BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 24 maja 2024, 03:07

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Kupno samochodu, co zrobić z oc
PostNapisane: 18 maja 2010, 21:56 
Offline
Compact z wyboru
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 3741
Lokalizacja: Rzeszów
Moje BMW: e36 316i
Kod silnika: M43B16
Garaż: http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t ... lit=malina
Witam!
Moja Beta ma opłacone (przez poprzedniego właściciela) OC do 07.08.2010., chciałbym wykorzystać jeszcze to ubezpieczenie do końca. Ale to towarzystwo ubezpieczeniowe jest jakieś popierd....., chcą by im wysyłać jakieś zaświadczenia, etc. Chciałbym to ominąć.
Ubezpieczenie jest "przywiązane" do samochodu, a nie do właściciela więc:
Czy mogę jeździć na tym ubezpieczeniu z papierami ubezpieczenia oc wystawionymi na poprzedniego właściciela,
czy wrazie kontroli policja będzie się czepiać, że ubezpieczenie nie jest wystawione na obecnego właściciela (tego z dowodu)?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kupno samochodu, co zrobić z oc
PostNapisane: 18 maja 2010, 22:26 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 39
Posty: 1696
Lokalizacja: Kalisz
Moje BMW: E46 320d
Kod silnika: M47
Masz 30 dni od momentu podpisania umowy kupna na to zeby sie zdecydowac czy kontynuujesz polise zbywcy czy ja wypowiadasz i zawierasz sobie ubezpieczenie na rok. Wiekszosc TU przepisuje polisy nie robiac rekalkulacji , w niektorych to zalezy od wieku bo jesli nabywca ma mniej niz 25 lat to tylko rekalkulacja wchodzi w gre. Domyslnie TU chca robic jednak rekalkulacje wiec dlatego mogli wyslac do Ciebie takie pismo, zadzwon i zapytaj sie czy mozesz przepisac polise na siebie bez rekalkulacji. Jesli to nie tajemnica to napisz gdzie zbywca mial to OC ?

Co do jazdy na polisie zbywcy to sa i tacy co sie nie przejmuja tylko jezdrza do konca polisy w ogole nie zawiadamiajac TU. Jesli auta nie przerejstrujesz to mozesz sobie tak jezdzic i najlepiej miec pod reka tez umowe kupna. Jezeli auto przerejestrujesz to zgodnie z ustawa najpozniej w dniu rejestracji powinienes wykupic na siebie ubezpieczenie. Nawet jak auto przerejestrujesz to faktycznie OC bedzie (to zbywcy) ale mozesz miec problemy jak trafisz na jakiegos upierdliwego policjanta bo w dowodzie i na polisie jest ktos inny. Zawsze miej umowe kupna i mow ze jestes w trakcie przepisywania polisy :)

Zbywca napewno tez powiadomi TU o tym ze juz nie jest wlascicielem dostarczajac im umowe sprzedazy pojazdu. Wtedy oni beda mieli Twoje dane i jezeli Ty nie wypowiesz i nie pojawisz sie zeby przepisac badz zrobic rekalkulacje to moga wyslac Ci doplate do domu ( ale nie musza).


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kupno samochodu, co zrobić z oc
PostNapisane: 19 maja 2010, 01:00 
Offline
Naczelny bimbrovnik
Avatar użytkownika

Posty: 9076
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: e30
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=77118
jawa85 napisał(a):
Jezeli auto przerejestrujesz to zgodnie z ustawa najpozniej w dniu rejestracji powinienes wykupic na siebie ubezpieczenie.

Tylko jeżeli auto nie miało wcześniej OC.
Bez problemu można jeździć na polisie poprzednika, z chwilą zbycia pojazdu prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia OC pojazdów mech. przechodzą na nabywcę. Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta. Nie trzeba wypowiadać starej polisy, nie trzeba wykupować nowej.
jawa85 napisał(a):
Nawet jak auto przerejestrujesz to faktycznie OC bedzie (to zbywcy) ale mozesz miec problemy jak trafisz na jakiegos upierdliwego policjanta bo w dowodzie i na polisie jest ktos inny.

Ja np. mam świstek potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia OC (WARTA), na którym nie ma danych właściciela. Jest tylko nr rej. auta i VIN (no i okres ubezpieczenia, składka itp). Dostałem tę umowę razem z autem, nie wypowiedziałem jej i nie mam zamiaru, bo poprzedni właściciel zawarł umowę w marcu i zapłacił całą składkę :hihi:

Jak przerejestrujesz auto, też spokojnie możesz jeździć na dotychczasowej polisie. Jeśli składki były opłacone do końca - lux, jeśli nie - Ty będziesz je płacił. Jeśli poprzedni właściciel miał większe zniżki niż Ty - TU zrobi Ci rekalkulację i będziesz dopłacał, o ile się oczywiście skapną. W drugą stronę - powinni Ci zwrócić. Zbywca pojazdu powinien w terminie 30 dni od zbycia zawiadomić TU o zbyciu i o danych nabywcy, jeśli tego nie zrobi - odpowiada solidarnie z kupującym za zapłatę za okres do dnia powiadomienia zakładu ubezpieczeń o zbyciu i o danych nabywcy.

_________________
Obrazek

One redline a day keeps a mechanic away.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kupno samochodu, co zrobić z oc
PostNapisane: 19 maja 2010, 08:54 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 39
Posty: 1696
Lokalizacja: Kalisz
Moje BMW: E46 320d
Kod silnika: M47
maaaad napisał(a):
Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta. Nie trzeba wypowiadać starej polisy, nie trzeba wykupować nowej.


Nie pisz kolego takich rzeczy bo tylko narazisz kogos na podwojne koszta. Zapewne powolujesz sie na Art 31 Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych.

Art. 31.
1. W razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia
OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na nabywcę pojazdu przechodzą
prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia
ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że
nabywca wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu mechanicznego.
W przypadku wypowiedzenia umowy, rozwiązuje się ona z upływem
30 dni następujących po dniu nabycia pojazdu mechanicznego. Przepisy art. 28
stosuje się odpowiednio.

Na nabywce oczywiście przechodzą prawa i obowiązki to nie podlega dyskusji. Umowa ubezpieczenia także wygasa z końcem okresu na który została zawarta ale dalej napisane jest że Art 28 stosujemy odpowiednio czyli musi być złożone wcześniej wypowiedzenie, bo to też jest jeden z obowiązków posiadacza polisy który na nabywcę przechodzi.


Art. 28.
1. Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed
upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy
pojazdów mechanicznych została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu
ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa
na kolejne 12 miesięcy, z zastrzeżeniem ust. 2


Co do kwesti rekalkulacji to owszem możesz poczekać aż TU przyśle Ci ja do domu tylko że zostanie ona zrobiona bez zniżek ponieważ TU nie będzie miało ich potwierdzenia od Ciebie. Często bywa że taka rekalkulacja to kilkaset złotych a później zaczyna się odkręcanie i szukanie zniżek żeby je dostarczyć do TU


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kupno samochodu, co zrobić z oc
PostNapisane: 19 maja 2010, 09:02 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 15986
Lokalizacja: Los Santos
Moje BMW: E30 E46 E83
Kod silnika: M20B25 FTMW!!!
Garaż: ᶘ ᵒᴥᵒᶅ
Ale mącisz, maaaaaad wszystko dobrze napisał.

OC przechodzi na nabywcę, jak nie chcesz to możesz wypowiedzieć do 30 dni po kupnie i zawrzeć nową z innym TU.
Dodatkowo żeby wypowiedzieć umowę musisz to zrobić max 1 dzień przed jej upływem bo inaczej przedłuży się z automatu.

W dowodzie rejestracyjnym i na polisie mogą być zupełnie inne dane, byle się pojazd zgadzał.

_________________
BMW z duszą skończyły się na Kill 'em All.
Obrazek
Było: '92 E36 320i 2d diamantschwarz/stoff anthrazit; '98 E46 323i 4d farngruen/leder hellbeige, '97 E36 323i->328i 2d arktissilber/leder montana schwarz
Jest: '90 E30 325i 2d diamantschwarz/leder bison schwarz (M3), '05 E46 330ci stahlblau/leder schwarz, '08 E83 X3 3.0si alpinweiss 3/leder nevada tabak


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kupno samochodu, co zrobić z oc
PostNapisane: 19 maja 2010, 09:39 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 39
Posty: 1696
Lokalizacja: Kalisz
Moje BMW: E46 320d
Kod silnika: M47
maaaad napisał(a):
Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta. Nie trzeba wypowiadać starej polisy, nie trzeba wykupować nowej.


Jesli uwazasz ze to jest prawidlowo napisane a ja mace no to powodzenia.

Tomek napisał(a):
OC przechodzi na nabywcę, jak nie chcesz to możesz wypowiedzieć do 30 dni po kupnie i zawrzeć nową z innym TU.


To wlasnie napisane bylo w pierwszy poscie

Tomek napisał(a):
Dodatkowo żeby wypowiedzieć umowę musisz to zrobić max 1 dzień przed jej upływem bo inaczej przedłuży się z automatu.


To takze tylko ze sytuacja ma miejsce juz po przejeciu polisy i przekroczeniu tych 30 dni. Wszytsko juz kiedys dokladnie napisalem w oddzielnym artykule na tym forum


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kupno samochodu, co zrobić z oc
PostNapisane: 19 maja 2010, 10:42 
Offline
Naczelny bimbrovnik
Avatar użytkownika

Posty: 9076
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: e30
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=77118
jawa85, popatrz:

jawa85 napisał(a):
1. W razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia
OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na nabywcę pojazdu przechodzą
prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy.

maaaad napisał(a):
z chwilą zbycia pojazdu prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia OC pojazdów mech. przechodzą na nabywcę

jawa85 napisał(a):
Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że
nabywca wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu mechanicznego.
W przypadku wypowiedzenia umowy, rozwiązuje się ona z upływem
30 dni następujących po dniu nabycia pojazdu mechanicznego.

maaaad napisał(a):
Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta.

Co do wypowiedzenia w terminie 30 dni - nie pisałem nic na ten temat, bo napisałeś słusznie. Ale z resztą mocno pokręciłeś.
jawa85 napisał(a):
Nie pisz kolego takich rzeczy bo tylko narazisz kogos na podwojne koszta. Zapewne powolujesz sie na Art 31 Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych.

Jakie podwójne koszta? Nie ma żadnych podwójnych kosztów, raz wykupiona przez poprzedniego posiadacza pojazdu polisa nadal obowiązuje, chyba że się ją wypowie w terminie tych 30 dni.
jawa85 napisał(a):
Umowa ubezpieczenia także wygasa z końcem okresu na który została zawarta ale dalej napisane jest że Art 28 stosujemy odpowiednio czyli musi być złożone wcześniej wypowiedzenie, bo to też jest jeden z obowiązków posiadacza polisy który na nabywcę przechodzi.

A napisz mi, z czego ten obowiązek wynika? :zdziwko:
Oświadczenie o wypowiedzeniu musi być złożone, jeśli nie chce ktoś kontynuować polisy poprzednika. Jeśli chce - proszę bardzo, jak najbardziej może, tylko wtedy nic nie musi wypowiadać. A zdaje się o taką sytuację chodzi autorowi wątku.

_________________
Obrazek

One redline a day keeps a mechanic away.


Ostatnio edytowano 19 maja 2010, 10:54 przez maaaad, łącznie edytowano 3 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kupno samochodu, co zrobić z oc
PostNapisane: 19 maja 2010, 10:44 
Offline
Compact z wyboru
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 3741
Lokalizacja: Rzeszów
Moje BMW: e36 316i
Kod silnika: M43B16
Garaż: http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t ... lit=malina
Tomek napisał(a):

W dowodzie rejestracyjnym i na polisie mogą być zupełnie inne dane, byle się pojazd zgadzał.


Głównie o to mi chodziło :)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kupno samochodu, co zrobić z oc
PostNapisane: 19 maja 2010, 11:19 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 39
Posty: 1696
Lokalizacja: Kalisz
Moje BMW: E46 320d
Kod silnika: M47
maaaad napisał(a):

jawa85 napisał(a):
Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że
nabywca wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu mechanicznego.
W przypadku wypowiedzenia umowy, rozwiązuje się ona z upływem
30 dni następujących po dniu nabycia pojazdu mechanicznego.


Czytaj dalej Art , że stosuje sie odpowiednio do tego zapisu Art 28 ( czyli wypowiedzenie OC)


maaaad napisał(a):
Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta. Nie trzeba wypowiadać starej polisy, nie trzeba wykupować nowej.


O to mi wlasnie chodzi i tylko o to. Jezeli przejmujesz polise poprzednika to ona sie sama nie rozwiaze z koncem ubezpieczenia tylko najnormalniej w swiecie trzeba ja wypowiedziec na dzien przed koncem

Co do kosztow to tez odnosnie tego co wczeniej napisalem. Jezeli przejmujesz polise i jej nie wypowiesz w drodze art 28 to ona sie automatycznie wznawia. wiec jesli kolega by nie wypowiedzial i ubezpieczyl gdzie indziej to zaplaci drugi raz za OC


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kupno samochodu, co zrobić z oc
PostNapisane: 19 maja 2010, 12:43 
Offline
Naczelny bimbrovnik
Avatar użytkownika

Posty: 9076
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: e30
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=77118
jawa85 napisał(a):
maaaad napisał(a):
Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta. Nie trzeba wypowiadać starej polisy, nie trzeba wykupować nowej.


O to mi wlasnie chodzi i tylko o to. Jezeli przejmujesz polise poprzednika to ona sie sama nie rozwiaze z koncem ubezpieczenia tylko najnormalniej w swiecie trzeba ja wypowiedziec na dzien przed koncem

To to ja napisałem w pierwszym poście, ale miałeś co do tego twierdzenia obiekcje :-)
jawa85 napisał(a):
Czytaj dalej Art , że stosuje sie odpowiednio do tego zapisu Art 28 ( czyli wypowiedzenie OC)

Ale gdzie w art. 28 jest napisane, że istnieje OBOWIĄZEK wypowiedzenia umowy OC?
Jeśli ktoś nie chce tej polisy kontynuować, to owszem - aby rozwiazać stosunek prawny z TU, musi go wypowiedzieć. kontynuować polisę zamierza - nic nie musi robić, bo staje się z mocy samego prawa podmiotem praw i obowiązków wynikających z umowy ubezpieczenia OC.
To:
http://www.rzu.gov.pl/files/109__42__Wy ... owy_OC.pdf
powinno Cię przekonać, że jeśli ktoś chce kontynuować polisę poprzednika to nic nie musi wypowiadać :-)
jawa85 napisał(a):
wiec jesli kolega by nie wypowiedzial i ubezpieczyl gdzie indziej to zaplaci drugi raz za OC

Ale problem w tym, że kolega chce jeździć na OC poprzednika :-) Tak mi się przynajmniej wydaje :-k

_________________
Obrazek

One redline a day keeps a mechanic away.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kupno samochodu, co zrobić z oc
PostNapisane: 19 maja 2010, 13:26 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 39
Posty: 1696
Lokalizacja: Kalisz
Moje BMW: E46 320d
Kod silnika: M47
maaaad napisał(a):
jawa85 napisał(a):
maaaad napisał(a):
Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta. Nie trzeba wypowiadać starej polisy, nie trzeba wykupować nowej.


O to mi wlasnie chodzi i tylko o to. Jezeli przejmujesz polise poprzednika to ona sie sama nie rozwiaze z koncem ubezpieczenia tylko najnormalniej w swiecie trzeba ja wypowiedziec na dzien przed koncem

To to ja napisałem w pierwszym poście, ale miałeś co do tego twierdzenia obiekcje


Ja mialem obiekcje do tego ze napisales ze nie trzeba polisy wypowiadac jezeli sie ja przejmuje, wiec napisalem ze owszem trzeba wypowiadac dzien przed koncem okresu ubezpieczenia.


maaaad napisał(a):
Ale gdzie w art. 28 jest napisane, że istnieje OBOWIĄZEK wypowiedzenia umowy OC?


Na spokojnie bo chyba sie nie rozumiemy. jeszcze raz wklejam tresc art 31

Art. 31.
1. W razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia
OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na nabywcę pojazdu przechodzą
prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia
ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że
nabywca wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu mechanicznego.
W przypadku wypowiedzenia umowy, rozwiązuje się ona z upływem
30 dni następujących po dniu nabycia pojazdu mechanicznego. Przepisy art. 28
stosuje się odpowiednio.

Napisane jest wyraznie ze umowa ulega rozwiazaniu z uplywem okresu na ktory zostala zawarta ( i teraz najwazniejsze ) CHYBA ZE nabywca wypowie ja przed uplywem 30 dni [...], Przepisy art 28 stosuje sie odpowiednio.
Czyli jezeli polisy nie wypowiadamy w ciagu 30 dni tylko decydujemy sie ja kontynuowac to na koniec okresu ubezpieczenia wypowiadam ja zgodnie z art 28 ktory jak wynika z w/w art. stosuje sie odpowiednio ( ale dopiero w momencie gdy nabywca zdecyduje sie na kontynuacje)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kupno samochodu, co zrobić z oc
PostNapisane: 19 maja 2010, 16:28 
Offline
Naczelny bimbrovnik
Avatar użytkownika

Posty: 9076
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: e30
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=77118
Tylko że Ty twierdziłeś, że
jawa85 napisał(a):
Jezeli auto przerejestrujesz to zgodnie z ustawa najpozniej w dniu rejestracji powinienes wykupic na siebie ubezpieczenie.
co jest bzdurą, chyba że auto nie miało wcześniej żadnego OC. Jeżeli kolega zrobiłby, jak sugerujesz i zapomniał o "starym" OC (bo po co o nim myśleć, skoro mam "nowe"?), to miałby 2 polisy i 2 składki do opłacenia. EOT z mojej strony, polecam lekturę dokumentu, który wkleiłem w poprzednim poście. Tam jest wszystko czarno na białym, źródło - Rzecznik Ubezpieczonych.

_________________
Obrazek

One redline a day keeps a mechanic away.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kupno samochodu, co zrobić z oc
PostNapisane: 19 maja 2010, 16:51 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 39
Posty: 1696
Lokalizacja: Kalisz
Moje BMW: E46 320d
Kod silnika: M47
maaaad napisał(a):
kolega zrobiłby, jak sugerujesz i zapomniał o "starym" OC (bo po co o nim myśleć, skoro mam "nowe"?), to miałby 2 polisy i 2 składki do opłacenia


"Bo po co o nim myslec , skoro mam nowe OC" bardzo malo osob tak mysli , bo ustawa obowiazuje juz kilka ladnych lat. Wiekszosc osob wie ze stare trzeba wypowiadac jesli sie go nie kontynuuje (a jak nie wie to ich zawsze informuje) i ze akurat Ty wpadles na taki pomysl to sie dziwie. (ja zasugerowalem zeby zapominac o starym a to ciekawe :) )

To co wkleiles czytalem i tam dokladnie o wypowiedzeniu jest napisane z jakiego artykulu i w jakies sytuacji sie wypowiada oraz ile mamy na to czasu (tak jak w ustawie zreszta i ja nie mam problemu z jej interpretacja). Przeciez to Ty byles zdania ze umowy OC nie nalezy wypowiadac bo sie sama rozwiarze z dniem konca okresu ubezpieczenia i stad mowa o podwojnych kosztach


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kupno samochodu, co zrobić z oc
PostNapisane: 19 maja 2010, 18:35 
Offline
Naczelny bimbrovnik
Avatar użytkownika

Posty: 9076
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: e30
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=77118
Przecież wyraźnie napisałem, że nie należy jej wypowiadać, jeśli się chce kontynuować ubezpieczenie poprzednika. W środku trwania odchrony ubezpieczeniowej. Jasno i wyraźnie. Bo do tego zmierzał autor wątku - pytał, czy może jeździć na polisie poprzednika. Odpowiedź brzmi - MOŻE i nie musi nic wykupować, wypowiadać, tak jak Ty to zasugerowałeś.
jawa85 napisał(a):
Przeciez to Ty byles zdania ze umowy OC nie nalezy wypowiadac bo sie sama rozwiarze z dniem konca okresu ubezpieczenia

Jeśli już poruszamy takie szczegóły - rozwiąże się. Zwróć uwagę na ten niuans:
jawa85 napisał(a):
Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta

jawa85 napisał(a):
uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne 12 miesięcy, z zastrzeżeniem ust. 2

I w tym kontekście to pisałem - przytoczyłem fragment przepisu.
Na tym polega automatyzm umów ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, nie na tym, że ona się "przedłuża".
To, że po upływie okresu jednej polisy, w razie braku wypowiedzenia (o którym pisałeś Ty, dlatego ja sobie to odpuściłem) automatycznie zostanie zawarta nowa umowa (bo tak to w istocie wygląda) to przyjąłem za pewnik, bo chyba każdy o tym wie. W końcu ustawa obowiązuje już ładnych parę lat 8-) Chyba że nie opłacono w pełni składki za mijające 12 miesięcy albo TU splajtowało bądź cofnięto mu zezwolenie na wykonywanie działalności - wtedy nie zostaje zawarta nowa umowa.

_________________
Obrazek

One redline a day keeps a mechanic away.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kupno samochodu, co zrobić z oc
PostNapisane: 19 maja 2010, 19:18 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 39
Posty: 1696
Lokalizacja: Kalisz
Moje BMW: E46 320d
Kod silnika: M47
maaaad napisał(a):
Jeśli już poruszamy takie szczegóły - rozwiąże się. Zwróć uwagę na ten niuans:


Jaki znowu niuans? Rozwiaze z dniem konca polisy jesli wczesniej zostanie wypowiedziana

maaaad napisał(a):
I w tym kontekście to pisałem - przytoczyłem fragment przepisu.


No wlasnie i na tym polega Twoj blad opierasz sie wciaz na fragmencie przepisu, a w ostatnim zdaniu o ktorym zapominasz jest ten NIUANS o ktorym ja caly czas pisze i nie moge Cie do niego przekonac.

maaaad napisał(a):
Bez problemu można jeździć na polisie poprzednika, z chwilą zbycia pojazdu prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia OC pojazdów mech. przechodzą na nabywcę. Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta. Nie trzeba wypowiadać starej polisy, nie trzeba wykupować nowej.


Wytlumacz mi prosze dwa ostatnie zdania co miales na mysli? Czy to nie jest wyrazne zasugerowanie z Twojej strony ze umowa ulega rozwiazaniu z koncem okresu ubezpieczenia i czy dalej nie piszesz ze nie trzeba jej wypowiadac.

Teraz juz zauwazylem ze powoli odbiegasz od swojego pierwszego postu i starasz sie umiejetnie z niego "wywinac" przez pisanie o tym ze tak naprawde to Ty o tym myslales ale nie pisales. Mysle ze wartosc merytoryczna naszej dyskusji oceni ten kto bedzie to czytal i dla kogo stanie sie to zrozumiale wprost bez domyslow. Ja tez teraz moge napisac co sobie myslalem a czego nie napisalem. Co innego jest niedopowiedziec jakiejs blahej sprawy a co innego nie wspomniec o najwazniejszym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kupno samochodu, co zrobić z oc
PostNapisane: 20 maja 2010, 18:22 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 9
Lokalizacja: Wawa
Kolego Jawa85, ale nakręciłeś, sam nie umiesz zinterpretować tych dwóch przepisów, a pouczasz innych.

Ciągle piszesz o WARUNKU zawarcia nowej polisy, a zerwania starej (poprzedniego właściciela), co jest kompletną bzdurą.
W przepisie z art. 31 tej ustawy, jest napisane, że polisa OC jest ważna do momentu jej terminu ważności, CHYBA ŻE, nabywca nie chce tej polisy, to wtedy ją wypowiada (bo np. ubezpieczyciel ma złą opinię, wysokie składki, albo logo firmowe ma brzydkie).

Obowiązkiem jest tylko zawiadomienie ubezpieczyciela (od którego pochodzi polisa OC) przez nabywcę lub zbywcę (w ciągu 30 dni od daty zawarcia umowy), o tym że zmienił się właściciel. Po tym fakcie ubezpieczyciel zechce umowy sprzedaży samochodu, jako dowód nabycia pojazdu. On ma prawo do tego by zrobić ponowną kalkulację i ewentualnie wyciągnąć parę złotych od nowego właściciela, jeżeli jego składka będzie wyższa niż poprzednika (uzupełnienie różnicy, np. wynikać to może ze zniżek, wieku itd.)

Natomiast art. 28 tej ustawy służy po to, żeby zatrzymać klienta w ubezpieczalni, ale i żeby samochód miał ubezpieczenie (takie wymuszenie). Mówi on tylko o tym, że jeśli nie chcemy już polisy w danej ubezpieczalni, to musimy maksymalnie, dzień przed pływem terminu jej ważności, ją wypowiedzieć.

Do autora tego tematu - nikt Ci polisy nie zabierze, ale zgłoś się do ubezpieczyciela (nawet telefonicznie) w celu ponownej kalkulacji składki oraz zaktualizowania danych.

Słusznie zostało zauważone, że polisa jest na podwozie pojazdu, a nie na podwozie właściciela. Policja o tyle może się przyczepić, że widząc inne dane właściciela i numer rejestracyjny pojazdu niż te w polisie, może coś węszyć.

Oczywiście policjanci nie mogą mieć podejrzeń o ważność polisy, bo przecież jeśli nawet zbywca chce wycofać kasę to musi z tym kwitkiem od polisy przyjść, a więc jeśli mu nie oddasz to on jej nie wypowie.

NA TWOJE PYTANIE ODPOWIADAM - jeździj na tej polisie "starej" , ale póki nie zgłosisz się do ubezpieczyciela, miej w samochodzie umowę sprzedaży auta.

Pytanie tylko, po co zgłaszać do ubezpieczyciela. Każda składka polisy może być podniesiona ze względu na wiek (np. 25 lat). Jeżeli osoba poniżej tego wieku spowoduje wypadek, to odszkodowanie dla poszkodowanego będzie zapłacone, ale w dużej mierze (chyba nawet do 45%) może być zapłacone z kieszeni sprawcy. Stąd pytania, jak kupujemy polisę, czy pojazdem będzie prowadzić osoba poniżej JAKIEGOŚ TAM wieku.

Pozdrawiam, Maniek.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kupno samochodu, co zrobić z oc
PostNapisane: 20 maja 2010, 18:35 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 39
Posty: 1696
Lokalizacja: Kalisz
Moje BMW: E46 320d
Kod silnika: M47
maniek6r napisał(a):
Ciągle piszesz o WARUNKU zawarcia nowej polisy, a zerwania starej (poprzedniego właściciela), co jest kompletną bzdurą.
W przepisie z art. 31 tej ustawy, jest napisane, że polisa OC jest ważna do momentu jej terminu ważności, CHYBA ŻE, nabywca nie chce tej polisy, to wtedy ją wypowiada (bo np. ubezpieczyciel ma złą opinię, wysokie składki, albo logo firmowe ma brzydkie).

Obowiązkiem jest tylko zawiadomienie ubezpieczyciela (od którego pochodzi polisa OC) przez nabywcę lub zbywcę (w ciągu 30 dni od daty zawarcia umowy), o tym że zmienił się właściciel. Po tym fakcie ubezpieczyciel zechce umowy sprzedaży samochodu, jako dowód nabycia pojazdu. On ma prawo do tego by zrobić ponowną kalkulację i ewentualnie wyciągnąć parę złotych od nowego właściciela, jeżeli jego składka będzie wyższa niż poprzednika (uzupełnienie różnicy, np. wynikać to może ze zniżek, wieku itd.)

Natomiast art. 28 tej ustawy służy po to, żeby zatrzymać klienta w ubezpieczalni, ale i żeby samochód miał ubezpieczenie (takie wymuszenie). Mówi on tylko o tym, że jeśli nie chcemy już polisy w danej ubezpieczalni, to musimy maksymalnie, dzień przed pływem terminu jej ważności, ją wypowiedzieć.


Nie ma sensu nawet tego kometowac :) Szkoda tylko ze siedze w tym juz od kilku lat i codziennie mam stycznosc z ustawa, TU, polisami zbywcy i wypowiedzeniami. Gdybym zle wypowiadal ubezpieczenia badz doradzal klienta to juz dawno bym ich nie mial a TU przysylalyby mi pouczenia ze cos jest zle (zdarza sie to niezmiernie zadko i zazwyczaj to bledy rachunkowe a nie merytoryczne). Poki co wspolpracujemy z osmioma wiodacymi na rynku towarzystwami i klientow mamy bardzo duzo. Jesli Ci z tym lepiej to niech tak bedzie PISZE BZDURY :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kupno samochodu, co zrobić z oc
PostNapisane: 20 maja 2010, 18:53 
Offline
Forumowy terrorysta
Avatar użytkownika

Posty: 15738
maaaad napisał(a):
Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta. Nie trzeba wypowiadać starej polisy, nie trzeba wykupować nowej.


Nieprawda.
1) Sprzedający może zwrócić się do ubezpieczyciela po zwrot opłaconej skladki za niewykorzystany okres. Ja tak robie i robić będę, czyli następnego dnia po sprzedaży idę do ubezpieczyciela, zawiadamiam go o sprzedaży i dostaję zwrot pieniędzy za pełne miesiące.
2) Umowe OC należy wypowiedzieć/zawiadomić o tym ubezpieczyciela, jeśli się tego nie zrobi, ubezpieczenie będzie kontynuowane. Właśnie przez niedopełnienie tego obowiązku wiele osób ma problemy, bo zmuszone są płacić podwójne OC za to samo auto. Za sprzedającego, bo jest kontynuowane i też za siebie, gdy wykupią nowe.

_________________
Styl mojej wypowiedzi zależny od poziomu rozmówcy. Inteligentnych cenię.
Z szukających atencji, żałosnych frustratów, ignorantów kręcę bekę.LOL


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kupno samochodu, co zrobić z oc
PostNapisane: 20 maja 2010, 18:58 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 9
Lokalizacja: Wawa
Zatem strzelam, że jesteś naganiaczem jakiegoś ubezpieczyciela, bo jeżeli miałbyś wydawać decyzje w sprawach kolizji drogowych, a co za tym idzie wypłat odszkodowawczych, to co do Twojej interpretacji prawnej miałbym wątpliwości i nie chciałbym, żeby moja sprawa trafiła do Ciebie.

Poza tym, robisz nadmierną ilość błędów gramatycznych, stylistycznych i ortograficznych, więc w Twoją znajomość prawa i umiejętność łączenia faktów prawnych wątpię już całkowicie :dobani:

Przekopiowałeś raptem 2 artykuły z ustawy i myślisz, że rządzisz. Chrzanisz takie bzdury jak jeden z naganiaczy z LINK 4, który stwierdził niedawno, że polisa OC (taka przejęta od innego właściciela) jest nieważna, bo jej w ciągu 30 dni nie zaktualizowano. Chętnie natomiast zapraszał do siebie, bo mają najlepszą ofertę.

Skoro już siedzisz w tym biznesie, to nawet się nie przyznawaj, bo jak bym był Twoim przełożonym to byś wyszedł z pracy już nie od zaplecza, ale drzwiami dla Jana Kowalskiego. Dla mnie to by był wstyd, że człowiek tak niekompetentny obsługuje klientów.

Oczywiście nie gnębię Cię. Przeczytaj uważnie to co napisałeś w swoich postach i weź na siebie poprawkę.

Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kupno samochodu, co zrobić z oc
PostNapisane: 20 maja 2010, 19:20 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 9
Lokalizacja: Wawa
renoraines napisał(a):
2) Umowe OC należy wypowiedzieć/zawiadomić o tym ubezpieczyciela, jeśli się tego nie zrobi, ubezpieczenie będzie kontynuowane. Właśnie przez niedopełnienie tego obowiązku wiele osób ma problemy, bo zmuszone są płacić podwójne OC za to samo auto. Za sprzedającego, bo jest kontynuowane i też za siebie, gdy wykupią nowe.
[/quote]


Tu jest właśnie słuszna uwaga w przypadku, gdy polisę OC przejmuje nabywca pojazdu. Nabywca powinien zawiadomić ubezpieczyciela, że jest nowym właścicielem, ponieważ skąd ubezpieczyciel ma wiedzieć, że pojazd kupił ktoś inny.
Postawmy się w sytuacji sprzedającego, gdy nie rozwiążemy umowy (jako kupujący) na podstawie przepisu z art. 28 - pewnie kwitki do zapłaty przyślą do poprzedniego właściciela, czy tak? Zatem po co robić mu smród? Poza tym omyłkowo zakupimy nową polisę u innego ubezpieczyciela. Przez to jest ten termin 30 dni na rezygnacji z polisy/zawiadomienie danego ubezpieczyciela.

Pozdrawiam, Maniek.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL