nie to samo co postępowanie administracyjne. Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego jest tzw. czynnością materialno-techniczną. Nie ma żadnego postępowania administracyjnego, nie jest wydawana żadna decyzja administracyjna. Nie zgadzasz się z zatrzymaniem dowodu? Skarż się do WSA.
Celem wyjaśnienia jak można to postrzegaćhttps://pl.wikipedia.org/wiki/Post%C4%99powanie_administracyjne teraz wiesz o co chodzi,sam wspominałeś o konsekwencjach pomyłki policjanta i przytaczałeś podstawe prawną 231 kk :D
maaaad napisał(a):
Ale z Ciebie specjalista, nawet nie napisałeś, o jaki akt prawny Ci chodzi Domyślam się, że o ustawę prawo o ruchu drogowym. A zatem jedziemy.
W art. 129 nie ma czegoś takiego, jak "p.9". Są za to ustępy. I w ustępie 2 w pkt 9 jest napisane:

Cytuj:
Policjant, w związku z wykonywaniem czynności określonych w ust. 1, jest uprawniony do:
9) używania przyrządów kontrolno-pomiarowych, a w szczególności do badania pojazdu, określania jego masy, nacisku osi lub prędkości, stwierdzania naruszenia wymagań ochrony środowiska oraz do stwierdzania stanu trzeźwości kierującego;

Dostrzegasz różnicę między "uprawniony" a "ma obowiązek"?
Fajnie że się domyślasz i że się prawie rozumiemy,autor pisał o przyciemnianiu szyb to raczej nie z prawa spadkowego,jeśli chodzi o kodeks drogowy :rotfl: tak sobie też przypomniałem że może według Ciebie wlepić mandat na oko bez przyrządów kontrolno pomiarowych :rotfl: Nie chciałem pisać o ustępach to takie brzydkie słowo tylko potocznie
maaaad napisał(a):
Cytuj:
Kontrola ruchu drogowego w odniesieniu do kierującego pojazdem:
1) który wykonuje przewóz drogowy w rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym
1 to jest dokładnie zdanie powyżej tego co napisałes
maaaad napisał(a):
a pkt 3, na który - również mniemam - się powołujesz:

Cytuj:
3) który naruszył przepisy ruchu drogowego, w przypadku zarejestrowania tego naruszenia przy użyciu:
a) przyrządów kontrolno-pomiarowych,
b) przenośnych albo zainstalowanych w pojeździe albo na statku powietrznym urządzeń rejestrujących,
tu się zgadza
maaaad napisał(a):
Gdzie Ty tu widzisz cokolwiek o obowiązku wożenia ze sobą aparatury do pomiaru przepuszczalności światła?
dociera cos wogóle do Ciebie? :rotfl:
maaaad napisał(a):
Może być taka analiza czy chcesz dodatkową? A tak poważnie to daj se już spokój, bez odbioru No chyba że znajdziesz te nieszczęsne przepisy, z których wynika, że policja za każdym razem, gdy widzi przyciemnione szyby, musi zbadać je odpowiednim sprzętem, żeby zatrzymać dowód, no i że ma obowiązek wożenia takiego sprzętu ze sobą. A, no i możesz się jeszcze ewentualnie odnieść do artykułu, który wkleiłem
Spoko jest luz,lubie rozmawiać,skoro te art.do Ciebie nie przemawiają,trudno Twoja strata,jutro postaram się podesłać kolejne :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Mandat za przyciemnione szyby
PostNapisane: 3 kwietnia 2016, 09:36 
Offline
Naczelny bimbrovnik
Avatar użytkownika

Posty: 9076
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: e30
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=77118
Zimny napisał(a):
teraz wiesz o co chodzi,sam wspominałeś o konsekwencjach pomyłki policjanta i przytaczałeś podstawe prawną 231 kk :D

A czemu ma ten link służyć, zwłaszcza w kontekście 231 kk? Przy zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego nie masz całej procedury administracyjnej, bo to jest czynność materialno-techniczna. A odpowiedzialność na podstawie art. 231 kk jest odpowiedzialnością realizowaną w procedurze karnej (zupełnie innej). Za zatrzymanie dowodu policjant MOŻE odpowiadać, jeśli w sposób OCZYWISTY i NIE BUDZĄCY WĄTPLIWOŚCI przekroczył swoje uprawnienia, tj. nie było przy zatrzymaniu dowodu podstaw do zatrzymania. Innymi słowy - nie było UZASADNIONEGO PRZYPUSZCZENIA, o którym mowa w art. 132 ust. 1 pkt 1 ustawy prawo o ruchu drogowym. A uzasadnione przypuszczenie to nie pewność. Prawie, ale - jak to prawie - robi różnicę.
Zimny napisał(a):
Fajnie że się domyślasz i że się prawie rozumiemy,autor pisał o przyciemnianiu szyb to raczej nie z prawa spadkowego,jeśli chodzi o kodeks drogowy

Jeśli już mamy być tacy dokładni, to nie ma czegoś takiego, jak kodeks drogowy, wiesz specjalisto? ;) Bo to też tylko potoczna nazwa. Kwestie związane z wymogami technicznymi pojazdów uregulowane są nie tylko w ustawie prawo o ruchu drogowym - nie będę pisał, gdzie jeszcze, bo jako znawca tematu na pewno wiedzę takową posiadasz ;) A ustęp to dla prawnika ustęp, nie żadne "p" czy coś tam innego - chcesz dyskutować o przepisach, to używaj języka prawniczego.
Zimny napisał(a):
tak sobie też przypomniałem że może według Ciebie wlepić mandat na oko bez przyrządów kontrolno pomiarowych

BZDURA, tego nie napisałem, wręcz przeciwnie (pisałem o tym we wcześniejszych postach, przeanalizuj sobie, powoli, na spokojnie) - widać teraz, w jaki sposób bierzesz udział w dyskusji :rotfl: Za cholerę nie możesz zrozumieć, że czym innym jest zatrzymanie dowodu, a czym innym mandat ;)
Jak widać, znasz się na prawie, jak kura na pieprzu i dalsza dyskusja z Tobą jest jałowa. Przytaczasz argumenty z sufitu, a gdy są obalane - milczysz i wysuwasz kolejne tezy jak Macierewicz po katastrofie Tupolewa. Na moje z kolei argumenty odpowiadasz tylko wybiórczo i na dodatek w sposób zupełnie niezrozumiały i niewnoszący nic do tematu. Na dodatek przypisujesz mi wypowiedzi, które w żadnym wypadku z mojej strony nie padły. W taką dyskusję to ja się angażować nie będę.
Zimny napisał(a):
jutro postaram się podesłać kolejne

Czekam z niecierpliwością, napisz na pw do mnie albo innego moderatora, to otworzę temat, aczkolwiek nieśmiało zauważam, że "jutro" już minęło :rotfl:
A co mi tam, masz jeszcze jeden link, poczytaj sobie:
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... iQ&cad=rja
Tytuł opracowania to "MATERIAŁY DYDAKTYCZNE Kontrola ruchu drogowego. Wybrane zagadnienia." Wydawca: Szkoła Policji w Katowicach, Katowice 2013.
Strona 30:
Cytuj:
Współczynnik przepuszczalności światła można bardzo łatwo określić poprzez przyrząd do jego mierzenia. Jest to bardzo łatwy w obsłudze miernik, którego sondy umieszcza się po obu stronach szyby i natychmiast otrzymujemy wynik. Zdarza się także, że miernika nie posiadamy przy sobie, wtedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny, gdy ma uzasadnione podejrzenie, że współczynnik przepuszczania światła danej szyby będzie zbyt niski. Podejrzenie to policjant opiera na doświadczeniu zawodowym. W tym wypadku zgodnie z art. 132 ust 1 pkt 1 ustawy „policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia”, że szyby nie spełniają warunków technicznych pojazdów rejestrowanych w Polsce, czyli są zbyt ciemne. Właśnie to uzasadnione przypuszczenie jest podstawą do zatrzymania dowodu rejestracyjnego.

_________________
Obrazek

One redline a day keeps a mechanic away.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Ten temat jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL