BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 8 maja 2024, 18:25

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie. Możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [car audio] garść przydatnych informacji
PostNapisane: 23 października 2008, 00:18 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 211
Lokalizacja: Wrszawa
Moje BMW: e36
Kod silnika: m40b18
Pisze ten temat aby pomóc niektórym w odpowiedzi na podstawowe pytania z zakresu car audio…

1. Z czego składa się car audio?
Ano jak łatwo się domyślić z radia + głośniki… wzbogaca się go o wzmacniacze i procesory dźwięku… aby wpasować wzmacniacz w car audio trzeba dodać też zwrotnice… w ten sposób optymalne car audio wygląda tak:
radio > wzmacniacz > zwrotnice > głośniki

2. Jak wybrać wzmacniacz?
Przede wszystkim wymagana jest znajomość faktycznych parametrów sprzętu. Najważniejszym dla nas parametrem jest oczywiście moc którą dzielimy na RMS i tzw. „muzyczną”.
Moc to wartość wyrażona w liczbie przy znamionowej impedancji obciążenia np: 500 W/ 4 Ohm. RMS jest dla nas najważniejsza ponieważ mówi na jaką moc oddaje wzmacniacz przy ciągłej pracy na nominalną impedancję, jest to też moc znamionowa. „Muzyczna” natomiast (często pisane „MAX Moc”) to wartość maksymalnego obciążenia oddawanej mocy przez krótki czas (póki napięcie na kondensatorach nie powróci do RMS). Im mniejsza różnica pomiędzy tymi wartościami – tym lepszy sprzęt i na odwrót (im większa tym gorszy).
Kolejnym ważnym parametrem jest pasmo przenoszenia. Jest to minimalna i maksymalna częstotliwość z jaką sygnał opuszcza wzmacniacz. Wyraża się ją w jednostkach dB (decybele). W zasadzie dane niewiele nam pomogą a mogą wprowadzić w błąd.
Interesujemy się pasmem przenoszenia „mocy”. Co to nie będę się rozpisywał, ważne że dobry parametr to 20 Hz – 25 000 Hz. Jest to idealne pasmo akustyczne. Pasma te nazywa się klasami hi-fi.
Jeszcze jest parametr zniekształcenia ale często nie jest podawane.

3. Jakie głośniki?
Głośniki dzielimy na szerokopasmowe, dwu-, trzy- i czterodrożne. Chodzi w tym o to jaki zakres tonów posiada głośnik i jakiej są one jakości. Szerokopasmowe emitują wszystkie naraz (niskie, średnie i wysokie). To takie zwykłe jak często są seryjnie montowane w samochodach czy zwykłych tv oraz radiach.
Inaczej sprawa ma się w głośnikach drożnych. Polega to na tym że dla każdego pasma jest inny głośnik (mówiąc ogólnie w skrócie). Tak więc głośnik dwudrożny ma dwa głośniczki do oddzielnych pasm lub grup pasm z optymalnym pasmem przenoszenia dla danego zakresu.
To powoduje że jakość głośników drożnych jest wyższa niż szerokopasmowych.
Jak decydujemy się jednak na szerokopasmowe radzę montować tzw. tweetery, które przenoszą wysokie dźwięki (montujemy je też wysoko :) ).
Ważne jest też pasmo przenoszenia. Im większe tym czystszy i bogatszy mamy dźwięk. Głośniki dwudrożne o zakresie 40Hz – 20kHz są dobrym zakupem.
Reszta w zasadzie nas nie obchodzi.

4. Po co zwrotnice?
Głośniki odtwarzają pewien zakres dźwięków a zwrotnica ma za zadanie „przefiltrowanie” sygnału i dopuszczenie tych dźwięków do których głośnik został zaprojektowany. Dzięki zwrotnicy sygnał idzie podzielony odpowiednio pasmami na dane głośniki. Bez nich możemy spalić głośnik lub wzmacniacz (tak to możliwe) lub po prostu otrzymamy obrzydliwy dźwięk, bo będą przenosić nieodpowiednie dla siebie pasmo.

5. Po co jest procesor dźwięku?

W zasadzie – jest niepotrzebny, jednak daje fajne efekty i urozmaica muzę. Chodzi o to że obrabia cyfrowo dźwięk. Rozdziela go na głośniki tworząc efekty (np., echo dźwięk krążący itp. tzw. przestrzeń dźwiękowa). Może również wprowadzać korektę dźwięku. Jest to DSP (Digital Signal Processor - cyfrowy procesor sygnału) którzy niektórzy mają w radiach.

Mam nadzieje że to co nieco rozjaśniło i pomogło, a jakby co ciągle służę pomocą :)

_________________
Obrazek


Ostatnio edytowano 1 lutego 2009, 17:10 przez lord_Sekal, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 23 października 2008, 07:14 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 211
Lokalizacja: Wrszawa
Moje BMW: e36
Kod silnika: m40b18
zapomniałem o kondensatorze... oto info o nim:

6. Do czego służy kondensator.
Kondensator służy do magazynowania energii celem uzupełnienia zasilania wzmacniacza w wypadku gdy ten wymaga wysokiego natężenia prądu, np. w momencie gdy w muzyce przejściowe niskie tony. Zapewnia dostateczne natężenie prądu gdyż instalacja samochodowa nie dostarcza odpowiednio wysokiej mocy. Ponad to działa przeciw przepięciowo, wykrywa i uzupełnia spadki napięcia oraz poprawia przepływ napięcia pobudzanego przez wzmacniacz i „filtruje” je (bez niego mogą być wyraźne zakłócenia.[/quote]

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 23 października 2008, 21:21 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 785
Lokalizacja: WLKP
No i zapomniałes o jednym i najważniejszym doborem krytrium głosników. Skutecznosc lub inaczej efektywność.....Normalne im wyższe tym lepsze.Przykład głosnik samochodowy dobrej firmy cena około 500 zł (tube basowa) skutecznośc max 92 db,subwofer estradowy u mnie w domu skutecznosc 99 db.Co to daje::Im lepsza skutecznosć tym głosniej głosnik gra.Samochodowemu damy dajmy na to 200 wat zagra głosno a głosnik estradowy zagra srednio 3 razy głosniej (każde 3 db to podwójny wzrost głosności).Także jeśli jest napisane zwracajcie na to uwagę.Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 26 października 2008, 22:12 
Czy ktoś może mi pomóc. Mam BMW bluetooth handset ale nie mam wkładki do której wkłada się sim kartę. Chodzi mi o ten kawałek plastiku, który wkłada się od góry zaraz przy podstawie telefonu razem z sim kartą. Czy tkoś wie gdzie mogę to dostać, a może ktoś to ma na zbyciu. Pozdrowionka


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 36 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL