BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 28 marca 2024, 10:16

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie. Możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E61] dolozenie subwoofera aktywnego do systemu HiFi
PostNapisane: 2 lipca 2014, 15:10 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 19
Lokalizacja: WAW
Moje BMW: e61
Kod silnika: 525d
Witam.
Kupilem ostatnio e61 lecz jakosc muzyki z fabrycznego zestawu nie jest dla mnie wystarczajaca. Z poprzedniej e36 zostal mi wzmacniacz Axton 500x4, sub z br na Intertechnik MDS08 oraz zestaw PowerBass S-6C. Narazie chcialbym zamontowac w bagazniku wzmacniacz pod pokrywa oraz zabudowac suba w miejscu gasnicy jak na tym zdjeciu Obrazek
Auto to kombi wiec nie ma problemu z mocno wytlumionym grodzia bagaznika. Fabrycznie siedzi zestaw HiFi (bez Logic7) Zestaw sklada sie z 10 glownikow w czym 2 suby pod siedzeniami to jakies popierdziawki dlatego chcialbym poczatkowo poprawic ten zakres. Z M-ASK nie mam wyjscia rca dlatego planuje podlaczyc konwerter HLC-3 (ktory dodatkowo ma remote dla wzmacniacza) pod tylne glosniki tylko zastanawiam sie czy tam pasmo nie jest ciete. W specyfikacji jest napisane "The effective frequency range is from 100 Hz to 15000 Hz" lecz czy same glosniki tam zamontowane sa w stanie przeniesc to pasmo czy moze z radia wychodzi juz obciety sygnal? Kolejnym pomyslem jest wpiecie sie w input wzmacniacza w bagazniku dla fabrycznych subwooferow - ma ktos moze rozpiske pinow ?


Dane jakie znalazlem w necie:
 Multi-audio system controller M-ASK
 Central information display CID
 Controller
 Front left and right mid-range speaker
 Left and right central woofer
 Rear left and right mid-range speaker
 HiFi Amplifier
 Front left and right tweeter (high-range speaker)
 Rear left and right tweeter (high-range speaker)

Mid-Range Speakers
The front and rear mid-range speakers are identical.
In the HiFi audio systems, the speakershave a load rating of 25 W. The midrange speaker is equipped with a paper
diaphragm. The effective frequency range is from 100 Hz to 15000 Hz.
The front mid-range speakers are located in the doors. The rear midrange speakers are
mounted under the rear window shelf.

Central Woofers
High sound pressures can be achieved with the aid of the central woofers. A sufficiently
large space for the resonance volume is made available by connecting the central bass
housing to the sill area of the vehicle. The high sound pressures of the central woofers
create a distortion-free bass in the low frequency range.
The two central woofers are located in the vehicle floor under the driver's and passenger's
seats. The output of the central woofers is directed upward under the seats.
Modified central woofers are used in connection with the HiFi audio system. The central
woofers have a diameter of 200 mm and a load bearing capacity of 40 W. The transmitted
frequency is between 30 Hz and 500 Hz.

HiFi Amplifier
The HiFi amplifier is designed as an analogue two-channel amplifier with an output
power of 2x40 W. The HiFi amplifier is connected via two channels to the M-ASK. The
input signals are amplified via integrated band filters and bridge-type output stages to
2x40 W and output to the central woofers.
The control takes place via the M-ASK. Due to the distribution of the output stages in the
M-ASK and in the HiFi amplifier, the output stages must be switched on/off synchronously.
The time required to switch on the output stages must not exceed 25 ms to ensure no
crackling or clicking noise is heard.
The HiFi amplifier does not feature diagnostic capabilities.
The HiFi amplifier is installed on the rear left in the luggage compartment.

Tweeters (High-Range Speakers)
The HiFi audio system features additional tweeters (high-range speakers) at the front and
rear. In connection with the HiFi audio system, the speakers are designed with a load rating
of 25 W. The tweeters are equipped with spherical caps made of silk. The effective
frequency range is from 5000 Hz to 20000 Hz.
The tweeters are connected in parallel with the supply line of the front mid-range speakers.
The frequency range is determined by means of capacitors in the supply line. The
tweeters feature an enclosed self-contained design, i.e. the speakers and resonance volume
form one unit.
The front tweeters are located in the mirror triangles while the rear tweeters are mounted
under the rear window shelf.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e61] dolozenie subwoofera aktywnego do systemu HiFi
PostNapisane: 2 lipca 2014, 15:38 
Offline
Specjalista

Posty: 2693
Lokalizacja: Racibórz(śląsk)
Moje BMW: Vectra B
Kod silnika: X20XEV
W systemie Hifi sygnał na pozostałe głośniki jest odcięty z dołu.
Podobnie chyba na subwoofer jest filtracja.
Skoro masz hifi, to na lewym tylnym nadkolu powinieneś mieć wzmacniacz do subwooferów(mała srebrna puszka Harmann Becker). Do niego masz doprowadzony sygnał prawego i lewego kanału oraz sygnał remote, które możesz spokojnie wykorzystać.
W E65 z tego samego wyjścia podawałem sygnał bezpośrednio na wejście RCA wzmacniacza regulując tylko czułością wzmacniacza

_________________
Jeśli udzielam się w temacie, to proszę nie pisać mi PW. Lepiej problem rozwiązać w danym temacie. Może przydać się jeszcze komuś innemu w przyszłości


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [e61] dolozenie subwoofera aktywnego do systemu HiFi
PostNapisane: 2 lipca 2014, 20:06 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 19
Lokalizacja: WAW
Moje BMW: e61
Kod silnika: 525d
Tak myslalem, zeby podlaczyc to w ten sposob lecz nie bylem pewny czy do wzmaczniacza dla subow idzie juz ciety sygnal czy czysty z poziomem napiec rca. Znalazlem taki
Obrazek
oto schemat lecz on ma ponoc dotyczyc e90, czy dla e61 oznaczenia powinny byc takie same ? Niby to wersja HiFi(a nie top) ale z tego by wynikalo, ze wzmacniacza zasilane sa wszystkie glosniki a z wczesniej znalezionych opisow zasilane mialy byc tylko suby pod siedzeniami.

Posiada ktos poprawny schemat pinow wzmacniacza HiFi dla e61 oraz info jak rozebrac tapicerke aby nie pourywac zadnych zaczepow?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e61] dolozenie subwoofera aktywnego do systemu HiFi
PostNapisane: 5 lipca 2014, 08:55 
Offline
Specjalista

Posty: 2693
Lokalizacja: Racibórz(śląsk)
Moje BMW: Vectra B
Kod silnika: X20XEV
Obrazek
Są tu rozpisane piny
AZBL to kanał lewy(odpowiednio plus i minus)
AZBR to kanał prawy
Rad_ON to remote

Jest wszystko ponumerowane, kolory kabli tez są oznaczone

_________________
Jeśli udzielam się w temacie, to proszę nie pisać mi PW. Lepiej problem rozwiązać w danym temacie. Może przydać się jeszcze komuś innemu w przyszłości


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [e61] dolozenie subwoofera aktywnego do systemu HiFi
PostNapisane: 9 lipca 2014, 16:29 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 19
Lokalizacja: WAW
Moje BMW: e61
Kod silnika: 525d
Kolego, dzieki za schemat. Dzisiaj probowalem sie dobrac do wzmacniacza lecz po lewej stronie w bagazniku nie ma po nim nawet sladu
Obrazek
oraz brak zlacza do podlaczenia np top HiFi
Obrazek
mam 10 glosnikow w tym 2 dzialajace suby pod siedzeniem wiec gdzies ten wzmacniacz musi byc tylko pytanie gdzie?


ps.
Ktos wie do czego to sluzy ?
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e61] dolozenie subwoofera aktywnego do systemu HiFi
PostNapisane: 9 lipca 2014, 19:31 
Offline
Specjalista

Posty: 2693
Lokalizacja: Racibórz(śląsk)
Moje BMW: Vectra B
Kod silnika: X20XEV
Jesteś pewny, że masz Hifi a nie zwykły system stereo?

Rozkodowałeś VIN?

_________________
Jeśli udzielam się w temacie, to proszę nie pisać mi PW. Lepiej problem rozwiązać w danym temacie. Może przydać się jeszcze komuś innemu w przyszłości


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [e61] dolozenie subwoofera aktywnego do systemu HiFi
PostNapisane: 10 lipca 2014, 12:45 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 19
Lokalizacja: WAW
Moje BMW: e61
Kod silnika: 525d
cursor napisał(a):
Jesteś pewny, że masz Hifi a nie zwykły system stereo?

Rozkodowałeś VIN?

Kolego, VIN oczywiscie rozkodowalem ale nie bylo tam wzmianki o audio wiec mam jakas podstawowa wersje. W opisach audio E60/E61 znalazlem, ze w wersji podstawowej zawsze montowano subwoofery pod siedzeniami i gdzies do nich musi byc wzmacniacz.
Na wczesniej zalaczonych zdjeciach widac za to wiazke idaca w strone kola zapasowego z dwoma grubymi zielonymi przewodami. Ponizej widac, ze tutaj wzmacniacz jest po srodku wiec jest jakis trop
Obrazek

Tutaj znalazlem fotke na ktorej po lewej stronie w E61 tez nie ma wzmacniacza (albo przed zrobieniem foto zostal usuniety) Obrazek

ale za to po prawej przy akumulatorze znajduje sie podobna puszka przypominajaca wzmacniacz
Obrazek

Czy to jest jakis modul Sat albo PDC ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e61] dolozenie subwoofera aktywnego do systemu HiFi
PostNapisane: 10 lipca 2014, 15:29 
Offline
Specjalista

Posty: 2693
Lokalizacja: Racibórz(śląsk)
Moje BMW: Vectra B
Kod silnika: X20XEV
gomes88 napisał(a):
Kolego, VIN oczywiscie rozkodowalem ale nie bylo tam wzmianki o audio wiec mam jakas podstawowa wersje. W opisach audio E60/E61 znalazlem, ze w wersji podstawowej zawsze montowano subwoofery pod siedzeniami i gdzies do nich musi byc wzmacniacz.

Czyli dodatkowego wzmacniacza nie posiadasz.
Suby owszem masz. 16cm pod fotelami. Zasilane razem z głośnikami z przodu prosto z radia.

W systemie Hifi są większe subwoofery(20cm) i jest wzmacniacz na lewym tylnym nadkolu


gomes88 napisał(a):
Ponizej widac, ze tutaj wzmacniacz jest po srodku wiec jest jakis trop

To moduł telefonu

gomes88 napisał(a):
ale za to po prawej przy akumulatorze znajduje sie podobna puszka przypominajaca wzmacniacz

Ten z fioletowym gniazdem to moduł EKPM(pompy paliwa), a to z 4 wtyczkami to moim zdaniem moduł do chińskiego PDC




W Twoim przypadku najlepszym wyjściem(moim zdaniem) to wyciągnąć radio i wykorzystać fabryczne wyjście do subwooferów, które jest aktywne. Zgodnie ze schematem, który wrzuciłem

_________________
Jeśli udzielam się w temacie, to proszę nie pisać mi PW. Lepiej problem rozwiązać w danym temacie. Może przydać się jeszcze komuś innemu w przyszłości


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [e61] dolozenie subwoofera aktywnego do systemu HiFi
PostNapisane: 10 lipca 2014, 16:54 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 19
Lokalizacja: WAW
Moje BMW: e61
Kod silnika: 525d
cursor napisał(a):
W Twoim przypadku najlepszym wyjściem(moim zdaniem) to wyciągnąć radio i wykorzystać fabryczne wyjście do subwooferów, które jest aktywne. Zgodnie ze schematem, który wrzuciłem
Kolego, dzieki za pomoc!
Radio myslalem wyciagnac w celu podlaczenia aux-in wiec dorzucilbym odrazu to rca do wzmacniacza. Schemat ktory podrzuciles nie jest pelny, czy moglbys podac linka gdzie moge go znalezc albo wrzucic pelna wersje? Me obawy budzi pin 13, z twojego schmatu sygnal remote powinien byc w tej samej wtyczce co wyjscie na suby a z tego co znalazlem w sieci (ponizej) wynikalo by, ze remote jest w glownym wtyku a nie w sekcji B
Obrazek
Moj wzmacniacz ma aktywna zwrotnice wiec moge go ciac jak chce, wyprowadzajac sygnal z zbr i zbl pewnie bede mial juz sygnal ciety do ~500 Mhz. Czy moge wykorzystac jakies inne wyjscie w ktorym znajde czysty sygnal z preampa i pozniej przytne go na aktywnej zwrotnicy tak jak mi sie bedzie podobalo?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e61] dolozenie subwoofera aktywnego do systemu HiFi
PostNapisane: 10 lipca 2014, 17:37 
Offline
Specjalista

Posty: 2693
Lokalizacja: Racibórz(śląsk)
Moje BMW: Vectra B
Kod silnika: X20XEV
Sygnał remote jest zdublowany.

Tym samym wtykiem z tego co kojarzę masz wyjście RCA do wzmacniacza Hifi oraz wejście AUX.

Zwrotnice są aktywne w radiu i zależą od kodowania. W Twoim przypadku powinieneś mieć pełny sygnał na wyjściu. Po przekodowaniu na Hifi pasma zostaną podcięte(odpowiednio suby i przód)

Bodajże wtyk B u dołu. Tam jest wszystko


W E65 podłączając subwoofer zrobiłem tak:
- Użyłem przewodów głośnikowych takich jak fabryka stosuje. Takie same przewody są też używane jako sygnałowe w Hifi itp.
- wykorzystałem wszystkie piny, a więc AZBL+ użyłem jako plus, a AZBL- jako minus lewego kanału, analogicznie prawy kanał
- przewody od strony wzmacniacza zakończyłem wtykiem RCA, + podając na pin wtyku, a minus na obudowę
- Remote też wykorzystałem z tego wtyku
Klient miał system stereo(jak u Ciebie). Kodowania nie ruszałem. Po zmianie kodowania na Hifi, obcięło mi pasmo z subwooferów pod fotelami, więc wróciłem do stereo.
Ustawiłem filtr i gain na wzmacniaczu, żeby to grało jak należy

_________________
Jeśli udzielam się w temacie, to proszę nie pisać mi PW. Lepiej problem rozwiązać w danym temacie. Może przydać się jeszcze komuś innemu w przyszłości


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [e61] dolozenie subwoofera aktywnego do systemu HiFi
PostNapisane: 10 lipca 2014, 18:25 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 19
Lokalizacja: WAW
Moje BMW: e61
Kod silnika: 525d
cursor napisał(a):
Użyłem przewodów głośnikowych takich jak fabryka stosuje. Takie same przewody są też używane jako sygnałowe w Hifi itp.

Kolego, fabryka stosuje przewody ekranowane ? W poprzednim bmw puszczanie rca przez cale auto powodowalo buczenie wiec musialem eksperymentowac z ulozeniem odpowiednio kabla.
Chcac zastosowac to rozwiazanie najpierw musze zakupic odpowiednie konektory ktore beda pasowaly do uzupelnienia wtyku. Czy ten bedzie odpowiedni, a moze taki ?

cursor napisał(a):
Po zmianie kodowania na Hifi, obcięło mi pasmo z subwooferów pod fotelami, więc wróciłem do stereo.

Czyli wyjscie AZBL i AZBR bylo aktywne przy opcji stereo oraz HiFi? Dla mnie obciecie pasma bylo by nawet pozadane bo obecnie przy troche glosniejszym sluchaniu koncowka w radiu sie przesterowuje i subwoofery pod fotelem popierduja.
Do przekodowania na HiFi wystarczy zmiana parametrow ncs expertem, jezeli tak to w jakim module ?

Jeszcze raz wielkie dzieki za pomoc!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e61] dolozenie subwoofera aktywnego do systemu HiFi
PostNapisane: 10 lipca 2014, 20:30 
Offline
Specjalista

Posty: 2693
Lokalizacja: Racibórz(śląsk)
Moje BMW: Vectra B
Kod silnika: X20XEV
gomes88 napisał(a):
Kolego, fabryka stosuje przewody ekranowane ?

Nie jest to ekranowanie o jakim myślisz, czyli oplot.
Ekranem jest ułożenie przewodów w skrętkę.
Przewody położyłem prawym progiem, razem z całą instalacją i nie słyszałem żadnych zakłóceń. Sprzęt to skrzynka aktywna Pioneer, a więc żaden szał

gomes88 napisał(a):
Czy ten bedzie odpowiedni, a moze taki ?

Jak już to ten pierwszy. Po jednej stronie jest taki "ząbek". Nie pamiętam czy ma on być z tej strony co w aukcji czy z drugiej.

gomes88 napisał(a):
Czyli wyjscie AZBL i AZBR bylo aktywne przy opcji stereo oraz HiFi? Dla mnie obciecie pasma bylo by nawet pozadane bo obecnie przy troche glosniejszym sluchaniu koncowka w radiu sie przesterowuje i subwoofery pod fotelem popierduja.

Tak. Przy opcji stereo miałem pełne pasmo z przodu, po przekodowaniu na hifi dolne rejestry obcięło.


gomes88 napisał(a):
Do przekodowania na HiFi wystarczy zmiana parametrow ncs expertem, jezeli tak to w jakim module ?
Dopisywałem w FA klucz z HIFI(chyba 677) i kodowałem CCC(bodajże CAPPL i CASK wystarczy)

Na początek uruchom subwoofer. Ustaw regulacje na 0 i sprawdź jak to wszystko się zachowuje. Zapewne masz teraz bas podbity i stąd przesterowanie.
Pamiętaj, że podbicie o 3dB to zwiększenie mocy dwukrotnie. O 6dB to już czterokrotne zwiększenie mocy w danym paśmie.



Nie wiem jakie masz wymagania, ale zmiana subów pod fotelami na te z Logic7 i zasilenie ich z zewnętrznego wzmacniacza może okazać się wystarczające, a nie będziesz mieć skrzynki w bagażniku

_________________
Jeśli udzielam się w temacie, to proszę nie pisać mi PW. Lepiej problem rozwiązać w danym temacie. Może przydać się jeszcze komuś innemu w przyszłości


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [e61] dolozenie subwoofera aktywnego do systemu HiFi
PostNapisane: 15 lipca 2014, 16:48 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 19
Lokalizacja: WAW
Moje BMW: e61
Kod silnika: 525d
cursor napisał(a):
Dopisywałem w FA klucz z HIFI(chyba 677) i kodowałem CCC(bodajże CAPPL i CASK wystarczy)

Na początek uruchom subwoofer. Ustaw regulacje na 0 i sprawdź jak to wszystko się zachowuje.

Wczoraj podlaczylem aux in oraz wyjscie rca czyli piny 3,4 oraz 10 gniazda B. Auxin ruszyl odrazu ale na nowo podlaczonym wyjsciu rca nie pojawia sie zadny sygnal (z dowolnego zrodla).
Na to wynika, ze aby aktywowac to rca musze jednak przekodowac stereo na S676A (HiFi), S677 to HiFi z DSP ktorego nie posiadam.
Pewnie nalezy dodac wpis w FA $676 ale jakie parametry pozmieniac w Mask ?

ps. Udalo mi sie aktywowac w mask equalizer, pojawil sie w idrivie ale nie mozna nic w nim zmienic


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e61] dolozenie subwoofera aktywnego do systemu HiFi
PostNapisane: 16 lipca 2014, 06:12 
Offline
Specjalista

Posty: 2693
Lokalizacja: Racibórz(śląsk)
Moje BMW: Vectra B
Kod silnika: X20XEV
gomes88 napisał(a):
Pewnie nalezy dodac wpis w FA $676 ale jakie parametry pozmieniac w Mask ?

Dopisujesz klucz i domyślnym profilem(lub pustym man) kodujesz MASK. To wystarczy

_________________
Jeśli udzielam się w temacie, to proszę nie pisać mi PW. Lepiej problem rozwiązać w danym temacie. Może przydać się jeszcze komuś innemu w przyszłości


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [e61] dolozenie subwoofera aktywnego do systemu HiFi
PostNapisane: 16 lipca 2014, 21:34 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 19
Lokalizacja: WAW
Moje BMW: e61
Kod silnika: 525d
Udalo sie wszystko podlaczyc i basu jest wystarczajaco. Na wzmacniaczu ustawilem ciecie na ~80 Hz i w dolnym zakresie dosyc dobrze sie to wpasowuje.
Teraz zostala kwestia dolozenia glosnikow wysokotonowych w slupkach. Moj zestaw z poprzedniego auta jest na glownikach 16cm a narazie nie chce bawic sie w dokladanie sytansow wiec mysle o zakupie zamych tweeterow. Jedna z opcji to takie niby oryginalne syczki BMW. Nie slyszalem jak gra zestaw HiFi ale nie lubie jak glosniki wysokotonowe sa 'piaskowe' wiec zastnawiam sie nadtakim zestawem - Hertz DT 24.3 (Czysty sopran, klarowny, który nie męczy ucha suchym brzmieniem, duża efektywność, która nadaje dźwiękowi lekkości i małe wymiary które gwarantują że wszędzie wejdą). Niestety, tego zestawu tez nie slyszalem ale z opisu wynika, ze to cos takiego co lubie.
Co doradzacie?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E61] dolozenie subwoofera aktywnego do systemu HiFi
PostNapisane: 3 marca 2018, 22:00 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 1
Moje BMW: E60 530d 2006
Kod silnika: M57N2
gomes88 Mógłbyś opisać dokładnie jak wyciągnąć ten sygnał rca z radia?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL