BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 16 kwietnia 2024, 07:06

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: darowizna samochodu - dopisanie kolejnej osoby do dowodu
PostNapisane: 1 lipca 2007, 20:09 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 20
Lokalizacja: wawa
da sie taki manewr zrobic? na chlopski rozum wolno mi kiedy tylko chce podarowac samochod lub jego czesc komu tylko zechce, pytanie co na to wydzial komunikacji i przede wszystkim ubezpieczalnia (w calym tym manewrze chodzi oczywiscie o znizki).
zakladajac ze da sie to zrobic to jak? sporzadzic umowe darowizny, pytanie czy musi byc potwierdzona notarialnie czy nie? chce podarowac czesc samochodu ojcu wiec zdaje sie kwestia podatku nieobowiazuje (albo do jakiejs kwoty nie obowiazuje), czy mozna podarowac dowolna czesc/procent samochodu czy tez czyniac inna osoba wspowlascicielem automatycznie darowuje sie 50%?

przerabial ktos taki manewr? albo moze da sie jakos inaczej zrobic aby moc przy ubezpieczeniu skorzystac ze znizek innej osoby?
a moze ubezpieczalni wystarczy sama umowa darowizny bez wpisywania dodatkowej osoby do dowodu?

dzieki za kazda przydatna pomoc :ok:

_________________
pzdr
Dennis


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 1 lipca 2007, 20:18 
Offline
Przyjaciel forum

Posty: 7452
Moje BMW: e36
Kod silnika: M43B16
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=53724
dennis, możesz dopisać współwłaściciela w dowodzie i wtedy wszystkie zniżki w ubezpieczalni dla obydwu osób będą takie same , ale przy rejestrowaniu czy przy sprzedaży będziesz musiał mieć podpis współwłaściciela .

_________________
11.Bądź wierny marce BMW, uwielbiaj ją i nie pożądaj innej!!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 1 lipca 2007, 20:30 
Dokladnie.Ale jest to bardzo pozyteczny manewr,ja np.jestem jako wspolwlasciciel motoru i to po to,aby miec znizki przy ubezpieczeniu auta.Ale napewno trzeba miec podpis wspolwlasciciela?Mi kiedys ojciec powiedzial,ze jak cos mu sie nie spodoba to motor sprzeda-a przeciez ja nim jezdze i ja mam go tez w papierach.Wiec jak jest?


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 1 lipca 2007, 20:35 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 950
Lokalizacja: Sosnowiec
Potrzebny jest podpis współwłaściciela oraz numer jego dowodu osobistego przy sprzedaży.

_________________
"Życie jest usłane różami...
Obrazek
...ale nie ma róży bez kolcy... "


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 1 lipca 2007, 20:42 
Offline
Przyjaciel forum

Posty: 3355
Lokalizacja: Katowice
Moje BMW: E36 323ti Compact
Kod silnika: M52B25
trzeba napisać pismo "umowa darowizny" kto komu co daruje, opisać co podlega darowiźnie ,w tym przypadku samochód ,wiec wpisujemy numery podwozia, rejestracyjne, rok produkcji i udajemy się do Urzędu Skarbowego który potwierdzi przekazanie części samochodu i podstempluje umowę , następnie można udać się do wydziału komunikacji celem wpisania dodatkowego właściciela do dowodu rejestracyjnego .


A co do podatku to od 1 stycznia 2007 r. spadki i darowizny przekazywane w ramach najbliższej rodziny (tzn. małżonka, rodziców, dziadków, dzieci, wnuków, pasierbów, ojczyma, macochy i rodzeństwa) są zwolnione od podatku. W całości. Nawet więc od bardzo wysokiej darowizny, choćby idącej w miliony złotych czy spadku o olbrzymiej wartości (np. pałacu czy dzieł sztuki), nie trzeba już płacić podatku. Ani złotówki.

_________________
Kierowca BMW bez punktów karnych ,nie ma takiego ,chyba że uciekł... lub ma CB ;)


moje CB -- > President Harry II ASC + Sirio ML-145

Mój mały czarny diabełek BMW 323Ti Compact


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 1 lipca 2007, 20:48 
BARTIG napisał(a):
numer jego dowodu osobistego przy sprzedaży.


Ja nie mam jeszcze 18lat i nie mam dowodu! To jak? Moze jest to zalezne od pojemnosci silnika? :zdziwko:


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 1 lipca 2007, 20:48 
Offline
Przyjaciel forum

Wiek: 39
Posty: 3382
Lokalizacja: Gliwice
Moje BMW: *
Kod silnika: *
Garaż: http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=147922
Od strony praktycznej wyglada to tak, ze jest pewien prog ponizej ktorego nie placi sie podatku...

Ja zrobilem z moim autem tak, ze cale auto zakupione zostalo na moja mame, a nastepnie z mama podpisalismy umowe darowizny 1/4 auta - to wystarczy do dopisania do dowodu rej.

1/4 ceny auta nieco zanizylismy i wyszlo, ze jest ponizej progu - wiec nie zaplacilem ani zlotowki podatku.

Jest to juz moje 2 auto rejestrowane i kupowane w podobny sposob - w efekcie... od samego poczatku mam 60% znizek (ojciec wyjezdzil, mamie naleza sie jako wspolmalzonce, a mnie jako wspolwlascicielowi), a mnie moje wlasne juz rosna...

Aktualnie znizek mam 75% (60% - bezszkodowy przebieg ubezpieczenia, 5% - kontynuacja ubezpieczenia w tej samej firmie, 10% za opłate jednorazową), wiec wiecej sie nie da ;)


Na umowie Kupna-Sprzedaży później potrzebne są obydwa podpisy i dane obydwy współwłaścicieli. Jeśli pojazd zostanie sprzedany tylko przeza jednego współwłaściciela (np. kupujący nie zauważy na poprzedniej umowie lub o nią nie zapyta, że widnieją tam dwie osoby) to wtedy w urzędzie komunikacji przy rejestrowaniu auta przez nowego właściciela odmówią mu rejestracji i obydwie strony umowy będą miały problem.

Labrador napisał(a):
A co do podatku to od 1 stycznia 2007 r. spadki i darowizny przekazywane w ramach najbliższej rodziny (tzn. małżonka, rodziców, dziadków, dzieci, wnuków, pasierbów, ojczyma, macochy i rodzeństwa) są zwolnione od podatku. W całości. Nawet więc od bardzo wysokiej darowizny, choćby idącej w miliony złotych czy spadku o olbrzymiej wartości (np. pałacu czy dzieł sztuki), nie trzeba już płacić podatku. Ani złotówki.


O tym nie wiedziałem, auto rejestrowałem w ubiegłym roku.

_________________
"moje ex": E92 | E36 | E30


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 1 lipca 2007, 21:06 
Offline
Przyjaciel forum

Posty: 3355
Lokalizacja: Katowice
Moje BMW: E36 323ti Compact
Kod silnika: M52B25
od pierwszego stycznia 2007 weszły nowe przepisy i nie ma już podatku od darowizny z pierwszego stopnia pokrewieństwa

_________________
Kierowca BMW bez punktów karnych ,nie ma takiego ,chyba że uciekł... lub ma CB ;)


moje CB -- > President Harry II ASC + Sirio ML-145

Mój mały czarny diabełek BMW 323Ti Compact


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 10 stycznia 2008, 14:52 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 515
Lokalizacja: slask
Labrador napisał(a):

A co do podatku to od 1 stycznia 2007 r. spadki i darowizny przekazywane w ramach najbliższej rodziny (tzn. małżonka, rodziców, dziadków, dzieci, wnuków, pasierbów, ojczyma, macochy i rodzeństwa) są zwolnione od podatku. W całości. Nawet więc od bardzo wysokiej darowizny, choćby idącej w miliony złotych czy spadku o olbrzymiej wartości (np. pałacu czy dzieł sztuki), nie trzeba już płacić podatku. Ani złotówki.

nic podobnego\, piszesz nie prawde !!
zmienilo sie tylko tyle , ze jak kiedys darczynca nie musial nic nigdzie zglaszac jesli kwota wolna od podatku, a byla nią np, 9500zł od mamy i 7.300 zł od ciotki raz na 5 lat , zas obdarowywany tak samo nie musial nigdzie tego zglaszac ,a pieniadze mogles dostac od darczyncy do reki .... tak teraz od tej daty którą podajesz darczynca musi w urzedzie skarbowym wypelnic specjalny druk i podac tam wszystko !!
z tej samej strony co Twój cytat

Kwoty wolne od podatku

Podatek płaci się od nadwyżki spadku bądź darowizny ponad tzw. kwotę wolną od tego podatku. Niestety, kwoty te nie są zbyt wysokie, a co więcej nie wzrosły od tego roku nawet o złotówkę. Do każdej grupy podatkowej przypisana jest też inna kwota. Dzięki temu w ramach I, np. od teścia, można w ciągu pięciu lat, licząc od pierwszej darowizny, przyjąć bez podatku 9637 zł. Jeśli darowizny są wyższe od nadwyżki ponad tę kwotę wolną - płaci się podatek według skali podatkowej (o niej za chwilę).

W II grupie podatkowej kwota wolna od podatku to 7276 zł. Jeśli więc darowizny przyjęte w okresie pięciu lat, np. od wuja, są niższe od tej kwoty - nie ma podatku. Jeśli jednak przekroczą kwotę wolną, to od nadwyżki płaci się fiskusowi podatek.

Podobnie jest w III grupie podatkowej, z tym, że tu kwota wolna od podatku wynosi tylko 4902 zł.

Najbliższa rodzina nie musi sobie zaprzątać głowy kwotami wolnymi od podatku - wszak całe spadki i darowizny są tu wolne od podatku.

http://www.pit.pl/darowizna/index.php

zacytowals poczatek , ja pozwole sobie na zacytowanie ciut dalej

Od 1 stycznia 2007 r. spadki i darowizny przekazywane w ramach najbliższej rodziny (tzn. małżonka, rodziców, dziadków, dzieci, wnuków, pasierbów, ojczyma, macochy i rodzeństwa) są zwolnione od podatku. W całości. Nawet więc od bardzo wysokiej darowizny, choćby idącej w miliony złotych czy spadku o olbrzymiej wartości (np. pałacu czy dzieł sztuki), nie trzeba już płacić podatku. Ani złotówki.

Aby nie zapłacić podatku od spadku lub darowizny:

- darowizny i spadki przekraczające 9637 zł (od jednej osoby w ciągu pięciu lat), trzeba w terminie miesiąca zgłosić "właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego", czyli naczelnikowi urzędu, w którym się rozliczasz z podatków. Przy spadku - termin na zawiadomienie naczelnika liczy się od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.

- darowizny pieniężne trzeba przekazywać obdarowanemu na konto bankowe lub przekazem pocztowym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL