BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 28 marca 2024, 09:38

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wycena szkody przez ubezpieczyciela - jak to jest z...
PostNapisane: 14 marca 2008, 11:10 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 14408
ELO.


Jak to jest z zamiennikami i amortyzacją?

O ile ew. amortyzację jeszcze mogę zrozumieć - ale chyba nie muszę,
to jak to jest z zamiennikami?

Wyliczyli mi 152zł za 50% wartości 16letniej E34
Wg Aso 50% wartości zderzaka to 817zł.

Obawiam się że mi powiedzą/napiszą - jak Pan nie jest zadowolony może Pan robić na bezgotówkę - ale ja nie chce. :]

[ Dodano: 14 Marzec 2008, 12:15 ]
Może się nie precyzyjnie wyraziłem. Czy są jakieś przepisy - jakie? Mówiące o tym że mam prawo, jeżeli chcę , otrzymać wycenę na gotówkę na oryginalne części.

Czy jest prawo że ze szkody OC sprawcy liczy się amortyzacja?
Czy jest prawo że muszę się zgodzić na zamienniki?

Hilfe :cool:

[ Dodano: 14 Marzec 2008, 14:14 ]
Wydział Technicznej Likwidacji Szkód uprzejmie informuje, iż rozmiar szkody oraz wysokość należnego odszkodowania za uszkodzony w wyniku kolizji pojazd zostały ustalone w granicach normalnego następstwa szkody tj. zgodnie z art.361 i art.363 Kodeksu Cywilnego.
Zgodnie z prawem cywilnym zakład ubezpieczeń jest zobowiązany do ustalenia wysokości odszkodowania odpowiadającego wysokości szkody oraz umożliwiającego przywrócenie pojazdu do stanu sprzed szkody. Z art. 363 par.1 k.c wynika, że w razie uszkodzenia rzeczy w stopniu umożliwiającym przywrócenie jej do stanu poprzedniego osoba odpowiedzialna za szkodę zobowiązana jest zwrócić poszkodowanemu niezbędne i ekonomicznie uzasadnione koszty naprawy pojazdu ustalone wg cen występujących na lokalnym rynku. Skoro wysokość odszkodowania powinna obejmować niezbędne, ekonomicznie uzasadnione wydatki, to oznacza to, że naprawa powinna zostać dokonana w sposób racjonalny z najmniejszym nakładem sił i kosztów.
Zatem, jeżeli na lokalnym rynku są dostępne części o porównywalnych parametrach użytkowych i estetycznych, lecz o znacząco różnych cenach to użycie do naprawy części najdroższych nie może zostać uznane za racjonalne i ekonomicznie uzasadnione.
Należy mieć również na uwadze, że zarówno sam pojazd jak i części tracą na wartości w wyniku eksploatacji. Nie jest więc zasadne ustalenie wysokości szkody z zastosowaniem wyłącznie cen nowych oryginalnych części, tym bardziej w sytuacji dużej dostępności na rynku części porównywalnej jakości, których ceny są o kilkadziesiąt procent niższe od cen oryginalnych.
Ponadto informujemy, że na mocy § 15.4 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 stycznia 2003r. (w sprawie wyłączenia określonych porozumień wertykalnych w sektorze pojazdów samochodowych spod zakazu porozumień ograniczających konkurencję) zostały zniesione prawne ograniczenia w stosowaniu części alternatywnych w naprawach prowadzonych w warsztatach autoryzowanych przez producentów/generalnych importerów. Jako maksymalny poziom cen części PZU SA akceptuje ceny części alternatywnych o tej samej jakości co części pierwszomontażowe (części oryginalne i o porównywalnej jakości zdefiniowane w Rozporządzeniu - § 2.20-21), a w przypadku braku ich dostępności ceny określone przez producentów/generalnych importerów danej marki pojazdu.
Jednocześnie wyjaśniamy, że części uwzględnione w naszej kalkulacji posiadają odpowiednie certyfikaty jakości i gwarancji udziela na nie dostawca. Obowiązkiem zakładu dokonującego naprawy pojazdu jest jedynie udzielenie gwarancji na wykonaną usługę. Oczywiście o sposobie naprawy decyduje właściciel pojazdu, natomiast obowiązkiem zakładu ubezpieczeń jest zwrócenie poszkodowanemu w ramach likwidowanej szkody z ubezpieczenia OC sprawcy, ekonomicznie uzasadnionych wydatków związanych z naprawą pojazdu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wycena szkody przez ubezpieczyciela - jak to jest z...
PostNapisane: 18 marca 2008, 19:43 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Posty: 1904
Lokalizacja: Warszawa
KotSylwester napisał(a):
Może się nie precyzyjnie wyraziłem. Czy są jakieś przepisy - jakie? Mówiące o tym że mam prawo, jeżeli chcę , otrzymać wycenę na gotówkę na oryginalne części.


Jest przepis który mówi że ubezpieczyciel MUSI naprawic samochód na oryginalnych częściach jeżeli nie jest on starszy niż 3 lata. Po tym terminie mogą dac najtańsze zamienniki na rynku i nikt ich nie zmusi do tego żeby dali na oryginały.

Wiem jeszcze że wypłaty odszkodowań nie są opodatkowane jeżeli się bierze pieniądze "do ręki" ale np PZU bardzo często lubi sobie potrącic ni z tego ni z owego VAT, oczywiście bezprawnie i trzeba im to wypomniec.

_________________
"You Can Loose A Lot Of Money Chasing Woman, But You`ll Never Loose Woman Chasing Money"

Obczaj Mój Najszybszy w Mieœcie Wóóóóz Wariat ! E28 520i Edition


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 marca 2008, 20:01 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 14408
Wycofałem sprawę z PZU, dogadaliśmy się ze sprawcą polubownie. :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 8 kwietnia 2008, 10:04 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 7
Lokalizacja: Bydgoszcz
Witam! Jak wypomniec PZU ze odliczanie przez nich VATu jest bezprawne na jakiej podstawie moge sie z nimi klocic i jak to zrobic??


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 24 września 2008, 20:12 
Offline
Forumowicz

Posty: 129
Lokalizacja: SÂŁUPSK
Uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego Sygn. Akt III CZP 150/06

i po sprawie :) przerobiłem ich nie mało :)

a co do zamienników i amortyazji to wygląda to następująco:
polskie prawo nie precyzuje w tej kwestii kompletnie nic, mówi jedynie, że obowiązkiem mubezpieczyciela jest przywrócenie pojazdu do stanu sprzed szkody, czyli jeżeli były oryginały to musi zapłacić za oryginały, ale to najczęściej kończy się w sądzie. I nie jest ważny wiek pojazdu, robiłem taką sprawę koledze, który miał 318 z 1995 roku, szkoda w Warcie, według zamienników zapłacili 3tys zł, po 1,5 roku walki w sądzie w sumie wyszło 9tys zł za naprawę według oiryginałów, bez amotyzacji i z Vatem .... no i co najważniejsze bez przedstawiania faktury za naprawę

pozdrawiam
www.likwidator.slupsk.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 25 listopada 2008, 15:37 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Posty: 4257
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: M6
Kod silnika: S85 S62 M60
Garaż: było: M5e39 '01,
e34 540i '94
wątek stary ale jeszcze raz podkreśle:
żadnej amrtyzacji,
żadnego odliczania watu,

Zapis o GVO, czy jak to tam było, mówiący o stosowaniu zamienników, miał działać na korzyść klienta ASO, żeby sobie wybrał, A NIE ubezpieczycieli.

_________________
Obrazek

http://imageshack.com/a/img689/1772/78er.jpg

Sprzedam MANUAL 6-b z M5e39 ~ 3.000 PLN


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL