BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 20 kwietnia 2024, 00:26

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie. Możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: [e46] Subwoofer i wzmacniacz
PostNapisane: 15 października 2011, 08:05 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 43
Posty: 170
Moje BMW: 7er ///M-Sport
Kod silnika: M57d30
Szczurek1986 napisał(a):
Wiem że nie moc gra a jakość, ale jednak nie ma on troszkę mało mocy ?

Nie dziwie się że o to pytasz i już śpieszę tłumaczyć dlaczego:
Do pomiarów akustycznych głośników używanych jest wiele norm. Jedne z nich są bardziej miarodajne, inne mniej. Oczywiście wszystkie dają jako takie zobrazowanie o jakości produktu, pytanie tylko, które są najdokładniejsze z punktu widzenia użytkownika a które z punktu widzenia fizyki? I w tym tkwi cały szkopuł! Otóż na potrzeby urzytkowników (czyt.rynku) wprowadzono w życie masę dziwnych i nie dokońca zrozumiałych norm. Producentom oraz dystrybutorom chodzi o zrobienie typowej marketingowej otoczki n.t produktu, stąd potem na głośnikach komputerowych mamy napisane 500W P.M.P.O. Tak na prawdę nikt nie wie o co w tym chodzi bo te głośniki posiadają 3W czystej, fizycznej mocy! To jest jakiś pieprzony matrix! Najdokładniejszą na dzień dzisiejszy i najbardziej miarodajną normą pomiaru głośników jest norma DIN oraz polska norma PN (mówiłem o tym w TVN). Głośniki TONSIL są mierzone właśnie tą normą stąd posiadają "niskie" w stosunku do konkurencji wartości mocy. Gdybyśmy we Wrześni zmierzyli nasze głośniki tymi cudownymi mocami, uwierz mi że subik który przedstawiłem miałby moc ok 600W. Dla porównania: kol. Ded z tegoż forum posiada subwoofer JBL o deklarowanej przez producenta 1300W ;) natomiast w moim bagażniku jeździ sub Tonsila z serii SilverLine o mocy znamionowej 110W mierzoną normą PN. Niech wypowie się sam Ded, który subwoofer gra ładniej, głośniej, głębiej i przede wszystkim nie męczy uszu słuchacza. Nie dalej niż rok temu korzystałem dość długo z laboratorium analiz Tonsilu na prototypowni i mierzyłem dość dużo tych cudownych głośniczków które przedstawiliście. I co? Żaden, ale to żaden nie przekroczył mocy 150W DIN/PN. a żadko który osiągał wartości 120W. Normą jest moc 80W-100W i uwierzcie mi że to dużo. Jeżeli ktoś nie wierzy nadal, może sam sobie zrobić eksperyment w domu: bierzemy do ręki najprostszy wzmacniacz Unitry/Diory/Eltry/Radmora o mocy ok 30-50W/kanał i podłączamy to do Waszego 600 watowego potwora. Zobaczcie co ten wzmacniacz zrobi z tym głośnikiem. Będzie nim miotał jak szatan! Mało tego, moce rzędu 600W posiadają mega drogie głośniki estradowe do których podłącza się końcówki mocy wielkości małej szafki o wadze 80kg które na dodatek są chłodzone 10 wentylatorami. Uważacie nadal że Wasze cudowne samochodowe wzmacniaczyki na tranzystorach Toshiby łamią prawa fizyki i z 12V po przez małą przetwornice napędzają głośnik 600W? :hyhy: :padam:

_________________
Obrazek
- mamo, mamo, dlaczego ci ludzie klękają?
- bo to jedzie BMW e38 synku...
-------------------------------------------------
///M-Sport Individual


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Subwoofer i wzmacniacz
PostNapisane: 15 października 2011, 08:28 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Posty: 2777
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: 535d++
Kod silnika: N57S
tata_jerzyka napisał(a):
Szczurek1986 napisał(a):
Wiem że nie moc gra a jakość, ale jednak nie ma on troszkę mało mocy ?

Nie dziwie się że o to pytasz i już śpieszę tłumaczyć dlaczego:
Do pomiarów akustycznych głośników używanych jest wiele norm. Jedne z nich są bardziej miarodajne, inne mniej. Oczywiście wszystkie dają jako takie zobrazowanie o jakości produktu, pytanie tylko, które są najdokładniejsze z punktu widzenia użytkownika a które z punktu widzenia fizyki? I w tym tkwi cały szkopuł! Otóż na potrzeby urzytkowników (czyt.rynku) wprowadzono w życie masę dziwnych i nie dokońca zrozumiałych norm. Producentom oraz dystrybutorom chodzi o zrobienie typowej marketingowej otoczki n.t produktu, stąd potem na głośnikach komputerowych mamy napisane 500W P.M.P.O. Tak na prawdę nikt nie wie o co w tym chodzi bo te głośniki posiadają 3W czystej, fizycznej mocy! To jest jakiś pieprzony matrix! Najdokładniejszą na dzień dzisiejszy i najbardziej miarodajną normą pomiaru głośników jest norma DIN oraz polska norma PN (mówiłem o tym w TVN). Głośniki TONSIL są mierzone właśnie tą normą stąd posiadają "niskie" w stosunku do konkurencji wartości mocy. Gdybyśmy we Wrześni zmierzyli nasze głośniki tymi cudownymi mocami, uwierz mi że subik który przedstawiłem miałby moc ok 600W. Dla porównania: kol. Ded z tegoż forum posiada subwoofer JBL o deklarowanej przez producenta 1300W ;) natomiast w moim bagażniku jeździ sub Tonsila z serii SilverLine o mocy znamionowej 110W mierzoną normą PN. Niech wypowie się sam Ded, który subwoofer gra ładniej, głośniej, głębiej i przede wszystkim nie męczy uszu słuchacza. Nie dalej niż rok temu korzystałem dość długo z laboratorium analiz Tonsilu na prototypowni i mierzyłem dość dużo tych cudownych głośniczków które przedstawiliście. I co? Żaden, ale to żaden nie przekroczył mocy 150W DIN/PN. a żadko który osiągał wartości 120W. Normą jest moc 80W-100W i uwierzcie mi że to dużo. Jeżeli ktoś nie wierzy nadal, może sam sobie zrobić eksperyment w domu: bierzemy do ręki najprostszy wzmacniacz Unitry/Diory/Eltry/Radmora o mocy ok 30-50W/kanał i podłączamy to do Waszego 600 watowego potwora. Zobaczcie co ten wzmacniacz zrobi z tym głośnikiem. Będzie nim miotał jak szatan! Mało tego, moce rzędu 600W posiadają mega drogie głośniki estradowe do których podłącza się końcówki mocy wielkości małej szafki o wadze 80kg które na dodatek są chłodzone 10 wentylatorami. Uważacie nadal że Wasze cudowne samochodowe wzmacniaczyki na tranzystorach Toshiby łamią prawa fizyki i z 12V po przez małą przetwornice napędzają głośnik 600W? :hyhy: :padam:

Ba! i Nawet go kontrolują! :rotfl: Miałem to wszystko napisać... Mam w domu subwoofer zrobiony na głośniku 30cm rockforda(dostałem za darmo) i zasila go wzmacniacz Pioneer A-676 który przy 4Ohm ma 100W na kanał. Ten głośnik ma 300W RMS. Wiecie co mój wzmacniacz z nim robi? Wyciska z niego siódme poty mając nad nim całkowitą kontrolę. Wniosek? Ten głośnik osiąga swoją wydajność przy 80-100W, robiąc w mieszkaniu spustoszenie :) Ludzie nabierają się na moc i te ciężkie membrany wielkie magnesy by osiągnąć ten sam poziom głośności co wydajne lekkie konstrukcje wykonane z głową :) Dla mnie przy głośniku basowym najwazniejsza jest kontrola i precyzja.Ja wiem że oko cieszy gdy się ma super hiper wypasiony głośnik, ale realia są z goła inne :)

_________________
BMW F10 535D @ 450KM chip by Tc-Performance.eu


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Subwoofer i wzmacniacz
PostNapisane: 15 października 2011, 09:21 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 43
Posty: 170
Moje BMW: 7er ///M-Sport
Kod silnika: M57d30
Tak jak pisałem, żaden ze znanych mi głośników niskotonowych dedykowanych do samochodu nie posiada mocy fizycznej laboratoryjnej większej niż 150W. Także ten Rockford ;) Oczywiście pomijam takie ekstrema jak MTX Jackhammer bo w zasadzie sam nie wiem do czego i komu to ma służyć...
A co do membran- z punktu widzenia akustyki, powinny być one jak najlżejsze oraz jak najsztywniejsze. Prawda znana od dawna, pisał o tym już w latach '70 A. Witort -geniusz z dziedziny akustyki na skalę światową, do niedawna główny konstruktor Tonsilu. To co pakują producenci do swoich głośników, z oczojebnym logiem na środku membrany to jakaś totalna pomyłka i nieporozumienie. Zrozumcie ludki że te głośniki są dla ciemnych mas i mają cieszyć oko a nie ucho. Spójrzcie jak wyglądają głośniki uznanego MDS Intertechnik bądź właśnie Tonsila.

_________________
Obrazek
- mamo, mamo, dlaczego ci ludzie klękają?
- bo to jedzie BMW e38 synku...
-------------------------------------------------
///M-Sport Individual


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Subwoofer i wzmacniacz
PostNapisane: 15 października 2011, 11:08 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 102
Lokalizacja: Gliwice
Moje BMW: e39 '01r
Kod silnika: M54b25
jnx napisał(a):
Spójrzcie jak wyglądają głośniki uznanego MDS Intertechnik bądź właśnie Tonsila.
a które piece samochodowe należało by brać pod uwagę z wacikami bez ściemy?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Subwoofer i wzmacniacz
PostNapisane: 15 października 2011, 12:17 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 9899
Moje BMW: E46Coupe
Garaż: /E46Turbo
320Cd @ 2.5 M50Turbo.
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=86&t=94261
tata_jerzyka napisał(a):
z oczojebnym logiem na środku membrany to jakaś totalna pomyłka i nieporozumienie.


Fakt faktem, że to te logo niestety pogarszają dźwięk i tu się zgadzam w 100%. Ale walory estetyczne też są bardzo ważne! Nie wsadziłbym do auta głośnika który wygląda jak bym go wymontował z kolumny domowej... Nie musi mieć logo z plastiku czy membrany nie wiadomo jakiej, ma po prostu wyglądać.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Subwoofer i wzmacniacz
PostNapisane: 15 października 2011, 13:59 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23098
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
Bez przesadyzmu :D głośnik ma grać a nie wyglądać no chyba że jest to robione audio pod zawody gdzie estetyka podchodzi pod ocenę :P


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Subwoofer i wzmacniacz
PostNapisane: 15 października 2011, 17:06 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 43
Posty: 170
Moje BMW: 7er ///M-Sport
Kod silnika: M57d30
fiuri napisał(a):
jnx napisał(a):
Spójrzcie jak wyglądają głośniki uznanego MDS Intertechnik bądź właśnie Tonsila.
a które piece samochodowe należało by brać pod uwagę z wacikami bez ściemy?

Nie potrafię Ci odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie gdyż nigdy nie zagłębiałem się w temat wzmacniaczy. Ja żyję z projektów kolumn głośnikowych i samych głośników. Generalnie- tak jak pisałem- zwracaj uwagę jaką normą był dokonany pomiar. Można też sugerować się wartością bezpiecznika. Na pewno wzmacniacz który ma bezpiecznik 15A nie wygeneruje Ci dużych mocy. Wynika to z prawa Ohma.

EDIT: tutaj widać producent podaje rzeczywiste wartości: Pomimo bezpiecznika 25A moc 50W/kanał
http://allegro.pl/wzmacniacz-genesis-pr ... 59745.html
2x25W (przecież to mniej niż Wasze radia! :hurra: )
http://allegro.pl/wzmacniacz-genesis-sa ... 08526.html
A tutaj mamy szczyt szczytów o czym pisałem wcześniej. Po prostu OWNED!
http://allegro.pl/carpower-hpb-1502-pro ... 38928.html
http://allegro.pl/audiomedia-ex1100-2-s ... 21729.html
i tego typu gówna jest na rynku mnóstwo.

EDIT2: A właśnie bym zapomniał: rzeczywista moc radyjka "4x50W" z tranzystorami MOS-FET to 4x12W :cool:

_________________
Obrazek
- mamo, mamo, dlaczego ci ludzie klękają?
- bo to jedzie BMW e38 synku...
-------------------------------------------------
///M-Sport Individual


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Subwoofer i wzmacniacz
PostNapisane: 16 października 2011, 09:24 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 9899
Moje BMW: E46Coupe
Garaż: /E46Turbo
320Cd @ 2.5 M50Turbo.
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=86&t=94261
No dobra, a co powiecie na Pioneer TS-W308D2 ? Słuchałem kiedyś 2 szt Pioneer-a zasilonych Precision Power i byłem pod wrażeniem... Do tego wzmacniacz RE Audio XT-800.2 v2 ?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Subwoofer i wzmacniacz
PostNapisane: 16 października 2011, 11:45 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 40
Posty: 1642
Lokalizacja: Włocławek
Moje BMW: e46
Kod silnika: m52tub25
Zapomnieliście o jednym z ważniejszych aspektów w car audio, sprawność - głośnika czy wzmacniacza, co z tego że wzmak ma 80A bezpiecznik jak 60% energii idzie w atmosferę. Fizyki nie da się oszukać, niestety ludzkie ucho można, podbija się w pewnym zakresie częstotliwości i dla zwykłego śmiertelnika "fajnie dudni".

_________________
Mapa google osób z interfejsami do BMW


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Subwoofer i wzmacniacz
PostNapisane: 16 października 2011, 12:23 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 102
Lokalizacja: Gliwice
Moje BMW: e39 '01r
Kod silnika: M54b25
tata_jerzyka napisał(a):
No dobra, a co powiecie na Pioneer TS-W308D2
pionek to tylko dobre radia robi. Natomiast RE Audio XT-800.2 v2 zbiera bardzo dobre opinie. Możesz też przemyśleć zakup tego suba http://www.essa.com.pl/oferta/index.php ... 3&pid=1154


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Subwoofer i wzmacniacz
PostNapisane: 16 października 2011, 18:30 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 9899
Moje BMW: E46Coupe
Garaż: /E46Turbo
320Cd @ 2.5 M50Turbo.
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=86&t=94261
fiuri, tzn nie będę zadowolony z tego zestawu co podałem? Kurcze no bo nie chce znowu kupić porsche i szczać do baku (głośnik za kupę kasy a zasilony śmieciem )

A znowu nie jestem aż tak wymagający, czyli może okazać się, że nie usłyszę różnicy w głośniku za 400 a tym za 800... Przecież chyba za te 400zł to aż takiego ścierwa nie sprzedają, co?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Subwoofer i wzmacniacz
PostNapisane: 16 października 2011, 18:47 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23098
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
deejeys ja to już zgłupiałem :P Ale wygląda na to iż cena względem jakości nie ma nic do gadania, bo tonsil proponowany przez tata_jerzyka kosztuje tylko lekko ponad stówkę a gra tak fajnie wedle jego oceny :P


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Subwoofer i wzmacniacz
PostNapisane: 16 października 2011, 18:53 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 9899
Moje BMW: E46Coupe
Garaż: /E46Turbo
320Cd @ 2.5 M50Turbo.
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=86&t=94261
Szczurek1986, ja też, nie martw się. Już tyle opcji wpada i wypada mi z głowy, że szok. Ale w tym tyg muszę zrobić zakupy i do końca tyg skręcić to! :mad:

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Subwoofer i wzmacniacz
PostNapisane: 16 października 2011, 18:58 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23098
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
Życzę powodzenia bo jednak wybór jak najbardziej ciężki. A jest Twoim faworytem na tą chwilę ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Subwoofer i wzmacniacz
PostNapisane: 16 października 2011, 19:10 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 102
Lokalizacja: Gliwice
Moje BMW: e39 '01r
Kod silnika: M54b25
deejeys napisał(a):
Kurcze no bo nie chce znowu kupić porsche i szczać do baku
z tym pionkiem + re audio, to tak jak byś kupił malucha i podlewał go v-powerem+


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Subwoofer i wzmacniacz
PostNapisane: 16 października 2011, 22:36 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 9899
Moje BMW: E46Coupe
Garaż: /E46Turbo
320Cd @ 2.5 M50Turbo.
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=86&t=94261
Szczurek1986 napisał(a):
A jest Twoim faworytem na tą chwilę ?


RE-AUDIO (wzmak) + Pioneer albo RF P2 . Kasowo zmieszczę się bez lipy. Kwestia co warto, z czego będę zadowolony. Z chęcią posłuchał bym pionka... Bo jakoś mnie straaasznie kusi :zdegustowany:


Ten re audio to dobra firma, za tą kasę nowy wzmak? 400 rms? Nie znajdę nic lepszego (nie kupie jakiś zabytków po 5 naprawach :rotfl: )

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Subwoofer i wzmacniacz
PostNapisane: 6 listopada 2011, 17:55 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 9899
Moje BMW: E46Coupe
Garaż: /E46Turbo
320Cd @ 2.5 M50Turbo.
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=86&t=94261
A , może pochwalę się wstępnymi postępami, ale zbyt wiele nie zdradzę :P

Kupiłem P2D2 10 cali , do tego wzmak Crunch GTX 2400. Czemu taki wzmak? Bo chciałem coś nowego. Miałem parę ofert wzmaków, ale wszystko starocie a to mnie nie kręci. Raz takim starociem spaliliśmy skrzynię za 1000zł... :/ A tak będę mieć kolejny bezawaryjny zestaw ;)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Subwoofer i wzmacniacz
PostNapisane: 6 listopada 2011, 19:10 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 102
Lokalizacja: Gliwice
Moje BMW: e39 '01r
Kod silnika: M54b25
Czyli jednak rf. Zrób mu dobrą skrzynkę i będzie ogień :cwaniak:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Subwoofer i wzmacniacz
PostNapisane: 6 listopada 2011, 21:21 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 9899
Moje BMW: E46Coupe
Garaż: /E46Turbo
320Cd @ 2.5 M50Turbo.
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=86&t=94261
fiuri, Tak, jednak ;) Skusiłem się :) Czuję, że dobrze zrobiłem.

Pakuję go w 19L closed :) Nie wiem jak z wygłuszeniem (chyba nawet nie będzie, bo się nie zmieści :rotfl: Nie robiłem jeszcze tak małego boxa... A przecież jednak kawał pompki.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Subwoofer i wzmacniacz
PostNapisane: 7 listopada 2011, 08:06 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23098
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
deejeys te 19 naście litrów to masz z wyliczenia ? Czy tak postanowiłeś ? :P


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot] i 26 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL