BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 25 kwietnia 2024, 07:16

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie. Możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E34] Zamontowałem głośniki 16 na przód w moim BMW
PostNapisane: 14 lutego 2007, 08:27 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 10
Lokalizacja: Lubin
Witam posiadaczy BMW.
Jestem nowy na forum. Od niedawna jestem posiadaczem swojego pierwszego BMW E34 2.5 TDS Touring. Zostały mi głośniki 16 JBL jeszcze z golfa III. Apropo golfa to wówczas byłem zagorzałem zwollennikiem VW w Dieslu. Teraz mój TDS jest bez porównania.
Głośniki 16 JBL kupiłem w MediaMarkt za 200 zł. Ostatnio widziałem podobne na Allegro w granicach 160-180 zł. Są to głośniki dwudrożne. Gdy były podłączone w golfie w drzwiach grały beznadziejnie, nie miałem tam oryginalnych otworów. Wyciąłem dziurę w tapicerce, tył był odkryty co było powodem ich beznadziejnego grania. Myślałem, że radio mam do kitu.
Postanowiłem zamontować je do mojej buni. Radio to samo z golfa.
Czytałem wiele postów na temat wymiany oryginalnych głośników. czesto można znaleźć stwierdzenie, że wymiana nie przynosi efektu.
U mnie efekt był i to duży. Oryginalne głośniki przy moim radiu nie dawały rady, szczególnie przy większym basie. Teraz mogę pozwolić sobie na głośniejszy odsłuch bez trzeszczenia. Na początku myślałem o tubie, ale teraz mam wystarczające masowanie nóg. może jeszcze zdecyduję się na jakiś dodatkowy basik.
Co do samego montażu to po zdjęciu obudowy plastikowej znajduje się prostokatny otwór w blasze w którym umieszczona jest "forma" z filcu (obudowa głośnika) gdzie wchodzi oryginalny głośnik. Odkręcamy oryginalne głośniki od plastyku.
Zdjąłem ten filc i przymierzyłem nowy głośnik. W pionie otwory nowego głośnika na styk zachodzą na blachę. Wywierciłem w tych miejscach małym wiertełkiem otwory. Wkręciłem do połowy blachowkręty. Wykręciłem je, założyłem ponownie wkładkę z filcu, przyłożyłem głośnik i przykręciłem go przez filc do blachy. Mimo iż jest to głośnik dwudrożny z założeniem plastykowej obudowy nie było problemu, może poza lekkim dociśnięciem.
Prze przykręceniem głośnika należy zaznaczyć sobie w którym miejscu znajduje się kratka w plastykowej obudowie aby po zamontowaniu środek głośnika pokrywał się ze środkiem kratki w plastykowej obudowie. Głośnik możemy bowiem regulować w poziomie.

Tak przy okazji to może ma ktoś zamontowany u siebie jakąś skrzynkę w kombi, tak aby była dopasowana do tylnych siedzeń i aby można było rozłożyć np. mniejsze siedzenie bez wyciągania skrzyni.

Pozdrawiam i życzę powodzenia przy wymianie głośników.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14 lutego 2007, 18:12 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1801
Lokalizacja: WrocÂław
ja robiłem u siebie cos podobnego... w seryjne miejsca zostały włożone 13 ale przed tym te plastikowe maskownice wzmocniłem od spodu taśmą i matą a od zewnętrznej strony przykręciłem dopasowane płyty z drewna(jakaś sklejka) i do tej sklejki dopiero głośniki z maskownicami. efekt był naprawde niesamowity w porównaniu z tym co było seryjnie. ciekawi mnie jednak jak zmieściłeś tam 16 i to pod tymi maskownicami? nie da się ukryć że od strony kierowcy jest mega ciasno ! ;( co do skrzynki w bagarzniku to pasuje mi całkiem nieźle z tym że nie stoi tylko leży... hehe i moge złożyć mniejszą część kanapy bez większego problemu coś tam połozyć. masz moze jakieś zdjęcia z mątarzu? rozumiem ze z zewnątrz wszystko tak jak w serji...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14 lutego 2007, 18:34 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 10
Lokalizacja: Lubin
Tak, wszystko ładni się zmieściło. Jak zrobię zdjęcia to zamieszczę. Wewnątrz jest sporo miejsca, można by było wsadzić coś z większym magnesem.
Chyba nie było takich modeli e34, które różniłyby się tym elementem, tzn. wielkością otworu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14 lutego 2007, 20:55 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1801
Lokalizacja: WrocÂław
no jakieś zdjęcie było by mile widziane. a głośniki mają dużo powietrza czy raczej mało. bo ja mało to nie ma basu tylko takie pukanie którego nie lubie...;( daltego coraz powazniej zastanawiam się nad panelami do drzwi na 16 tylko szkoda mi tapicerki bo ładna mam;( jak bede miał czas to załaduje zdjęcie swoich paneli:D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 lutego 2007, 08:58 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 10
Lokalizacja: Lubin
Nowe fotki. W koło głośnika jest jeszcze trochę miejsca. Można by było wyciągnąć filc ale nie wiem czy to by dobrze grało.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 lutego 2007, 12:40 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 13
Lokalizacja: ÂŁowicz
Witam wszystkich jesli równiez mam E-34 jezeli chodzi o zamocowanie innych glosnikow w seryjna NOKIE:) to zgadzam sie za trzeba to zrobic bo seryhne pod jakim kolwiek nowym radiem ( nie seryjnym) poprostu sie wypluja:) Tutaj zakladaliscie 16 moja podpoiedz to jezeli zosatlo Ci jakies miejsce w budzie wkolo magnesu sprubuj przed wlozeniem glosnika i filcu zrobic mala skrzyneczke na ten glosnik wygluszajac go filcem gabko lub pianka (oczywiscie) ja jak z tym kombinowalem kiedys to znikl mi efekt takiego pukania ktore wystepuje jak glosnik ma zla obudowe gralo calkiem fajniej. Podpowiedz uzyjcie doniczki plastikowej:) ja w swojej Niuni robiłem nowe boczki poniewaz wstawialem 20 zdjecia mam na swoim linku pozdrwiam :)

_________________
SA RÓZNE UZALEZNIENIA W KTORE MOZNA POPASC JA SIE CIESZE ZE MI PADLO NA MOJA NIUNIE:) BMW E-34 A JAK KTOS JESZCZE MA HOPLA NA PUNKCIE MUZYKI TO WYCHODZA TAKIE CUDA WIANKI KTORE MOZECIE ZOBACZYC NA WWW.KCA-LOW.PRV.PL POZDRAWIAM WSZYSTKICH UZALEZNIONYCH:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 lutego 2007, 13:57 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 10
Lokalizacja: Lubin
Ten filc właśnie tworzy taką pseudo skrzyneczkę. Po założeniu osłony jest on mniej pseudo skrzyneczką. ;-) W sumie ja nie mam efektu dudnienia.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 lutego 2007, 17:14 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1801
Lokalizacja: WrocÂław
JohnyBe. powiem Ci że pomsł miałeś całkiem dobry z tym przykręceniem głośników. ja zrobiłem to w zupełnie inny sposób w seojej E34. wydaje mi się że Twoje głośniki są dociśniete tą maskownicą bo maja odksztaucenia na gumie... czy to nie jest od tego przypadkiem. jeśli tak to mozesz od środka opiłować ten panel i będzie więcej miejsca:) co do wygłuszenia to też zrobiłem jestakie solidne. u mnie ten filc przyktywa całe wygłuszenie(napchałe tam troche waty i troche pokleiłem taśmą bo inaczej się nie da ale efekt jest ogromny...) i robi za takową skrzynke:D a głośnik przykręcam do mocno wzmocnionego panela który jest przykręcony do blachy. więc wygląda to w sumie podobnie jak u Ciebie. tylko powstaje jeden problem. ja mam 13 w obudowie o małej pojemności i bas u mnie jest dość płytki i taki strzelający co mi sie za bardzo nie podoba. zastanawiam sie co z tym zrobić żeby było lepiej... a u Ciebie są 16 i obudowa ma na oko taki sam litraż więc wydaje mi się że nie będzie to jakoś dobrze grać(podobnie jak u mnie). ja na Twoim miejscu zastanowił bym się nad mniejszymi głośnikami do przodu albo zrobieniu paneli drzwiowych:D a masz sedana czy kombi?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 lutego 2007, 17:19 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1801
Lokalizacja: WrocÂław
MISBMW5 napisał(a):
Witam wszystkich jesli równiez mam E-34 jezeli chodzi o zamocowanie innych glosnikow w seryjna NOKIE:) to zgadzam sie za trzeba to zrobic bo seryhne pod jakim kolwiek nowym radiem ( nie seryjnym) poprostu sie wypluja:) Tutaj zakladaliscie 16 moja podpoiedz to jezeli zosatlo Ci jakies miejsce w budzie wkolo magnesu sprubuj przed wlozeniem glosnika i filcu zrobic mala skrzyneczke na ten glosnik wygluszajac go filcem gabko lub pianka (oczywiscie) ja jak z tym kombinowalem kiedys to znikl mi efekt takiego pukania ktore wystepuje jak glosnik ma zla obudowe gralo calkiem fajniej. Podpowiedz uzyjcie doniczki plastikowej:) ja w swojej Niuni robiłem nowe boczki poniewaz wstawialem 20 zdjecia mam na swoim linku pozdrwiam :)
można prosić o konkretnego linka do Twoich paneli drzwiowych z 20 :) bo jakoś nie mogłem znaleźć... ps. moze być i waidro, żeby tylko efekt był dobry :P co do pukania to też takowe miałem ale zlikwidowało się po wygłuszeniu wzmocnieniu i stabilnym przykręceniu paneli :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 lutego 2007, 19:01 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 10
Lokalizacja: Lubin
W sumie też zauważyłem, że guma jest lekko dociśnięta, ale z tyłu i w około jest sporo miejsca. Można by było w ogóle wyrzucić ten filc i wtedy zrobić skrzyneczkę z prawdziwego zdarzenia, szerszą i sporo głębszą bo po wyciągnieciu tego filca głębokość jest spora.
Ale tak jak napisałem wcześniej jakość dzwięku jest zadawalająca i napewno lepsza niż w przypadku oryginalnych głośników. Wcześniej nie mogłem dać głośniej i bas nie był zaciekawy. Teraz jest o wiele lepiej i jak już przywatuje to mam mały masaż nóg.
Jak kupowałem te głośniki to sprzedawca powiedział mi, że te głośniki mają charakterystyczną membranę i specyficzny bas. Może dlatego to tak dobrze u mnie gra.
A może ktoś inny stwierdziłby całkiem coś innego.
Można by było ewentualnie zrobić sporą dziurę w plastyku i przymocować przez dystans głośnik, ale wtedy trochę kiepsko by to wyglądało i głośnik by był przymocowany do obudowy a nie do blachy co dałoby kiepski efekt.
Mam kombi i przygotowałem sobie wyprowadzenia na skrzynkę ze wzmacniaczem.
Narazie mi się nie śpieszy z instalacją ale myślę, że dobry bas odciążyłby przód i dał dobry masaż pleców. ;-)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 lutego 2007, 22:59 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1801
Lokalizacja: WrocÂław
JohnyBe napisał(a):
W sumie też zauważyłem, że guma jest lekko dociśnięta, ale z tyłu i w około jest sporo miejsca. Można by było w ogóle wyrzucić ten filc i wtedy zrobić skrzyneczkę z prawdziwego zdarzenia, szerszą i sporo głębszą bo po wyciągnieciu tego filca głębokość jest spora.
Ale tak jak napisałem wcześniej jakość dzwięku jest zadawalająca i napewno lepsza niż w przypadku oryginalnych głośników. Wcześniej nie mogłem dać głośniej i bas nie był zaciekawy. Teraz jest o wiele lepiej i jak już przywatuje to mam mały masaż nóg.
Jak kupowałem te głośniki to sprzedawca powiedział mi, że te głośniki mają charakterystyczną membranę i specyficzny bas. Może dlatego to tak dobrze u mnie gra.
A może ktoś inny stwierdziłby całkiem coś innego.
Można by było ewentualnie zrobić sporą dziurę w plastyku i przymocować przez dystans głośnik, ale wtedy trochę kiepsko by to wyglądało i głośnik by był przymocowany do obudowy a nie do blachy co dałoby kiepski efekt.
Mam kombi i przygotowałem sobie wyprowadzenia na skrzynkę ze wzmacniaczem.
Narazie mi się nie śpieszy z instalacją ale myślę, że dobry bas odciążyłby przód i dał dobry masaż pleców. ;-)


w ogóle całkiem mądrze napisałeś. w ostatnich zdaniach ja już tak zrobiłem sub ciągnie duł a bass nieco zmniejszyłem i odciążyłem przedni zestaw. co do tego kolesia to chyba wcisną Ci wał z tymi głośnikami. moge się założyć że w porównaniu do większości głośników tej klasy wypadną podobnie w odsłuchu z konkurencją... a jeśli chodzi o ten filc to też się zgadzam. zajmujetam sporo powietrza i tez raczej go usune w przyszłosci. szkoda że kupiłeś 2 droży bo dużo lepiej było by gdybyś załozył zestaw separowany. teraz tweetery masz orginalne nokia? a co robisz z głośnikami z tyłu w dachu?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 17 lutego 2007, 16:25 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1801
Lokalizacja: WrocÂław
u mnie wygląda to tak:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
w realu nie wyglada to tak drastycznie ponieważ śróbek praktycznie w ogóle nie widać, trzeba by się przypatrzeć...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 lutego 2007, 00:41 
Offline
Przyjaciel forum

Posty: 7452
Moje BMW: e36
Kod silnika: M43B16
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=53724
misssiaq6, według mnie straszna tandeta :(

_________________
11.Bądź wierny marce BMW, uwielbiaj ją i nie pożądaj innej!!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 lutego 2007, 10:43 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 10
Lokalizacja: Lubin
Wczoraj właśnie jechałem sam samochodem i posłuchałem sobie znacznie głośniej muzyki niż zawsze i nie słyszałem jakiegoś zniekształcenia muzyki, nie występuje też dudnienie jak to opisał jeden z kolegów. Głosniki dają radę.
Nie myślałem jeszcze o tyle. Może jak bym wymieniał tył to wrzuciłbym te dwudrożne z przodu a na przód dał nowe ale już jednodrożne.
Z tyłu na wzmacniacz wyprowadziłem sobie kable z tyłu koło zbiorniczka na spryskiwacz.
Ale teraz tak myślę, że trudno będzie znaleźć taki wzmacniacz aby się tam zmieścił.
Ewentualnie przerzucę go na lewą stronę lub pod siedzenie. Tylko pod siędzeniem pozostanie kwestia wentylacji.
Nie przeszkadzają Ci one podczas jazdy.

W sumie to chyba lepiej pokombinować coś w środku a zostawić oryginalne osłonki.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 lutego 2007, 10:55 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1801
Lokalizacja: WrocÂław
biały napisał(a):
misssiaq6, według mnie straszna tandeta :(
bo nie widziałeś tego na żywo. wygląda to zupełnie inaczej niż na zdjęciach i dużo lepiej. prawie tak jak było by to seryjnie. dodam jeszcze że to były moje pierwsze panele króre robiłem więc następne będą lepsze. pozatym bardziej niż na efekcie wyglądowym zależało mi na efekcie akustycznym. coś za coś!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 lutego 2007, 11:08 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1801
Lokalizacja: WrocÂław
JohnyBe napisał(a):
Wczoraj właśnie jechałem sam samochodem i posłuchałem sobie znacznie głośniej muzyki niż zawsze i nie słyszałem jakiegoś zniekształcenia muzyki, nie występuje też dudnienie jak to opisał jeden z kolegów. Głosniki dają radę.
Nie myślałem jeszcze o tyle. Może jak bym wymieniał tył to wrzuciłbym te dwudrożne z przodu a na przód dał nowe ale już jednodrożne.
Z tyłu na wzmacniacz wyprowadziłem sobie kable z tyłu koło zbiorniczka na spryskiwacz.
Ale teraz tak myślę, że trudno będzie znaleźć taki wzmacniacz aby się tam zmieścił.
Ewentualnie przerzucę go na lewą stronę lub pod siedzenie. Tylko pod siędzeniem pozostanie kwestia wentylacji.
Nie przeszkadzają Ci one podczas jazdy.

W sumie to chyba lepiej pokombinować coś w środku a zostawić oryginalne osłonki.


no ale z tyłu w sufit whcodzą 13 wiec chyba będzie problem z 16. tym bardziej że tam wszystko jest z blachy i musiał byś w niej większa dziure wyciąć. co do wzmacniacza to ja mam pod podłogą go schowanego a co najlepsze zawse jest tylko ciepły ale w najbliższym czasie albo to zmienie albo zrobie jakaś wentylacje. kolejna opcją może być to żę sub zajmie miejsce koła ale to się zobaczy...
no czasami troche przeszkadzają ale nie jest to jakoś specjalnie uciązliwe... pozatym będe robił panele do drzwi wiec tam potem będzie seryjnie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 36 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL